Challenger

Nawożenie dolistne - stosujecie dokarmianie dolistne?

Polecane posty

kissmy...    67

NPK to najmniejszy koszt to mikroelementy są strasznie drogie (5kg chelatu molibdenu to koszt rzędu 800zł, aż boję się przeliczać ile będzie kosztował czysty składnik),

- N mogę zaaplikować w moczniku, a jeszcze bezpieczniej w RSM po 3,5 za kg czystego składnika,

- P fosforan monoamonowy N 16%, P205 61% około 6zł/kg, czyli blisko 9zł kg czystego składnika, ciekaw jestem czy mikronawóz można rozpuścić (pod kukurydzę mam 41% P205, 0,2% Bor, 0,8% Zn, 0,5% Cu, 0,5% Mn po 8zł/kg)

- K siarczan potasu (50%) po 4zł/kg, czyli 8zł kg czystego składnika,

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kamilmkm    17

kissmy... - przeliczyłem tak na szybko ten Nutrimix z Compo i wychodzi mi niecałe 14zl składając go z jednoskładników (siarczan magnezu, Ekolisty mono bo one najtaniej wychodzą i Molibdenit).

 

Podam też może ceny poszczególnych składników jakie sobie tam kiedyś wyliczyłem, może ktoś będzie chciał sobie po przeliczać własne nawozy.

Ceny w zł za 1 gram czystego składnika.

N z mocznika: 0,0037 zl

MgO z siarczanu magnezu: 0,007 zl

SO3 też z siarczanu magnezu: 0,003 zl

Fe z ekolistu mono: 0,14 zl

Mn z ekolistu mono: 0,07 zl

Zn z ekolistu mono: 0,08 zl

B z ekolistu mono: 0,09 zl

Cu z ekolistu mono: 0,12 zl

Mo z molibdenitu: 0,55 zl

Ti z tytanitu: 6,25 zl

Fosfor (P2O5) i potas (K2O) dla obliczeń przyjmuję 0,02 i 0,015 ale bazuje tu na soli i polidapie, jednak takie ceny nawet mi pasują do wyliczeń.

Przy nawozach płynnych należy zwracać uwagę na zawartość wagową składnika gdyż 1L nawozu płynnego może ważyć nawet 1,5kg.

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kissmy...    67

super, dzięki! a uwzględniałeś może, na którymś z etapów swoich rozważań przyswajalność tych składników (rozchodzi mi się o przyswajalność tych ekolistów, compo itd w stosunku do chelatów)?

 

z cennika caldena nawozy agravita:

- Bor (B 21%, Na2O 14%) postać stała 7,8zł/kg netto,

- Bor 15% postać płynna (ale 150g B w litrze, czyli producenci już uwzględniają chyba gęstość, albo oszukują na zawartości procentowej) 10zł/l netto,

- Zn EDTA 15% (chelat) postać stała 23,5zł/kg,

- Zn płynny (Zn 14,5% w/v, ZnSO4 35,9% w/v) 6,7zł/l netto,

- Mn EDTA 13% (chelat) 24,5zł/kg netto,

- Mn 16,3% w/v (45% MnSO4) płynny 6,5zł/l netto,

- Cu EDTA 15% (chelat) 36zł/kg netto,

- Cu 5% w/v (CuSO4 12,6% w/v) 6zł/l netto,

- Mo 39,5% (postać stała czyli, ale o chelatyzacji nie wspominają;/) 172zł/kg netto,

- Mo 4,4% w/v (Na2MoO4 9,5% w/v) 28zł/l,

 

i tutaj pojawia się pytanie co znaczy w/v oraz jak ma się przyswajalność chelatów do soli w roztworach? bowiem dla przykładu syntetyczne witaminy są przyswajalne w około 5% a chelat przez błonę komórkową w całości trafia do celu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
globus512    18

Stasował ktoś z was odżywki YaraVita? Proszę o jakieś wypowiedzi na ten temat jeśli tak.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
eco-e    4

co znaczy w/v oraz jak ma się przyswajalność chelatów do soli w roztworach

Stosunek masy substancji do objętości roztworu lub mieszaniny. Przyjmuje się że chelaty są w prawie 100% biodegradowalne. Nawet z cennika wynika że to "wyższa półka".

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kamilmkm    17

Chelatów nie uwzględniałem ponieważ zaóważyłem że są jakby różne rodzaje chelatów (np. EDTA, IDHA, schelatowane cytrynianem lub kompleksem aminowo-cytrynianowym) i nie wgłębiałem się w to, która postać jest lepsza. Na większości nawozów pisze że składniki są w formie chelatów, ekolisty które przy przeliczaniu podałem również są nazwane chelatami.

 

Nie brałem w ogóle pod uwagę chelatów w formie sypkiej ponieważ wolę nawozy płynne z racji prostszego dawkowania do opryskiwacza.

Edytowano przez Kamilmkm

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kissmy...    67

Ekolisty owszem zawierają chelaty, ale chyba tylko dla miedzi (2%) i żelaza (0,2%) reszta ekolistów mono nie zawiera wzmianek o chelatach na ulotce,

 

chelatów jest faktycznie od wyboru do koloru EDTA, DTPA, EDDHA, HEEDTA, EDDHMA, EDDCHA, IDHA, HBED;

 

"Jeżeli pH jest niższe od 6,0 — wystarczy EDTA, przy pH 6,0–7,0 wskazane jest DTPA lub HEDTA, a gdy pH przekracza 7,0, należy zastosować EDDHA lub EDDHMA." http://www.ho.haslo....cle.php?id=2213

 

Adob twierdzi, że biodegradowalne są wyłącznie jego IDHA, ale nie wiem czy to akurat jest zaleta, czy też po prostu szybciej rozpada się wiązanie, co jest zasadniczo niekorzystne, bowiem chelat powinien zostać rozłożony dopiero w roślinie, a jego uwstecznienie zawczasu mija się z celem;

 

"Najlepsze są produkty nawozowe, powstałe z połączenia takiej samej ilości kationu metalu i związku chelatujacego (chelatyzacja pełna)" dr Szklarz UP Poznań;

 

"Roztwory związków mineralnych o wysokim stężeniu są bardziej szkodliwe niż podobne roztwory chelatów." KPODR;

 

"Natomiast nawożąc manganem, dawka jest uzależniona od formy składnika i powinna wynosić około 1 kg Mn/ha w formie siarczanowej i 0,2 kg Mn/ha w postaci chelatu." agrofoto.pl - wynika z tego, iż przyswajalność chelatu Mn (nie wiem jak z innymi) jest 5 krotnie większa niż innych form;

 

przepraszam za literówki, ale wynikają one z wierności przekazu;]

dlaczego nie można mieszać ekolistu mono bor z zn i fe?

Edytowano przez kissmy...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Renault9514    54

Co dać dolistnie w pierwszym zbiegu? mam do wyboru mocznik, siarczan magnezu i kristalon zielony jak to pogodzić w dwóch zabiegach i w jakiej fazie najlepiej dać ? w fazie krzewienia kristalon zielony a na 1 kolanko dać mocznik i siarczan magnezu+ fungicyd czy może odwrotnie lub wszystko na raz w mniejszych dawkach?


ZETOR Team !!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
darkoza    10

witam koledzy zastamawiam się użyc nawozów maximus PKMG+MAXIMUS AMINOMIKRO+EKOLIST MONOMOLIBDEN na pszenicę i rzepak w pierwszym zabiegu a w drugim 20+20+20 co sądzicie o tych nawozach nigdzie niemogę znaleść na forum naten temat pozdrawiam i prosze o wiadomość

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

Maximus to super nawozy dolistne, ja w tamtym roku npk z maximusa dawalem po 2-3kg/ha , wystarczy nawet 1kg dac , efekty sa widoczne golym okiem , do tego siarczan mg i jakies mikro , bardzo dobre sa te maximusy choc bardzo drogie ;/

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
darkoza    10

maximusy są drogie ale słyszałem własnie ze mają być dobre i chcę wypróbować myslę tak zrobić jak zalecają na wiosmę jak ryszy dać maximusa PKMg +AminoMikro ZBOZE +EKOLISTmonoMOLIDBEN a na drugi 20+20+20+mangan i miedz mam własnie pojezdzic po sklpach i się dowiedziec jle co kosztuje słyszałem ze te nawozy w płynach to niebzrdzo pomagają mysle otych po 6-10zł za litr nazw niewymieniam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Co dać dolistnie w pierwszym zbiegu? mam do wyboru mocznik, siarczan magnezu i kristalon zielony jak to pogodzić w dwóch zabiegach i w jakiej fazie najlepiej dać ? w fazie krzewienia kristalon zielony a na 1 kolanko dać mocznik i siarczan magnezu+ fungicyd czy może odwrotnie lub wszystko na raz w mniejszych dawkach?

kolego ile zamierzasz dać kristalonu na 1ha , ja w tamtym roku dawałem po 4kg/1ha efekt był dobry w tym roku też ma iść kristalon ale może w dawce 5kg/ha

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mich18    89

A co powiecie o odżywce FertiNa?


Sprzedam ciągnik ursus c-360.pisac nr gg 33108236

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

też właśnie zielonym pryskałem, po ilu dniach efekty było widać to ci dokładnie nie powiem ale po tygodniu na pewno , pryskałem razem z fungicydem pod koniec kwietnia jak pojawiły się pierwsze objawy chorób , ile dawałeś w tym roku za kristalona

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Renault9514    54

185zł/25 kg czyli dając 3kg/ha wychodzi niecałe 23zł na ha chyba tańszego nawozu dolistnego nie znajdzie no i efekty są ;)


ZETOR Team !!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

Zielonym chyba moj sasiad pryska 5kg/ha efekty tez sa dobre , ale lepsze po maximusie ;)) , po kristalonie to tak po tygodniu dopiero jak kolega wyzej pisze

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kissmy...    67

efekt będzie świetny nawet po 10kg mocznika, nie sposób wizualnie ocenić jakości nawozu poprzez obserwację roślin, należy przede wszystkim ocenić skład mieszanki (nie tylko samą zawartość poszczególnych składników lecz również ich formy) i zestawić go z ceną

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomek90    2199

Szkoda opryskiwacza na mocznik, przynajmniej u mnie strasznie lance rdzewieją, i presja grzybków większa. My w tym roku bedziemy czerwony 12-12-36 NPK 195zł/25kg.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jaco25    300

Ferti zielony jest oki, bardzo fajna odżywka poprawia kondycję roślinek :) polecam...


Posiadam 60ha z czego 57ha zajmują grunty orne. Uprawiam pszenicę ozimą, rzepak ozimy, jęczmienie ozimy i jary, owies oraz soje. Zajmuję się również chowem trzody chlewnej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kissmy...    67

agrosieć wprowadza ciekawe mieszanki z adoba (pozostałe spółki ze składów zapewne również będą to sprzedawały)

http://www.agrosiec.pl/images/stories/Produkty/ulotkaA5_agrochelatZK_1i2str.jpg

http://www.agrosiec.pl/sklep-on-line.html?page=shop.product_details&flypage=re-flypage-ask.tpl&product_id=23&category_id=11

 

jeszcze się dowiem ile one kosztują, w pierwszej brakuje mi sporo boru i jest za dużo miedzi, także chyba i tak korzystniej będzie rzeźbić mieszankę samodzielnie z chelatów

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość adrian   
Gość adrian

też bede próbował nawozów dolistnych w tym roku i mam okazje kupic nawozy formy foliq słyszał ktos o tym??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomek73    576

W pierwszej za mało boru, miedzi też i strasznie mało manganu, powinno mn być jakieś 10%

Dalgty ma ciekawy Cumans krystaliczny po 15 zł/kg. Z tego co pamiętam

16% MN, 8,4% CU, ponad 300 S i coś tam jeszcze.

Dobry stosunek MN do CU powinien być 5 do 1.Czyli na 50g MN powinno być 10g CU.Tak teraz na szkoleniu mówili.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kissmy...    67

13% Mn to zawiera czysty chelat, więc ciężko byłoby uzyskać mieszankę o takiej zawartości

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
SOKAN    13

Panowie nie przeceniajcie nawożenia dolistnego. Mn jest ok, Cu jest ok, S jest ok a nawet wskazana ze względu na działanie w walce z chorobami. Może jeszcze Mg choć uważam że lepiej jest jak roślina ma go pod dostatkiem w podłożu. Pozostała część nawożenia dolistnego działa jakoś stymulująco. Jednak nic nie zastąpi nie doborów podstawowych składników pokarmowych. Do tego dochodzi większa presja chorób grzybowych przy częstym używaniu nawożenia dolistnego. Dlatego uważam że lepiej jest przeznaczyć kasę na potas i wapno niż na częste dokarmianie dolistne.

Oczywiście mam na myśli zboża, bo rzepak reaguje bardzo pozytywnie na takie odrzywki. Ja parę nawozów przetestowałem i jak na razie uważam za najlepsze nawozy dolistne Folicare.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez tomek15h
      Prosze o opinie na ten temat ,tych którzy stosują tą forme nawożenia.
    • Przez adasku10
      Nawożenie.
      Dotychczas zastosowano:
      - styczen: 250 kg k2o 60% bo byly braki potasu
      - styczeń: 2.5 tony wapna granulowanego bo slabe ph bylo. 
      Dziś poszła włóka polowa.
      Proponowane nawozenie:
      - 200 kg polidap  w podsiewacz + kizeryt ????
      - 200 kg canvil z mg przedsiewnie
      - kizeryt przedsiewnie ?????
      - ponownie sól potasowa ??????
      Pytania: 
      1. Czy dając 200 kg DAPU w podsiewacz moge wysiac dodatkowe 100kg (pozostalosc) np. 2 tyg przed siewem i agregat ? Ile moge dosypac kizerytu do tego 200 kg DAPU w podsiewacz ? 
      2. Czy wysiewajac sol 60 % w styczniu, moge jeszcze cos dorzucić przedsiewnie czy sobie odpuscic ? 
      3.  Ile kizerytu i kiedy dac (podsiewacz, przedsiewnie) ? Czy zakwasza on glebe ?
      4. Czy 200 kg canvilu z mg przedsiewnie to dobra dawka? (biorac pod uwage, ze 200kg Dapu w podsiewacz i 100 kg dapu 2 tygodnie przedsiewnie. Czy mozna go dawac na nieuregulowane ph?
      Lekki chaos wiem, ucze sie dopiero Panowie. Pomozcie. 
    • Przez kdorcia
      Czy normalną rzeczą jest to , że nawóz saletrzak zakupiony pod koniec lipca 2023 do stycznia tego roku zamienił się w pył? Firma od której go zakupiłem twierdzi ,że nawóz był zbyt długo przechowywany.



    • Przez velFoka
      Witam. Panowie do czego podobny jest Vervactor? Bo nie ma w tabeli Bogball takiego nawozu i nie mam czym zmierzyć gęstości żeby ustawić rozsiewacz.
    • Przez dominikl95
      witam który nawóz uważacie za lepszy na użytki zielone wiem że sól potasowa ma więcej potasu,ale nie ma innych składników jak kainit.
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj