Challenger

Nawożenie dolistne - stosujecie dokarmianie dolistne?

Polecane posty

Lewy410    15

na 3 dawkę nie stosuj mocznika !!!

jak już to saletrę i to nawet by było najlepiej 100 kg saletry na hektar góra 100 kg

Ja robię tak, że jak zapowiadają deszcz patrze na pogode długo terminową to sypie saletrę, a jak nie zapowiadają to dokarmiam opryskiwaczem znaczy się mocznikiem.

 

witam dlaczego mam nie stosowac mocznika w 3 dawce nawozu w pszenicy ozimej jak mocznik jest lepszy od saletry poniewaz rosliny dłużej go pobierają

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

Powiem ci tak przynajmniej ja u siebie to zauważyłem nie wiem jak będzie u ciebie ale...

Ja jak stosowałem mocznik 70 kg / ha to pszenica nie miała takich dobrych parametrów jakościowych a jak stosowałem

saletrę to ziarno było lepsze jakościowo i było jak by to ująć bardziej { dorodne }. Wystarczy tylko zastosować saletrę w odpowiednim terminie, wiem że dużo ludzi poleca mocznik, ale każdy widzi inaczej i ma swoje teorie.

A tak na marginesie to i tak przechodzę powoli na RSM i innym też polecam.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
piokac75    0

Ja za każdym razem gdy pryskam (rzepak już 11 razy a pszenice 7) to dodaję 2 miarki kristalonu (rozpuszczam w wodzie w wiadrze i dolewam)... Efekt - rzepak 4T , Pszenica 8,5T , jęczmień 7t... Cieszy mnie ten efekt bo mam 3-4 klasę ziemi. Pryskam 300l opryskiwacz w dawce 200l/ha...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

ale jaki kristalon i dajesz coś przed siewnie np lubofos ??

 

odżywka jara vita zboże jest świetna lepszej na zboże nie znam ten cały plonovit niech się schowa w porównaniu do niej!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
luki08    14

ponawiam moje pytanie czy mozna mieszac cerone lub moddus z odrzywkami typu basfoliar.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

ponawiam moje pytanie czy mozna mieszac cerone lub moddus z odrzywkami typu basfoliar

Możesz, nie ma do tego przeciwwskazań. Ważne zalecenie to musisz trafić w odpowiednich warunkach, czasami po moddusie i odżywka występują przypalenia, ale wystarczy zbieg przesunąć na dzień pochmurny lub wieczór i będzie ok.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
luki08    14

dzieki milanreal1 jedyny wypowiedziałes sie w tej kwestii,długo czekałem az ktos cos doradzi,a powiedz jeszcze co myslisz o takiej mieszance cerone 0,75+tytanit 0.4+plonwit opty 2 kg

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

Dobra, nie mam zastrzeżeń.

panowie mogę zmieszać chwastox turbo z antywylegaczem??

Odradzam, chyba że etykieta któregoś ze środków na to zezwala.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
benek79    16

Modus powinno sie stosowac w dzien nasłoneczniony a Basfoliar w dzien pochmurny albo w godz. wieczornych tak wiec ciezko pogodzic jedno z drugim.Ja wybrałem druga opcje a wiec zabiegi robiłem od 19-tej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Roki212    1817

Koledzy ile czasu po nawożeniu dolistnym mocznikiem może spaść deszcz, tak aby rośliny zdołały wchłonąć nawóz ??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

w 100 % jak go wchłoną to 2 - 3 godz. w okresach wieczornych mniej do 2 godz.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
knoro93    215
Napisano (edytowany)

Modus powinno sie stosowac w dzien nasłoneczniony a Basfoliar w dzien pochmurny albo w godz. wieczornych tak wiec ciezko pogodzic jedno z drugim.Ja wybrałem druga opcje a wiec zabiegi robiłem od 19-tej.

Jeśli Ci zależy na dobrym skróceniu to ja bym robił w dzien nasłoneczniony odżywki zawsze jakoś pobierze a skróci lepiej. A jeśli skracanie to dodatek a zależy Ci żeby podgonić zboże to wieczorem bym robił. ;)

 

Pytanie na jakich końcówkach należy robić poszczególne opryski chodzi mi o końcówki średnio i drobnokropliste ?

Edytowano przez knoro93

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
radix07    0

Witam. Ja stosuje rosasol już od jakiegoś czasu ale tylko podczas pierwszego zabiegu fungicydowego. W drugim zabiegu stosuje ekolist micro z i jestem zadowolony.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

na butelce od oprysku, zawsze pisze jak opryskiwać zazwyczaj jest to drobno lub średnio kropliste.

 

Pozdrawiam !!!

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
syba    0

Panowie mam takie pytanie bo czytam sobie i czytam o dokarmianiu dolistnym i ktoś napisał że na liść flagowy nie powinno się dawać odżywek czy to prawda??? I jeśli to nieprawda to czy w pszenżycie i pszenicy ozimej liści flagowy pokazał się tydzień temu mogę dać na 260l/ha wody 5% mocznik 5% siarczan magnezu i 1,5l plonwit z oczywiście na ha ??? I czy w jęczmieniu ozimym który wysypał się już tydzień temu mogę dać jakieś odżywki żeby pogrubić ziarno tylko boje się o grzyba bo był pryskany tylko na T1 deut start i niebyło T2

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty
Napisano (edytowany)

nie wiem, kto powiedział, że nie można spoko możesz dać te odżywki, ale ja proponuje prysnąć najpierw od grzyba. np artea 0.4 l / ha + amistar 0, 6 l / ha

Edytowano przez forumkowicz

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Marcin_95    7

opryskałem żyto ozime jakimś specyfikiem azotu 12 fosforu 12 potasu 36 zostawiłem pas szerokości trzy metry się upewnić czy będzie efekt a tu nic żadnej różnicy dlaczego ? Zamierzam teraz prysnąć owies i pszenżyto jare co polecacie ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Yngel    2

Zauważyłem że efekt siarczanu magnezu+mocznika+insol3 jest widoczny gdy w ziemi jest dużo wilgoci lub gdy spadnie deszcz widać gołym okiem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
19Macin96    1

Ostatnio na pszenżyto zimowe i pszenicę zimową jakieś 2 tygodnie temu pryskałem 25kg mocznika + 0,5l tytanitu + mydło ogrodnicze + siarczan magnezu i potas, efekt po prostu znakomity.. gołym okiem widać jak zboża bardzo zaciemniały i są dobrze dożywione, jeśli będzie trzeba to za tydzień znowu tak przejadę i już nic więcej w te zboża nie ładuje ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

Chyba koledzy nie rozumiecie idei dokarmiania dolistnego. Dokarmianie nie należy do elementów znacznie zwiększających plon, tak samo nie polepszy widoku jeżeli jest on dobry. Dokarmianie dolistne stosuje się w celu gdy mamy niedobory składników po 1. Po 2 stosowanie dokarmiania zwiększa aktywność systemu korzeniowego w celu poszukiwania pokarmu. Jeżeli damy odzywkę a w glebie składników będzie brakować to ten zabieg nic nie da, poza mniejsza zasobnością portfela.

Koledzy ile czasu po nawożeniu dolistnym mocznikiem może spaść deszcz, tak aby rośliny zdołały wchłonąć nawóz ??

Jeżeli dałeś sam mocznik to ok 4 godz nawet. Jeżeli do zabiegu dałeś adiuwant to szybciej.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
19Macin96    1

Jeśli zastosujesz 3 krotny zabieg takiej dawki której ja opisałem to można powiedzieć że do plonu w jakimś procencie się przyczyni bo to masz 25kg mocznika na 3x = 75kg w której jest tego azotu tyle co kot napłakał, to tylko taka zabawa przez którą można się grzyba dorobić, lepiej posypać 150kg salmagu drugi raz i będzie to korzystniejsze moim zdaniem, ja to tylko robię na słabsze zboża by je trochę "pobudzić" a i tak daje 2 dawkę nawozu 150kg/ha, a pierwsza to 250kg/ha saletry

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mawit06    6

75 kg mocznika zawiera tyle azotu co 100 kg saletry plus podane dolistnie więc pewnie będzie to odpowiadało 150kg saletry. ale można więcej podać na krzewienie daje 60 kg mocznika + 20 kg siarczanu siedmiowodnego + mikro w 300l wody i krzywdy zbożu nie robie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez tomek15h
      Prosze o opinie na ten temat ,tych którzy stosują tą forme nawożenia.
    • Przez adasku10
      Nawożenie.
      Dotychczas zastosowano:
      - styczen: 250 kg k2o 60% bo byly braki potasu
      - styczeń: 2.5 tony wapna granulowanego bo slabe ph bylo. 
      Dziś poszła włóka polowa.
      Proponowane nawozenie:
      - 200 kg polidap  w podsiewacz + kizeryt ????
      - 200 kg canvil z mg przedsiewnie
      - kizeryt przedsiewnie ?????
      - ponownie sól potasowa ??????
      Pytania: 
      1. Czy dając 200 kg DAPU w podsiewacz moge wysiac dodatkowe 100kg (pozostalosc) np. 2 tyg przed siewem i agregat ? Ile moge dosypac kizerytu do tego 200 kg DAPU w podsiewacz ? 
      2. Czy wysiewajac sol 60 % w styczniu, moge jeszcze cos dorzucić przedsiewnie czy sobie odpuscic ? 
      3.  Ile kizerytu i kiedy dac (podsiewacz, przedsiewnie) ? Czy zakwasza on glebe ?
      4. Czy 200 kg canvilu z mg przedsiewnie to dobra dawka? (biorac pod uwage, ze 200kg Dapu w podsiewacz i 100 kg dapu 2 tygodnie przedsiewnie. Czy mozna go dawac na nieuregulowane ph?
      Lekki chaos wiem, ucze sie dopiero Panowie. Pomozcie. 
    • Przez kdorcia
      Czy normalną rzeczą jest to , że nawóz saletrzak zakupiony pod koniec lipca 2023 do stycznia tego roku zamienił się w pył? Firma od której go zakupiłem twierdzi ,że nawóz był zbyt długo przechowywany.



    • Przez velFoka
      Witam. Panowie do czego podobny jest Vervactor? Bo nie ma w tabeli Bogball takiego nawozu i nie mam czym zmierzyć gęstości żeby ustawić rozsiewacz.
    • Przez dominikl95
      witam który nawóz uważacie za lepszy na użytki zielone wiem że sól potasowa ma więcej potasu,ale nie ma innych składników jak kainit.
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj