cichywielbiciel

W sprawie PROW

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
bialy2005    582

jesli kupujesz ziemie lub otrzymujesz gospodarstwo juz po składniu dopłat to nie musisz miec złozonego wniosku o dopłaty. jest tam w przepisach zapis jak mi sie dobrze kojarzy że jesli bys przejał gospodarstwo przed momentym gdy poprzedni własciciel otrzymał decyzje z dopłat i sa tam jakies terminy to wtedy powinienes złozyc wniosek o dopłaty i one sie naleza tobie. ale nie jestem pewny dat. Z tym że w 99% teraz juz jest na to za pózno wiec bedziesz mógł składac poprostu jako nowy włąsciciel bez wniosku obszarowego. Poczytaj instrukcje wypełniania wniosku tam tez o tym cos jest napisane.


Dostarczam weglanowe wapno nawozowe  z kopalni kieleckich Morawica bez magnezu   i z magnezem Radkowice Standard i Premium oraz kredę z OMYA Stara Kornica. Kontakt PW lub tel 602888262

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
michalk    22

moj ojciec dostal dzisiaj decyzje a ja czekam na info w sprawie mlodego rolnika i pewnie za okolo miesiac bede wlascicielem i wlasnie od razu zaczne robic wnisek na modernizacje tylko kwestia jak z tymi doplatami i czy moge zlozyc na modernizacje jesli nie zdaze zlozyc wniosku obszarowego...


Rolnictwo to moja pasja a pasje trzeba pielęgnować...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bialy2005    582

jesli bedziesz miał włąsnego 25ha to napewno "nie bój żaby" :lol:


Dostarczam weglanowe wapno nawozowe  z kopalni kieleckich Morawica bez magnezu   i z magnezem Radkowice Standard i Premium oraz kredę z OMYA Stara Kornica. Kontakt PW lub tel 602888262

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
michalk    22

nie wlasnego:) wlasnego 20 a reszta dzierzawa:) ale mnie pocieszyles dzieki:)


Rolnictwo to moja pasja a pasje trzeba pielęgnować...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bialy2005    582

ale własnie musisz miec włąsnego na 4ESU bo dzierżawy nie mozesz uwzglednic bez obszarówki a własne tak. Także licz sobie ESU tylko z włąsnego.


Dostarczam weglanowe wapno nawozowe  z kopalni kieleckich Morawica bez magnezu   i z magnezem Radkowice Standard i Premium oraz kredę z OMYA Stara Kornica. Kontakt PW lub tel 602888262

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
michalk    22

k... to nie bede mial braknie mi 0.5 esu... ale jak zloze wniosek to juz dzierzawa bedzie uznana??


Rolnictwo to moja pasja a pasje trzeba pielęgnować...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bialy2005    582

nie dopiero w przyszłym roku :lol: moze kombinuj cos ze zwierzakami lub zmin uprawy?? Bo te dzierżawy musza byc w dopłatach juz w system naniesione i musisz miec na nie decyzje. Masz kuku na kiszonke ??


Dostarczam weglanowe wapno nawozowe  z kopalni kieleckich Morawica bez magnezu   i z magnezem Radkowice Standard i Premium oraz kredę z OMYA Stara Kornica. Kontakt PW lub tel 602888262

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
michalk    22

tzn jak teraz zloze wniosek z dzierzawami a potem wniosek na modernizacje to ten wniosek sie nie liczy?? dodam ze te dzierzawy juz moi rodzice mieli ja je tylko przejme na siebie a one na mojego tate juz byly


Rolnictwo to moja pasja a pasje trzeba pielęgnować...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bialy2005    582

to nic ze były nie licza sie na ciebie do ESU. Czyli jak chcesz do esu wliczyc dierżawy to dopiero w 2011 mozesz skłądac na modernizacje tak zeby miec te dziłki juz po pierwszych dopłatach. Możesz jeszcze zadzwonic do arimr sie dopytac ale samo złozenie wniosku na te działki nie oznacza ze dostaniesz na nie dopłaty bo np. na kontroli wyjdzie ze złożył ktos jeszcze.


Dostarczam weglanowe wapno nawozowe  z kopalni kieleckich Morawica bez magnezu   i z magnezem Radkowice Standard i Premium oraz kredę z OMYA Stara Kornica. Kontakt PW lub tel 602888262

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
michalk    22

no ale jak ja mam umowy itd to tez nici?? kurde kicha... bo mowil mi doradca ze spoko mozna tak...


Rolnictwo to moja pasja a pasje trzeba pielęgnować...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bialy2005    582

umowa moze byc ale według instrukcji nie mozesz wpisac dzierzaw do tabeli jesli nie brałes dopłat na te dziłki. W instrukcji jest o tym napisane.jak masz kuku to pisz ja na zilonke bo wtedy jest duza nadwyzka 3000 na ha ja miałem 3ha kuku 1 ha łaki i 16-17 ornych i wychodziło 4,6 esu


Dostarczam weglanowe wapno nawozowe  z kopalni kieleckich Morawica bez magnezu   i z magnezem Radkowice Standard i Premium oraz kredę z OMYA Stara Kornica. Kontakt PW lub tel 602888262

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nikita_Bennet    316
no ale jak ja mam umowy itd to tez nici?? kurde kicha... bo mowil mi doradca ze spoko mozna tak...

jeżeli są to DD czyli powyżej 5 lat po zakończeniu inwestycji to może przejdą ;)

 

Ogólnie jest tak jak pisze biały2005 czyli wpisuje się we wniosku to co miałeś w dopłatach za rok bazowy. Można wpisać (ja tak zrobiłem) działki których byłem właścicielem ale kupiłem je po złożeniu wniosku o płatności bezpośrednie więc nie ma ich w systemie dopłat na mnie - wtedy zerujesz te działki w tabeli z działkami + papier na jakiej podstawie to użytkujesz i to pomaga czasem jak brakuje trochę do wyrwania wiekszej maszyny.

Podobnie z dzierżawami KK, niby się nie liczą, no niby nie ale jak masz wypis z rejestru gruntów+umowę na 3 lata a działka jest wydzierżawiona z urzędu gminy (a oni dzierżawią tylko na 3 lata, nie dłużej niż 3 lata) to jest to spory atut szczególnie jak to jest te kilka hektarów dzięki którym możesz wyrwać np. większy ciągnik.

 

 

Co do przejęcia gospodarstwa czy ziemi po złożeniu wniosku o płatności bezpośrednie - przeczytajcie instrukcję od tego wniosku - tam jest jak dostać część dopłat (przynajmniej w starych instrukcjach było). Problem jest taki że jeżeli ktoś zdecyduje sie na takie zabawy to termin wypłacenia będzie dłuższy a to czasem nie jest opłacalne.


pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
michalk    22

dzieki nikita mi wlsasnie mowil moj doradca ze dzierzawy przejda pod warunkiem ze umowy bede mial na dluzej niz 5 lat i wciagne dzierzawy do obszarowych w tym roku i to wystarczy a gosc nie jest laik tylko bardzo duzo wnioskow robi, dlatego mysle ze powinni byc ok tak jak on mowil. A jesli chodzi o doplaty to spoko ojciec juz ma decyzje wiec za 2-3tyg kasa na konto mu wpadnie wiec moze spokojnie na mnie przepisac:) dzieki bardzo za pomoc pzdr.;)


Rolnictwo to moja pasja a pasje trzeba pielęgnować...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bialy2005    582

kolego ale tu nie chodzi o dobór maszyn bo tam to biora pod uwage wiele rzeczy ale chodzi konkretnie o ESU. DO żywotnosci nie mozesz wziasc dzierżaw jesli nie brałes na nie dopłat obszarowych. Zadzwon sobie do arimr lub do tego kolesia od wniosków i konkretnie zapytaj o ESU.


Dostarczam weglanowe wapno nawozowe  z kopalni kieleckich Morawica bez magnezu   i z magnezem Radkowice Standard i Premium oraz kredę z OMYA Stara Kornica. Kontakt PW lub tel 602888262

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
michalk    22

bialy no wlasnie ja z nim rozmawialem o esu i mi brakowalo ze swojego i mowil mi ze wpiszemy dziierzawe potem ja wciagne do wnisku i juz bedzie uznana tylko na conajmniej 5 lat musi byc od daty zlozenia wniosku ale ja i tak bede mial dluzsze dzierzawy:) dlatego wlasnie ja z nim juz niejednokrotnie ten temat poruszalem i mowil ze spomkojnie bedzie ok a on nie jest glupi chlop bo radzi sobie i naprawde robil juz bardzo duzo wnioskow...;)

 

nawet w MR mam tak zastrzezone ze zwieksze zywotnosc ekonomiczna gospodarstwa poprzez dzierzawy sasiedzkie do co najmniej 4 ESU w 2010roku dlatego bo jak robilismy ten wniosek to juz z mysla o skladaniu kolejnego na modernizacje i wlasnie te esu byly wazne i tak mi pan Marcin doradzil i tak zesmy zrobili we wniosku na MR mam wpisane ze bede mial 22ha z dzierzawa i z tego juz jest 4 ESU ale ja bede mial wiecej dzierzawy mysle ze jak dobrze pojdzie to nawet pod 30 powinno byc bo reszta to tzw "na gebe" a na reszte normalnie bede mial umowy i wciagne w doplaty i to wystarczy. mam nadzieje ze pan Marcin sie nie myli:)


Rolnictwo to moja pasja a pasje trzeba pielęgnować...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bialy2005    582

To juz sam nie wiem. Wiem że jak złozyłem wniosek w 2007 a zimie dostałem dosłownie tydzin przed złozeniem to w poprawkach odrazu napisali zebym przedstwił inne dokumenty własnosci na podstwie których wyliczyłem ESU a dałem im odrazu akt notariualny i umowy dierzaw. Nawet do mnie dzwonili i jak rozmawiałem z prowaqdzacym to powiedził że włąsnie do ESU nie moge wliczyc DD jesli nie było na nie dopłat. TAkze moze cos pozminili i teraz inczej do tego podchodza. A w arimr zmiany to normalka ;)


Dostarczam weglanowe wapno nawozowe  z kopalni kieleckich Morawica bez magnezu   i z magnezem Radkowice Standard i Premium oraz kredę z OMYA Stara Kornica. Kontakt PW lub tel 602888262

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dj.vadium    1

Witam.....

 

Właśnie wróciłem ze szkolenia nt. PROW..... i gratuluje tym co wykorzystali jak najwięcej.. teraz już tak łatwo nie będzie...

 

1. zostaje wprowadzona punktacja wniosku która ma na celu wyodrębnienie wniosku do realizacji zgodnego z programem PROW (modernizacja)

np. punktacja w zależności od ESU gospodarstwa -- optymalne esu 28 liczba punktów 5 i teraz im większe lub mniejsze ESU liczba punktów mniejsza (mają być ustalone widełki np 4-15 15-40 40-70

 

np. punktacja w zależności od celu realizacji inwestycji (pierwszeństwo dla zwiększenia wartości dodanej) najmniej punktów poprawa bezpieczeństwa.....

 

preferowane gospodarstwa mleczne...

 

pierwszeństwo dla gospodarstw niekorzystających Z MODRNIZACJI

 

nowością jest w kilku działaniach możliwość uzyskania części pieniędzy przed realizacją (niepamiętam czy dotyczy modernizacji)

 

te wszystkie informacje to oczywiście projekt który ma być zatwierdzony.....

 

zmiany w rentach strukturalnych - wprowadzają punktacje w zależności od pow. (gosp. które zostaje powiększone) niema to wpływu na wysokość renty tylko na to czy renta zostanie przyznana chyba że przekazywane gospodarstwo jest większe od średniej (krajowej chyba) to wtedy + 102zł

 

 

 

wiele wiele innych zmian .. to co zapamiętałem to napisałem...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
sydney    32

wcześniej już gdzieś o tych zmianach słyszałem, ale to były tylko plotki. Teraz to już chyba pewne. Trochę martwią te nowe wymagania ,ale z drugiej strony dobrze, że wogóle bedzie nowy nabór.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nikita_Bennet    316

bialy no wlasnie ja z nim rozmawialem o esu i mi brakowalo ze swojego i mowil mi ze wpiszemy dziierzawe potem ja wciagne do wnisku i juz bedzie uznana tylko na conajmniej 5 lat musi byc od daty zlozenia wniosku ...

od daty złożenia wniosku? Chyba 5 lat od otrzymania płatności końcowej.

pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
michalk    22

tak Nikita masz racje pokrecilem:) miejmy nadzieje ze bedzie nabor i ze cos wyciagne bo do tej pory zadnego wniosku nie skladalem... tylko rodzice plyte gnojowa robili:) dzieki za pomoc panowie pozdrawiam:)


Rolnictwo to moja pasja a pasje trzeba pielęgnować...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dodi    517

no dzisiaj zobaczyłem zwrot na kącie ;) ale kontroli nie było

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dj.vadium    1

wcześniej już gdzieś o tych zmianach słyszałem, ale to były tylko plotki. Teraz to już chyba pewne. Trochę martwią te nowe wymagania ,ale z drugiej strony dobrze, że wogóle bedzie nowy nabór.

 

 

spytałem się prowadzącego kiedy będzie nabór.... to przedstawił listę województw które wykorzystały pieniądze .. ale kiedy i czy w ogóle będzie to nie wiadomo ...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
sydney    32

Mam znajomego w pewnej instytucji finansowej i kilka dni temu zadzwonił do mnie z wiadomością, że właśnie był na spotkaniu w ARIMR i będzie nowy nabór na początku roku. Myślę, żę to pewna informacja, ale wiadomo jak jest w Polsce, tu wszystko się może zdażyć.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
strzymek    28

a jeszcze w sprawie gruntów jesli składam dopłaty na pewien obszar a nie mam umowy dzierżawy to one sie liczą do wniosku ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.

  • Podobna zawartość

    • Przez Lebioda
      Witam. Jak sadzicie czy na nabor KPO. Rolnictwo 4.0 bedzie mozna kupic opryskiwacz z nawigacja? 
    • Przez zenmaniek
      Witam
      Jest tu ktoś kto korzystał z dofinansowania na wymianę dachu z azbestu, chce wiedzieć czy w ogóle warto brać to pod uwagę?
    • Przez odrion
      Panowie i być może Panie. 
      W temacie nowych dopłat wszystko już jest jasne. Wystarczy przejrzeć 1200 stron WPR. To wszystko jest dostępne i każdy może sobie sprawdzić. Mi też nie chce się pisać za dużo bo po pierwsze każdy ma inną sytuację a po drugie zaraz to zginie w tym temacie. Proponuję założyć nowy temat o dopłatach i tam chętnie odpowiem na pytania. 
      Ale jedna rzecz warto tutaj napisać. DkR7 która wprowadza wymóg 3 roślin od 10ha na 2023 jest zawieszona, więc mamy tak nietypowy rok że można siać i 100% 1 rosliny. 
      Dla przypomnienia DKR to coś co jest obowiązkowe i w kolejnych latach (od 2024 ) bez spełnienia wszystkich DKR będzie zero dopłat. 
      Na 2023 zawieszono DKR 7 i 8, a więc zmianowanie, dywersyfikacje oraz tzw. ugorowanie. Wymagana jest pokrywa roślinna na 80% GO. 
      Zróżnicowana struktura upraw to ekoschemat i to dość nisko wyceniany (ok 300 zl). Ten ekoschemat to porażka, bo jare i ozime to 1 roślina, rzepak i zboża są w 1 grupie i nie mogą przekroczyć 65%. Dodatkowo wymóg bobowatych. Zresztą tutaj wyciąg z WPR dotyczący tego ekoschematu. Ekoschemat to jest coś dodatkowego i nie ma wpływu na pozostałe dopłaty.  DKR muszą być spełnione a ekoschemat może być spełniony. 
      Podsumowując na 2023 większość tragicznych ograniczeń jest zawieszona.

    • Przez TomZet
      Witajcie. 
      Z tego co udało mi się do tej pory wyczytać od 2023 zasady przyznawania premii dla młodego rolnika ulegną znacznym zmianom. 
      Pierwsza z nich to powiększenie dotacji z 150 na 200 tysięcy. 
      Kolejna bardzo ważna, ale chyba jeszcze nie potwierdzona to brak wymaganej ziemi. Do tej pory rolnik musiał w ciągu 9 miesięcy od otrzymania pozytywnej decyzji powiększyć gospodarstwo do minimum średniej województwa lub kraju.  Dzisiaj wiemy, że najprawdopodobniej ten wymóg niknie, zostanie zastąpiony nieco większą niż dziś wielkością ekonomiczną gospodarstw. 15 tysięcy euro. 
      Co sądzicie o tej zmianie? 
    • Przez karolr2
      Witam chcę założyć nowy temat poświecony modernizacji małych gospodarstw na terenach południowowschodniej części Polski.Słuchałem dzisiaj ministra Kalemby i podobno sie szykuje jakaś dla nas pomoc.Jeśli ktoś coś wie to proszę niech się wypowie w tym temacie. Z tego co wiem ja to ma być pomoc dla gospodarstw o wielkości średniej wojewódzkiej ilości posiadanych ha
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj