cichywielbiciel

W sprawie PROW

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
maly1248    1

Niepokoi mnie pewna wypowiedz Ministra Rolnictwa Marka Sawickiego

 

http://www.arimr.gov.pl/aktualnosci/artykuly/harmonogram-uruchamiania-naborow-wnioskow-o-wsparcie-z-prow-2007-2013-i-korzystne-zmiany-w-zasad.html

 

Minister mówił także o podjętej przez niego nowej inicjatywie polegającej na stworzeniu możliwości przyznania specjalnego wsparcia na wznowienie produkcji w gospodarstwach rolnych, które zostały zniszczone przez różnego rodzaju katastrofy. Chodzi o to, aby np. gospodarstwa, które w wyniku powodzi poniosły znaczne starty, mogły otrzymać pomoc do 300 tys. zł. na wznowienie produkcji. Zgodnie z założeniami resortu rolnictwa wkład własny rolnika wynosiłby jedynie 10%, pozostałe 90% pochodziłoby z funduszy unijnych. Minister podkreślił, że wprowadzenie takiego wsparcia wymaga zgody komisji europejskiej i trwają w tej sprawie negocjacje.

 

Według mnie to jest pewnego rodzaju zapowiedz przesunięcia KASKI z MGR 2010 na pomoc powodzianom. Jestem jak najbardziej za pomocą dla gospodarstw które ucierpiały w wyniku powodzi, ale funduszy powinno się szukać gdzie indziej, po co ryzykować niezadowolenie różnych grup rolniczych.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tombar123    3

Niech zakombinują kasę skąd inąd, niech zrezygnują ze swoich wynagrodzeń (politycy :-) ) i pomagają, no bo pomóc za cudze to najprościej. Poza tym to nie fair w stosunku do rolników, którzy mimo to, że nie ponieśli klęski żadnej, mają niskie plony, stary, zużyty sprzęt a chcą się zmodernizować...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
endzit    26

Niestety też się obawiam, a nawet dochodzą do mnie takie informacje że nie będzie już naboru na MGR a przesunięcie na pomoc powodzianom..

Też jeszcze nie ugryzłem nic z Prow-u i szkoda by było, aby po raz kolejny potwierdziła sie wiadomość o tym że w tym kraju nigdy nie było sprawiadliwości, a założenia to tylko mżonki. Jak tu się rozwijać i planować skoro notable robią wszystko by rzucać kłody pod nogi. :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PRZEMEK321    2

dziś w agrobiznesie mowili ze juz raczej nie bedzie naboru na modernizacie dla gospodarstw indiwidalnych tylko bedzie nabór uzupełniający dla gospodarstw które bedą chciały kupić jakąś maszyne razem-dobre co nie-tak wiec wszystkie plany poszły.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nikita_Bennet    316

Właśnie oglądam ten agrobiznes i pożyjemy zobaczymy co będzie w przyszłości z modernizacjami.

Zresztą tutaj potrzeba wiele systemowych zmian a nie tylko modernizacji gospodarstw.

Jedno jest pewne - ten rolnik z agrobiznesu ma racje - kto łapie pierwszy dobrze wychodzi na tym. Skorzystałem z MR w SPO (śmiali sie ze mnie co będzie jak się nie uda i będe musiał oddawac kasę a dziś odebrałem weksel), załapałem się w drugim naborze MGR (sprzęt już pracuje, pierwszy nabór mnie ominął bo nie miałem jak), czas chyba na pieniążki w kierunku działalności nierolniczej załatwiać :D


pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
luki15146    13

dziś w agrobiznesie mowili ze juz raczej nie bedzie naboru na modernizacie dla gospodarstw indiwidalnych tylko bedzie nabór uzupełniający dla gospodarstw które bedą chciały kupić jakąś maszyne razem-dobre co nie-tak wiec wszystkie plany poszły.

 

To wale nie będzie PROWU? Czy tylko w tym roku?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nikita_Bennet    316

PROW to nie tylko MGR.


pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tombar123    3

Kuuuuuurdeeee.... Też oglądałem wczorajszy agrobiznes i słyszałem o naborach uzupełniających. No i plany szlag jasny trafił :/

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
xsc    56

a ja mam jedna nadzieje, ze nabor bedzie bardzo pozno. Planuje polaczyc MR z MGR


Nie matura, lecz chęć szczera zrobi z Ciebie oficera.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marekgizio    4
dziś w agrobiznesie mowili ze juz raczej nie bedzie naboru na modernizacie dla gospodarstw indiwidalnych tylko bedzie nabór uzupełniający dla gospodarstw które bedą chciały kupić jakąś maszyne razem

Oto jak rodzi się plotka, jeden coś słabo usłyszy i resztę zmysli, a inni to powtarzaja.

 

W tych wiadomościach nie było słowa o tym że nie będzie naboru dla gospodarstw indywidualnych, a jedynie ze to działanie bedzie wzbogacone o możliwość łaczenia gospodarstw w zespoły żeby mogły spełnić warunek wiekszego esu (16-40) bo takie gospodarstwa bedą pierwsze w kolejce.

A ten nabór nazywa się uzupełniający bo nie bedzie go w całym kraju tylko w tych województwach które nie wykorzyswały pieniedzy, dlatego tzw uzupełniający.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marekgizio    4

Słuchałem dokładnie bo mam nagrany na dekoderze. Więc to raczej ty dokładnie obejżyj ten odcinek bo nam niema ani słowa ze że niebedzie naboru dla gospodarstw indywidualnych

 

,,chcemy jeszcze uzupełnić to działanie o tą możliwość którą zapowiadałem że dla polski południowo wschodniej gospodarstwa bedą mogli tworzyć zespoły''

 

,,Może to być jedyna szansza na skorzystanie z dofinansowania bo zgodnie z nowymi przepisami na pierwszym miejscu w kolejce o dotację mogą liczyć rolnicy których gospodarstwa osiagają dochody w przedziale od 16-40esu.''

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pawel250    2

Orientujecie sie kiedy mniejwięcej bedą przyjmować wnioski na modernizacje gospodarstw?Czy wogóle bedą przyjmować wnioski na MGR?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Piotrekkk    0

marekgizio Ma rację.. W agrobiznesie było tak jak mówi.. Więć miejmy nadzieje ze będzie nabór dla inwidualnych rolników i że pieniędzy troche zostało a my na nie sie załapiemy. Pewnie będzie po tych wszystkich działaniach co teraz ogłosili więc chyba cos koło Października.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Andrzej24871    12

ja tak samo jak xsc :D ale nie wiem czy ta sztuka sie uda , hmmm tylko że pewna osoba znająca sie na tych programach wylała na mnie kubeł zimnej wody hahha chyba wszystkie plany szlak jasny tarfi .... no cóż takie życie :) . Podobno tych dwóch programów nie da się łaczyć chodzi o to że jesli jest młody rolnik to gospodarstwa nie ma dłużej niż 12 miesięcy a z modernizacji może skorzystać rolnik który posiada gospodarstwo minimum 12 miesięcy :D :D I jeszcze jedno podobno :D (bo nie wiem na pewno) kaska będzie tylko że przesunięta na biedniejsze regiony tj. świetokrzyskie małopolskie itd.

To wszytko to jest na zasadzie chyba* a jak mawiał mój profesor od historii "Jak Ci chyba to se przywiąż"


O to chodzi , że każdy zachwala i uwielbia zachodnie ciągniki za KOSMICZNE ceny, chociaż wielu tych maszyn nie widziało na oczy i sobie ich nie kupi, a Pronara nie chcą za darmo nawet, bo wstyd nim jezdzić, bo ktoś tam powiedział komuś ze mu się popsuł kiedyś.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
karolu    3

A znajdźcie zapis, że młodzi rolnicy którzy posiadają gosp krócej niż rok nie mogą ubiegać się o mgr... Sami w agencji mówią że można jak najbardziej łączyć i nawet chcą wydać tym którzy będą starać się o mgr decyzje mr jak najszybciej, poza tym wystarczy złożyć pierwszego dnia naboru wniosek na mr i od razu przepisywać gospodarstwo i składać na mgr - chyba że kilku pracowników agencji z warszawy jest niedouczonych.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tombar123    3

Powiedz coś więcej o tym kuble zimnej wody. Sam jestem ciekaw jakie są "realne" ograniczenia itp :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Henius91    1543

czyli takie przecietne gospodarstwo jak np. nasza nie ma szans na przyznanie pieniedzy?? jeszcze tak nie dawno gadali, ze wieksze szanse beda mieli ci co jeszcze nie korzystali z MGR... no nie pozostanie nic innego jak zlozyc wniosek i liczyc na to, ze sie uda...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Andrzej24871    12

No z tym że MR i MGR nie da się łączyć ponieważ tylko osoba posiadająca gospodarstwo minimum 12 miesięcy może się starać o przyznanie środków jest tym bardziej dziwna że jeszcze nie tak dawno właśnie MR-wi była dodawana premia 5% zwrotu (zamiast 50% dostawał55%) to troche dziwnie by zrobili jakby teraz Młody Rolnik nie mógł wogule skorzystać z funduszy na modernizacje . No ale nie zdziwił bym sie gdyby rzeczywiście sie nie dało >> wiadomo biurokracja z logicznymi rozwiązaniami nie ma nic wspólnego. No obym się mylił i rzeczywiście młody rolnik mógł składać wniosek na MGR, mam taką nadzieje. I jeszcze ten durny zapis że trzeba osobiście składać wniosek w moim przypadku w Krakowie w agencji na MR jest co najmniej dziwny.


O to chodzi , że każdy zachwala i uwielbia zachodnie ciągniki za KOSMICZNE ceny, chociaż wielu tych maszyn nie widziało na oczy i sobie ich nie kupi, a Pronara nie chcą za darmo nawet, bo wstyd nim jezdzić, bo ktoś tam powiedział komuś ze mu się popsuł kiedyś.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nikita_Bennet    316
Oto jak rodzi się plotka, jeden coś słabo usłyszy i resztę zmysli, a inni to powtarzaja. ...

 

Mam nadzieje że to nie do mnie?


pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Henius91    1543

@Nikita to bylo do kolegi @PRZEMEK321 bo mowi ze naborow nie bedzie.

 

 

W tych wiadomościach nie było słowa o tym że nie będzie naboru dla gospodarstw indywidualnych, a jedynie ze to działanie bedzie wzbogacone o możliwość łaczenia gospodarstw w zespoły żeby mogły spełnić warunek wiekszego esu (16-40) bo takie gospodarstwa bedą pierwsze w kolejce.

A ten nabór nazywa się uzupełniający bo nie bedzie go w całym kraju tylko w tych województwach które nie wykorzyswały pieniedzy, dlatego tzw uzupełniający.

 

a gdzie mozna zobaczyc w jakich wojewodztwach sa jeszcze pieniadze?? bo jesli chodzi o te ESU to nasze gospodarstwo spokojnie miesci sie w tym przedziale.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Senator    45

Mam pytanie, czy z MGR można wybudować jakiś magazyn płaski na zboże bądź dobudować chlewni? I czy np premię MR można przeznaczyć na budowę czegoś co pisałem wcześniej?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Andrzej24871    12

Dobra Panowie byłem u pewnej Pani która jest bardzo dobrze poinformowana i tak MR z MGR oczywiście da się łączyć i jest to nawet wskazane dwa to całe esu od 16-40 to bujda na kołach czegoś takiego nie ma trzy nabór na MGR będzie tylko że później . Z tym MR i MGR jest tak jak myslałem w świetle obowiązujących przepisów MR może a nawet i powinien skorzystać ze środków na MGR ale osoba która posiada gospodarstwo krócej niż 12 miesięcy ale nie jest MR nie może skorzystać z tych funduszy (czyli diler tak dokońca sie nie mylił ale poplątał strasznie i nie ciekawie ta jego wersja brzmiała)

Edit: ja jestem z małopolskiego i małopolskie wykorzystało do tej pory 30% środków przyznanych na to województwo czyli u nas nabór będzie na pewno a jak w województwach które wykorzystały 100% środków albo i więcej nie wiem i ta Pani też mówiła że tam może być cieniutko z MGR.

I jeszcze do SENATOR tak raczej się da tylko że tak samo jak mi powiedziała ta Pani w budowy to lepiej sie nie pchać lepiej jest zrobić za swoją kase a środki przeznaczyć na kupno maszyn, postawisz chlewnie weźmiesz środki albo i nie i później przyjedzie ci kontrol i zażyczą sobie żebyś im pokazał atest na gwoździe albo farbe o atestownaym betonie pustakach nie wspominam i tym że qwszystko musi być zrobione według planu ( budynek stawiany na środki z uni jest sporo droższy, materiały atestowane raz a dwa całe wykonanie oświetlenie tam gdzie ma być według planu a nie tam gdzie tobie sie podoba i instalacja nie tak jaka by wystarczyła tylko pożądna jak do silnika nie wiadomo jakiego z 10kw a to ma być jedynie żarówka 100W , mój znajomy chlewnie stawia na te środki i nieziemskie ma z tym zamieszanie, ja będe też budował ale właśnie mniejszym kosztem po swojemu tak jak mi sie będzie podobało i bez póxniejszych kontroli>> kup sobie maszyne Vat sobie odliczysz i już ci kaska wpadnie jakaś :D)


O to chodzi , że każdy zachwala i uwielbia zachodnie ciągniki za KOSMICZNE ceny, chociaż wielu tych maszyn nie widziało na oczy i sobie ich nie kupi, a Pronara nie chcą za darmo nawet, bo wstyd nim jezdzić, bo ktoś tam powiedział komuś ze mu się popsuł kiedyś.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.

  • Podobna zawartość

    • Przez TomZet
      Witajcie. 
      Z tego co udało mi się do tej pory wyczytać od 2023 zasady przyznawania premii dla młodego rolnika ulegną znacznym zmianom. 
      Pierwsza z nich to powiększenie dotacji z 150 na 200 tysięcy. 
      Kolejna bardzo ważna, ale chyba jeszcze nie potwierdzona to brak wymaganej ziemi. Do tej pory rolnik musiał w ciągu 9 miesięcy od otrzymania pozytywnej decyzji powiększyć gospodarstwo do minimum średniej województwa lub kraju.  Dzisiaj wiemy, że najprawdopodobniej ten wymóg niknie, zostanie zastąpiony nieco większą niż dziś wielkością ekonomiczną gospodarstw. 15 tysięcy euro. 
      Co sądzicie o tej zmianie? 
    • Przez VonVegans
      Jakby ktoś coś już wiedział to niech pisze
    • Przez Lebioda
      Witam. Jak sadzicie czy na nabor KPO. Rolnictwo 4.0 bedzie mozna kupic opryskiwacz z nawigacja? 
    • Przez zenmaniek
      Witam
      Jest tu ktoś kto korzystał z dofinansowania na wymianę dachu z azbestu, chce wiedzieć czy w ogóle warto brać to pod uwagę?
    • Przez odrion
      Panowie i być może Panie. 
      W temacie nowych dopłat wszystko już jest jasne. Wystarczy przejrzeć 1200 stron WPR. To wszystko jest dostępne i każdy może sobie sprawdzić. Mi też nie chce się pisać za dużo bo po pierwsze każdy ma inną sytuację a po drugie zaraz to zginie w tym temacie. Proponuję założyć nowy temat o dopłatach i tam chętnie odpowiem na pytania. 
      Ale jedna rzecz warto tutaj napisać. DkR7 która wprowadza wymóg 3 roślin od 10ha na 2023 jest zawieszona, więc mamy tak nietypowy rok że można siać i 100% 1 rosliny. 
      Dla przypomnienia DKR to coś co jest obowiązkowe i w kolejnych latach (od 2024 ) bez spełnienia wszystkich DKR będzie zero dopłat. 
      Na 2023 zawieszono DKR 7 i 8, a więc zmianowanie, dywersyfikacje oraz tzw. ugorowanie. Wymagana jest pokrywa roślinna na 80% GO. 
      Zróżnicowana struktura upraw to ekoschemat i to dość nisko wyceniany (ok 300 zl). Ten ekoschemat to porażka, bo jare i ozime to 1 roślina, rzepak i zboża są w 1 grupie i nie mogą przekroczyć 65%. Dodatkowo wymóg bobowatych. Zresztą tutaj wyciąg z WPR dotyczący tego ekoschematu. Ekoschemat to jest coś dodatkowego i nie ma wpływu na pozostałe dopłaty.  DKR muszą być spełnione a ekoschemat może być spełniony. 
      Podsumowując na 2023 większość tragicznych ograniczeń jest zawieszona.

×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj