rudy112

Jaki system usuwania gnojowicy spod rusztów?

Polecane posty

rudy112    0

Witam mam zamiar wybudować tuczarnie na ok 300 szt. i właśnie mam dylemat jaki system usuwania gnojowicy wykorzystać w tej tuczarni. Chciałbym by nie trzeba było stosować w niej np pomp czy elektromikserów.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

od 300 szt napewno nie bedzie sie oplacalo robic wanien bo bedzie pracochłonne spuszczac co 2 tyg i splukiwanie tylko kanaly o gl 2 metry i powinno wystarszyc ale mieszadlo by musialo byc


..:Zetor Power:..

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
LUKASZ14    4

to bardzo ciekawy temat ? czemu nie opłacalne ? mam pytanie jak wygląda spłukiwanie wanien ? ile wody trzeba na spłukanie ? gdzie wstawiać miksery ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rudy112    0

od 300 szt napewno nie bedzie sie oplacalo robic wanien bo bedzie pracochłonne spuszczac co 2 tyg i splukiwanie tylko kanaly o gl 2 metry i powinno wystarszyc ale mieszadlo by musialo byc

czemu spłukiwać co 2 tygodnie? Z tego co mi wiadomo to wanna powinna starczyć na jeden rzut tuczników a nie na 2 tygodnie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wojtal24    2444

najlepiej spławialne bynajmniej tak piszą w literaturze fachowej są wanny głębokości od 50 do 80cm bo jeżeli są głębsze to podobno gnojowica rozwarstwia się


ZETOR TEAM

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

trochę przesadzilem z 2 tyg ale co miesiac trzeba spuszczac inaczej gnojowica sie ustoi i nie spuscisz jej przez korek


..:Zetor Power:..

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
donweter1989    2932

Im więcej gnojowicy pod rusztem tym lepsze ciśnienie się wytworzy i lepiej ciągnie przez korek. A ten kożuch co się na górze zrobi to się ładnie wyniesza podczas spuszczania.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

fajnie by było zeby było tak jak mówisz ;p zawsze pierw splywa dolna frakcja spławialna a potem górna frakcja stała ktora czesto przytyka odpływ nawet o przekroju fi250 dlatego polecam zrobic kanały 1,5 metry nawet do 2.5 metra ze spadem do miejsca w ktorym bedzie mieszadło i miejsce do wybierania gnojowicy


..:Zetor Power:..

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

jakoś czytam ze chcesz kolege na mine władowac

po 1 bedzie miał wiecej pracy z czestym spusczaniem gnojowicy

po 2 trzeba splukiwac wanny po kazdym spuszczeniu zeby w wannie i odplyach nie została zadna frakcja która po wyschnieciu mogła by blokowac odplyw

po 3 trzeba zrobic dosc duzo wanien ktora umozliwiałaby dobry odplyw gnojowicy od 300 sztuk

po 4 trzeba zrobic jakies zewnetrzne zbiorniki do opruzniania wanien zimą conajmniej 200m3 bo tyle bedzie gnojowicy od 300sztuk


..:Zetor Power:..

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
donweter1989    2932

Musimy jedna sprawę wyjaśnić czy mówimy o tym samym systemie. Wanna o której mówisz to jest zbiornik pod rusztem o wielkości kojca i głębokości takiej która wystarcza na odbycie całego tuczu bez ingerencji w zbiornik?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

wanna to zbiornik do gł1m oproznianie odbywa sie korkiem i rurą poza obiekt budynku

a kanał to zbiorniik pow gł. 1m gnojowica do opróznienia trzymana jest przez okres pol roku czyli od warchlak do tucznika


..:Zetor Power:..

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukaczmarek    277

W wannach pod chlewnią zrobi się kożuch nawet jak bedzie mniej niż miesiąc stało. Bez mieszania się nie da bo spłynie rzadkie ze dna a wszystko to co na wierzchu zostanie. , aczkolwiek kolega zaczął dolewać ostatnio do wanien różne substancje rozpuszczające kożuch i mówi że działa

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
BartekM    17

Działaja te substancje ale to kurcze tanie nie jest.. Zrób jak jaknajgłebszy kanał i bedzie w porządku. Tak mamy u siebie, i nie martwisz sie czy masz czas spuscic z wanny czy inne pierdółki, kanał na cały okres tuczu. Tylko jak cos to 100% bez zadnych stref martwych..

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rudy112    0

Z tego co napisaliście to najlepszy jest system wannowy z korkiem. Miałem właśnie dylemat bo czytałem w książce "tuczarnia na medal" że są takei systemy jak system śłuzowy, samospływ ciągły, system slalomowy itd. W systemie z korkami trzeba mieszać ale czy trzeba dolewać wody?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dawidg2    31

Dolej EMy i się kożuch nie zrobi tylko trzeba 10% zostawić zawsze by się rozmnażały dalej. Poczytałem trochę o EMach i jak piszą to same plusy ale ile w tym prawdy to nie wiadomo. Cena zależna od ilości, przy ilości 1000L w mauserze to pewnie dużo taniej niż w 5L bańkach.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
henio2    545

Działaja te substancje ale to kurcze tanie nie jest.. Zrób jak jaknajgłebszy kanał i bedzie w porządku. Tak mamy u siebie, i nie martwisz sie czy masz czas spuscic z wanny czy inne pierdółki, kanał na cały okres tuczu. Tylko jak cos to 100% bez zadnych stref martwych..

Po ile sztuk w kojcu masz nad tymi kanałami bo też kombinuję żeby tak zrobić od jakiej wagi czy dogrzewać trzeba?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
BartekM    17

mamy 2 kojce po 60 sztuk i 2 kojce po 40 sztuk, zima na poczatku troche grzejemy i zależy jaka zima. Kojce o wymiarach 8x5 i 8x4.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
szopen    29

Nie wiem jak dokładnie działają preparaty ale raczej bez mieszania się nie obejdzie.

Ja mam wanny 1m pod całym kojcem i zawsze przed spuszczeniem mieszam towar mikserem i dopiero spuszczam. Prawie nic nie zostaje w wannie, wystarczy lekko spłukać wodą i jest czysta wanna. jak nie mieszałem to zawsze zostawało gęste z wierzchu i trzeba było sporo wody i czasu aby wypłukać wannę.

Inna sprawa to mieszanie w zbiorniku na zewnątrz, pozwala na uzyskanie jednolitego towaru do wywozu i równomierne nawożenie. Jak nie pomieszasz to najpierw wywieziesz rzadkie a potem gęste, nie mówiąc o tym ile osadów zostanie w zbiorniku.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rudy112    0

takie preparaty jak eMy to rozpuszczą pewnie tylko kożuch a nie zjednolicą warstw gnojowicy. Pytanie do szopen jak długo mieszasz gnojowicę? i ile wychodzi ci jej na jednego tucznika?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez kris14
      Zauważyłem, że w moim 4514 z wałka WOM'u zaczął wydostawać się olej z tylniego mostu.
      Co może być tego przyczyną, czy wystarczy że założę nowe uszczelniacze?
    • Przez 7891Firefox
      Pytanie do koniarzy. Chciałabym w przyszłości zakupić konie, a kto wie, może potem załozyć taką pseudo-stadninę lub klub jeździecki. Swego czasu troche jeździłam konno.
      Wiem że przy koniach jest bardzo dużo ręcznej pracy. Tam gdzie jeździłam wszystko robiono ręcznie, i obornik z boksów taczkami, i pasze też ręcznie, pojenie ręczne.... doktorka na uczelni zrobiła wielkie oczy gdy zapytałam na zajęciach o mechanizację w stajniach.
      Czy nie ma jakichs sposobów by jakoś sobie tę pracę ułatwić, zmechanizować? Przede wszystkim to usuwanie obornika, nie mogłoby być jak np. w oborze dla krów obornik usuwany jest zgarniaczem? Poidła jakies i inne jakieś wynalazki?
      Chciałabym hodować konie, ale mam wystarczająco duzo pracy ręcznej przy bydle, czy ktoś ma u siebie jakieś rozwiązania technologiczne, czy ta hodowla koni z góry jest skazana na "anologową robotę"???
    • Przez janosik32
      Witam Towarzystwo.
      Pytanie do Was, kto stosuje i z jakimi efektami w/w środki do upłynniania gnojowicy(bydlęcej)? Kożuch też jest powodem do ich stosowania. Czy coś w ogóle działa? Zastanawiam się nad tym, czy coś wlać aby toto sfermentowało, miało "lepszy" zapach, nie miało (w miarę) kożucha i było lepiej przyswajalne dla roślin.
      Ktoś może coś polecić lub odradzić?
    • Przez katopo
      Komuś działa System teleinformatyczny ARiMR do składania wniosków o dopłaty bezpośrednie?
    • Przez Rolnik276
      Witam, od 15 lat z tatą sadzimy Kapustę białą i nigdy nie mieliśmy takich problemów z nią jak w tym roku. Zaprawialiśmy korzenie rozsady opryskami:
      -Sumi Alpha
      -Topsin
      Czy mogło to spowodować uszkodzenie korzeni kapusty. W ubiegłych latach używaliśmy inny oprysk zamiast Sumi Alpha i nie było żadnych problemów z jej korzeniem.
      Czy może to także być wina zgorzela, ponieważ po posianiu nasion na rozsadę bardzo padało i było zimno.
      Oto kilka fotek tej kapusty.
      Korzeń:

      Czy z tej kapusty coś będzie czy zostaje jej likwidacja?
      Proszę o szybką odpowiedź.

×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj