cichywielbiciel

W sprawie PROW

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
ejczbio    82

No przeciez bylo tym mowa niedawno w Agrobiznesie ze ma ruszyc nabor jeszcze w tym roku i nie beda czekali na MR bo dla nich i tak bedzie jeszcze jeden nabor tak zwany czyszczacy

 

Hmm czyli teraz jak przesunęli termin na styczeń, to już nie będzie drugiego naboru dla MR? Ciekawe czy zdążą się ogarnąć ze strukturalnymi do grudnia... bo przepisanie gospodarstwa też trochę potrwa. Czarno to widzę, a jak się nie załapię na PROW to pie....le nie robię!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukas84    6

jak może być kolejny nabór dla niemleczarzy jak ja w poprzednim naborze miałem numer około 5tyś i dostałem decyzje odmowną z powodu wykoraystania wszystkich środków chodzi mi oczywiście o wielkopolske

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
danield28    35
a ja mam takie pytanko jeśli złoże wniosek na np rozrzutnik 9 ton za kwotę netto 60 tysi to czy pozniej mogę np wziązc zamiast tego np 7 tonowca za mniejszą kwote i to samo z ciagnikiem mam oferte na 110 km a czy po przyznaniu srodków moge zakupić np 90 km za troszke mniejsza kase?

bo dzis pewien pan mowił mi ze agencja krzywo na takie cos patrzy wiec juz nie wiem jak to jest?

 

 

Jakby tak można było robić to ludzie by robili również w drugą stronę, tzn. dostajesz dofinansowanie na traktor 110 KM a kupujesz sobie 150 KM... Trochę jest bezsens składać wniosek na 9 ton a jak przyznają to kupic 7 ton, jeśli chce się kase wyciagnąc od agencji to w ten sposób sie nie da bo będziesz musiał pisać wnioski o zmianę kwot inwestycji...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

Co do tego czy można zawyżyć maszyny we wniosku, to można, tak mi tłumaczył dealer, że lepiej jest do wniosku wziąć maszynę w full wyposażeniu niż potem żałować, że nie można kupić coś droższego. Zawsze można wziąć np. ciągnik mniejszy i tańszy.

 

Wczoraj był u nas gościu z firmy która będzie przygotowywać wniosek. Mówił, że w tym naborze maszyny z leasingu odpadają. I to, że nabór będzie 3 stycznia to na 100 procent nie jest jeszcze prawdą.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jacek1296    1671

Ustalmy fakty: -3 stycznia PLANOWANY termin przyjmowania wniosków dla mleczarzy -dwa tygodnie później PLANOWANY termin dla pozostałych(piszę planowany bo rozporządzenia ministra nie ma są tylko plany zresztą przeczytajcie na stronie ARIMR) -nie liczcie na to że kto miał wziąć to już wziął chętnych na pewno nie braknie -jaki jest sens brać ofertę na większy ciągnik a potem kupować mniejszy(chyba że agencja nie da większego)jeżeli chcesz ciągnik to powinieneś wiedzieć jaki ci jest potrzebny jak chcesz kombinować to weź ofertę z bogatszym wyposażeniem i najwyżej kup potem uboższego(do timasza) -dla mleczarzy jest osobna pula -nie ma kto pierwszy ten lepszy -potrzeba będzie góry papierów(jakie dowiemy się z rozporządzenia ministra) i jeszcze więcej cierpliwości Pozdrawiam.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
farmermf    80

W piątek mam spotkanie z Sawickim to coś spróbuje się dowiedzieć na temat PROW, jesli coś więcej wie. :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

To @farmermf zapytaj się Sawickiego czy można zrobić ten pierwszy naboru dla mleczarzy i młodych rolników nie mleczarzy tak żeby młodzi skorzystali również na MGR bo w niektórych województwach może nie być drugiego naboru

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bialy2005    581

normalna praktyka jest branie oferty zawyzonej Np + 10-20% po to zeby sie zabezpieczyc przed podwyzkami które sa nie uniknione jak ruszy MGR. Druga sprawa jak robisz wnio9sek na przykłądzie tego rozrzutnika to wpisujesz sobie "rozrzutnik obornika o ładnownosci 7-10t" a oferte bierzesz na 9t w full wypasie + 10%. Pózniej mozesz kupic nawet 10t albo 7t jesli sie nie czepia tego przedziału ładownosci który wpisałes. Ja tak robiłem i robie tak samo w roznicowani wszytkie dzne jak najogólniej i podaje sie przedziły zeby póznij miec mozliwosc kupienia maszyny np innego producenta niz tego z oferty. Ja na MGR miałem we wniosku ciagnik 100-120KM a kupiłem 140 :) ale to wiazało sie z aneksowaniem juz podpisanej umowy co wczesnij uzgodniłem z prowadzacym ze bedzie 140KM. Ale poprzednio nie było mozna zmieniac zestawienia R-F z tego co wiem w tym naborze bedzie mozna raz zmienic. Podtstrawa to dobrze napisac we wniosku a póżnij to juz kupuje sie co sie chce ;)


Dostarczam weglanowe wapno nawozowe  z kopalni kieleckich Morawica bez magnezu   i z magnezem Radkowice Standard i Premium oraz kredę z OMYA Stara Kornica. Kontakt PW lub tel 602888262

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
LeonOr    1

o sprzęcie to już chyba wszystko wiem, a jak z budową budynku gospodarczego, czyli suszarnia, skład tytoniu, sortownia, magazyn posortowanego surowca, + zaplecze do inwentarza, czyli Stodoła, obora.

Jak to wszystko opisać? A i jeszcze w drugim etapie utwardzenie podwórka, czyli plac manewrowy.

 

Czy ktoś taką inwestycję przeprowadzał?


KUBOTA M6040 2 sezony zaliczone

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rembik    0

Chciałbym się dowiedzieć jak z zakupem używanej maszyny będzie. Wiem tyle że wiek danej maszyny np. ciągnika nie może przekroczyć 5 lat. Jakie dalej będzie trzeba spełnić warunki i czy wtedy bedę mógł wźiąść wiekszą moc ciągnika(np. we wniosku max. mogę moc 100 km ) niż jak bym kupował nowy ???

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bialy2005    581

moc musi byc taka sama poza wiekiem jescze wycena rzeczoznawcy i musisz kupic od firmy handlujacej maszynami bo musisz dostac fakture , nie moze byc od rolnika na umowe.


Dostarczam weglanowe wapno nawozowe  z kopalni kieleckich Morawica bez magnezu   i z magnezem Radkowice Standard i Premium oraz kredę z OMYA Stara Kornica. Kontakt PW lub tel 602888262

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
qazi    61

a na fakturę od rolnika vatowca?

a czy mając na początku we wniosku nowy ciągnik np 90-110kM można kupić używany takiej samej mocy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bialy2005    581

nie musisz zminiac zapis w zestawieniu R-F na uzywany. i musi byc faktura od firmy nie od rolnika vatowca. jerst napisane to wszytko w instrukcji wypełniania wniosku poczytac.


Dostarczam weglanowe wapno nawozowe  z kopalni kieleckich Morawica bez magnezu   i z magnezem Radkowice Standard i Premium oraz kredę z OMYA Stara Kornica. Kontakt PW lub tel 602888262

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
timasz    55

dziekuję za odpowiedzi koledzy kazda uwaga jest dla mnie cenna ja też obstawałem za maszyną w przedziale 80 - 100 km ale wiadomo ten od oferty swojemusi byc tak i tak Jeszcze raz dzieki.;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
darek91    0

Widzę ze na forum w sprawie mgr duży ruch ostatnio się zrobił.

 

Ja obecnie przymierzam się do realizacji pierwszego etapu, zapoznałem się z umowa i załącznikami jakie rodzice do niej dostali, niestety wszystkiego w 100% nie jestem pewien :huh: .

 

Wniosek był składany na poprawę bhp w gospodarstwie i zakupywane będą wyłącznie maszyny.

 

Do tej pory myślałem ze wystarcza faktury, potwierdzenia zapłat, wniosek o płatność i sprawozdanie z realizacji etapu.

Punkty do których mam wątpliwości:

 

10. Umowy z dostawcami lub wykonawcami zawierające specyfikację będącą podstawą wystawienia każdej z przedstawionych faktur lub innych dokumentów o równoważnej wartości dowodowej – jeżeli nazwa towaru lub usługi w przedstawionej fakturze lub dokumencie o równoważnej wartości dowodowej, odnosi się do umów zawartych przez beneficjenta lub nie pozwala na precyzyjne określenie kosztów kwalifikowalnych - kopia potwierdzona za zgodność z oryginałem przez notariusza lub podmiot, który wydał dokument lub pracownika Agencji;

 

Jeśli dobrze myślę to wystarcza faktury na każdą maszynę z osobna no i potwierdzenia przelewów? W nic takiego bawić się nie muszę?

 

 

15. Informacja o stanie przestrzegania wymagań ochrony środowiska wystawiona przez WIOŚ - oryginał lub kopia potwierdzona za zgodność z oryginałem przez notariusza lub podmiot, który wydał dokument lub pracownika Agencji;

 

To sadzę ze nie będzie problemem, opryskiwacz ma atest i może od ręki wydadzą ale mnie dziwi ze chcą takie zaświadczenie.

 

16. Pozwolenie zintegrowane - kopia potwierdzona za zgodność z oryginałem przez notariusza lub podmiot, który wydał dokument lub pracownika Agencji;

 

Nie wiem co to jest i podejrzewam że mnie nie dotyczy ale wole zasięgnąć rady na af niż zaś biegać z poprawkami ;D

 

17. Opinia powiatowego inspektora sanitarnego, co do zgodności z warunkami sanitarnymi określonymi przepisami Unii Europejskiej w zakresie objętym operacją - kopia

potwierdzona za zgodność z oryginałem przez notariusza lub podmiot, który wydał dokument lub pracownika Agencji;

 

Co do punktu 17 mam nadzieje ze tego nie wymagają bo operacja dotyczy zakupu maszyn a nie np. schładzalnika na mleko, choć celem operacji jest poprawa bhp wiec sam do końca nie wiem.

 

Trochę tego jest, nieźle się rozpisałem :lol:

Ale mam tutaj prośbę do osób które składały wniosek o płatność, czy musiały do wniosku o płatność dawać takie rzeczy?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bialy2005    581

zadnego atestu nie potrzebujesz zadnych pozwolen. tylko to co napisałes na poczatku czyli faktury, dowody wpłaty, sprawozdanie wniosek o płatnosc, jesli ciagnik to dowód rejestracyjny no i jesli jestes na vat-cie to wyciag zestawiania srodków trwałych jesli ewidencje masz na kompie lub zestawienie w formie papierowej.


Dostarczam weglanowe wapno nawozowe  z kopalni kieleckich Morawica bez magnezu   i z magnezem Radkowice Standard i Premium oraz kredę z OMYA Stara Kornica. Kontakt PW lub tel 602888262

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
darek91    0

Dziękuje biały za natychmiastowa odpowiedź,

niestety na ciągnik rodzice nie składali, ale mam nadzieje ze na ten nabór znajdą jakieś poczciwe fundusze.

 

Nie pierwszy raz pomagasz mi w tym temacie :lol:

 

wiszę ci przynajmniej jakaś dobra połówkę :huh: albo i większy litraż.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
LeonOr    1

Wracając do tematu wspólnych zakupów, znalazłem zapis, że to tylko mleczarzy dotyczy. Może ktoś ma potwierdzone informacje. :huh:


KUBOTA M6040 2 sezony zaliczone

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
LukaszMewa    0

A czy wiadomo coś czy Będzie dodatkowy nabór na MGR dla młodych rolników? bo wszystkim nie uda sie uzupełnić formalnosci z zapisem gosp. przed 3 stycznia!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

A czy wiadomo coś czy Będzie dodatkowy nabór na MGR dla młodych rolników? bo wszystkim nie uda sie uzupełnić formalnosci z zapisem gosp. przed 3 stycznia!

 

 

odnośnie tego terminu to przepisania gosp. jest wyjście jak sić młody rolnik nie wyrobi to Agencja wydaje "tymczasowy numer gospodarstwa ( uczestniczyłem ostatnio w szkoleniu na ten temat bo to było szkolenie dla Młodych Rolników i wyjaśniali nam ten temat)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Laver    5

Mam pytanie odnosnie zaliczek i zapisu ich dotyczacego bo nie za bardzo rozumiem broszura dotyczy MGR 2011 a tam jest data 2010 i 2011.Nie wiem czy dobrze rozumiem maks zaliczyki to 20% z tego co mi zwroci arimr(czyli 50% kosztów kwalifikowanych)?

 

"Beneficjenci mogą również ubiegać się o zaliczki na realizację operacji. W tym celu należy zaznaczyć odpowiednie „pole” w formularzu wniosku o przyznanie pomocy. Kwota zaliczki nie może przekroczyć:

• 50% kwoty pomocy przyznanej w ramach umów podpisanych w 2010 r.,

• 20% kwoty pomocy przyznanej w ramach umów, które zostaną podpisane po 2010 r."

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
LeonOr    1

nie wiem co jest nie zrozumiałego w tym zapisie?

 

Jeśli podpiszesz umowę z agencją w tym roku i zgromadzisz dokumenty do zaliczki zgodnie z załącznikami, to możesz się starać o 50%. :D

 

Jeśli umowę z agencją podpiszesz po nowym roku to o max 20% możesz się starać. :D


KUBOTA M6040 2 sezony zaliczone

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
KamilW    3

Być może, że to pytanie już kiedyś padło. Na ile etapów może być rozłożona inwestycja i w jakim czasie może być ona rozłożona?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.

  • Podobna zawartość

    • Przez VonVegans
      Jakby ktoś coś już wiedział to niech pisze
    • Przez odrion
      Panowie i być może Panie. 
      W temacie nowych dopłat wszystko już jest jasne. Wystarczy przejrzeć 1200 stron WPR. To wszystko jest dostępne i każdy może sobie sprawdzić. Mi też nie chce się pisać za dużo bo po pierwsze każdy ma inną sytuację a po drugie zaraz to zginie w tym temacie. Proponuję założyć nowy temat o dopłatach i tam chętnie odpowiem na pytania. 
      Ale jedna rzecz warto tutaj napisać. DkR7 która wprowadza wymóg 3 roślin od 10ha na 2023 jest zawieszona, więc mamy tak nietypowy rok że można siać i 100% 1 rosliny. 
      Dla przypomnienia DKR to coś co jest obowiązkowe i w kolejnych latach (od 2024 ) bez spełnienia wszystkich DKR będzie zero dopłat. 
      Na 2023 zawieszono DKR 7 i 8, a więc zmianowanie, dywersyfikacje oraz tzw. ugorowanie. Wymagana jest pokrywa roślinna na 80% GO. 
      Zróżnicowana struktura upraw to ekoschemat i to dość nisko wyceniany (ok 300 zl). Ten ekoschemat to porażka, bo jare i ozime to 1 roślina, rzepak i zboża są w 1 grupie i nie mogą przekroczyć 65%. Dodatkowo wymóg bobowatych. Zresztą tutaj wyciąg z WPR dotyczący tego ekoschematu. Ekoschemat to jest coś dodatkowego i nie ma wpływu na pozostałe dopłaty.  DKR muszą być spełnione a ekoschemat może być spełniony. 
      Podsumowując na 2023 większość tragicznych ograniczeń jest zawieszona.

    • Przez Lebioda
      Witam. Jak sadzicie czy na nabor KPO. Rolnictwo 4.0 bedzie mozna kupic opryskiwacz z nawigacja? 
    • Przez zenmaniek
      Witam
      Jest tu ktoś kto korzystał z dofinansowania na wymianę dachu z azbestu, chce wiedzieć czy w ogóle warto brać to pod uwagę?
    • Przez Kowalsky30
      Kontynuacja tematu
       
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj