Challenger

Nawożenie dolistne - stosujecie dokarmianie dolistne?

Polecane posty

Witam,
Czy badal ktos roznice w sposobie nawozenia mikroskladnikami. Chodzi mi o to czy na wiosne posypac polimagiem s lub yara complex (potrzebuje bezchlorkowe), czy lubofosem plus mikro dolistnie np kristalonem? Nawoz na truskawki, porzeczki.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Marrek87    1

Kolego DamianKuchnik jeśli chodzi o nawozy bezchlorkowe pod truskawkę to mój znajomy który ma 30 ha truskawki stosuje Yara Compleks lub Hydrocompleks albo  nie wiem dokładnie jak się to pisze ale coś takiego blaucorn. Dolistnie daje on cristalony ale i jakiejś firmy ze słowacji płynne nawozy ale nazwy nie znam, jak coś to mogę zapytać znajomego. Ja prawdopodobnie na jesieni będę w malinę wchodził to bardziej temat owoców miękkich będę miał zgłębiony :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ja truskawki i porzeczki ma od kilku lat i mam w miare opracowane systemy pielegnacji. Tylko zastanawia mnie czy posypowo inaczej dzialaja niz dolistnie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

odżywki

Swoich firmowych podawać nie będę, bez robienia reklamy. Na rynku z innych firm też można spotkać bdb rozwiązania, zazwyczaj nie są to tanie rozwiązania. Czyli stosować takie które maja dobry skład o jeszcze lepszej przyswajalności i stosować żeby wystarczało co najmniej na wytworzenie określonego plonu.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bamberool    2

Jestem po 2 latach stosowań w gospodarstwie różnych ,,wynalazków". Jeśli Ph jest uregulowane, nawożenie doglebowe, płodozmian, fungicydy, dobór odmian i odpowiednia agrotechnika to wydaje się, że podnieść plon można za pomocą nawożenia mikro lub stosowanie biostymulatorów. Wywaliłem kupę kasy choćby na program firmy Agro Perfekt, korzeń był lepszy, ale nie przełożyło się to na wzrost plonu. Jeśli dzisiaj wjedzie mi na podwórko handlowiec i powie, że stosując 1l/ha jakiegoś wynalazku mogę zwiększyć plon to wywalę z placu. Nabijamy tylko kasę dla firm. Trochę prześledziłem rynek mikroelementów w PL jesli chodzi o skład i cenę i mam pytanie.. czy stosował ktoś mikroelementy firmy Agro EFEKT -mikro zboże i mikro rzepak. dość dobre składy na bazie chelatów i parę % aminokwasów.  Chcę, wręcz trzeba stosować mikro przy wysokiej kulturze Agrotechniki(wysokie pH-mniej mobilne mikro). Proszę o opinie na temat tego produktu, zastanawiam się na zakupem mikro z tej firmy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
knoro93    215

Nie znalazłem odżywek które stosowałes ale jeśli miały podobny skład do agro efekt to się nie dziwię ze nic Ci nie dały. Te odżywki to NPK siarka i magnez z mikroskopijnym dodatkiem mikroelementów a tu nie o to chyba chodzi żeby uzupełnić makroelementy tylko mikro bo makro to się daje doglebowo a nie dolistnie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bamberool    2

źle mnie knoro93 zrozumiałeś.  Nie chodzi mi o makrozboże z AGROEFEKTU, nigdy nie stosuję nawożenia makro dolistnie(wywalanie kasy), Roślina dostaje makro pod korzeń. Chcę znać opinie na temat produktu mikro zboże i rzepak a Agroefektu. Mają lepszy skład jak Adoby i Maximusy. Są na bazie chelatów i tańsze. Ktoś stosował??

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomek73    579

Jesteś w błędzie, potas podany w oprysku to podstawa, w tamtym roku przypadkiem to  wypróbowałem. 

Zrób sobie  w tym roku próbę  samym potasem. Ja jadę z 5 razy odzywkami, na początek fosfor na start potem od 2  z potasem, niewiele i tani, 6 zł/kg za siarczan potasu dodaję po 2 kg do każdego oprysku, efekt mnie dosłowne zwalił z nóg.

Zwłaszcza podany  zamiast N a czasie wychodzenia kłosa z pochwy. zresztą  praktycznie nigdy nie podawałem saletry na kłosa, bo to dla mnie wywalanie kasy w błoto.  Na mojej próbie  gluten wyszedł 34 i więcej a białko 16-17. Bez potasu nie dosć że widziałem  mocniejszy efekt suszy to jeszcze gluten do 30 białko do 13.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
knoro93    215

Robiłeś kontrolę z tym siarczanem potasu na jednym polu i widziałeś efekty czy mówisz z różnych działek ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawel147    0

Jesteś w błędzie, potas podany w oprysku to podstawa, w tamtym roku przypadkiem to  wypróbowałem. 

Zrób sobie  w tym roku próbę  samym potasem. Ja jadę z 5 razy odzywkami, na początek fosfor na start potem od 2  z potasem, niewiele i tani, 6 zł/kg za siarczan potasu dodaję po 2 kg do każdego oprysku, efekt mnie dosłowne zwalił z nóg.

Zwłaszcza podany  zamiast N a czasie wychodzenia kłosa z pochwy. zresztą  praktycznie nigdy nie podawałem saletry na kłosa, bo to dla mnie wywalanie kasy w błoto.  Na mojej próbie  gluten wyszedł 34 i więcej a białko 16-17. Bez potasu nie dosć że widziałem  mocniejszy efekt suszy to jeszcze gluten do 30 białko do 13.

 

 

 

 

to ile dałeś kg w sumie tego siarczanu potasu ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
master20002    228

Przecież napisał, że 2 kg.


Jesteśmy różni, pochodzimy z różnych stron Polski, mamy różne zainteresowania, ale łączy nas jeden cel. Cel ten to Ojczyzna, dla której chcemy żyć i pracować.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomek73    579

Dokładnie po 2 kg do każdego oprysku.

Na ostatni raz dałem 6 kg mocznika 2 kg siarczanu i 150 lub 200 litrów wody na 1 ha.Przy wychodzeniu kłosa  z pochwy.

3 dawkę azotu tylko raz  wżyciu stosowałem a zawsze parametry były dobre.

Dwa lata tumu znajomy namówił mnie na taki Multi N, jest to azot z siarką w dziwnej postaci i to miało zwiększyć zawartość białka minimum o 1, daje się tego 25-40 litrów na 1 ha z 100 litrów wody, max wszystkiego 140 l/ha. Nie byłem zadowolony a 1 litr kosztowało 5 zł, więc nie mało.

Na rzepak na łuszczynę ,  dałem też 30 litrów, a miło nie samowicie podnieść plon,  i efekt mizerny,a  tu zależało mi najwięcej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wiesko    15

Ten siarczan potasu to jaki dawales? Siarczan magnezu wtedy tez do oprysku?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
fezoi    170

Tomek73 w pszenicy dajesz 2 dawki N ? Po ile kg N i w jakiej fazie ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomek73    579

RSM jak można w pole wjechać i po 3-4 tygodniach, jak pszenica nie ma 25 cm. Około 180-200N.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
XTRO    1534

Jesteś w błędzie, potas podany w oprysku to podstawa, w tamtym roku przypadkiem to  wypróbowałem. 

Zrób sobie  w tym roku próbę  samym potasem. Ja jadę z 5 razy odzywkami, na początek fosfor na start potem od 2  z potasem, niewiele i tani, 6 zł/kg za siarczan potasu dodaję po 2 kg do każdego oprysku, efekt mnie dosłowne zwalił z nóg.

Zwłaszcza podany  zamiast N a czasie wychodzenia kłosa z pochwy. zresztą  praktycznie nigdy nie podawałem saletry na kłosa, bo to dla mnie wywalanie kasy w błoto.  Na mojej próbie  gluten wyszedł 34 i więcej a białko 16-17. Bez potasu nie dosć że widziałem  mocniejszy efekt suszy to jeszcze gluten do 30 białko do 13.

 

to jaki koszt tych odżywek na ha wychodzi ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
knoro93    215

I jakie masz plony prz takim nakładzie na odżywki? Te 350 zł to mikro i ten siarczan potasu czy siarczan magnezu tez?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomek73    579

Wszystkie odżywki z siarczanami to jakieś 350 zł. Dwa lata temu pszenica 8,5 w tamtym tonę mniej 7,5, rzepak słabo 4,8 w tamtym 3,6 taki rok.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez tomek15h
      Prosze o opinie na ten temat ,tych którzy stosują tą forme nawożenia.
    • Przez adasku10
      Nawożenie.
      Dotychczas zastosowano:
      - styczen: 250 kg k2o 60% bo byly braki potasu
      - styczeń: 2.5 tony wapna granulowanego bo slabe ph bylo. 
      Dziś poszła włóka polowa.
      Proponowane nawozenie:
      - 200 kg polidap  w podsiewacz + kizeryt ????
      - 200 kg canvil z mg przedsiewnie
      - kizeryt przedsiewnie ?????
      - ponownie sól potasowa ??????
      Pytania: 
      1. Czy dając 200 kg DAPU w podsiewacz moge wysiac dodatkowe 100kg (pozostalosc) np. 2 tyg przed siewem i agregat ? Ile moge dosypac kizerytu do tego 200 kg DAPU w podsiewacz ? 
      2. Czy wysiewajac sol 60 % w styczniu, moge jeszcze cos dorzucić przedsiewnie czy sobie odpuscic ? 
      3.  Ile kizerytu i kiedy dac (podsiewacz, przedsiewnie) ? Czy zakwasza on glebe ?
      4. Czy 200 kg canvilu z mg przedsiewnie to dobra dawka? (biorac pod uwage, ze 200kg Dapu w podsiewacz i 100 kg dapu 2 tygodnie przedsiewnie. Czy mozna go dawac na nieuregulowane ph?
      Lekki chaos wiem, ucze sie dopiero Panowie. Pomozcie. 
    • Przez Szymon11231
      Witam posiadam do sprzedazy podany w linku humus najwyzszej jakosci, 100% oryginalny. Chętnych zapraszam do zapoznania się z ofertą. https://m.olx.pl/905511601/?bs=olx_pro_listing
    • Przez kdorcia
      Czy normalną rzeczą jest to , że nawóz saletrzak zakupiony pod koniec lipca 2023 do stycznia tego roku zamienił się w pył? Firma od której go zakupiłem twierdzi ,że nawóz był zbyt długo przechowywany.



    • Przez velFoka
      Witam. Panowie do czego podobny jest Vervactor? Bo nie ma w tabeli Bogball takiego nawozu i nie mam czym zmierzyć gęstości żeby ustawić rozsiewacz.
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj