cichywielbiciel

W sprawie PROW

Polecane posty

Senator    45

@Andrzej24871 - dzięki za odpowiedź, też myślałem że będą z tym jakieś cyrki, ale zawsze lepiej się upewnić :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Henius91    1543

Andrzej co do esu to nie wiem czy to bujda bo mi o tym mowil notariusz ktory robi nam wszystkie dokumenty zwiazane z ARiMR, a na dodatek nie jednej osobie pisal wniosek o MGR wiec mysle, ze cos w tym jest. a co do tego ze nabor bedzie pozniej to znaczy kiedy?? jeszcze w tym roku czy w nastepnym bo ja wiem ze mial byc w pazdzierniku...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
statek    140

co z tego ze bedzie nabor w tym roku jak rozpatrzą w nastepnym albo jeszcze pozniej.

 

nie rozumiem tez gdybania, jesli oglosza to w 2 tygodnie sie wszystko zalatwi, a kasy tak czy inaczej dla wszystkich nie starczy, nie ma szans.


Fendt 412 TUZ WOM TI TMS, MF 5435 z ładowaczem Stoll 15, NH T5060, JCB 527-58, Zetor 7211, wóz sano 10m3 agregat ares l/z siewnik famarol i gaspardo SP4, Joskin Modulo2 8400l, gruber Rolmako 3m, sieczkarnia Claas Jaguar 840 + kemper 3000, pług kverneland AB 100. 130ha i 200 krówek

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Piotrekkk    0

W pierwszej kolejności powinni dostać pieniądze osoby które jeszcze nie korzystały z Prow.! A pieniędzy dla wszystkich nie starczy a głupio by było gdyby komuś odrzucono wniosek która nie korzystała nigdy z Prow a drugiej pozytywnie rozpatrzono która juz prawie 300 tyś zwrotu wykorzystała.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Henius91    1543

@Piotrekkk tak podobno ma byc.

 

@statek jesli nabor bedzie w tym roku to wiadomo, ze wnioski beda rozpatrywac dopiero w przyszlym. mi nie zalezy zeby byl w tym roku nabor, tylko na tym zeby w ogole byl i zebym sie zalapal...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
danielhaker    6900

W pierwszej kolejności powinni dostać pieniądze osoby które jeszcze nie korzystały z Prow.! A pieniędzy dla wszystkich nie starczy a głupio by było gdyby komuś odrzucono wniosek która nie korzystała nigdy z Prow a drugiej pozytywnie rozpatrzono która juz prawie 300 tyś zwrotu wykorzystała.

Wtedy byłoby chociaż trochę sprawiedliwości ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Andrzej24871    12

Z tym esu to ta pani powiedziała tak że to jest raczej nie możliwe żeby było takie ograniczenie jeżeli już to wskazanie bo poprostu bardzo wiele gospodarstw np. z małopolskiego by sie na takie coś nie załapało i puki co czegoś takiego nie ma , jeżeli już to jest taka przymiarka. Ale należy też wziąść pod uwage taką możliwość że się jednak myliła i jeszcze dochodzi coś takiego że nawet w arimir nie wiedzą tego co powinni wiedzieć , wszystko sie zmienia przepisy sie zmieniają i jest to bardzo poplątane , moim skromnym zdaniem nie ma sie co domyślać i gdybać tylko trzeba czekać na ogłoszenie naboru i będzie wszystko jasne.


O to chodzi , że każdy zachwala i uwielbia zachodnie ciągniki za KOSMICZNE ceny, chociaż wielu tych maszyn nie widziało na oczy i sobie ich nie kupi, a Pronara nie chcą za darmo nawet, bo wstyd nim jezdzić, bo ktoś tam powiedział komuś ze mu się popsuł kiedyś.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nikita_Bennet    316
W pierwszej kolejności powinni dostać pieniądze osoby które jeszcze nie korzystały z Prow.!

 

Bzdura!

Jest limit 300 koła na gospodarstwo i już i to jest ograniczeniem.

Wpędzacie się przez zazdrość w głupotę.

 

Zobaczcie, napisać jeden wniosek na MGR i dostać powiedzmy 70 tys zwrotu w 2010. Złożyć kolejny wniosek w następnym naborze i dostać 70 tys PLN lub 150 zależnie od sytuacji gospodarstwa (powiedzmy w 2012).

Wy jednak chcecie aby dostali pieniądze Ci którzy nie korzystali z PROWU (bo się bali przeważnie) i ich narażacie że wpędzą się w zakupy które przekroczą ich możliwości finansowe (i gospodarstwa dłuuugo będa spłacać kredyty).

Sorki ale jeżeli ktoś nie brał udziału we wcześniejszych naborach (a takich osób znam sporo bo marudzili że papierki i że może coś pójść nie tak itp) to niech teraz nie płaczą żeby tylko do ich grona ograniczać nowy nabór. Powtarzam limitem jest zwrot do 300tys netto i to wystarczy.

Organiczą nabory do tych co nie korzystali z PROWu i okaże się że nie ma chętnych ;)


pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Henius91    1543

@Nikita, ale sa jeszcze tacy co z pewnych powodow nie mogil skorzystac z MGR... u nas np. byly problemy z wlasnoscia gospodarstwa i nic nie mozna bylo robic dopuki najmlodszy z rodziny (czyli ja) posiadajacej to gosp. nie skonczy 18 lat... w ubieglym roku w lipcu skonczylem 18 lat i dopiero zaczal sie u nas ruch z wpisami w ksiegach wieczystych i juz bylo za pozno na skladanie wniosku. decyzje o skorzystaniu z dofinansowania podjelismy dopiero w styczniu b.r. wiem, ze arimr nie obchodzi jaki byl powod tego, ze wczesniej nie korzystalismy z dofinansowania. dobrze ze chciaz jest ten limit 300 tys zwrotu. my teraz chcemy zlozyc wniosek na 150-160 tys zwrotu wiec to chyba nie duzo...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nikita_Bennet    316

A u mnie z MR myslisz że nie było? Umowę podpisywałem na kilka dni przed terminem upływu 12 miesięcy od przejęcia gospodarstwa, w ARiMR się sami dziwili skąd mam powypełniane wszystko na odpowiednich drukach itp. Tyle że ja nie odpuściłem a ich to nie odbchodziło że ministerstwo tak późno wydało stosowne rozporządzenia.

 

Ogólnie ograniczanie dostępu do MGR przez priorytetowanie tych gospodarstw rolników co nie korzystali jeszcze ma wiele minusów:

- nie korzystali więc mogą wpaść w typowe pułapki w które ludzie ze starych naborów nie wpadną (mam naoczną tego sytuację u znajomego).

- osoby te będą próbowały wykorzystać jak najwięcej kasy gdzie czasem lepiej wziąć mniej a szybciej spłacić kredyty (bo mało kto ma odłożone kilkadziesiąt tysięcy na koncie których nie potrzebuje).

- ograniczy się dostęp dla takich rolników jak ja którzy za 2-3 latka zaczną znowu inwestycje (tyle zejdzie mi na zakończenie tego co zacząłem) i co wtedy?

- sztucznie ograniczenie jak pisałem wcześniej, sprawi że kasa może nie zostać wykorzystana i co wtedy?

 

A jak będzie to czas pokaże ;)

 

Oczywiście są wyjątki jak w Twoim przypadku.

 

Myślisz brać od razu MR+MGR?


pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Henius91    1543

nie nie... ja do MR jeszcze mam troche czasu bo do szkoly jeszcze chodze i nie mam technika rolnika, dopiero w czerwcu bede zdawal. ale nad tym polaczeniem tych dwoch programow myslalem juz dawno, no ale nie ma sie co zastanawiac i brac same MGR... ze splata wiem, ze moze byc na poczatku problem no ale posprzedaje pare maszyn bo mam troche tego "zlomostwa" do wypchniecia ;) tak robilo wiekszosc znajomych rolnikow co brali nowe maszyny na MGR. ja bym sprzedal 2 ciagniki (bo w ich miejsce mialby przyjsc nowy), jeden rozrzutnik tandem (tez ma byc nowy), 2 zgrabiarki do siana (tez nowa bedzie bez wzgledu na to czy sie zalapie na MGR czy nie) i moze cos tam jeszcze. duzo kasy z tego nie bedzie, no ale zawsze cos... do tego chce jeszcze agregat uprawowo-siewny 3m i chce jeszcze podpiac ten nowy przetrzasacz co kupilismy ostatnio, diler mowil, ze z tym nie bedzie problemu. no jak widac maszyn jest sporo ale co z tego bedzie czas pokaze. narazie wszystkie papierki mamy "wyregulowane", a wiec tylko czekac na nabor i piasac wniosek :D

 

a i podam przyklad mojego bliskiego sasiada co zalapal sie w przedostatnim naborze. kupil sobie sporo maszyn wartych razem gdzies kolo 350 tys zl i ledwo co odebral wszystkie maszyny to juz szykowal nastepny wniosek. nie zalapal sie na ten ostatni nabor, ale wedlug mnie to chyba dobrze, mial przygotowane pieniadze na ten drugi nabor, ale dzieki temu ze sie nie zalapal to ma na splate pierwszego. dzieki temu sie facet nie zadluzyl.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
karolu    3

Henius jeśli chodzisz do szkoły to jaki problem złożyć na MR?? - Dla mnie żaden, nie wygłupiaj się i składaj 17 sierpnia bo szkoda kasy, którą będziesz miał na wkład własny. Jeśli chodzisz do szkoły dziennej, a masz ziemię to nie przeszkadza, składasz wniosek na mr, później zaraz na mgr, ale ale jeszcze jedno czy już składałeś wniosek na dopłaty bezpośrednie i figurujesz w rejestrze posiadaczów bydła? Bo jeśli tak to musisz popytać czy Ci przysługuje MR.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Henius91    1543

narazie ziemi nic nie mam i w w najblizszej przyszlosci nie bede mial wiec ja osobiscie nie skladalem wnisoku o doplaty... a do MR nie trzeba miec czasami technika rolnika?? w agrobiznesie mowili, ze mlody rolnik jesli chce zlozyc wniosek o dofinansowanie to musi miec chyba 3 ha albo 3,5 ha i musi posiadac technika, a jesli nie ma to musi uzupelnic to wyksztalcenie w najblizszym czasie, tylko nie pamietam ile na to ma czasu...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rolnik099    0

Chciał bym postawić oborę z pomocą środków z MGR i mam pytanie do tych co robili coś takiego. Na jakie problemy, trudności napotkaliście ? Czy trudno jest spełnić wymagania ponieważ do budowy chciał bym zatrudnić specjalistyczną firmę. I ogólnie na co uważać ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
luki15146    13

narazie ziemi nic nie mam i w w najblizszej przyszlosci nie bede mial wiec ja osobiscie nie skladalem wnisoku o doplaty... a do MR nie trzeba miec czasami technika rolnika?? w agrobiznesie mowili, ze mlody rolnik jesli chce zlozyc wniosek o dofinansowanie to musi miec chyba 3 ha albo 3,5 ha i musi posiadac technika, a jesli nie ma to musi uzupelnic to wyksztalcenie w najblizszym czasie, tylko nie pamietam ile na to ma czasu...

 

bodajże w ciągu 3 lat, ale chyba mogą być to też jakieś studium podyplomowe czy coś. Jest jakiś spis uczelni lub coś w tym kierunku?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
karolu    3

Henius, Ty nie przekombinuj czasem...... Jeśli twój ojciec weżmie teraz mgr i przejdzie na vat to później nie będzie tak łatwo przepisać.... Lepiej Ty złóż na MR - uzupełnisz sobie wykształcenie - na to jest trzy lata i złożysz na jesieni jeśli będzie nabór wniosek na mgr.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
miodu1616    0

jak długo upłyneło u was czasu od złożenia wniosku o płatność do podpisania ostatecznej umowy??

bo u mnie wniosek złożony miesiąc temu i jak narazie cisza:unsure:

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
hemia23    0

Mam pytanie jakie maszyny można kupić w ramach Modernizacji Gosp Rolnych- tzn każdą bez znaczenia czy odpowiednią w stosunku do wielkości gospodarstwa, chce skorzystać z Młodego rolnika i przejąc około 15 ha i przy tym kupić agregat uprawowy z hydropakiem 3m i do tego siewnik, tura ŁC 1650 z Pronaru i jakąś przyczepe 6-8 t i prese zwijającą (ale mi chyba już nie wystarczy kasy) i drugie pytanie odnośnie tego czy zwrot dostane dopiero po kupnie tych wszystkich maszyn czy po każdej z osobna?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Henius91    1543

ile w koncu ojciec musi mi przepisac ha, zebym mogl dostac MR bo w agrobiznesie mowili cos o 3,4 ha ale to chyba za malo... myslalem nad tym MGR+MR z rodzicami i moze jesli bedziemy mieli wystarczajaca ilosc ha to bede skladal na tego MR...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rolnik099    0

Chciał bym postawić oborę z pomocą środków z MGR i mam pytanie do tych co robili coś takiego. Na jakie problemy, trudności napotkaliście ? Czy trudno jest spełnić wymagania ponieważ do budowy chciał bym zatrudnić specjalistyczną firmę. I ogólnie na co uważać ?

Może ktoś by mógł pomóc. Naprawdę nikt nie budował na MGR ?

A ty @Henius91 to najlepiej idź do ODR-u lub ARiMR i się wszystkiego dowiesz dokładnie ile hektarów musisz przejąć i wszystkie inne wymogi.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
karolu    3

Znam osobę która budowała na mgr, ale w chwili kiedy ostatnio ją widziałem nie podpisała jeszcze umowy z ARiMR. Z tego co wiem to agencja wnioski związane z budową odkłada na sam koniec rozpatrywania i bardzo długo trwa ich weryfikacja a co za tym idzie realizacja i stąd rolnicy mają np spore problemy - bo czekają bardzo długo na zwrot. Na budowę przecież można wziąć kredyt preferencyjny.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
piotrus19    8

witam. Mój ojciec ma teraz 52 lata i chciałby skorzystac z PROWu. Brat ma 17lat(od września pujdzie do II klasy technik rolnik)Czy brat przejmując gospodarstwo za kilka lat bedzie mogł skorzystać z premi dla młodego rolnika???

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.

  • Podobna zawartość

    • Przez odrion
      Panowie i być może Panie. 
      W temacie nowych dopłat wszystko już jest jasne. Wystarczy przejrzeć 1200 stron WPR. To wszystko jest dostępne i każdy może sobie sprawdzić. Mi też nie chce się pisać za dużo bo po pierwsze każdy ma inną sytuację a po drugie zaraz to zginie w tym temacie. Proponuję założyć nowy temat o dopłatach i tam chętnie odpowiem na pytania. 
      Ale jedna rzecz warto tutaj napisać. DkR7 która wprowadza wymóg 3 roślin od 10ha na 2023 jest zawieszona, więc mamy tak nietypowy rok że można siać i 100% 1 rosliny. 
      Dla przypomnienia DKR to coś co jest obowiązkowe i w kolejnych latach (od 2024 ) bez spełnienia wszystkich DKR będzie zero dopłat. 
      Na 2023 zawieszono DKR 7 i 8, a więc zmianowanie, dywersyfikacje oraz tzw. ugorowanie. Wymagana jest pokrywa roślinna na 80% GO. 
      Zróżnicowana struktura upraw to ekoschemat i to dość nisko wyceniany (ok 300 zl). Ten ekoschemat to porażka, bo jare i ozime to 1 roślina, rzepak i zboża są w 1 grupie i nie mogą przekroczyć 65%. Dodatkowo wymóg bobowatych. Zresztą tutaj wyciąg z WPR dotyczący tego ekoschematu. Ekoschemat to jest coś dodatkowego i nie ma wpływu na pozostałe dopłaty.  DKR muszą być spełnione a ekoschemat może być spełniony. 
      Podsumowując na 2023 większość tragicznych ograniczeń jest zawieszona.

    • Przez karolr2
      Witam chcę założyć nowy temat poświecony modernizacji małych gospodarstw na terenach południowowschodniej części Polski.Słuchałem dzisiaj ministra Kalemby i podobno sie szykuje jakaś dla nas pomoc.Jeśli ktoś coś wie to proszę niech się wypowie w tym temacie. Z tego co wiem ja to ma być pomoc dla gospodarstw o wielkości średniej wojewódzkiej ilości posiadanych ha
    • Przez margoo78
      Czy ktoś zna więcej szczegółów dotyczących dofinansowania zakupu silosów zbożowych? Zastanawiam się, czy będzie się to wiązać z jakimś cyrografem na 5 lat.
    • Przez zenmaniek
      Witam
      Jest tu ktoś kto korzystał z dofinansowania na wymianę dachu z azbestu, chce wiedzieć czy w ogóle warto brać to pod uwagę?
    • Przez rolnik22
      Czy już coś wiadomo jak będą wyglądały nabory na PROW 2014-20? Na jakich zasadach będą przyjmowane wnioski o dofinansowanie z UE? Co z Młodym Rolnikiem i Rentami Strukturalnymi na kolejne lata?
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj