Challenger

Nawożenie dolistne - stosujecie dokarmianie dolistne?

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
kissmy...    67

obojętnie, byle się mieszały (azot z mocznika, magnez z siarczanu magnezu a PK i mikro z jakiejś mieszanki ja stosuję folicare tani, dobry i na chelatach)

 

http://www.intermag.pl/pl,0,s264,tabela-mieszania-nawozow-intermag.html

rzućcie proszę okiem na tabelę mieszania ze ŚOR, bardzo to ciekawe, bowiem byłem przekonany, iż nawożenia dolistnego nie należy stosować wyłącznie z herbicydami, dzisiaj przetestowałem mieszankę siarczan magnezu 2% + mocznik 2% + folicare 0,5% + super5 0,5% + solubor 0,75% i jeszcze nic się nie wytrąciło,

 

czy stosujecie adiuwanty przy nawożeniu dolistnym? jakie mają one znaczenie oraz jakie może być pH wskazanej wyżej mieszanki?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marcin2057    22

jak oceniacie Folicare 18-18-18 czy warto zastosowac i w jakiej fazie oraz co można dodać to tego oprysku i oczywiście do tego wszystkiego fungicydy ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mich18    89

A co powiecie Panowie na temat nawozów dolistynych z Yary Kristalon żółty NPK 13-40-13 chciałbym dac na kukurydze, jęczmień jary i pszenice ozimą.


Sprzedam ciągnik ursus c-360.pisac nr gg 33108236

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
TomaszW    3

A co powiecie Panowie na temat nawozów dolistynych z Yary Kristalon żółty NPK 13-40-13 chciałbym dac na kukurydze, jęczmień jary i pszenice ozimą.

Kristalon żółty jeżeli chcesz zastosować to w początkowym okresie rozwoju rośliny, póżniej proponuję przejść na potasowe.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mich18    89

A ile sie sypie kristalonu na 1 ha


Sprzedam ciągnik ursus c-360.pisac nr gg 33108236

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
RycerzNocy    0

Czy ktoś wie jaka może być minimalna temperatura do dokarmiania dolistnego czy może być nisza od pryskania na chwasty

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kamilmkm    17

Ważne, żeby przymrozków nie było po dokarmianiu dolistnym, najlepiej pryskać w pochmurne dni lub wieczorami. Ja wczoraj część opryskałem, jutro ciąg dalszy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kissmy...    67

nie wiem jak jest z kristalonami, ale folicare zgodnie z zaleceniami aplikuje się 3-5kg/ha, lecz już dopuszczalne stężenie to 0,3-0,6% czyli należałoby zaaplikować co najmniej 500l cieczy na hektar

 

Kristalon żółty jeżeli chcesz zastosować to w początkowym okresie rozwoju rośliny, póżniej proponuję przejść na potasowe.

 

uzasadnij to proszę, z czego wynikają większe potrzeby "fosforowe" we wczesnych fazach rozwojowych (zapewne rośliny mają problemy z pobieraniem fosforu, co jest widoczne szczególnie w przypadku kukurydzy), ale czy rośliny później gorzej sobie radzą z pobieraniem potasu?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kazach17    8

Witam robiąc porządki u wujka w garażu natknąłem się na nawóź florovit z 1994r i chciałbym się zapytać czy można nim pryskać zboże(jęczmień ozimy),obecnie jest to nawóz dolistny pod tą samą nazwą co kiedyś ale czy można go zastosować bez poparzeń czy coś tego rodzaju??,proszę o odpowiedź.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wiedman1900    0

Raczej można stosować ale niema co liczyć na efekt jaki da odżywka ponieważ każdy środek ochrony roślin ma przydatność 2lub 3 lata od daty produkcji wiec niema co liczyć na jakiś efekt z dokonania zabiegu dożywienia roślin dolistnie tym opryskiem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
TomaszW    3

nie wiem jak jest z kristalonami, ale folicare zgodnie z zaleceniami aplikuje się 3-5kg/ha, lecz już dopuszczalne stężenie to 0,3-0,6% czyli należałoby zaaplikować co najmniej 500l cieczy na hektar

 

 

 

uzasadnij to proszę, z czego wynikają większe potrzeby "fosforowe" we wczesnych fazach rozwojowych (zapewne rośliny mają problemy z pobieraniem fosforu, co jest widoczne szczególnie w przypadku kukurydzy), ale czy rośliny później gorzej sobie radzą z pobieraniem potasu?

 

Fosfor jest potrzebny głównie do zbudowania systemu korzeniowego a później jego znaczenie jest mniejsze. Potas natomiast potrzebny jest do zbudowania tzw. "szkieletu rośliny", czyli jego zapotrzebowanie zwiększa się w przypadku zbóż od momentu strzelania w źdźbło,

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
fergusonki    37

I tu sie mylisz, 2 lata temu znalazłem stara odżywkę i chciałem jej się pozbyć ale tata mówi że on na pewno dobry bo te STARE środki były bardzo dobre i sie nie mylił :) te nowe środki są tak badziewne że po 2 latach nic nie warte :)


Massey Ferguson podbija swiat :D

Moje Stado Ferdków : Massey Ferguson 6480, Massey Ferguson 5475, Massey Ferguson 3125...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Witam powiedzcie mi jakie macie sprawdzone nawozy mikroelementowe ktore mozna zastosowac przy zasilaniu mocznikiem plus siarczan siedmiowodny. Myślałem np o nawozie zboże total extra z adobu ale kiedy zadzwonilem zapytac jakie stezenie mocznika mozna dac do tego to uslyszalem 3% pszenica obeznie się krzewi można jej samego mocznika dac nawet 20% roztwór (osobiscie myślę dać 10% mocznik 5% siarczan na 200l wody) a tu z nawozem taka różnica. Tak samo z rzepakiem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kamilmkm    17

Aktualnie najlepiej stosować mocznik właśnie ok 10% stężenia, do tego 5-10kg siarczanu magnezu ni nawozy dolistne. Ważne by zawierały mikroelementy, szczególne miedź, mangan i cynk. Można też dołożyć makroelementy (fosfor i potas). Nawozów dolistnych jest teraz szeroki wybór, każdy sklep poleca co innego.

Jeśli to coś pomoże to podam swój komplet nawożenia dolistnego stosowany w tej chwili w 300L cieczy/ha: 15kg mocznika, 5kg siarczanu magnezu, 2kg nawozu soluveg (12-7-36) szczególnie o potas mi w nim chodzi, 1,5L Fostaru, 500ml ekolistu Cu, 200ml ekolistu Mn, 200ml ekolistu Zn, 200ml molibdenitu i 150ml tytanitu. W fazie strzelania w źdźbło pójdą już trochę inne proporcje tych składników.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
TomaszW    3

Aktualnie najlepiej stosować mocznik właśnie ok 10% stężenia, do tego 5-10kg siarczanu magnezu ni nawozy dolistne. Ważne by zawierały mikroelementy, szczególne miedź, mangan i cynk. Można też dołożyć makroelementy (fosfor i potas). Nawozów dolistnych jest teraz szeroki wybór, każdy sklep poleca co innego.

Jeśli to coś pomoże to podam swój komplet nawożenia dolistnego stosowany w tej chwili w 300L cieczy/ha: 15kg mocznika, 5kg siarczanu magnezu, 2kg nawozu soluveg (12-7-36) szczególnie o potas mi w nim chodzi, 1,5L Fostaru, 500ml ekolistu Cu, 200ml ekolistu Mn, 200ml ekolistu Zn, 200ml molibdenitu i 150ml tytanitu. W fazie strzelania w źdźbło pójdą już trochę inne proporcje tych składników.

Dziwna mieszanina. Mocznik, siarczan, większa dawka soluveg zrównoważonego i tytanit spokojnie wystarczy. Reszta zbędna, to tylko zboże.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
yacenty    3838

Pozdrawiam YacentY
Drogi użytkowniku - zapamiętaj sobie, nie ponoszę odpowiedzialności za posty innych użytkowników serwisu - odpowiadam tylko za siebie!!!

Ceny Nawozów,
Najprostsza karta pola: www.AgroDzienniczek.pl

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kamilmkm    17

Ten soluveg czy też inne nawozy dolistne NPK zawierają bardzo niewielkie ilości mikroelementów, przeważnie w granicach 0,01-0,05%, czyli stosując 5kg takiego nawozu dostarczasz zaledwie 1-2 gramy danego mikroelementu.

A przykładowo stosowana dawka 500ml ekolistu Cu zawiera 39g miedzi lub 200ml ekolistu Mn ma 32g manganu, więc chyba jest różnica. Dlatego też dodaję je osobno, nie są one drogie, 5L tych ekolistów kosztuje ok. 50zł.

Dobre są też inne nawozy płynne (np. insole, plonvity, suplofol), zawierają one już znacznie większe ilości mikroelementów niż nawozy sypkie NPK.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
g60dalk    3

Proszę o poradę odnośnie dokarmienia pszenżyta ozimego dolistnie. Wczoraj dostało herbicyd Tolurex 12-stego rozsiałem sasletrę- kiedy jechać z dolistnym i czy taka mieszanka coś wniesie 300l wody 30kg mocznika 15 siarczanu mag. siedmiowodn. 3kg nawozu AgroTop 15-18-18 z mikro. Mam jeszcze Insol 3 czy też go zastosować czy coś innego jeszcze dokupić i dolać???

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kissmy...    67

stymulator czy regulator można mieszać,

 

właśnie wyczytałem na mikro z adoba (chelat idha), aby nie mieszać ich z siarczanami, czy mieszał ktoś z Was to z siarczanem magnezu?

 

ich ceny to:

Mn IDHA 10kg koszt 138zł netto, 1g 15,33gr netto,

Zn IDHA 10 kg 128zł netto, 1g 12,8gr netto,

czyli zasadniczo są tańsze od EDTA

Edytowano przez kissmy...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez tomek15h
      Prosze o opinie na ten temat ,tych którzy stosują tą forme nawożenia.
    • Przez adasku10
      Nawożenie.
      Dotychczas zastosowano:
      - styczen: 250 kg k2o 60% bo byly braki potasu
      - styczeń: 2.5 tony wapna granulowanego bo slabe ph bylo. 
      Dziś poszła włóka polowa.
      Proponowane nawozenie:
      - 200 kg polidap  w podsiewacz + kizeryt ????
      - 200 kg canvil z mg przedsiewnie
      - kizeryt przedsiewnie ?????
      - ponownie sól potasowa ??????
      Pytania: 
      1. Czy dając 200 kg DAPU w podsiewacz moge wysiac dodatkowe 100kg (pozostalosc) np. 2 tyg przed siewem i agregat ? Ile moge dosypac kizerytu do tego 200 kg DAPU w podsiewacz ? 
      2. Czy wysiewajac sol 60 % w styczniu, moge jeszcze cos dorzucić przedsiewnie czy sobie odpuscic ? 
      3.  Ile kizerytu i kiedy dac (podsiewacz, przedsiewnie) ? Czy zakwasza on glebe ?
      4. Czy 200 kg canvilu z mg przedsiewnie to dobra dawka? (biorac pod uwage, ze 200kg Dapu w podsiewacz i 100 kg dapu 2 tygodnie przedsiewnie. Czy mozna go dawac na nieuregulowane ph?
      Lekki chaos wiem, ucze sie dopiero Panowie. Pomozcie. 
    • Przez kdorcia
      Czy normalną rzeczą jest to , że nawóz saletrzak zakupiony pod koniec lipca 2023 do stycznia tego roku zamienił się w pył? Firma od której go zakupiłem twierdzi ,że nawóz był zbyt długo przechowywany.



    • Przez velFoka
      Witam. Panowie do czego podobny jest Vervactor? Bo nie ma w tabeli Bogball takiego nawozu i nie mam czym zmierzyć gęstości żeby ustawić rozsiewacz.
    • Przez dominikl95
      witam który nawóz uważacie za lepszy na użytki zielone wiem że sól potasowa ma więcej potasu,ale nie ma innych składników jak kainit.
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj