cichywielbiciel

W sprawie PROW

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
tombar123    3

Dzisiaj coś w Agrobiznesie mówili o tym, że w wielkopolsce nie starczy dla wszystkich itp, ale niestety to jest wyrwane z kontekstu i nie jestem pewien, bo nie zdążyłem aby obejrzeć go od początku. Więc apel do tych co dzisiaj ogląali: o czym mówili w kontekśćie modernizacji? Ja wiem tyle, że nie chcą wykluczać młodych rolników i nabór jakoś później będzie no i jakiś problem w wielkopolsce.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kamil1998    92

W agrobiznesie mówili coś, że w Wielkopolsce ma być Modernizacja, ale dla producentów mleka. Daty dalej dokładniej nie podali :(


Ursus c-330 Zetor Proxima 65 Zetor 7745 Zetor Proxima Plus 100

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
greg93    4

Witam,posiadając 55ha 75 sztuk bydła (40 krówek reszta młodzież) jd 6420, ursusa 5314,ursusa c-360-3p,i c-330 mamy szansę ubiegać się o ciągnik ok 100km w ramach modernizacji gospodarstw rolnych ? Zna ktoś z was z woj.podlaskiego (okolic Łomży) dobrego doradcę, który by pomógł przy składaniu wniosku? Planujemy ubiegać się o wsparcie po raz pierwszy, ma to jakiś wpływ ? Z góry dzięki :(


Ursus & JD Rulezzzz

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Bialy    0

Minister Sawicki powiedział w Agrobiznesie, że właśnie nie będą czekać z Modernizacją na tych z programu Młody Rolnik, ponieważ planują przeznaczyć kolejną pulę środków która będzie skierowana specjalnie dla nich.

Co do Wielkopolski pierw będzie nabór tylko dla producentów mleka (Polska dostałą nową pule środków w ramach jakiś "nowych wyzwań"), następnie to co zostanie po 2 tyg. będą mogli składać pozostali rolnicy (mowa oczywiście o Wielkopolsce)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
hubertuss    4653

Jeśli ktos sprzeda sprzęt przed upływem 5 lat bedzie musiał kasę zwrócić to jest chyba jasne. Arimr nie wnika czy jest awaryjne czy się sprawdziło czy nie.

Co do wielkopolski po tych dwóch tygodniach raczej juz nic nie zostanie. W następnym roku pewnie pozbierają to co zostanie z niewykożystanych środków i cos tam kapna przed wyborami. PSl slizga sie na granicy progu wyborczego a raczej pod nią więc będzie im zależało.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość murtek   
Gość murtek

Małe co nieco nt. MGR:

 

"Listopad, grudzień, a może dopiero początek przyszłego roku. Kiedy ruszy modernizacja gospodarstw rolnych? Jedno jest pewne przyjmowanie wniosków będzie przebiegało w dwóch etapach.

Rolnicy, którzy drogę od złożenia dokumentów do wypłaty pieniędzy mają już za sobą zgodnie przyznają, że było warto.

 

Michał Wójcicki, Plasków „Były problemy, trzeba było się najeździć do tej Agencji do Warszawy, ale wszystko się udało szczęśliwie załatwić”.

 

Marek Niestępski, Bobino Grzybki „Jest to trudne bo spraw papierkowych jest dużo, ale jakiś zastrzyk dla gospodarstwa jest”.

 

Problem w tym, że pan Marek na razie o kolejnym składaniu wniosków nie ma nawet co marzyć, bo wykorzystał już całą dostępną mu kwotę na lata 2007-13.

 

Marek Niestępski, Bobino Grzybki „Wszystkie fundusze wykorzystałem na zakup sprzętu rolniczego utwardzenie tego podwórka”.

 

Do tej pory ze wsparcia na modernizację gospodarstw rolnych skorzystało kilkadziesiąt tysięcy rolników. Większość osób, które złożyły wnioski w ubiegłym roku ma już zagwarantowaną wypłatę środków. Problem jest tylko w województwie wielkopolskim.

 

Edyta Wieczorkiewicz, ARiMR „W tej chwili jeszcze nie jest to określone, będziemy to wiedzieć dopiero po zakończeniu procesu obsługi. Natomiast najprawdopodobniej nie dla wszystkich starczy środków”.

 

Dlatego w Wielkopolsce wnioski o wsparcie na modernizację będą mogli składać jedynie producenci mleka. Chodzi o dodatkową pulę środków przyznaną Polsce na tak zwane nowe wyzwania. O pomoc będą mogli ubiegać się producenci, którzy mają kwotę mleczną wynoszącą co najmniej 20 tysięcy kg i prowadzą działalność przynajmniej od roku. Dwa tygodnie później ma ruszyć nabór wniosków od pozostałych rolników.

 

Edyta Wieczorkiewicz, ARiMR „Jeszcze nie jest znany ten termin, nie ma jeszcze wiążących rozstrzygnięć. Myślę, że te rozstrzygnięcia też będą brały pod uwagę to, że w tej chwili są nabory na młodego rolnika, nabory na renty więc tutaj jeszcze wiążących rozstrzygnięć nie ma”.

 

Uruchomienia programu za kilka tygodni zamknęłoby drogę do modernizacji rolnikom, którzy przejmą gospodarstwa przekazane im w zamian za renty strukturalne. Ministerstwo Rolnictwa nie zamierza jednak podporządkowywać obu działań.

 

Marek Sawicki, minister rolnictwa „Ci młodzi rolnicy jeszcze w kolejnej edycji programu czyszczącego w ramach uzyskanych środków będą mogli składać wnioski w przyszłym roku. Więc droga dla nich do modernizacji nie jest zamknięta”.

 

Jest też duża szansa, że wsparcie modernizacji gospodarstw rolnych będzie kontynuowane z funduszy na lata 2014 -2020."

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nikita_Bennet    316

Jeśli ktos sprzeda sprzęt przed upływem 5 lat bedzie musiał kasę zwrócić to jest chyba jasne. Arimr nie wnika czy jest awaryjne czy się sprawdziło czy nie....

jeżeli to było zdarzenie losowe - pożar budynku, kradzież sprzętu to o ile pamiętam dobrze to jest taka sytuacja rozpatrywana indywidualnie i było to opisane w tym wątku.

W przypadku sprzedaży albo rezygnacji z umowy kupna (sprzęt się psuje itp) ale też i zakupu podobnego urządzenia/maszyny trzeba podpytać w ARiMR (mam przecież prawo oddać ciągniczek który zaliczy 5 poważną awarię i dostać nowy o podobnych/takich samych parametrach wg prawa polskiego a ARiMR musi działać na podstawie i w granicach prawa).

Jeżeli jednak ktoś chce sprzedać coś co nie jest mu potrzebne - zwrot kasy.


pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tombar123    3

Drodzy Agrofotowicze!

Chiałbym wam ogłosić, że.... zgłupiałem. Normalnie zgłupiałem. Do tej pory wydawało mi się, że potrafię czytać/ słuchać ze zrozumieniem, ale chyba się myliłem. Obejrzałem to wydanie Agrobiznesu z linka powyżej chyba z pięć razy (dzięki @Fabian :P )i wydaje mi się, że według nich ma być nabór dwuczęściowy: najpierw dla mleczarzy a potem dla reszty rolników, później w dalszej części mówią, że w wielkopolsce napierw mleczarze a potem reszta. Był u mnie z godzinę temu przedstawiciel DF i sobie tak miło pogadaliśmy m. in. o MGR i on mówił, że będzie tylko dla mleczarzy. No i właśnie w tym momencie zgłupiałem. Czy w całej Polsce ma być dwucześciowy nabór? Oczywiście jak najbardziej zrozumiałym jest, że jak pójdzie nabór dla mleczarzy to już raczej nic nie zostanie dla reszty :(

Co o tym myślicie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kamil1998    92

z tego co zrozumiałem co oni tam wczoraj w Agrobiznesie pisali to chyba w całym kraju. jeżeli nie jest tak poprawcie mnie :(


Ursus c-330 Zetor Proxima 65 Zetor 7745 Zetor Proxima Plus 100

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
danield28    35

Co do samej modernizacji to poczekajmy z tym co powie sama agencja...

 

Wydaję mnie się, że ten nabór dwuczęsciowy nic wielkiego nie spowoduje, że nagle ci rolnicy więcej zyskają... Po pierwsze kto chciał skorzystać z dofinansowania z programu PROW to uczynił to już w latach wcześniejszych i byli w tym rolnicy hodujący bydło mleczne czy mięsne, hodowcy wieprzowiny i producenci zbóż... Więc trzeba się zastanowić ilu rolników chce jeszcze z tego skorzystać i ilu jest w tym rolników hodujących bydło mleczne... Będąc na tegorocznym Agroshow w Bednarch rozmawiając z jednym ze sprzedawców New Holland powiedział, że w Wielkopolsce będzie ciężko ze środkami na MGR co nie oznacza, że tych środków nie będzie... Bo zależy ile procent rolników z hodowlą bydła mlecznego może jeszcze skorzystać z tych pieniędzy bo można założyć, że większa część już złożyła wnioski na wcześniejsze nabory więc teraz będzie takich rolnków mniej, więc będzie szansa dla innych... Zawsze można założyć, że zostały raczej te mniejsze gospodarstwa, które nie wykorzystają 300 tys. złotych... Są jeszcze tacy rolnicy, którzy w ogóle nie korzystają z tych dopłat z PROW np. mój przyszły teść ziemi 25 ha, 17 krów dojnych plus młodzież i gdyby nie moje gadanie to nawet nie miałby na myśli składać na MGR co nie oznacza, że złoży tylko ma lepiej bo mieszka na Pomorzu... Pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kamil1998    92

z tego co zrozumiałem co oni mówili w Agrobiznesie to chyba ma być najpierw dla mleczarzy, a potem dla reszty w całym kraju. "Listopad, grudzień, a może dopiero początek przyszłego roku. Kiedy ruszy modernizacja gospodarstw rolnych? Jedno jest pewne przyjmowanie wniosków będzie przebiegało w dwóch etapach." Według mnie z tego wynika, że będzie tak w kraju nie tylko w wielkopolosce.

 

P.S. Jeżeli się pomyliłem to przepraszam


Ursus c-330 Zetor Proxima 65 Zetor 7745 Zetor Proxima Plus 100

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Henius91    1543

@danield28 w jednej sprawie sie z Toba zgodze, a mianowicie ze nie zostalo juz duzo "mleczarzy" ktorzy beda chcieli skorzystac z MGR i dlatego mysle, ze np. ja bede mial wieksze szanse na otrzymanie dofinansowania. natomiast nie moge sie zgodzic z tym jak piszesz, ze kto chcial tak bardzo skorzystac z MGR to juz dawno to zrobil, bo my np. chcielismy juz 2 lata temu, ale niestety z pewnych przyczyn nie moglismy tego uczynic, mamy taka mozliwosc dopiero od zimy ubieglego roku a jak wiadomo od tamtej pory nie bylo naborow. pisalem o tym juz w tym temacie wiec sie nie bede powtarzal.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
maly1248    1

@Henius 91 w jednej sprawie się z Tobą NIE zgodzę, a mianowicie ze nie zostało już dużo "mleczarzy" którzy będą chcieli skorzystać z MGR. To zależy z jakiego jest się Województwa, bo jeśli z podlaskiego to zmienia postać rzeczy :(

Spora część osób już skorzystała, ale na wsi działa takie prawo ( a szczególnie u mnie ), że jak sąsiad kupił nowy ciągnik to ja muszę mieć większego i droższego. Trochę limitu z 300 tyś. mi zostało wiec zamierzam składać z "Mleczarskiego" ale sąsiedzi też się pewnie czają :P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukas84    6

Jak może być mowa o kolejnym naborze w Wielkopolsce skoro w poprzednim nie starczyło środków dla wszystkich??

masz racje ja dostałem decyzje odmowną z powodu wykorzystania limitu miałem numer około 5tyś

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tombar123    3

Ale jest jakaś nowa pula na "Nowe wyzwania"... Stąd możliwe, że będzie nabór na modernizacje w wielkopolsce. Ja jednak dalej mam nadzieję, że w zachodniopomorskim będzie nabór dla rolników- nie mleczarzy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Henius91    1543

@Henius 91 w jednej sprawie się z Tobą NIE zgodzę, a mianowicie ze nie zostało już dużo "mleczarzy" którzy będą chcieli skorzystać z MGR. To zależy z jakiego jest się Województwa, bo jeśli z podlaskiego to zmienia postać rzeczy :blink:

Spora część osób już skorzystała, ale na wsi działa takie prawo ( a szczególnie u mnie ), że jak sąsiad kupił nowy ciągnik to ja muszę mieć większego i droższego. Trochę limitu z 300 tyś. mi zostało wiec zamierzam składać z "Mleczarskiego" ale sąsiedzi też się pewnie czają ;[

 

no u nas w okolicy to juz wiekszosc ma nowe maszyny na MGR pokupowane :) niby w pomorskim duzo juz jest gospodarstw co korzystalo z dofinansowan, nie zawsze o duzej wartosci ale jakies tam maszyny nowe stoja na podworkach ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
radzikus    0

W przypadku mojej miejscowosci nie ma nawet jednego który skorzystał- podejscie jest takie:a poco, a na co, a to mi zabioro, a to bedę musiał oddawać itp.


C-330,C-360 3P,JCB 530/70 Super Agri, DF Agrotron

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tombar123    3

Ja jakiś czas temu miałem takie podejście (a po co, a na co) ale zmieniłem zdanie, gdy znalazłem sposób, aby zarobić na tym (ekologia) i teraz baaaardzo chciałbym z MGR skorzystać...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
hubertuss    4653

Widze że część po polsku nie rozumie. Mówiono tak nabór na mgr ruszy w całym kraju bez podziałów na mleczaży itd. W wielkopolsce ze względu na wykożystanie środków w latach ubiegłych najpierw ruszy nabór dla mleczarzy po 2 tygodniach jak coś jeszcze zostanie będzie nabór dla pozostałych.

Co do złudzeń że już nie ma mleczarzy itd u nas jak to zwykle prawo sprzyja tworzeniu fikcji więc ci co mają dużo ziemi dzielą gopsodarstwa i w ten sposób mnoża pule do wykożystania a i tak wszystko jest w jednym gospodarstwie.. Kasa poloi się kończy następna po 2013 roku a więc nawet pomimo tego że może coś tam jeszcze kapną przed wyboramiw roku następnym będzie jakieś 2 lata przerwy. Sam słyszałem o takich co kupuja traktory na prow i kredyty na 15 lat biorą.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Arek    218

Panowie przeczytałem kilkanaście stron tego wątku i nie znalazłem wytycznych odnośnie pługów i pras.

 

Ile muszę mieć ha (tylko produkcja zboża), żeby móc kupić pług obracalny 4x50 (nowy) oraz prasę zwijającą (zmiennokomorową) używaną?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kopojno    0

@hubertuss ja natomiast zrozumiałem podobnie jak ty z tą różnicą że ten drugi nabór w WLKP będzie też tylko dla mleczarzy ale tych którzy nie mieli wymaganej kwoty mlecznej.

 

Zresztą poczekamy to zobaczymy teraz możemy tylko gdybać i się domyślać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
LeonOr    1

A jak jest z budową budynków magazynowo-składowych? Jestem plantatorem tytoniu i chcę magazyn i z sortownią pobudować. Czy kotś brarał dotacje na budowę takich budynków? Rozważam też przebranżowienie się na krowy mleczne i jak to jest w temacie budowy obory. Maszyny już mam wszystkie (z naboru 2009), więc interesuje mnie tylko budowa.


KUBOTA M6040 2 sezony zaliczone

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
martini89    4

A co Ci mleczarze jakaś klasa wyższa?? Co to ma być k...a w tym p........m kraju?? Przez to że moji rodzice ni chcieli brac w innych latach dofinansowania, a teraz gdy ja mam możliwość wyskakują z tym ,że już nie ma środków?? Jak pech to pech przez całe życie........

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.

  • Podobna zawartość

    • Przez margoo78
      Czy ktoś zna więcej szczegółów dotyczących dofinansowania zakupu silosów zbożowych? Zastanawiam się, czy będzie się to wiązać z jakimś cyrografem na 5 lat.
    • Przez odrion
      Panowie i być może Panie. 
      W temacie nowych dopłat wszystko już jest jasne. Wystarczy przejrzeć 1200 stron WPR. To wszystko jest dostępne i każdy może sobie sprawdzić. Mi też nie chce się pisać za dużo bo po pierwsze każdy ma inną sytuację a po drugie zaraz to zginie w tym temacie. Proponuję założyć nowy temat o dopłatach i tam chętnie odpowiem na pytania. 
      Ale jedna rzecz warto tutaj napisać. DkR7 która wprowadza wymóg 3 roślin od 10ha na 2023 jest zawieszona, więc mamy tak nietypowy rok że można siać i 100% 1 rosliny. 
      Dla przypomnienia DKR to coś co jest obowiązkowe i w kolejnych latach (od 2024 ) bez spełnienia wszystkich DKR będzie zero dopłat. 
      Na 2023 zawieszono DKR 7 i 8, a więc zmianowanie, dywersyfikacje oraz tzw. ugorowanie. Wymagana jest pokrywa roślinna na 80% GO. 
      Zróżnicowana struktura upraw to ekoschemat i to dość nisko wyceniany (ok 300 zl). Ten ekoschemat to porażka, bo jare i ozime to 1 roślina, rzepak i zboża są w 1 grupie i nie mogą przekroczyć 65%. Dodatkowo wymóg bobowatych. Zresztą tutaj wyciąg z WPR dotyczący tego ekoschematu. Ekoschemat to jest coś dodatkowego i nie ma wpływu na pozostałe dopłaty.  DKR muszą być spełnione a ekoschemat może być spełniony. 
      Podsumowując na 2023 większość tragicznych ograniczeń jest zawieszona.

    • Przez karolr2
      Witam chcę założyć nowy temat poświecony modernizacji małych gospodarstw na terenach południowowschodniej części Polski.Słuchałem dzisiaj ministra Kalemby i podobno sie szykuje jakaś dla nas pomoc.Jeśli ktoś coś wie to proszę niech się wypowie w tym temacie. Z tego co wiem ja to ma być pomoc dla gospodarstw o wielkości średniej wojewódzkiej ilości posiadanych ha
    • Przez zenmaniek
      Witam
      Jest tu ktoś kto korzystał z dofinansowania na wymianę dachu z azbestu, chce wiedzieć czy w ogóle warto brać to pod uwagę?
    • Przez rolnik22
      Czy już coś wiadomo jak będą wyglądały nabory na PROW 2014-20? Na jakich zasadach będą przyjmowane wnioski o dofinansowanie z UE? Co z Młodym Rolnikiem i Rentami Strukturalnymi na kolejne lata?
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj