Polecane posty

XMK13    411

wg. instrukcji były skrzynie AB bez wzmacniacza określane 16/16, były też i takie jak ma @Kulas z jednostopniowym rewersem i występowały w wersji 30 lub 40 km/h też określane 16/16 ze wzmacniaczem a bez jako 8/8.

Czyli były skrzynie 8/8? Mój znajomy ma MF 3080 i ma zwykłą skrzynię, reduktor i rewers [4x2x(p/t)=8/8]. Chciałbym się wreszcie dowiedzieć jakie są rodzaje tych skrzyń w tej serii MF-ów.

Wiem, że jest 16/16 ze wzmacniaczem, 32/32 z A/B i wzmacniaczem oraz 32/32 Dynashift. A tu piszecie jeszcze o 16/16 tylko z A/B i 8/8. Racja?

Mam jeszcze pytanie: Jak odróżnić skrzynię ze wzmacniaczem od tej bez niego?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ptaszyna    170

@sznajdik no mylisz się, w moim 32/32 są podane prędkości dla wszystkich 32-uch biegów i to w trzech wariantach;dla obr.sil.1550; 2000 i 2200 czyli dla prędkości WOM ECO, normalnego WOM i prędkości na max. obr.

@XMK13 ściągnij sobie z tej strony instrukcje, w pierwszej albo ostatniej jest instrukcja użytkownika i w niej min.są podane prędkości dla wszystkich typów skrzyń i są wszystki które wymieniasz. http://www.tractoor.pl/cignik/naprawa-ciagnika/180-massey-ferguson-/2127-30xx-i-31xx.html

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pawel3070    0

Witam. Jestem tutaj nowy i bardzo bym był wdzięczny za poradę ponieważ jestem posiadaczem od niedawna mf 3070  32/32 biegi a że mieszkam w województwie podkarpackim to tam mało jest  mechaników od tego typu traktorów.  Mam problem od kilku tygodni ze skrzynią biegów a dokładnie z rewersem, ponieważ jak jeżdżę na zakresie A to mam problem z włączeniem biegu jak i do przodu tak i do tyłu, słychać sam zgrzyt biegi 1,2,3,4 chodzą bez zarzutu. Dwa tygodnie temu rozpołowiłem traktor i wymieniłem widełki od zakresu A i jeszcze przy okazji przesuwkę synchronizatora AB bo już była trochę zjechana, problem ustał do dnia dzisiejszego znowu się tak dzieje   :( Mam do Was Panowie taką prośbę o poradę co może być nie tak , nie mam instrukcji napraw żeby się poratować i liczę na Wasze porady opinie bardzo był bym wdzięczny 


 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Szymek123    1

Witam mam problem w moim MF 3095 więc pisze w tym temacie bo to ta sama seria a więc w czasie siewu agregatem na zakresie A 2 biegu coś przeskoczyło w skrzyni i teraz na każdym biegu od1-4  na zakresie A przeskakuje, na zakresie B wszystko jest ok na każdym biegu i tak samo na zającu i na żółwiu tylko problem jest na zakresie A co może być przyczyną otwarłem dekiel ze skrzyni i tam nic nie widać aby jakieś trybo siadło macie jakieś pomysły ?


Witam Mam na imię Szymon posiadam gospodarstwo ale zajmuję się tym tylko czysto hobbistycznie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
sznajdik    573

Nie żebym miał kiedy tak samo ale przyczyny szukał bym przy przesówce AB czyli nie pod deklem gdzie są biegi a rozpołowiłbym i tam jest mechanizm odpowiadający za zakresy AB może kamień wypadł i nie trzyma czy coś bo to raczej mechaniczna sprawa nie  ma powiązania z hydrauliką. To tylko moje spekulacje bo nie miałem z tym jeszcze styczności niech się wypowiedzą bardziej obeznani w temacie bo mogę się mylić

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukbold    1054

A potrafi ktoś okreslić jaki jest dopuszczalny luz na wybieraku (element który wchodzi do skrzyni) 1,2,3 4, o ile sie ten wałek wchodzący do skrzyni może przekrecać swobodnie bez przesuwania trybów w skrzyni? Można ten luz jakoś zlikwidowac? oglądam katalog a tam to chyba kamienie są ale przy wodzikach od AB i tyle. Chce na początek wymienić te kulki przy dźwigniach bo są troche zużyte ale czy ten wybierak też nie jest zużyty? Biegi 2,4 wchodzą elegancko a 1,3 tak jakby sprężynowało coś... tzn nie coś tylko ten układ dźwigniowy pod kabina. Nawet ta kulka z kieliszka tak jakby chiała wypaść jak sie właczy 3 bieg, potem jest problem żeby ten bieg wyłączyć

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
sznajdik    573

Ja też kiedyś bawiłem się przy tym mechanizmie u mnie pomogło podłożenie podkładki do podpórki tam gdzie jest takie jabłuszko w podpórce a ona na 2 śruby przykręcona do dekla skrzyni nie było oslony gumowej i chyba się już wypracowało i był za duży luz

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukbold    1054

Walcze z wbijaniem biegów w troche wyeksploatowanym MF. Zrobione są nowe bolce przy tych wybierakach, nowe tulejki z tworzywa i wciąż ciężko wbić bieg 1 oraz 3 (do przodu wajcha). Na zdjęciu jest położenie LUZ. Czy kąt między prętem a kiliszkiem na dźwigni biegów na górze jest dobry? Jak bym na siłe wbił te 1 to ta kulka wypadnie z kieliszka bo taki ostry ten kąt będzie... opuszczenie kieliszka na regulacji spowoduje że kieliszek oprze sie o pręt i tez nie wbije 1..... Może ta część wychodząca ze skrzyni powinna być skierowana bardziej do przodu? Choć to tam śrubą jest zablokowane na wałku (śruba nieoryginalna). No chyba że kabina z wajcha biegów powinna być cofnięta ku tyłowi tylko jak ? Jakieś sugestie?

Edytowano przez lukbold

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ptaszyna    170

Może ta część wychodząca ze skrzyni powinna być skierowana bardziej do przodu? Choć to tam śrubą jest zablokowane na wałku (śruba nieoryginalna). 

 

Zdejmij tą część z ośki tam może jest coś "zmodernizowane", nie ma tam luzu? W moim też było to udoskonalane, na szczęście była jeszcze orgi. śrubka (twarda z odpowiednim stożkiem) która się co jakiś czas poluźniała i powstawał luz obrotowy widełek na ośce przez co miałem podobny problem. Pomogło dobre odtłuszczenie (benzyna) i wkręcenie śrubki na mocny klej i na razie spokój a biegi wchodzą o wiele lepiej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukbold    1054

Luzu nie ma ale te ośke ktoś przewiercił na wylot a zapakował śrube o wiekszej średnicy bez stożka.... zapewne mu coś zjechało :> tak se wymyśliłem że może najszybciej bedzie zrobić całkiem nowe zabezpieczenie... przekrecić troche te część wybieraka na ośce i w innym miejscu nawiercić.... albo zaspwać otwór w wałku i nowy nawiercić.... Ten wybierak w pozycji luz fabrycznie jest idealnie w pionie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ptaszyna    170

.. Ten wybierak w pozycji luz fabrycznie jest idealnie w pionie?

 

Sprawdzałem w moim to jest lekko do przodu.

Czyli dobrze wywnioskowałem że ktoś zrobił nieudolną modernizację. Jak zaspawasz otwór i chcesz nawiercić na nowo to widzę niezły fachowiec z Ciebie bo nie każdemu ta sztuka się udaje.  Fabrycznie wygląda to tak że otwór jest dość głęboki i lekko stożkowy, tak samo wygląda śruba, jak zrobisz to w kształcie walca to po pewnym czasie będzie luz.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukbold    1054

Fachowiec nie jestem. Ja tylko musze przedstawic problem ślusarzowi a ślusarz problem rozwiązuje :) Te zwykłą śrube choć twardą co tam mam trza będzie zrobić troche na stożek i tyle.... a wałek jak zaspawie (innej opcji chyba nie ma) to nawierci z 3-4mm i chyba bedzie sie pewnie trzymało... Tylko zastanwiam sie czy odkręcenie przewodów hydraulicznych zdaje sie przełacznika A-B i zdjęcie dekla w celu wyciągniecia wałka niesie za soba jakieś problemy bo w tym traktorze jeszcze skrzyni nie otwierałem choć troche ciekaw jestem w jakim jest stanie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
sznajdik    573

Włożenie dekla z AB dla kogoś kto tego nie robił jest wyzwaniem sprawdzeniem cierpliwości i uporu ja jak go zakładałem ok 2h mi zajęło miałem na drugi dzień zakwasy ale chodzi. Może warto trochę poszukać i dokupić oryginalny nie rozbity ten wodzik z jakiegoś dawcy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukbold    1054

Toś mnie teraz pocieszył.... musze poczytać. może ktoś gdzie opisywał jak sie za ten dekiel zabrać. Co prawie to ten wodzik od 1234 też ma luz w deklu... sie zastanawiam jaki ten 3060 ma przebieg że to tak wyrobione. Silnik sobie już wyremontowałem bo blok był pekniety, EHR chodzi elegancko, jakieś czujniki widać są nowe więc wydaje mi sie że ktoś to szykował i powinno chodzić

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ptaszyna    170

Nie musi być tak źle, najważniejsze to dobrze ustawić wodzik rewersu bo jest podwójny, jak się przypatrzysz i pojmiesz jego działanie to będzie ok. mi zajmowało to (wcelowanie) 5-10 min. i robiłem to kilka razy, najważniejsze to nic na siłę jak się dobrze ustawi to lekko wskoczy. Pokrywa wygląda tak (trzecie zdjęcie);http://olx.pl/oferta/massey-ferguson-3060-czesci-CID757-ID42WGw.html

Jak naprawiałeś sil. to przebieg już na pewno w 2-ej dziesiątce.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukbold    1054

W silniku ktoś grzebał (źle był ustawiony mechanizm wyważający), były drgania na silniku ale w momencie zakupu jakoś na to ani ja, ani mój szefu nie zwrócił większej uwagi... było też w tanio (21tys) a potrzebny był traktor do zamiatania na wczoraj. Zrobiłęm nim 150km i jak poszedł kilka dni później do roboty zaczeła woda z olejem wywalać z chłodnicy. Uszczelka, głowica zrobiona a sie okazało że blok pekniety... domyślam sie tylko, że spowodowały to te drgania i 150km trasa... A potem to już bez silnika wszedł w moje posiadanie i sobie go szykuje. Fakt, że jest bez napedu ale mi jako pomocnik starczy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ptaszyna    170

 Silnik sobie już wyremontowałem bo blok był pekniety, 

Sam naprawiałeś, czy miałeś fachowca, chodzi mi o układ wyważający jak się go ustawia po wymontowaniu bo czeka mnie wymiana pierścieni i nie wiem czy trzeba pokrywę rozrządu zdejmować i ustawiać na znaki? czy jak u Ciebie było?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukbold    1054

Ja wzioł wyremontowany silnik na wymiane z jakiegoś starego JCB i nawet tego mechanizmu wyważającego już tam nie ma. Miałem wątpliwości jak to będzie chodzić ale jest ok. A ustawia sie ten mechanizm bardzo prosto i to gdzieś tu czytałem. Pierwszy tłok w GMP a "ciężarek" tego mechanizmu w dolnym położeniu.

 

Jak spuścisz olej i odkręcisz miskę olejową to między pompa a kołem zębatym do jej napędu jest mechanizm wyważający, powinien byc zgrany na znaki z kołem zębatym wału lub co łatwiej sprawdzić te półwałki w tym mechanizmie powinny być u dołu gdy na pierwszym cylindrze tłok jest w GMP. W Perkinsie nie ma przeciwwag na wale i ten mechanizm wyrównoważą pracę silnika. 
 
Żeby to ustawić po ludzku należy zdjąć pokrywę zaworów, wyjąć wtryskiwacz 1 w kolejności zapłonu cylindra i ustawić tłok w GMP czyli położeniu zapłonu( zawory zamknięte całkowicie, tłok u samej góry). najlepiej włożyć coś w otwór po wtryskiwaczu i obserwować jego ruch. Ciężary na walkach mają być oba na dole a ich górna płaska krawędź równoległa do płaszczyzny ramki mechanizmu wyrównoważającego. na kołach zębatych od strony napędu powinny być kopki, mają tworzyć linię przechodzącą przez środki ich wałków.
 
To cytat od kogoś z forum bo sobie to skopiowałem  jak mnie to interesowało

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
darek2575    0

Witam, od niedawna jestem posiadaczem MF 3050 . Mam problem ze skrzynią biegów, a dokładniej z zakresami AB. Mianowicie bywa tak, że pracuję cały dzień ciągnikiem i nic się nie dzieje, wszystko jest ok. Ale czasami, przy zmianie jazdy przód/tył ciągnik nie jedzie tylko słychać jakby się jakieś trybiki ślizgały. Po kilku próbach w końcu zaskoczy i działa sobie dalej ale czasami trzeba się pomęczyć. Pytanie co może być przyczyną i jakie ewentualnie mogą być koszty naprawy?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kamilrudy    7

Ja też tak mam. Powoli szykuje się do naprawy. Prawdopodobnie wysypał się taki potrójny tryb, w najlepszej opcji wytarty wodzik od przesuwki. A czy dzieje się to w czasie jazdy przód czy tył i na jakim zakresie A czy B. Koszty nie mam pojęcia. :mellow:  Nie wiem może się mylę jak coś proszę mnie poprawić ^^

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukbold    1054

Czy jak odkręce od pokrywy skrzyni cały ten moduł odpowiedzialny za rewers i przełacznik A-B (przykręcony na kilku śrubach imbusowych) to konieczna będzie regulacja siłownika A-B? Wg ksiązki napraw jakieś narzedzia są potrzebne do tej procedury... Palec który przesuwa widełki A-B ledwie sie trzyma na śrubie, widać że ta śruba była kiedyś wyrwana i ktoś tam poszefcował tak że ta śruba sie rusza i boje że znów sie urwie... temu chce to wykręcic i znów pogadać ze ślusarzem ;>

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ptaszyna    170

Rozumiem że masz rozpołowiony ciągnik? Jaki palec, moduł- masz na myśli podzespół rewersu i półbiegu? Może byś mógł posiłkować się zdjęciami, było by łatwiej a ładnie Ci wychodzą.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez Malukry122
      Witam!!
       
      Mam MF 3060 wszystko działa pięknie, za wyjątkiem zółw, zając. Skrzynia 16x16. Jak odpale to zółw, zając działa bez problemu. Po długiej pracy tak jak np. 2 ha, gdy biorę wajhe od biegów w lewo to nic się nie dzieje nawet lampka nieprzeskoczy. Jedyny sposów to złączyć na chwilę drucikem te dwa kabeli przy czujnikuod skrzyni. Próbowałem obejść czujnik od zmiany i na włącznik od trąbienia (c330), to samo. Po złączeniu samych kabelków bez włącznika zmienia się tylko lampka. Co to może być? Proszę o odp!
    • Przez AgroMaciej
      Mam obecnie Zetor 7211 i 3ha ornego i czasem nie daje rady oraz chcę dokupić jeszcze 3ha i moje pytanie brzmi czy opłaca mi się kupić MF 3060 do takiej pracy ponieważ ogólnie mam 15ha i jeszcze mam zamiar część zaorać żeby po dokupieniu dodatkowego pola mieć 8ha oarnego, czy opłaca mi się bo boje się o zetorka, jakbym kupił MF-a to bym go sprzedał?
    • Przez ursus485
      Witam ostatnio pracowałem trochę w lesie MF-em 3060 i podeszła mi gałąź pod spód zahaczając o czujnik ciśnienia oleju. Tu moja prośba o zweryfikowanie czy to jest na pewno czujnik ciśnienia oleju w skrzyni biegów oraz podesłanie linków gdzie można go kupić. Po tym zdarzeniu nie da się zmienić żółw - zając i rozłączyć przedniego napędu . Z góry dziękuję za wszystkie odpowiedzi . pod spodem zdjęcia owego czujnika . Pozdrawiam   







×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj