Challenger

Nawożenie dolistne - stosujecie dokarmianie dolistne?

Polecane posty

rogas    16

Z tego co mi wiadomo to:

1. prawdopodobnie wchlonela sie niewielka czesc skladnikow

2. skladniki nie zostaly stracone bo poszly w glebe,

3. efektem bedzie powolniejsze dzialanie niz gdyby mikro zostaly dostarczone przez liscie.

 

mysle ze dobrze by bylo zebys dal jeszcze raz przy dobrej pogodzie. pamietaj ze insol mozesz mieszac z wiekszoscia fungi czy herbicydow. dorzuc tez do mieszaniny troche mocznika to sie poprawi wchlanianie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
gwozd    104

Dzięki że rozwiałeś moje wątpliwości. Tylko czy tak niewielka ilość mikroelementów zostanie pobrana z gleby? Siarczan Mg i insol3 mam zamar jeszcze dać właśnie jak będę pierwszy raz pryskać fungicydem i może połącze tem zabieg z CCC. Zobacze jaka będzie faza razwoju i zdrowotność roślin. Mocznika nie dawałem bo tego dnia dałem drugą dawkę azotu i stwierdziłem że i tak już dostała pod korzeń

Deszcz okazał się doskonały na nawóż doglebowy ale nie bardzo na nawóz dolistny, cóż i tak bywa

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

50% mikroelementów masz już w roślinie, minimalną część pobierze system korzeniowy. Z uwagi na fakt, że większość nawozów mikroelementowych miesza się ze środkami O.R. spokojnie mozna dodać je przy kolejnym zabiegu. Cóż czasami pogoda nam nie sprzyja :-). Natomiast mocznik ma istotne znaczenie nie tylko jako doskonałe źródło azotu ale również ułatwia wchłanianie preparatów poprzez rozszeżanie kutikuli liścia.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
casemxu125    0

panowie możecie polecić jakąś odżywkę jeśli w ogóle taka istnieje, na do krzewienie zboża a dokładniej na jednym kawałku około 2/3 odpadło mi pszenżyta po zimie a te co zostało to chciałbym żeby jakoś ją szczególnie wzmocnić. zaznaczam że 1 i 2 dawkę już dostało ale jak tak dalej pójdzie to cudów nie będzie ponieważ jest za rzadkie...


Life Is Brutal...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
silva    19

Skoro po saletrze nie rusza to dziwne. Może siarki brak albo jeśli żółknie to magnezu? U nas jak się nie krzewiła w tamtym roku to dostała ze 4 razy 5kg siarczanu magnezu + 10kg mocznika praktycznie co 2 dni. Ale później była najładniejsza.

Edytowano przez silva

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marekgizio    4

Co dwa dni to stanowczo za długo, najlepiej by było żebyś dawał co dzień, najlepiej ok południa kiedy jest najwięcej światła.

Albo nawet dwa razy dziennie przed południem i po południu w odstępie ok 3godzin. I tak przez 4-5dni z rzędu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
casemxu125    0

tzn z wyglądu jest ładna tyle że jest stanowczo za rzadka, żółta też nie jest i nie ma żadnych przebarwień.

 

ruszyć ruszyło po saletrze tylko chciałem się dowiedzieć co jeszcze dać żeby coś z tego zboża było

Edytowano przez casemxu125

Life Is Brutal...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Olekc330    2

Panowie kiedy pryskać żyto mocznikiem i siarczanem magnezu ??? Będziemy wykonywać jeden oprysk. Dawki to 20kg mocznika na ha a siarczanu z 6 kg


Ursus C330:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Bob    820

Casemxu125 ja na słabo rozkrzewioną pszenicę ozimą daję Fertileader Tonic z Timaka. Stosuję to już trzy lata w dawce 1,5l na ha w dawce 150l ha. I efekty były bardzo dobre.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
LeF    43

Casemxu125 na krzewienie przydatny jest także fosfor. Ja, gdyby nie padało bym już miał zaaplikowany Maximus 20-20-20 + siarczan Mg Epso Top. Ale pada.... Może w przyszłym tyg.

 

Bob ile ten zabieg 1,5 litra/ha Ciebie kosztuje? Ponad 100 zł ??

Edytowano przez LeF

Czym chata bogata tym goście rzygają...
Ursus tractor emotion
Neo's & Ursus

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rogas    16

Ja polecam insol 3. dajesz 1 l/ha kosztuje troszki ponad 10zl/l. dodajesz 10 kg mocznika na 100 l wody i gotowe. tanio i skutecznie.

 

pozdrawiam.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dralo5    27

Czy jak będę dawać Mocznik z siarczanem magnezu i Odżywką Folicare to dodać coś jeszcze typu Insol 3 czy Plonvit Z czy już jest to zbyteczne?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
casemxu125    0

Dzięki Panowie za rady. Skorzystam z nich ;)

 

LeF a wiesz może ile kosztuje ten maximus 20-20-20 ??? będę wdzięczny :)

Edytowano przez casemxu125

Life Is Brutal...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
silva    19

Dolistne (mocznik + siarczan m. + mikro) z antywylegaczem?

Dolistne (mocznik + siarczan m. + mikro) z herbicydami?

Bo kurde tak by mi pasowało. Co Wy na to.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
silva    19

Właśnie mnie niby też ale profesor mówił że właśnie z herbicydami bez problemu można łączyć i sam nie wiem już. A jak z tymi antywylegaczami

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
LeF    43

Maximus 20-20-20 za 15 kr wyniósł mnie ok 184zł. Stosujesz od 204 kg/ha. Podobny preparat tylko, że nazywa się Agroleaf Power jest po 240zł za 15 kg. Skład taki jak maximus, może lekki różnice w mikro.

 

Ja nigdy jeszcze nie pryskałem wyłącznie mikroelementami, w tym roku jadę dwa zabiegi po 1,5 do 2 litrów/ha Yara Vita zboże. Zobaczymy czy będą jakiekolwiek efekty.

Edytowano przez LeF

Czym chata bogata tym goście rzygają...
Ursus tractor emotion
Neo's & Ursus

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
silva    19

Powiedział swoje zdanie i tyle. Mówił że jeśli nie ma przeciwskazań na opakowaniu oprysku to nie ma problemu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marekgizio    4

To niezły kocur z tego profesora.

Wpadł na wykład powiedział jedno zdanie że można łączyć odżywki z herbicydami, żadnych wyjaśnień i heyah.

I na koniec standardowe stwierdzenie że jeśli niema przeciwskazań to niema problemu.

 

Na opakowniach, fungicydów, insektycydów czy herbicydów niema informacji z czym można łączyć, a czym nie.

Jęśli już to zalecają łączyć z jakimś innym środkiem zwalczającym pozostałe choroby czy chwasty i to przważnie produkcji tej samej firmy. Ale zero informacji o odżywkach.

Idąc tokiem rozumowania ,,profesora'' na opakowaniu nie ma informacji że nie można łaczyć z ropą albo gipsem więc nie będzie problemu jak ktoś połączy.

 

Swoją drogą ty i twoi koledzy to też niezłe koty skoro żaden ze strachu się nie odezwie i nie dopyta.

 

Co to za uczelnia i co to za profesorowie bo niezłe jaja tam odchodzą, z chęcią wpadłbym tam jako wolny słuchacz i trochę pogrypsował z profesorem, a ciemny lud we wszystko uwierzy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
silva    19

To nie żaden wykład. Pisze u niego magisterke na temat wpływu nawozów dolistnych na jęczmień jary i pszenice jarą. I zawsze jak do niego jakąś sprawe to coś doradzi. Jak już będzie po zabiegu to zapraszam na poletka doświadczalne u mnie na polu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rogas    16

Ostatnio w prasie fachowej czytałem, że stosowanie nawozów dolistnych może wpływać pozytywnie na działanie herbicydów ponieważ w tych nawozach jest azot w formie amidowej, która wpływa na rozluźnienie kutikuli oraz aparatów szparkowych i lepsze przyswajanie mikro. Razem z mikro do rośliny pobierana jest substancja aktywna, która powoduje zamieranie rośliny. Jeżeli stosujemy herbicydy selektywne to nic się nie dzieje roślinie chronionej natomiast szlag trafia roślinę zwalczaną.

Należy sprawdzić, czy producent nawozu przeprowadził badania na możliwość mieszania nawozu z śor-em bo jeśli się coś wytrąci to sobie można nieźle opryskiwacz zaszlamić, zakrysztalić, czy coś innegolić.

 

Co do stosowania z regulatorami wzrostu to nie wiem. jak mi się uda coś wyszperać to zamieszczę.

 

@LeF

Jeżeli takie są ceny to 1 ha kosztuje cię co najmniej 30 pln. W jednej dawce. Po co płacić za azot w formie amidowej (mocznik) w nawozie kupionym skoro możesz taniej kupić mocznik i sam go sobie rozpuścić?

Ja za insol płacę coś koło 10 zł i stosuję 1l/ha plus do tego około 10 kg mocznika na 100 wody i lata jak marzenie.

Edytowano przez rogas

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marekgizio    4

rogas --> w naprawdę niewielu nawozach jest azot.

A co do twojej teorii to niestety się mylisz bo mieszanina odżywki z herbicydem dla rośliny chronionej skutkuje tylko jej odżywieniem bez skutków ubocznych za to dla chwasta kończy się to osłabieniem co najmniej o połowę działania herbicydu.

Chwast jest odżywiony i lepiej znosi stres i skutki stosowana herbicydu. W najlepszym przypadku będzie długo chorował i roślina chroniona go zagłuszy, a w najgorszym skończy się na przypaleniu kilku liści i ponownym jeszcze silniejszym odbiciu.

Przy dosyć drogich cenach herbicydów głupotą jest osłabianie ich działania.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Senator    45

@marekgizio - mocznik + herbicyd wzmocni chwasta (osłabnie działanie herbicydu), czy poprawi tylko wchłanianie środka?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez tomek15h
      Prosze o opinie na ten temat ,tych którzy stosują tą forme nawożenia.
    • Przez adasku10
      Nawożenie.
      Dotychczas zastosowano:
      - styczen: 250 kg k2o 60% bo byly braki potasu
      - styczeń: 2.5 tony wapna granulowanego bo slabe ph bylo. 
      Dziś poszła włóka polowa.
      Proponowane nawozenie:
      - 200 kg polidap  w podsiewacz + kizeryt ????
      - 200 kg canvil z mg przedsiewnie
      - kizeryt przedsiewnie ?????
      - ponownie sól potasowa ??????
      Pytania: 
      1. Czy dając 200 kg DAPU w podsiewacz moge wysiac dodatkowe 100kg (pozostalosc) np. 2 tyg przed siewem i agregat ? Ile moge dosypac kizerytu do tego 200 kg DAPU w podsiewacz ? 
      2. Czy wysiewajac sol 60 % w styczniu, moge jeszcze cos dorzucić przedsiewnie czy sobie odpuscic ? 
      3.  Ile kizerytu i kiedy dac (podsiewacz, przedsiewnie) ? Czy zakwasza on glebe ?
      4. Czy 200 kg canvilu z mg przedsiewnie to dobra dawka? (biorac pod uwage, ze 200kg Dapu w podsiewacz i 100 kg dapu 2 tygodnie przedsiewnie. Czy mozna go dawac na nieuregulowane ph?
      Lekki chaos wiem, ucze sie dopiero Panowie. Pomozcie. 
    • Przez Szymon11231
      Witam posiadam do sprzedazy podany w linku humus najwyzszej jakosci, 100% oryginalny. Chętnych zapraszam do zapoznania się z ofertą. https://m.olx.pl/905511601/?bs=olx_pro_listing
    • Przez kdorcia
      Czy normalną rzeczą jest to , że nawóz saletrzak zakupiony pod koniec lipca 2023 do stycznia tego roku zamienił się w pył? Firma od której go zakupiłem twierdzi ,że nawóz był zbyt długo przechowywany.



    • Przez velFoka
      Witam. Panowie do czego podobny jest Vervactor? Bo nie ma w tabeli Bogball takiego nawozu i nie mam czym zmierzyć gęstości żeby ustawić rozsiewacz.
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj