Challenger

Nawożenie dolistne - stosujecie dokarmianie dolistne?

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
kissmy...    67

przeliczyłem te agravitu (EDTA) cena 1g netto:

- Cu 0,24zł,

- Zn 0,16zł,

- Mn 0,19zł,

 

mam też ofertę na płynne adob IDHA (tylko nigdzie nie mogę znaleźć ich katalogu) obawiam się, iż podobnie jak w ekolistach chelaty to tylko część zawartego mikroelementu (bowiem ceny są co najmniej dziwne) cena 1g netto:

- Cu 0,28zł,

- Mn 0,09zł,

- Zn 0,13zł

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dralo5    27

Ja stosowałem Folicare drugi rok i w tym roku jakoś słabo się rozpuszczał. A czym od Kristalonu się różni prócz zawartości mikroelementów?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Koledzy i koleżanki czy stosował ktoś z Was fosforan monopotasowy 52% P2O5; 34% K2O (interesuje mnie stosowanie w rzepaku i pszenicy)? Jeśli tak to w jakim stężeniu?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kissmy...    67

no właśnie czy nikt nie robi odżywek na własną rękę? i wskażcie mi proszę jakie znaczenie ma rodzaj chelatu dla jego przyswajalności (dostępne są zasadniczo wyłącznie EDTA oraz IDHA)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
SOKAN    13

Parę lat temu gryzłem ten temat. Pamiętam że było coś na rzeczy. Nawet siarczan magnezowy wychodził taniej bez kombinowania, ale ze stawką 23%.

Jest to do zrobienia ale czasami kłania się wiedza i to spora z chemii. Tu masz linka do ciekawej strony, podobnych przedsiębiorstw jest bardzo dużo w kraju.

http://www.standard...._chemiczne.html

http://rolnictwo.com.pl/actipol-nawozowe-chelaty-na-bazie-edta-lub-dtpa,2064.html

Edytowano przez SOKAN

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość zdzicho   
Gość zdzicho

a ja na pszenice ozimą na krzewienie bede dawał 25 kg mocznika na 350l/ha ,lepiej dać wiecej cieczy i się zrobi miejsze sterzenie i bedzie git

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kissmy...    67

agrosieć wprowadza ciekawe mieszanki z adoba (pozostałe spółki ze składów zapewne również będą to sprzedawały)

http://www.agrosiec....atZK_1i2str.jpg

http://www.agrosiec....&category_id=11

 

jeszcze się dowiem ile one kosztują, w pierwszej brakuje mi sporo boru i jest za dużo miedzi, także chyba i tak korzystniej będzie rzeźbić mieszankę samodzielnie z chelatów

 

według mojej kalkulacji te mieszanki są około 10% tańsze niż komponowane samodzielnie z siarczanu magnezu i chelatów EDTA, także chyba zdecyduję na R+B i uzupełnię ją o Zn, Cu i Bor w zależności od uprawy

Z+K kosztuje 210zł netto 15kg

R+B 200zł netto 15kg

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Stosował ktoś z was nawozy dolistne Agrosol Albo Plantini ?? Bo okazało sie ze mój kolega to rozprowadza i maja dość dobre ceny w porównaniu np do Insoli i taki sam skład praktycznie czasem sa gorsze czasem lepsze ,

Ale jak to mówią papier przyjmie wszystko , a nie chce żeby sie okazało że to zabarwiana woda

Np. Bor 15% w formie boroetanoloaminy po 8zł za l , jedynie co maja to troche wieksze zalecane dawki ale gęstość taka sama , moze maja mniejsze ceny ale chcą to nadrobić dawkami ,ale jak by stosować takie dawki np jak Insoli to można trochę zostać w kieszeni na cos innego

http://www.agrosole.pl/ to jest strona nie jest powalająca

Edytowano przez synproboszcza

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kissmy...    67

solubor (bor w formie stałej z adoba) 17,5% 8zł/kg netto,

adob bor 9zł/l netto,

asbor 7,41zł/l netto 21%,

bormax 8,73zł/l netto,

super5+ (Mn 5%, Cu 3%, Zn 4%, Fe 0,7%, Mo 0,2%, B 1,1% - wszystko poza borem to chelaty EDTA) 20zł/kg (z moich obliczeń warte jest to ponad 26zł/kg),

 

wiecie ile kosztuje jakiś NPK dolistny z adoba?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ignas5340    0

Ja teraz kupiłem parę woreczków saletry magnezowej (10%N ; 15%Mg) specjalnie do dokarmiania dolistnego ale tu rodzi sie pytanie czym uzupełnić pozostałe składniki? Siarczan magnezu odpada bo powstanie podwójna dawka magnezu. Super5+? jak myslicie? Osobiście kupiłem teraz worek Nitrofoski (Compo) stosował to ktoś? są efekty po tym? 260zł za 25kg

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
d4r4s    3

przeliczyłem te agravitu (EDTA) cena 1g netto:

- Cu 0,24zł,

- Zn 0,16zł,

- Mn 0,19zł,

 

mam też ofertę na płynne adob IDHA (tylko nigdzie nie mogę znaleźć ich katalogu) obawiam się, iż podobnie jak w ekolistach chelaty to tylko część zawartego mikroelementu (bowiem ceny są co najmniej dziwne) cena 1g netto:

- Cu 0,28zł,

- Mn 0,09zł,

- Zn 0,13zł

 

Kolego a stosowałeś te odżywki Agravita ? albo posiadasz o nich jakieś dobre info ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kissmy...    67

nie stosowałem, ale to raczej wyższa półka (w kontekście jakości) prawie wszystko i tak robi adob i intermag, więc nazwa nie ma znaczenia, jeśli dystrybutor jest duży to można kupować w ciemno efekt murowany, podstawa to zoptymalizowanie dawki oraz ceny

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
d4r4s    3

No ja chyba zastosuję w tym roku ich odżywki u mnie akurat sprzedaję to Ampol-Merol tylko muszę porównać to z innymi produktami jak wychodzi składniowo i cenowo. Chcę zastosować Agravita Aktiv 48 i 70 plus w razie potrzeby osobno od nich inne mikro, a może wiecie czy ta Agravita Aktiv to jest coś podobnego do asahi ? bo to też niby biostymulator ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
major_89    36

Stosował ktoś z was nawozy dolistne Agrosol Albo Plantini ?? Bo okazało sie ze mój kolega to rozprowadza i maja dość dobre ceny w porównaniu np do Insoli i taki sam skład praktycznie czasem sa gorsze czasem lepsze ,

Ale jak to mówią papier przyjmie wszystko , a nie chce żeby sie okazało że to zabarwiana woda

Np. Bor 15% w formie boroetanoloaminy po 8zł za l , jedynie co maja to troche wieksze zalecane dawki ale gęstość taka sama , moze maja mniejsze ceny ale chcą to nadrobić dawkami ,ale jak by stosować takie dawki np jak Insoli to można trochę zostać w kieszeni na cos innego

http://www.agrosole.pl/ to jest strona nie jest powalająca

 

W tamtym roku się u nich zaopatrywałem.

Wychodzą bardzo atrakcyjnie. Platini ciężko się rozpuszcza ale nie ma z nim strasznych problemów. Efekt Platini w zbożach cierpiącego na niedobory K2O za***isty. Zboże w ciągu tygodnia nabrało zieloności zauważyłem również znaczące pogrubienie źdźbła w stosunku do kontroli.

Do do chelatowania nie mam uwag. Nie dochodziło u mnie do żadnych negatywnych reakcji z środkami ochrony roślin.

Mają dwa rodzaje odżywek borowych ja kupowałem te w proszku. ( chyba w postaci: boran sodu)

Jedynie co mi się nie podobało do duże koszty wysyłki jak zamawiałem niewielkie ilości.

W tym roku też u mnich planuje kupić.

Edytowano przez major_89

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

W tamtym roku się u nich zaopatrywałem.

Wychodzą bardzo atrakcyjnie. Platini ciężko się rozpuszcza ale nie ma z nim strasznych problemów. Efekt Platini w zbożach cierpiącego na niedobory K2O za***isty. Zboże w ciągu tygodnia nabrało zieloności zauważyłem również znaczące pogrubienie źdźbła w stosunku do kontroli.

Do do chelatowania nie mam uwag. Nie dochodziło u mnie do żadnych negatywnych reakcji z środkami ochrony roślin.

Mają dwa rodzaje odżywek borowych ja kupowałem te w proszku. ( chyba w postaci: boran sodu)

Jedynie co mi się nie podobało do duże koszty wysyłki jak zamawiałem niewielkie ilości.

W tym roku też u mnich planuje kupić.

 

Aha no ja koszt transportu mam darmowy bo tak jak mówiłem to kolega mieszka z miedzą, No z Borem mają dwie ta co ty 21% i ta 15% ponoć cena taka sama 7 zł jak dla mnie , ale ten 15% ma lepszą ponoć forme , Też chciałem je potraktować potasem bo dałem mniejsze dawki na jesieni ,

To dobrze że ktoś stosował, to i ja w tym roku zaryzykuje i wezmę troche tego próbę bo patrząc na ceny za ta samą kasę dostarczam 2-3 razy więcej składników w porównaniu do innych

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Czy nawozy do fertygacji nadają się do nawożenia dolistnego (chodzi mi głównie o nawozy fosforowo-potasowe)? Czy przyswajalność fosforu i potasu między jednym a drugim jest znacząca?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
major_89    36

Niektóre owszem. Zazwyczaj producent informuje o tym na etykiecie. Zdaje mi się że nawozy Plantini z firmy Multi Eko nadają się do tego.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
daro189    58

jak tylko uda się wjechać na pole, planujemy opryskać zboża kristalonem zielonym w dawce 2kg razem z tytanitem w dawce 0.2 - 0.3 litra i do tego zwilżacz faster.

dopiero po tym zabiegu chcemy rozsiać saletrzak. co sądzicie o tym pomyśle?

dodam tylko że musieliśmy szybko zasiać zboża do końca września, a przed siewiem daliśmy 200kg polifoski 8.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość adrian   
Gość adrian

nigdy tak nie próbowałem ale przy odpowiednich warunkach mozna spróbowac choć uważam ze najpierw powinienes wysiac saletrzak i jak chcesz nawóz dolistny to od razu po nawozie, dolistny dziala jak kroplówka- od razu, a zanim nawóz sie rozłoży i wchłonie w rośline minie te kilka dni przy dobrych wiatrach

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
major_89    36

jak tylko uda się wjechać na pole, planujemy opryskać zboża kristalonem zielonym w dawce 2kg razem z tytanitem w dawce 0.2 - 0.3 litra i do tego zwilżacz faster.

dopiero po tym zabiegu chcemy rozsiać saletrzak. co sądzicie o tym pomyśle?

dodam tylko że musieliśmy szybko zasiać zboża do końca września, a przed siewiem daliśmy 200kg polifoski 8.

 

 

Stanowczo odradzam. Pierwsza dawka jest fundamentalna. Dzięki niej rośliny szybko regenerują uszkodzenia pozimowe i wchodzą w kolejne fazy rozwojowe. Gdy zastosujesz odżywkę nalistną za wcześnie wiązać się to będzie z duża nieefektywnością. Zauważ, aby odżywka została wchłonięta i należycie wykorzystana roślina musi mieć sprawny aparat asymilacyjny a w przypadku roślin wychodzących z stanu zimowania jest to praktycznie rzadko spotykane. Więc zastosuj startowo dawkę azotu, a w momęcie gdy rośliny odzyskają zieloność i zregenerują liście przeprowadz dożywianie poza korzeniowe. Wtedy można oczekiwać zadowalających efektów.

 

PS:Chyba nie muszę ci tłumaczyć jakie negatywne skutki niesie ze sobą zbyt pózne nawożenie azotowe?!?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
daro189    58

naturalnie, że nie musisz ;) wolę zapytać właśnie na forum niż eksperymentować, sądziłem że taka mieszanka na dzień dobry da wymierny efekt w postaci lepszego rozwoju, ale skoro dobrze uargumentowałeś odpowiedź to pozostaje mi podziękować za nią :P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
przemek111447    141

Witam.

jaki nawoz dolistny proponujecie do zastosowania w zycie ozimym???

pierwsza dawka N pojdzie jutro....mysle ze za 10 dni mogłbym z dolistnymi wkraczac....tylko co wybrac ??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
gwozd    104

Co sądzicie o tytanicie w pszenicy ozimej? Tak myślałem żeby dać tytanit, 5% siarczan Mg, 1,5l insol 3, i może 5-10% moczniku.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

przyłączam się do pytania @przemek111447 tylko w moim przypadku chodzi o pszenżyto. myślałem o agroleaf power high azotowy ale nigdy czegoś takiego nie stosowałem więc proszę o pomoc

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez tomek15h
      Prosze o opinie na ten temat ,tych którzy stosują tą forme nawożenia.
    • Przez adasku10
      Nawożenie.
      Dotychczas zastosowano:
      - styczen: 250 kg k2o 60% bo byly braki potasu
      - styczeń: 2.5 tony wapna granulowanego bo slabe ph bylo. 
      Dziś poszła włóka polowa.
      Proponowane nawozenie:
      - 200 kg polidap  w podsiewacz + kizeryt ????
      - 200 kg canvil z mg przedsiewnie
      - kizeryt przedsiewnie ?????
      - ponownie sól potasowa ??????
      Pytania: 
      1. Czy dając 200 kg DAPU w podsiewacz moge wysiac dodatkowe 100kg (pozostalosc) np. 2 tyg przed siewem i agregat ? Ile moge dosypac kizerytu do tego 200 kg DAPU w podsiewacz ? 
      2. Czy wysiewajac sol 60 % w styczniu, moge jeszcze cos dorzucić przedsiewnie czy sobie odpuscic ? 
      3.  Ile kizerytu i kiedy dac (podsiewacz, przedsiewnie) ? Czy zakwasza on glebe ?
      4. Czy 200 kg canvilu z mg przedsiewnie to dobra dawka? (biorac pod uwage, ze 200kg Dapu w podsiewacz i 100 kg dapu 2 tygodnie przedsiewnie. Czy mozna go dawac na nieuregulowane ph?
      Lekki chaos wiem, ucze sie dopiero Panowie. Pomozcie. 
    • Przez Szymon11231
      Witam posiadam do sprzedazy podany w linku humus najwyzszej jakosci, 100% oryginalny. Chętnych zapraszam do zapoznania się z ofertą. https://m.olx.pl/905511601/?bs=olx_pro_listing
    • Przez kdorcia
      Czy normalną rzeczą jest to , że nawóz saletrzak zakupiony pod koniec lipca 2023 do stycznia tego roku zamienił się w pył? Firma od której go zakupiłem twierdzi ,że nawóz był zbyt długo przechowywany.



    • Przez velFoka
      Witam. Panowie do czego podobny jest Vervactor? Bo nie ma w tabeli Bogball takiego nawozu i nie mam czym zmierzyć gęstości żeby ustawić rozsiewacz.
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj