cichywielbiciel

W sprawie PROW

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
dc231    0

Trochę mnie kolega ubiegł, ale muszę Cię poprawic, bo oferty tylko powyżej 10000 zł.

 

 

Odpowiadam na kilka poprzednich postów:

 

Jaki ZUS przy "Różnicowaniu"? Przejście na ZUS zależy tylko od dochodu z działalności pozarolniczej, więc możesz byc do końca życia na KRUSIE.

 

Na "Różnicowanie" dokumenty zależą od inwestycji. NAjczęściej są to: zaświadczenie z KRUS, nakaz płatniczy z KRUS, oświadczenie o pomocy de minimis, odpis z księgi wieczystej, kserokopia dowodu, ekonomiczny plan operacji, oferty na zakupy powyżej 10000 zł, oswiadczenie właściciela nieruchomości, umowy dzieżaw i ewentualnie kosztorysy, pozwolenia na budowę lub zgłoszenia, projekty budowlane, itd., itp. Jak by to było takie łatwe to by doradcy tyle nie brali. I mówię o ludziach znających sie na rzeczy, a nie partaczach, którzy z każdą pierdołą dzwonią do ARiMR, a i tak później wniosek jest spaprany.

 

Można się ubiegac o pomoc będąc na KRUSie przez ostatnich 12 miesięcy, na maszyny też można, trzeba brac dopłaty bezpośrednie na posiadaną ziemię.

 

Umowa dzierżawy może byc cywilno - prawna, bez notariusza i bez pracownika UG. Mają tam byc podpisy stron.

 

Do wylicznia wielkości maszyn liczy się tylko to, na co ma się papier. Każdy sobie może napisac, że kupi 100 ha. Podstawa to Księga Wieczysta, umowa dzierżawy na co najmniej 5 lat od otrzymania kasy, umowa użyczenia na ten sam okres

 

Nabór na MGR będzie na 90% w tym roku. Może na początku następnego, bo kasa jeszcze jest. To co produkujesz w gospodarstwie będzie miało znaczenie zgodnie z projektem nowego rozporządzenia nad którym pocą się w ministerstwie. Producenci mleka będą mieli dodatkowe punkty (zaznaczam, że zgodnie z PROJEKTEM) + dodatkowe punkty za zakup na spółę z sąsiadem, + za "średniośc" gospodarstwa. I znów okazuje się, że jednaka wielkośc ma znaczenie ;[

 

Pozdro


Kompleksowe przygotowanie wniosków i prowadzenie spraw w ARiMR: woj. kujawsko - pomorskie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tombar123    3

Ehh, gdzieś czytałem, że wrzesień-październik. Jeszcze gdzie indziej, że listopad-grudzień. Teraz jeszcze @dc231 mówi, że może na początku przyszłego. Byłoby fajnie, gdyby wrzesień- październik wypalił. No i jeszcze fakt tego, że w niektórych województwach kasa się skończyła. Co o tym myślicie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Henius91    1543

Wytłumacz mi ktoś o co chodzi w "Różnicowanie w kierunku działalności nierolniczej"

1- Czy my posiadając gospodarstwo możemy się o to obiegać?

2- Co za to można kupić maszyny?

3- Kto może się to ubiegać?

Jak ktoś może to niech mi wytłumaczy na czym polega ta cała operacja.

 

 

na ten program mozesz brac posiadajac gospodarstwo rolne. mozesz kupic kazda maszyne, ktora nada sie do pracy poza gosp. np. ladowarke teleskopowa, przyczepe, koparko-ladowarke itp. mozesz jezdzic z tym na uslugi np. transportu piasku, jakiegos materialu na budowy itp.

 

tez mi notariusz mowil, ze producenci mleka beda mieli wieksza szanse w tej edycji MGR bo chodzi tu o ESU a wiadomo, ze przy hodowli bydla jest tego wiecej...

 

@tombar przeciez kolega wyraznie napisal, ze na 90% w tym roku wiec moze bedzie w pazdzierniku ten nabor...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dc231    0

tez mi notariusz mowil, ze producenci mleka beda mieli wieksza szanse w tej edycji MGR bo chodzi tu o ESU a wiadomo, ze przy hodowli bydla jest tego wiecej...

 

 

Nie. Producenci mleka i oprócz tego ESU. Zresztą producenci mleka też w zależności od posiadanej kwoty mlecznej oraz tego czy rezygnują z mleka czy rozwijają produkcję.

 

Napisałem, że na 90% nabór będzie w tym roku, bo rozporządzenie jest w powijakach i nie wiadomo, czy wielkie mądre głowy z ministerstwa się z tym uporają w najbliższym czasie.

Poza tym jeszcze ARiMR musi wprowadzic nowe procedury do zmienionego rozporządzenia (ale dopiero jak będzie zatwierdzone) i wprowadzic zmiany w oprogramowaniu, bo inaczej wnioski znów będą leżały w szafach.


Kompleksowe przygotowanie wniosków i prowadzenie spraw w ARiMR: woj. kujawsko - pomorskie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dc231    0

ja robie wszystko u takiego notariusza co zna sie na rzeczach zwiazanych z PROWem... bedzie nam pomagal w razie problemow z wnioskiem na MGR, pomaga przejsc na VAT itp...

 

To lepiej poszukaj u siebie dobrego doradcy, bo jak przyjdzie co do czego to notariusz nie będzie raczej dzwonił do ARiMR. Zresztą notariusze mają sporo swojej roboty i jestem pewien, że nie wie o wielu ciekawostkach. Zresztą nawet w ODRach mówią czasem takie bzdury, że ręce opadają (a przecież w tym siedzą). Niestety każdy chce wyglądac na mądrego i robi dobrą minę i udaje, że wie, nawet jak nie wie.


Kompleksowe przygotowanie wniosków i prowadzenie spraw w ARiMR: woj. kujawsko - pomorskie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tombar123    3

Rozumiem. Ciekawe czy w moich okolicach jest jakiś, który ma o tym pojęcie. Ja ostatnio nawiązałem kontakt z firmą AGROR z Poznania. Oni zajmują się pisaniem wniosków na PROW itp. Do końca nie wiem na czym to dokładnie polega (to był jak na razie kontakt poprzez e-mail). Jutro będę dzwonił do nich, jeżeli czegoś konkretnego się dowiem to podzielę się na forum ;[

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dc231    0

Rozumiem. Ciekawe czy w moich okolicach jest jakiś, który ma o tym pojęcie. Ja ostatnio nawiązałem kontakt z firmą AGROR z Poznania. Oni zajmują się pisaniem wniosków na PROW itp. Do końca nie wiem na czym to dokładnie polega (to był jak na razie kontakt poprzez e-mail). Jutro będę dzwonił do nich, jeżeli czegoś konkretnego się dowiem to podzielę się na forum ;[

 

Jak chcesz ich sprawdzic to zadaj im jakieś bardzo szczegółowe pytanie. Wtedy będziesz wiedział ile wniosków zrobili i czy uzupełniają wiedzę. Napisz z czego chcesz skorzystac to Ci podpowiem pytanie. Tylko szybko, bo zaraz idę spac.


Kompleksowe przygotowanie wniosków i prowadzenie spraw w ARiMR: woj. kujawsko - pomorskie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dc231    0

ten notariusz juz robil kilkanascie wnioskow i kazdy przeszedl, jest to dobry doradca. w tych sprawach siedzi juz kilka lat...

 

Jakoś nie mogę uwierzyc, że notariusz robi wnioski, bo z tym jest kupa babrania, a za podpisanie aktu notarialnego kupna-sprzedaży, za 30 min. roboty bierze kilka patyków (w zależności od wartości transakcji). Zresztą nieważne. Ważne, żeby była umowa z ARiMR podpisana.


Kompleksowe przygotowanie wniosków i prowadzenie spraw w ARiMR: woj. kujawsko - pomorskie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Henius91    1543

jesli nie chcesz to nie musisz wierzyc, powiem tak, czy to musi byc tylko notariusz?? przeciez rownie dobrze moze by jakims tam doradca. gosc zna sie na rzeczy i tyle. to jest bardziej taki doradca, no ale sprawy notarialne tez tam jakis robil. wiem tyle, ze sie zajmuje takimi sprawami zwiazanymi z ARiMR a to co robi jeszcze to mnie nie obchodzi...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tombar123    3

Właśnie, jeżeli coś działa, to po co to zmieniać ;[

Więc jak sprawdzić tą firmę? Jakie pytanie proponujesz zadać (@dc231) ?? Przypominam, że chcę skorzystać z MGR.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
gazela77    10

no to się troche pocieszyłem! jestem producentem mleka posiadam kwote mleczną w ilości 120000 litrów i 20 ha ziemi, czyli myśle,że mam szanse się załapać na MGR?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dew    0

Jaki ZUS przy "Różnicowaniu"? Przejście na ZUS zależy tylko od dochodu z działalności pozarolniczej, więc możesz byc do końca życia na KRUSIE.

 

No tak, jeśli chcesz pobrać dotację i na tym poprzestać to oczywiście starczy KRUS. No ale jeśli chcesz na poważnie prowadzić działalność <hint: w kierunku działalności nierolniczej...> no to chyba masz zamiar czerpać z niej dochód, a więc i płacić ZUS.

 

A co do modernizacji to się zgadzam - z tego co się dowiadywałem to będzie jeszcze w tym prowie, ale możliwe że dopiero na początku przyszłego roku.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dc231    0

Ja chcę skorzystać z modernizacji. Więc jak mogę ich zagiąć/ sprawdzić? :)

Pytanie: Chcę dobudowac kawałek chlewni, dzięki czemu będę miał kilka świnek więcej.

Odp: Chlewni nie można budowac na powiększenie produkcji trzody, a jedynie do przeniesienia obecnej.

 

Pytanie: Chcę kupic deszczownię. Jakie dokumenty będę potrzebował?

Odp: Oprócz standardowych, pozwolenie wodno-prawne na pobór ze studni (jeśli jest) lub umowa z wodociągami jeśli deszczownia będzie korzystała z sieci.

 

Pytanie (łatwe, ale podchwytliwe): Ja mam 15 ha, a mój brat 30 ha pod kosę. Jakie kombajny możemy kupic.

Odp. Osobno nie ma szans, ale w nowym naborze będzie można kupowac na spółkę (i to powinni zaproponowac), więc powierzchnia sumaryczna to 45 ha. W terenie w miarę płaskim daje to 80 kW i heder 3,5 m. Oczywiście trzeba wziąc jeszcze poprawkę ne upierdliwośc weryfikującego.


Kompleksowe przygotowanie wniosków i prowadzenie spraw w ARiMR: woj. kujawsko - pomorskie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dc231    0

Jaki jest limit kasy na zróżnicowanie? Jak sie spłaca to?

50% kosztów kwalifikowanych netto, nie więcej niż 100000 zł a

ARiMR nic nie spłacasz, tylko agencja Tobie wypłaca jak już wszystko kupisz i się rozliczysz.


Kompleksowe przygotowanie wniosków i prowadzenie spraw w ARiMR: woj. kujawsko - pomorskie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dc231    0

witam! nabór wniosków na różnicowanie za tydzień a w poznańskim oddziale arimr dzisiaj utworzył sie komitet kolejkowy, ponieważ nie dla wszystkich ma wystarczyć kasy a decyduje kolejność składania wniosków. ciekawi mnie czy w innych oddziałach też tak jest? dlaczego nie zrobiono losowania?! teraz wszyscy po kolei będą na zmiany dyżurować przed agencją żeby nie było jakiś przekrętów i żeby nie utworzyła się jakaś inna kolejka. to wszystko jest jakieś chore!!!

 

W Toruniu komitet kolejkowy utworzony wczoraj. W chwili obecnej jest prawie 300 osób, a kasy starczy na ok. 400 wniosków, więc trzeba się streszczac. Tyle z lini frontu.


Kompleksowe przygotowanie wniosków i prowadzenie spraw w ARiMR: woj. kujawsko - pomorskie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pepino    0

Drodzy Użytkownicy mam pytanie. Jak uzasadnialiście(pomyślnie) zakup pługa, agregatu uprawowo-siewnego, przedsąsacza karuzelowego oraz wozu asenizacyjnego ze względu na wądpliwości co do celowości i konieczności uzasadnienia techniczno-ekonomicznego zakupu wymienionych maszyn do mojego gospodarstwa ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Henius91    1543

u nas jeden chcial kupic woz asenizacyjny Joskina o pojemnosci cos ok. 10 tys litrow, napisal we wniosku, ze ma daleko pola i musi jezdzic ulica, to agencja przyznala mu tylko 6 tys litrow i kazala ta beczke ubezpieczyc i zarejestrowac :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.

  • Podobna zawartość

    • Przez Lebioda
      Witam. Jak sadzicie czy na nabor KPO. Rolnictwo 4.0 bedzie mozna kupic opryskiwacz z nawigacja? 
    • Przez rolnik22
      Czy już coś wiadomo jak będą wyglądały nabory na PROW 2014-20? Na jakich zasadach będą przyjmowane wnioski o dofinansowanie z UE? Co z Młodym Rolnikiem i Rentami Strukturalnymi na kolejne lata?
    • Przez TomZet
      Witajcie. 
      Z tego co udało mi się do tej pory wyczytać od 2023 zasady przyznawania premii dla młodego rolnika ulegną znacznym zmianom. 
      Pierwsza z nich to powiększenie dotacji z 150 na 200 tysięcy. 
      Kolejna bardzo ważna, ale chyba jeszcze nie potwierdzona to brak wymaganej ziemi. Do tej pory rolnik musiał w ciągu 9 miesięcy od otrzymania pozytywnej decyzji powiększyć gospodarstwo do minimum średniej województwa lub kraju.  Dzisiaj wiemy, że najprawdopodobniej ten wymóg niknie, zostanie zastąpiony nieco większą niż dziś wielkością ekonomiczną gospodarstw. 15 tysięcy euro. 
      Co sądzicie o tej zmianie? 
    • Przez odrion
      Panowie i być może Panie. 
      W temacie nowych dopłat wszystko już jest jasne. Wystarczy przejrzeć 1200 stron WPR. To wszystko jest dostępne i każdy może sobie sprawdzić. Mi też nie chce się pisać za dużo bo po pierwsze każdy ma inną sytuację a po drugie zaraz to zginie w tym temacie. Proponuję założyć nowy temat o dopłatach i tam chętnie odpowiem na pytania. 
      Ale jedna rzecz warto tutaj napisać. DkR7 która wprowadza wymóg 3 roślin od 10ha na 2023 jest zawieszona, więc mamy tak nietypowy rok że można siać i 100% 1 rosliny. 
      Dla przypomnienia DKR to coś co jest obowiązkowe i w kolejnych latach (od 2024 ) bez spełnienia wszystkich DKR będzie zero dopłat. 
      Na 2023 zawieszono DKR 7 i 8, a więc zmianowanie, dywersyfikacje oraz tzw. ugorowanie. Wymagana jest pokrywa roślinna na 80% GO. 
      Zróżnicowana struktura upraw to ekoschemat i to dość nisko wyceniany (ok 300 zl). Ten ekoschemat to porażka, bo jare i ozime to 1 roślina, rzepak i zboża są w 1 grupie i nie mogą przekroczyć 65%. Dodatkowo wymóg bobowatych. Zresztą tutaj wyciąg z WPR dotyczący tego ekoschematu. Ekoschemat to jest coś dodatkowego i nie ma wpływu na pozostałe dopłaty.  DKR muszą być spełnione a ekoschemat może być spełniony. 
      Podsumowując na 2023 większość tragicznych ograniczeń jest zawieszona.

    • Przez karolr2
      Witam chcę założyć nowy temat poświecony modernizacji małych gospodarstw na terenach południowowschodniej części Polski.Słuchałem dzisiaj ministra Kalemby i podobno sie szykuje jakaś dla nas pomoc.Jeśli ktoś coś wie to proszę niech się wypowie w tym temacie. Z tego co wiem ja to ma być pomoc dla gospodarstw o wielkości średniej wojewódzkiej ilości posiadanych ha
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj