cichywielbiciel

W sprawie PROW

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
kubus    22

Hej zamierzam postawić oborę na PROW i mam pytania:

Jakie muszę załatwić dokumenty potrzebne do złożenia wniosku na budowę ?(pozwolenia itp.)

Ile jest czasu na budowę po podpisaniu umowy?

Czy dofinansowanie będzie dopiero po odbiorze budynku?;)


Claas Arion 410 CIS
Zetor 5340 + Track Lift 100
Fortschritt E 514
Massey Ferguson 255

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Cichy94    188

lukas84.No własnie tez słyszałem ze niby mają byc pieniądze ale nie na wlkp tylko na zachodnio-pomorskie i lubuskie a wlkp. niby nie ,ale nie wiem dokładnie ;) tzn ze ci co nie dostali kasy to ich wnioski bedą rozpatrywane z tych trzech wojewóctw??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
thomek    50

Hej zamierzam postawić oborę na PROW i mam pytania:

Jakie muszę załatwić dokumenty potrzebne do złożenia wniosku na budowę ?(pozwolenia itp.)

Ile jest czasu na budowę po podpisaniu umowy?

Czy dofinansowanie będzie dopiero po odbiorze budynku?;)

pozwolenie na budowę będzie ci potrzebne ale w dniu składania wniosku nie koniecznie,możesz je pózniej dostarczyć po wezwaniu przez agencje.Musisz mieć zrobiony kosztorys inwestorski szczegółowy lub uproszczony w zależnosci jaką metodą wykonujesz budowę.Masz chyba 24 miesiące na budowę po podpisaniu umowy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukas84    6

cichy nie wiem dokładnie ale słyszałem że będą chcieli znaleść jakąś dodatkową kase i rospatrzyć wszystkie prawidłowe złożone wnioski z wszystkich województw jedno jest pewne w 3 województwach już napewno nie będzie kolejnego naboru.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zibik1    0

Witam Złożyłem wniosek o płatność dziesięć dni temu i dzisiaj dzwoniła pani żebym dostarczył Ewidencję środków trwałych żebym wziął od księgowej która mnie rozlicza i im zawiózł ksero tej strony na której są maszyny które kupiłem na dofinansowanie w poprzednim naborze i tak sobie myśle żeby jakiejś gafy nie walnąć bo we wniosku o dofinansowanie nie miałem podane tyle maszyn ile mam podane do urzędu skarbowego Co wiecie na ten temat panowie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Cichy94    188

lukas84. To by było fajnie jakby dokonca rozpatrzeli wnioski i przyznali kase ;) A co do tych województw to napewno lubuskie nie bedzie mogło startowac do nastepnych naborów bo miało chyba 240% wykorzystanej kasy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ferdek07    75

A jak to jest w praktyce z "małymi" wnioskami, chciałbym kilka maszyn kupić za max zwrotu to ze 20-25 tyś bym dostał, czy takie wnioski są równo traktowane jak te duże, czy przy małej inwestycji warto się w to bawić i czy na 2 maszyny za małą kase to wogóle ktoś składa takie wnioski?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
timasz    55

no ja tam mysle ze nie powinno sie deprecjonowac roli miejszych gospodarstw i wnioski powinny byc rozpatrywane rowno bez wzgledu na sume zwrotu ale podobno te wieksze wnioski sa lepiej widziane

Ja sam mam zamiar zlozenia wniosku w nowym PROWie na okolo 110 tys z czego zwrot to jakies 50 tysi (jeszcze nie liczylem wiec co do tysia nie wiem:)) i mam nadzieje ze sie uda :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
farmermf    80

Witam Złożyłem wniosek o płatność dziesięć dni temu i dzisiaj dzwoniła pani żebym dostarczył Ewidencję środków trwałych żebym wziął od księgowej która mnie rozlicza i im zawiózł ksero tej strony na której są maszyny które kupiłem na dofinansowanie w poprzednim naborze i tak sobie myśle żeby jakiejś gafy nie walnąć bo we wniosku o dofinansowanie nie miałem podane tyle maszyn ile mam podane do urzędu skarbowego Co wiecie na ten temat panowie

 

Dobrze zrozumiałeś że chodzi o maszyny z poprzednaiego naboru a nie tego do którego składałeś wniosek o płatność?Ja składałem tydzień temu i jest to już muj 3 wniosek i xero zrobili tej strony na której są maszyny kupione na ostatni wniosek.Nikt mnie niepytał o maszyny kupywane z dotacją w poprzednich naborach

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bialy2005    582

tez wydaje mi sie ze chodziło im o ewidencje maszyn z tego naboru. u mnie lepszy numer bo przyszły poprawki i zarzadali strony tytułowej ewidencji :) A dostali wydruk tylko ta strone gdzie były maszyny bo ewidencja prowadzona jest w wersji elektronicznej. No i biuro rachunkowe musiało napisac mi oswiadczenie ze tak jest i strony tytułowej nie ma :) Normalnie takich dupereli sie czepiaja ze szkoda gadac. Co do innych błedów to np czepili sie ze w pustych polach nie było zer lub kresek a wiem ze innym to przechodziło :)


Dostarczam weglanowe wapno nawozowe  z kopalni kieleckich Morawica bez magnezu   i z magnezem Radkowice Standard i Premium oraz kredę z OMYA Stara Kornica. Kontakt PW lub tel 602888262

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nikita_Bennet    315

 

...Co do innych błedów to np czepili sie ze w pustych polach nie było zer lub kresek a wiem ze innym to przechodziło :)
Jakich zer i kresek? Bo w poniedziałek wiozę wniosek i bym ewentualnie poprawił co trzeba :)

pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
piotr2691    8

Białemu2005 chyba chodzi o puste pola w tabelkach, ze nie było wpisane 0 lub -

 

--------------------------

 

A ja mam problem...

a mianowicie w poprawkach muszę uzasadnić zakup oprogramowania Agrar-Office

 

pani która prowadzi mój wniosek mówi że dla nas jest to chyba zbyteczne bo jesteśmy małym gospodarstwem, ja myślę wręcz przeciwnie, bo to ma być dobra archiwizacja wszystkich działań... więc jak to dobrze uzasadnić??

 

Po drugie... na początku umieściłem we wniosku (poz. III.A.) wszystkie działki które mam na dopłaty, ale wycofałem sie teraz i chcę tylko dać własne grunty (przeszło 32ha) muszę teraz napisać jakieś oświadczenie, że działki tamte (te które chcę usunąć - dzierżawione) nie są we współposiadaniu czy coś w tym stylu... słyszał ktoś już o takim czymś i jak to ma wyglądać, jak to sformułować??

 

jeszcze co do tabeli 3.1,3.4 i 3.5 w PRG - potrzebowałbym lekkiej pomocy, ale to później dopytam

 

aha co do tego GVA to nie muszę tego wszystkiego liczyć w tabeli 1.1 wybrałem 3 pozycję Prowadząca powiedziała ze o to właśnie chodziło w piśmie które otrzymałem w sprawie poprawek.


Kupie siewnik Stanhay, najlepiej czterorzędowy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bialy2005    582

TAk chodziło mi o puste pola we wniosku o płatnośc.

 

Oj chyba musisz podac wszytkie dziłki na które bierzesz dopłaty. nie mozesz sobie usuwac dzierżaw. jesli sa krutkoterminowe to poprostu nie beda one brane pod uwage podczas oceny ekonomiczno-technicznej( dobór maszyn)


Dostarczam weglanowe wapno nawozowe  z kopalni kieleckich Morawica bez magnezu   i z magnezem Radkowice Standard i Premium oraz kredę z OMYA Stara Kornica. Kontakt PW lub tel 602888262

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
piotr2691    8

A jak ma wyglądać takie uzasadnienie?? Robi się osobne pismo z tym czy jak?? bo we wniosku chyba nie ma takiego pola aby to tam umieścić (?).


Kupie siewnik Stanhay, najlepiej czterorzędowy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
xsc    56

Slyszeliscie, ze nabor na modernizacje w tym roku ma byc ostatnim w latach 07-13. Co ciekawe kiedys pisali, ze pieniadze maja byc podzielone na poszczegolne wojewodztwa i na lata... ciekawe jak to podzieli, ze 3 nabor bedzie ostatnim.

 

W zwiazku z tym mam pytanie. Czy mam jakies szanse w tym roku najpierw zlozyc wniosek o MR a potem jeszcze na MGR?


Nie matura, lecz chęć szczera zrobi z Ciebie oficera.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nikita_Bennet    315
TAk chodziło mi o puste pola we wniosku o płatnośc. ...

Możesz mi napisać na któych stronach wniosku?

Wszędzie zer i kresek nie mogę wpisać bo to arkusz excela i będą błędy przy zliczaniu.


pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pronar82a    179

A jak to jest w praktyce z "małymi" wnioskami, chciałbym kilka maszyn kupić za max zwrotu to ze 20-25 tyś bym dostał, czy takie wnioski są równo traktowane jak te duże, czy przy małej inwestycji warto się w to bawić i czy na 2 maszyny za małą kase to wogóle ktoś składa takie wnioski?

Ja w pierwszym naborze na PROW w 2007 roku składałem wniosek na około 25 tyś zwrotu i nie było z tym problemów i wydawało mi się że szybciej to poszło niż wnioski w których był większy zwrot. Teraz zamierzam składać wniosek na różnicowanie. Tylko wielka szkoda że w tym roku przed żniwami nie będę miał maszyny :)


Chłop ze wsi

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
farmermf    80

Kolego Pronar82a o ile pamientam to na kombajn będziesz składał?Trzeba wziąść pod uwage fakt że na różnicowanie każdą mtg trzeba rozliczyć faktórą i kosząc sobie to i tak musisz faktóre na kogoś wystawić.Mało tego jak sąsiad podpier..... cie do ARIMR że sobie kosisz tym kombajnem to masz bide :) To sie tyczy każdej maszyny branej na różnicowanie.Ja bym odrazu po zakupie oblukał który to kabelek od licznika godzin :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pronar82a    179

Kolego @farmermf rozliczanie nie polega na stanie licznika mth kombajnu czy innej maszyny tylko na godzinach przepracowanych na usługach tu się tyczy dokładnie koszenia :) :) A że koszę u siebie to mogą mi naskoczyć bo kombajn nie będzie stał na tego co ma pole tylko innego osobnika domu. Tak się składa że już miałem kiedyś działalność założoną na kupno ciągnika i praktycznie mało co na usługach robiłem a więcej u siebie i jakoś nikt się do tego nie przyczepił. 5 lat minęło i teraz mogą mi figę z makiem zrobić :)

 

I coś słabo kolego jesteś poinformowany na jakich zasadach to działa :)

Czyli już mogę się spodziewać że pierwszy doniesiesz na mnie do ARiMR że będę kosił u siebie?? :)


Chłop ze wsi

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
farmermf    80

No dobra ale jak na liczniku będzie 200godz a ty rozliczysz 10 a reszta co?Powiesz że sie docierał :) .Troche mało faktycznie jestem doinformowany w tym działaniu bo umnie to nieprzejdzie ponieważ zanim dojade do swego pola kombajnem to już przedstawiciel Arimr będzie namnie czekał na polu :lol

Mnie tam wisi gdzie i komu będziesz kosił :) Wytłumacz mi kolego doinformowany :) jak to jest z tą działalnością jak jestem na vacie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pronar82a    179

Ale kto będzie sprawdzał stan licznika w kombajnie?? Przecież nikt tego nie sprawdza i oczywiście bez "jaj" nie będę pisał że zrobiłem tylko 10 godz na usługach a faktycznie zrobiłem 100.

 

Załóżmy że; kupujemy kombajn za 300 tyś netto to daje nam 66 tys vatu. Agencja zwraca nam tylko 100 tyś zł. Przechodzimy na vat, odliczamy sobie 66 tyś vatu i prowadzimy księgowość kwartalną. I wiadomo przez 3 kwartały nie płacimy podatku dochodowego bo go nie mamy, tylko w kwartale letnim czyli rozliczamy się z Lipca, Sierpnia i Września gdzie tylko dochody będą w lipcu i sierpniu. Przez okres 7 lat musimy być na vacie bo US liczy amortyzację maszyny. Podatku dochodowego nie możemy przekroczyć 2800 zł gdyż będziemy zmuszeni przejść z Krusu na Zus.


Chłop ze wsi

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ferdek07    75

jak się złoży wniosek na kilka maszyn to jak przyjdzie co do czego to można z niektórych maszyn zrezygnować? czy dzieląc na 2 etapy to po pierwszym etapie jak się nie czuje finansowo to można zakończyć inwestycje i dostać zwrot tylko do tego pierwszego etapu, a 2gi sobie darować?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
farmermf    80

Ale kto będzie sprawdzał stan licznika w kombajnie?? Przecież nikt tego nie sprawdza i oczywiście bez "jaj" nie będę pisał że zrobiłem tylko 10 godz na usługach a faktycznie zrobiłem 100.

 

Załóżmy że; kupujemy kombajn za 300 tyś netto to daje nam 66 tys vatu. Agencja zwraca nam tylko 100 tyś zł. Przechodzimy na vat, odliczamy sobie 66 tyś vatu i prowadzimy księgowość kwartalną. I wiadomo przez 3 kwartały nie płacimy podatku dochodowego bo go nie mamy, tylko w kwartale letnim czyli rozliczamy się z Lipca, Sierpnia i Września gdzie tylko dochody będą w lipcu i sierpniu. Przez okres 7 lat musimy być na vacie bo US liczy amortyzację maszyny. Podatku dochodowego nie możemy przekroczyć 2800 zł gdyż będziemy zmuszeni przejść z Krusu na Zus.

Noi krus podwójny ale za jeden kwartał czy za cały rok? .We wniosku trzeba sie określić ile ha sie zrobi i czy ile sie zarobi?Nieważne że oczywiście maszyna niezarobi na siebie? te 100tyś przy kombajnie to troche małowato :) ja to spróbuje pod prow jeszcze.A np. jak wziąść talerzówke na to działanie to zwrócą tylko 50% kwoty netto?Ja natwoim miejscu to jednak po zakupie poszukał tego kabelka od licznika, słyszałem jak łepek kupił ładowarke i troche poodśnieżał podwórek , nastukał 30 godz i musiał to rozpisywac bo jak przyjadą na kontrol to patrzą na licznik i na faktury.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pronar82a    179

Tak, krus podwójny przez cały rok. Tego to ja nie wiem czy we wniosku trzeba określić ile się zarobi itp bo będzie wniosek przygotowywał pan z doradztwa tak samo, jak zaniesie mój wniosek do agenci, i wszystkie poprawki on będzie robił, ja tylko pojadę na podpisanie umowy (jak przejdzie).

Co chodzi o tą talerzówkę to dostaniesz 50% kwoty netto.

Reasumując, jeśli chodzi o tek kabelek to nie warto, bo od 10 tyś kwoty netto zarobku po odliczeniu paliwa itp musowo 800 zł oddać do US, a ja myślę że zarobku nie będę miał większego jak te 15 tyś, to będę musiał oddać 1200 zł, to nie jest tak dużo a mam pewność że jakiś życzliwy sąsiad mnie nie podkabluje do US :)


Chłop ze wsi

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.

  • Podobna zawartość

    • Przez TomZet
      Witajcie. 
      Z tego co udało mi się do tej pory wyczytać od 2023 zasady przyznawania premii dla młodego rolnika ulegną znacznym zmianom. 
      Pierwsza z nich to powiększenie dotacji z 150 na 200 tysięcy. 
      Kolejna bardzo ważna, ale chyba jeszcze nie potwierdzona to brak wymaganej ziemi. Do tej pory rolnik musiał w ciągu 9 miesięcy od otrzymania pozytywnej decyzji powiększyć gospodarstwo do minimum średniej województwa lub kraju.  Dzisiaj wiemy, że najprawdopodobniej ten wymóg niknie, zostanie zastąpiony nieco większą niż dziś wielkością ekonomiczną gospodarstw. 15 tysięcy euro. 
      Co sądzicie o tej zmianie? 
    • Przez odrion
      Panowie i być może Panie. 
      W temacie nowych dopłat wszystko już jest jasne. Wystarczy przejrzeć 1200 stron WPR. To wszystko jest dostępne i każdy może sobie sprawdzić. Mi też nie chce się pisać za dużo bo po pierwsze każdy ma inną sytuację a po drugie zaraz to zginie w tym temacie. Proponuję założyć nowy temat o dopłatach i tam chętnie odpowiem na pytania. 
      Ale jedna rzecz warto tutaj napisać. DkR7 która wprowadza wymóg 3 roślin od 10ha na 2023 jest zawieszona, więc mamy tak nietypowy rok że można siać i 100% 1 rosliny. 
      Dla przypomnienia DKR to coś co jest obowiązkowe i w kolejnych latach (od 2024 ) bez spełnienia wszystkich DKR będzie zero dopłat. 
      Na 2023 zawieszono DKR 7 i 8, a więc zmianowanie, dywersyfikacje oraz tzw. ugorowanie. Wymagana jest pokrywa roślinna na 80% GO. 
      Zróżnicowana struktura upraw to ekoschemat i to dość nisko wyceniany (ok 300 zl). Ten ekoschemat to porażka, bo jare i ozime to 1 roślina, rzepak i zboża są w 1 grupie i nie mogą przekroczyć 65%. Dodatkowo wymóg bobowatych. Zresztą tutaj wyciąg z WPR dotyczący tego ekoschematu. Ekoschemat to jest coś dodatkowego i nie ma wpływu na pozostałe dopłaty.  DKR muszą być spełnione a ekoschemat może być spełniony. 
      Podsumowując na 2023 większość tragicznych ograniczeń jest zawieszona.

    • Przez karolr2
      Witam chcę założyć nowy temat poświecony modernizacji małych gospodarstw na terenach południowowschodniej części Polski.Słuchałem dzisiaj ministra Kalemby i podobno sie szykuje jakaś dla nas pomoc.Jeśli ktoś coś wie to proszę niech się wypowie w tym temacie. Z tego co wiem ja to ma być pomoc dla gospodarstw o wielkości średniej wojewódzkiej ilości posiadanych ha
    • Przez zenmaniek
      Witam
      Jest tu ktoś kto korzystał z dofinansowania na wymianę dachu z azbestu, chce wiedzieć czy w ogóle warto brać to pod uwagę?
    • Przez Lebioda
      Witam. Jak sadzicie czy na nabor KPO. Rolnictwo 4.0 bedzie mozna kupic opryskiwacz z nawigacja? 
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj