cichywielbiciel

W sprawie PROW

Polecane posty

danielek24    30

Witam. nie wiem czy to odp.dział ale mam takie pytanie w zwiazku z możliwym nowym naborem na mgr.-

znajomy ma na sprzedaz kilka ciekawych maszyn,kupionych przez niego za gotówke,bez pomocy unijnej,sa z 2009r ale musi je sprzedać a ja chciałbym je kupic.Co w takiej sytuacji trzeba zrobić bo do agencji potrzebne sa faktury vat a on jest zwykłym rolnikiem i nie wystawia faktur.Z obiegowych opini dowiedziałem sie że tzreba te maszyny"przepuścić" przez komis i moje pytanie-jakie sa tego koszty,bo słyszałem że trzeba bedzie do maszyn doliczyć 22%vat+7% wzbogacenia koszty te ponoc ponosi komisant i chce aby mu je zwrócić.

Pomózcie,podpowiedzcie ile w tym przawdy i jak by to rozwiazać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Wacek21    35

Dziadek mial kiedys 3 konie na 6 hektarów wiec przelicznik 0.5 konia na 1 ha :D

 

Niby sa 4 km/ha ale jakichs scisłych granic nie ma.


Fendt 400tyś,John Deere 200tyś,Zetor 150 tyś,jazda 60tką, bezcenna!!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
piotr2691    8

To fest małe te konie miał... chyba ze macie dobrą ziemie... bo Moj miał 2 Konie zawsze na 15ha... xDD


Kupie siewnik Stanhay, najlepiej czterorzędowy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Arek    218

Czy na MGR można wziąć komputer do modernizacji starego opryskiwacza? Czy tylko kompletne maszyny?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
LeonOr    1

powiedzcie lepiej jak napisać i uzasadnić budowę stodoły i budynku inwentarskiego wielofunkcyjnego. chodzi o krowy (są 2- ma być 10), świnbie (jest 6- ma być 10), kury (jest 50 - ma być 50), wszystko pod jednym dachem.

Czy część inwentarską opisać jako koszt niekwalifikowany? Projekt jest oznaczony jako Magazynowo-składowy. :D


KUBOTA M6040 2 sezony zaliczone

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Witam Tez mam zamiar wziasc ciągnik na modernizacje ale mam tylko 25 hektarów swojej ziemi i dzierżawię 30ha na które jest spisana dokładna umowa sąsiedzka z wyznaczeniem działek. Czy mogę wsiąść ja pod uwagę w składaniu wniosku??


Chce kupić windę (przekładnie łańcuchową) do podnoszenia, o udźwigu powyżej jednej tony. Proszę o kontakt na PW.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dc231    0

a jaki jest przelicznik koni na ha

Nie ma ścisłego przlicznika. Wszystko zależy od posiadanych już maszyn, pogłowia zwierząt, rodzaju produkcji roślinnej, terenu, gleby, itd. Jak by to było takie proste, to w sieci by było tylko jedno uzasadnienie, z którego wszyscy by korzystali.

 

powiedzcie lepiej jak napisać i uzasadnić budowę stodoły i budynku inwentarskiego wielofunkcyjnego. chodzi o krowy (są 2- ma być 10), świnbie (jest 6- ma być 10), kury (jest 50 - ma być 50), wszystko pod jednym dachem.

Czy część inwentarską opisać jako koszt niekwalifikowany? Projekt jest oznaczony jako Magazynowo-składowy. :blink:

 

Jak masz w projekcie budynek magazynowo-składowy to może byc problem już na etapie weryfikacji technicznej, bo powienien byc inwentarski jak chcesz tam trzymac zwierzęta.

Uzasadnienie jest ściśle zależne od sytuacji w gospodarstwie: czy przenosisz produkcję, gdzie trzymałeś zwierzęta do tej pory, od posiadanej kwoty mlecznej, itd. Nie da się napisac uniwersalnego uzasadnienia.

 

 

Witam Tez mam zamiar wziasc ciągnik na modernizacje ale mam tylko 25 hektarów swojej ziemi i dzierżawię 30ha na które jest spisana dokładna umowa sąsiedzka z wyznaczeniem działek. Czy mogę wsiąść ja pod uwagę w składaniu wniosku??

 

Można jak masz umowę pisemną długoterminową, w mowym naborze najprawdopodobniej będzie to 5 lat od podpisania umowy, a nie jak było dotej pory od ostatecznej płatności w ramach danego projektu.


Kompleksowe przygotowanie wniosków i prowadzenie spraw w ARiMR: woj. kujawsko - pomorskie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
LeonOr    1

Projekt jest to dokładnie budynek gospodarczy z tym że jego nazwa została zmieniona podczas adaptacji ( w oryginale był to: BUDYNEK INWENTARSKO-SKŁADOWY O OBSADZIE MIESZANEJ), obecnie nie posiadam żadnych budynków inwentarskich. Zwierzęta mieszkają w budynkach pierwotnie zaplanowanych jako drewniany garaż. Kwoty mlecznej też nie posiadam bo obecnie mam 2 krowy na własny użytek ale chcę zwiększyć obsadę do 10 sztuk, z tym, że jeszcze nie zdecydowałem czy też opasy a może jednak mięsne.


KUBOTA M6040 2 sezony zaliczone

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dc231    0

1. Bez kwoty mlecznej ciężko ci będzie uzasadnic zwiększenie pogłowia bydła mlecznego do 10 szt., ale to nie powinno stanowic jakiejś większej przeszkody.

 

2. Chodzi o to co jest w najaktualniejszym dokumencie. Najprawdopodobniej będą Ci kazali zmienic nazwę. Jeśli chodzi o przeniesienie produkcji zwierzęcej to z tym nie ma problemy. Tylko musisz pilnowac dokumentów budowlanych (bo z nimi jest zawsze kłopot) i nie spaprac celu inwestycji.


Kompleksowe przygotowanie wniosków i prowadzenie spraw w ARiMR: woj. kujawsko - pomorskie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

dzieki dc231 Moze to być taka umowa miedzy soba nie musi być spisana u notariusza i gdzieś potwierdzona?? Jeśli chodzi o okres tej umowy jest już 10 lat i została przedłożona w tym roku na kolejne 10.


Chce kupić windę (przekładnie łańcuchową) do podnoszenia, o udźwigu powyżej jednej tony. Proszę o kontakt na PW.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
LeonOr    1

:blink:

1. Bez kwoty mlecznej ciężko ci będzie uzasadnic zwiększenie pogłowia bydła mlecznego do 10 szt., ale to nie powinno stanowic jakiejś większej przeszkody.

 

2. Chodzi o to co jest w najaktualniejszym dokumencie. Najprawdopodobniej będą Ci kazali zmienic nazwę. Jeśli chodzi o przeniesienie produkcji zwierzęcej to z tym nie ma problemy. Tylko musisz pilnowac dokumentów budowlanych (bo z nimi jest zawsze kłopot) i nie spaprac celu inwestycji.

 

:P

a jak to zrobić żeby pogłowie bydła nie stanowiło większego problemu, pisać na opasy, albo mięsne czy może jeszcze inaczej?

 

Jeśli chodzi o dokumenty to jasna sprawa, tylko co oznacza "spaprać celu inwestycji"


KUBOTA M6040 2 sezony zaliczone

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość murtek   
Gość murtek

Mam kilka pytań:

1. Zamierzam kupić kilka maszyn rolniczych za kwotę ok 500 000 zł. Z racji faktu, iż pola jest nie za dużo (40 ha) wątpie aby te maszyny zostały zakwalifikowane na zwrot kosztów w ramach Modernizacji Gospodarstw Rolnych (raczej będą za duże)- ale spróbuje złożyć wniosek. I w tym momencie mam kolejne 2 pytanka:

 

a) Jak wygląda sprawa "Różnicowanie...". Czy dobrze zrozumiałem, iż kupując maszyny za taką kwotę dostałbym tylko 100 000 zł zwrotu ??? Czy przyjmują jeszcze wnioski ??? Chciałbym złożyć na to działanie wniosek jako swego rodzaju zabezpieczenie w przypadku niepowodzenia w MGR.

:blink: Myślę również nad założeniem swego rodzaju grupy producenckiej z kuzynem (słyszałem, że takowe grupy mają większe szanse na uzyskanie dofinansowania). Czy członkowie tej grupy muszą być z jednej miejscowości ???

 

 

2. Posiadając obecnie 40 ha na które oczywiście otrzymuje dopłaty, moje szanse otrzymania dofinansowania są nikłe jak wspomniałem. Jednakże po żniwach dostałem w dzierżawę aż i tylko 30 ha (na te grunty rzecz jasna nie otrzymam dopłaty, gdyż właściciel (jak i my wszyscy) złożyliśmy wniosek o dopłaty w maju. Podobno grunty na które nie otrzymuję dopłaty nie są brane pod uwagę. Jak rozwiązać ten problem. Co się dzieje z takim gospodarzem który posiadając przykładowo 1 ha, zakupi/wydzierżawi po złożeniu wniosków o dopłaty np 100 ha ??? Czy jest on od razu dyskwalifikowany z powodu małego areału ???

 

Proszę o poradę

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
LeonOr    1

Każdy ma równe szanse, tylko punkty różnie można zbierać. Podobno za składanie wniosków współniw z np. sąsiadem można dostać dodatkowe punkty.

Pula na jedno gospodarswo to 300 tys co oznacza, że musisz wydać około 600 tys netto (przedział zwrotu to 40-60%)

Różnicowanie to pula 100 tys i jest to 50% max kosztów kwalifikowanich.

 

Ale co do Twojego posta, to piszesz jak napalony małolat, chciał byś ale nie wiesz co. Wejdź na stronę arimr.gov.pl, przeczytaj to co chcesz realizować a potem zapytaj o niezrozumiałe sprawy.


KUBOTA M6040 2 sezony zaliczone

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
misiek01    5

witam ja mam takie pytanie czy istnieje możliwosć przyspieszenia złozenia wniosku o płatnosc,w umowie mam wrzesień 2011 a najprawdopodobniej wyrobie sie wczesniej z kupnem ciagnika , złozyc napewno moge wczesniej ale rozpatrzą mi go dopiero we wrzesniu, czy mozna jakies podanie zlożyc o przyspieszenie ?


zetor 52-11 i ursus c-330

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bialy2005    582

jak masz fakture to składasz wniosek. to ze masz termin w umowie tzn. ze do tego czasu musisz złozyc ale mozesz wczesnij.


Dostarczam weglanowe wapno nawozowe  z kopalni kieleckich Morawica bez magnezu   i z magnezem Radkowice Standard i Premium oraz kredę z OMYA Stara Kornica. Kontakt PW lub tel 602888262

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dj.vadium    1

cytat........

 

 

2. Posiadając obecnie 40 ha na które oczywiście otrzymuje dopłaty, moje szanse otrzymania dofinansowania są nikłe jak wspomniałem. Jednakże po żniwach dostałem w dzierżawę aż i tylko 30 ha (na te grunty rzecz jasna nie otrzymam dopłaty, gdyż właściciel (jak i my wszyscy) złożyliśmy wniosek o dopłaty w maju. Podobno grunty na które nie otrzymuję dopłaty nie są brane pod uwagę. Jak rozwiązać ten problem. Co się dzieje z takim gospodarzem który posiadając przykładowo 1 ha, zakupi/wydzierżawi po złożeniu wniosków o dopłaty np 100 ha ??? Czy jest on od razu dyskwalifikowany z powodu małego areału ???

 

Proszę o poradę

 

 

kolego przeczytaj instrukcje wypełniania wniosku .... jest napisane że...

 

" 25. Wypis z rejestru gruntów – oryginał lub kopia; Załącznik obowiązkowy dla wnioskodawców, którzy nie złożyli Wniosku o przyznanie płatności bezpośrednich do gruntów rolnych lub o przyznanie płatności z tytułu wsparcia działalności rolniczej na obszarach o niekorzystnych warunkach gospodarowania na rok.... ,który na potrzeby działania Modernizacja stanowi rok bazowy, lub gdy od czasu złożenia tego wniosku o płatności bezpośrednie nastąpiły zmiany własnościowe w gospodarstwie, wpływające na rozbieżności pomiędzy danymi w Planie Rozwoju Gospodarstwa a danymi z wniosku o przyznanie płatności bezpośrednich lub ONW."

 

i

 

 

"......- umowa dzierżawy lub inna umowa potwierdzająca posiadanie zależne lub inne dokumenty potwierdzające tytuł prawny.

Grunty rolne (nieruchomości rolne) będące w posiadaniu zależnym ubiegającego się o pomoc mogą być uwzględnione w projekcie pod warunkiem przedłożenia pisemnej umowy określającej, że ubiegający się o pomoc będzie w posiadaniu tych gruntów (nieruchomości) przez okres co najmniej 5 lat od planowanej daty dokonania płatności: ......."

 

 

jeśli do wniosku dołączysz te dokumenty to możesz w PRG uwzględnić te ha, ale na czas na jaką masz dzierżawe... czyli minimum 5 lat w zależności na kiedy planujesz wniosek o płatność...

 

Sam wypełniałem wniosek na 2009 więc znam go i wiem gdzie czego szukać.......

 

jak masz fakture to składasz wniosek. to ze masz termin w umowie tzn. ze do tego czasu musisz złozyc ale mozesz wczesnij.

 

 

ALE ALE..... bezpieczniej jest złożyć wniosek o przesunięcie (przyśpieszenie) terminu złożenia wniosku o płatność bo, jeśli np złożysz wniosek o płatność np. rok wcześniej przed terminem to ARiMR ma prawo (jeśli ma nawał pracy) zająć się tym wnioskiem dopiero po tym terminie... a np. masz wzięty kredyt komercyjny na wysoki procent ..... to ty czekasz na kase ARiMR spokojnie czeka na termin, a bank liczy %%%% :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
LeonOr    1

witam ja mam takie pytanie czy istnieje możliwosć przyspieszenia złozenia wniosku o płatnosc,w umowie mam wrzesień 2011 a najprawdopodobniej wyrobie sie wczesniej z kupnem ciagnika , złozyc napewno moge wczesniej ale rozpatrzą mi go dopiero we wrzesniu, czy mozna jakies podanie zlożyc o przyspieszenie ?

tak jak kolega powyżej pisał, mogą przetrzymać twój wniosek do września, ale zastanów się dobrze czy jest sens panikować. Jak masz już podpisaną umowę to faktycznie czasu masz dużo, jeśli jednak dopiero poprawki robisz to jest termin ok.

Ja miałem w zeszłym roku termin na lipiec a umowę w kwietniu podpisałem. w ostatnim momencie udało mi się przedłużyć termin o miesiąc (błędy na fakturach, pomylone karty gwarancyjne, potwierdzenia z banku o przelewach etc.). Potem szybko i dokładnie wypełniony wniosek o płatność i we wrześniu na koncie kasę z agencji miałem. :D


KUBOTA M6040 2 sezony zaliczone

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
misiek01    5

ja umowe mam już podpisaną pierwszy etap zakonczony ,wniosek o platnosc złozyłem, były małe poprawki ale już poprawione teraz czekam tylko na kase.na drugi etap mam czas do wrzesnia, bede musiał wziąsc kredyt bo w drugim etapie mam ciagnik i agregat uprawowo siewny, teraz troche plany sie zmieniły i chciałbym w czerwcu juz miec te maszyny,zeby na zniwa ciagnik juz był, i tak jak wyżej kolega dj.vadium pisał kredyt bedzie wziety procenty polecą a z wnioskiem bede musiał czekac do wrzesnia, pani z agencji mi powiedziała że złozyc moge wczesniej ale rozpatrywac go będą dopiero w tym terminie ktory podałem czyli we wrzesniu,a trzy miesące to długo,i mysle ze moze sie składa jakies podanie o przyspieszenie rozpatrzenia wniosku o płatnosc,napewno znajdzie sie tu ktos kto miał podobna sytuacje i składal taki wniosek .a moze własnie jest tak że poprostu składa sie wczesniej i oni rozpatrzą . dziekuje za napisane juz odpowiedzi, pozdrawiam


zetor 52-11 i ursus c-330

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dj.vadium    1

Pisałem bo miałem taki przypadek....

 

A dla nygusów gotowiec który ja składałem...... :)

 

"W związku z wcześniejszym zrealizowaniem operacji, o której mowa w umowie przyznania pomocy nr 55555-xxx555555-555-5555 zawartej w dniu 2009-09-01 w Toruniu podpisanej w ramach działania „Modernizacja gospodarstw rolnych” zwracam się z uprzejmą prośbą o przesunięcie terminu zakończenia realizacji operacji, a tym samym przesunięcie terminu złożenia wniosku o płatność z dnia 2010-09-30 na dzień 2010-05-14.

Proszę o pozytywne rozpatrzenie mojej prośby.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kamieniak89    31

@leonOR kilka postów wcześniej napisałeś że każdy ma równe szanse, Ja nie był bym tego taki pewien, bo się dowiadywałem w agencji i oczywiście w lubuskim kasy nie będzie, tak jak i w wielkopolsce i w zachodniopomorskim, bo kasa jest tylko dla mleczarzy. Nawet w topagrarze jest o tym artykuł, ale minister Sawicki przed wyborami zapewnia że dla wszystkich wystarczy. Nie ukrywam że chciałbym jako młody rolnik z tego skorzystać, bo bazuję na sprzęcie ojca, a praktycznie stworzyłem drugie gospodarstwo od podstaw, mni opierając się kredytem preferencyjnym, no i zakup innego sprzętu bez jakiegoś dodatkowego finansowania nie wchodzi w grę, no a gospodarzenie na kilkudziesięciu ha bez ciągnika to z deka lipa. Także choć bym miał i 1000pkt to i tak jestem gorszy od "mleczarzy", bez urazy ale to jest faworyzowanie jednej grupy, gdzie praktycznie wszędzie się dokłada do produkcji.


Nareszcie mam nowy aparat :)

Moje filmiki na YT http://pl.youtube.com/user/michalh89

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Adrianos    30

czy teraz jest prowadzony nabór na PROW? na jakie to lata? myślałem że nabór będzie dopiero w 2011-2012r...


Sprzedam:
- zbiornik na mleko 2500 litrów
- beczkowóz 4000litrów Meprozet

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
LeonOr    1

@leonOR kilka postów wcześniej napisałeś że każdy ma równe szanse, Ja nie był bym tego taki pewien, bo się dowiadywałem w agencji i oczywiście w lubuskim kasy nie będzie, tak jak i w wielkopolsce i w zachodniopomorskim, bo kasa jest tylko dla mleczarzy. Nawet w topagrarze jest o tym artykuł, ale minister Sawicki przed wyborami zapewnia że dla wszystkich wystarczy. Nie ukrywam że chciałbym jako młody rolnik z tego skorzystać, bo bazuję na sprzęcie ojca, a praktycznie stworzyłem drugie gospodarstwo od podstaw, mni opierając się kredytem preferencyjnym, no i zakup innego sprzętu bez jakiegoś dodatkowego finansowania nie wchodzi w grę, no a gospodarzenie na kilkudziesięciu ha bez ciągnika to z deka lipa. Także choć bym miał i 1000pkt to i tak jestem gorszy od "mleczarzy", bez urazy ale to jest faworyzowanie jednej grupy, gdzie praktycznie wszędzie się dokłada do produkcji.

 

Zasady są takie same w całym kraju, tylko się spóźniłeś bo w zachodnich województwach chętniej korzystają z dotacji bo i świadomość większa więc kasa się skończyła. Jak by w lubelskim tak chętnie inwestowali to też tylko mleczarze by mogli skorzystać. W promieniu kilkunastu kilometrów tylko ja staram się o dotacje inwestycyjne i chcę utrzymać gospodarstwo na +. Codziennie słyszę jaki to głupi jestem, że nowy ciągnik i osprzęt kupiłem. Że powinienem lepiej do niemca pojechać to bym więcej zarobił i tyle kasy bym nie wyrzucał, bo na roli to jeszcze nikt się tu nie dorobił.

Więc cierpliwie czekaj i bądź dobrej myśli.


KUBOTA M6040 2 sezony zaliczone

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
luki15146    13

LeonOr dokładnie to samo słyszę, jaki to głupi jestem że chce zostać rolnikiem, że nie mam szans z 9 ha swojej ziemi i 13 krówkami dojnymi itp więc nie jesteś sam. przepraszam za off top :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.

  • Podobna zawartość

    • Przez odrion
      Panowie i być może Panie. 
      W temacie nowych dopłat wszystko już jest jasne. Wystarczy przejrzeć 1200 stron WPR. To wszystko jest dostępne i każdy może sobie sprawdzić. Mi też nie chce się pisać za dużo bo po pierwsze każdy ma inną sytuację a po drugie zaraz to zginie w tym temacie. Proponuję założyć nowy temat o dopłatach i tam chętnie odpowiem na pytania. 
      Ale jedna rzecz warto tutaj napisać. DkR7 która wprowadza wymóg 3 roślin od 10ha na 2023 jest zawieszona, więc mamy tak nietypowy rok że można siać i 100% 1 rosliny. 
      Dla przypomnienia DKR to coś co jest obowiązkowe i w kolejnych latach (od 2024 ) bez spełnienia wszystkich DKR będzie zero dopłat. 
      Na 2023 zawieszono DKR 7 i 8, a więc zmianowanie, dywersyfikacje oraz tzw. ugorowanie. Wymagana jest pokrywa roślinna na 80% GO. 
      Zróżnicowana struktura upraw to ekoschemat i to dość nisko wyceniany (ok 300 zl). Ten ekoschemat to porażka, bo jare i ozime to 1 roślina, rzepak i zboża są w 1 grupie i nie mogą przekroczyć 65%. Dodatkowo wymóg bobowatych. Zresztą tutaj wyciąg z WPR dotyczący tego ekoschematu. Ekoschemat to jest coś dodatkowego i nie ma wpływu na pozostałe dopłaty.  DKR muszą być spełnione a ekoschemat może być spełniony. 
      Podsumowując na 2023 większość tragicznych ograniczeń jest zawieszona.

    • Przez karolr2
      Witam chcę założyć nowy temat poświecony modernizacji małych gospodarstw na terenach południowowschodniej części Polski.Słuchałem dzisiaj ministra Kalemby i podobno sie szykuje jakaś dla nas pomoc.Jeśli ktoś coś wie to proszę niech się wypowie w tym temacie. Z tego co wiem ja to ma być pomoc dla gospodarstw o wielkości średniej wojewódzkiej ilości posiadanych ha
    • Przez zenmaniek
      Witam
      Jest tu ktoś kto korzystał z dofinansowania na wymianę dachu z azbestu, chce wiedzieć czy w ogóle warto brać to pod uwagę?
    • Przez Lebioda
      Witam. Jak sadzicie czy na nabor KPO. Rolnictwo 4.0 bedzie mozna kupic opryskiwacz z nawigacja? 
    • Przez VonVegans
      Jakby ktoś coś już wiedział to niech pisze
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj