cichywielbiciel

W sprawie PROW

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
franko    1

Witam, jestem z opolskiego i zastanawiam się czy coś u nas się ruszyło bo nigdzie ani słychu ani dychu.

Proszę o info jeśli ktoś już coś wie.

 

Pozdrawiam


http:/www.youtube.com/user/frankulka/videos

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Avendrion    40

Ja słyszałem z kolei że to będzie nabór ostatnich wniosków ponieważ już zostaną wyczerpane fundusze. Nie są to informacje potwierdzone... to tylko takie pogłoski które przekazał nam Pan który pisał nam wniosek.


Za tym co mówię! Zawsze stanę
Za tym co myślę! Zawsze stanę
Za tym w co wierzę! Zawsze stanę

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
adamj24    8
no tak ale przeciez na kazde woj. jest przydzielona kwota i jest podzielona i dam byle jaki przyklad, w woj. wlkp dofinansowanie dostanie tylko co 5 czy 6 rolnik bo tam jest duzo rolnikow a np. w woj. pomorskim dostanie co 2 bo jest malo rolnikow skladajacych wnioski (dalem tylko takie przyklady) wiec nie mozliwe jest wyczerpanie funduszy bo na kazde nabory jest przydzielona kwota na kazde woj. i nie ma bata ze zabraknie kasy, czyli taki co sklada wnioski za kazdym naborem moze zapomniec i przyznaniu dofinansowania, a predzej dostnie taki co wymienia stary sprzet itp. poprostu kazdy nie dostanie i koniec. i chyba by bylo bez sensu konczenie programu w 2009 ktory ma byc do 2013 roku.

 

 

Tak na każde województwo jest określona kwota (koperta finansowa) tylko szkopuł w tym kto i jakim kluczem partyjnym przydzielał te kwoty. Dla przykładu na województwo lubuskie jest 21 860 474 zł gdzie składanych ponad 20 000 wniosków o dopłaty bezpośrednie. Opolskie i zachodniopomorskie gdzie złożono 28 000 wniosków o dopłaty bezpośrednie limity na modernizację mają 68 345862 zł i 39 328 324 zł. A np. mazowieckie gdzie złożono 211 000 wniosków o dopłaty bezpośrednie to limit na modernizację mają w wysokości 465 596 279 zł. Widzimy jak nieproporcjonalnie jest podzielona kasa w poszczególnych województwach, w lubuskim na gospodarstwo przypada 1093 zł, w zachodniopolskim jest 1404 zł, w opolskim 2 440 zł a w mazowieckim 2 206 zł. Tak więc nie dziwne że w lubuskim i zachodniopomorskim kasa się tak szybko skończyła jak jest jej o połowę mniej jak w innych województwach. (Dane o kopertach i ilości składanych wniosków o dopłaty dostępne na stronach ARiMR). Teraz politycy kombinują skąd przesunąć kasę na modernizację do województw, w których się już skończyła kasa. Szkoda że nie ma bata na tych polityków za nierówne traktowanie rolników w kraju.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
boosky    4

Panowie...... kilka dni temu ojciec oglądał Agrobiznes i usłyszał, że pracują nad zmianą wysokości dofinansowania dla młodego rolnika z 50 000 jak to teraz było na 150 000 zł. Wiecie coś o tej zmianie?


... bo wszystko zaczyna się w głowie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PRZEMEK321    2

ja tez jestem zły ze kasa sie juz konczy i ze chyba nie kupie kilku mi niezbednych maszyn ale panowie co bedziemy pisac-sami jestesmy sobie winni. W mojej okolicy jest wielu rolnikow ktorzy przesadnie kupują nowy sprzet np-wymiana maszyny która jest w idealnym stanie bo sie opłaca lub nowy kombajn za 500 tys netto na 70 hek-no co tu duzo pisac bez przesady a takich przypadkow w skali kraju są setki i gdyby nie to to kasa by była a tak sami widzicie co jest.Modernizacja sie konczy tanie kredyty tez i co?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zetorr6441    365

Premia ma być zwiększona ale ztego co ja słyszałem i czytałem w Poradniku rolniczym to na 75 tys zł.

 

Dostał juz ktos z Podlaskiego wezwanie z nowego naboru? jesli tak to który numer??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Henius91    1543
niby dlaczego ci co juz składali teraz mieli by nie dostać?? Przecież prawie każdy co chciał mógł też brać. Powinni teraz wszyscy dostac co złożyli a jesli nie ma kasy to wziąc z nastepnych lat

no ale przeciez jak zostalo tylko troche kasy do podzialu to chyba nie dadza takiemu co sklada za kazdym naborem tylko takiemu co wymienia sprzet albo w ogole cos nowego kupuje na start.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dawid727    153

Dadzą temu kto był pierwszy :D no i oczywiście temu kto spełnia wymogi i ma dobrze wypełniony wniosek.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lamboR6    5

No ale dlaczego mieli by nie dawać, przecież każdy może wziąć tylko 300tysi zwrotu. Jak ktoś weźnie kombajn za 500 tysi to wymłóci u siebie i u ciebie i będzie mniej kosztowało jak 2 kombajny po 350tysi.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Lampo55W    0
no ale przeciez jak zostalo tylko troche kasy do podzialu to chyba nie dadza takiemu co sklada za kazdym naborem tylko takiemu co wymienia sprzet albo w ogole cos nowego kupuje na start.

przecież było wiele okazji i kazdy mógł złożyć, moim zdaniem trzeba popierac aktywnych i nawet jesli za kazdym razem ktoś składał i teraz ma poprawny wniosek, złożył na sprzet który mu sie należy to niby dlaczego miałby nie dostać dofinansowania??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Cihu    151

wszystko zalezy od kolejnosci, jezeli jestes wylosowany daleko to nawet jak nigdy nie skladales to nie dostaniesz. swoja drogo to niesprawiedliwe bo tworzy sie holerna przepasc. gospodarstwo 30 ha nie uciula tych 700 tys na sprzet zeby wziac cale dofinansowanie a dla gospodarstwo 150 ha ktore i tak pewnie niezle prosperuje to nie jest jakis wyczyn. takze nie ma szans aby rozwoj byl równy. z reszta najwazniejsze aby kazdy mial szanse na te pieniadze. a jezeli jedni dostaja po 2 razy a inni wogole to jest juz niesprawiedliwe.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Henius91    1543

ja juz nie wiem. ale wiem jedno ze jak jest taka sytuacja to my juz wniosku nie bedziemy skladac :D a szkoda bo juz w nastepnym roku jezdzilbym NH t6030 albo t6040 :) normalnie plakac sie chce. no ale jezeli bedzie moziliwosc to chyba jeszcze zlozymy wniosek.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
romi182    0
ja juz nie wiem. ale wiem jedno ze jak jest taka sytuacja to my juz wniosku nie bedziemy skladac :) a szkoda bo juz w nastepnym roku jezdzilbym NH t6030 albo t6040 :D normalnie plakac sie chce. no ale jezeli bedzie moziliwosc to chyba jeszcze zlozymy wniosek.

Boshe to jak płakanie nad rozlanym mlekiem bo ostatnio sie zgapiłes a teraz jestes wsciekły ze nie ma naborów i nic dziwnego bo pieniedzy pewnie nei bedzie ale nie pisz ze bys jezdził bog wie czym tylko składaj papiery jak bedzie okazja a nie teraz lamentujesz ...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Daniel215    1

No to z PROW zrboło się bardzo nieciekawe G..... Wg. mnie to w pierwszej kolejności powinny dostać Ci którzy nie składali nigdy, potem małe gospodarstwa, a dopiero na końcu dla obszarowców, którzy któryś już tam raz składają... Tak jest najsprawiedliwiej...!!! :D

 

A tak dokładniej i więcej na temat "$$$ dla młodego" rolnika ktoś wie??? Ile będzie tych pieniędzy??? 75tysi??? I czy się zmienią wymagania, aby to dostać i/lub jakie będą to wymagania???

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
boosky    4

Dokładnie romi182 popieram to co napisaleś, jeszcze dodam: Składajcie wnioski, proście w ARiMR, a bedzie wam dane! :D


... bo wszystko zaczyna się w głowie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Avendrion    40

@Daniel215

A czemu niby na końcu mają być wielkoobszarowcy? Dlaczego niby nie mają być oni pierwsi?... A Ci co nie składali mają pecha, sami sobie szkodzili.


Za tym co mówię! Zawsze stanę
Za tym co myślę! Zawsze stanę
Za tym w co wierzę! Zawsze stanę

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pablo21    29

Wiesz sprawdza sie to co wykle ze duzy moze wiecej. Dla duzego gospodarstwa PROW to dodatkowy dochód dzieki któremu bedzie miało wieksze zyski a dla mniejszego to jedyna szansa na nowoczesny sprzet :D

 

Ale co poradzic jest jak jest i tyle to tylko Polska... Rolnik ma zawsze pod górke.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Grzenio    17

Teraz wszyscy płaczą że im nie dobrze..... Polakowi zawsze bedzie źle, czy jest kasa czy nie to zawsze znajdzie się jakaś ....... która bedzie płakała!!!! Trzeba było za robotę się wziąć i składać wniosek a nie teraz lamentować! I jacy wielkoobszarowcy??? Przecież oni złożyli w 1 naborze zapewne na całą sumę 300tys zł, więc chyba teraz już nie składali.

A Swoją drogą to trzeba było mieć "coś" w głowie wcześniej i głosować na sprawdzoną ekipe a nie na Leppera! Przecież to on ustalał wielkość kopert wojewódzkich, z resztą zrobił w Ministerstwie takie bagno że biedaki do tej pory nie mogą tego wyprostować, i połapać się w tym co tam narobił!!

A wg mnie sprawiedliwość jest, i wszyscy mieli równe szanse w 2 naborze. nabór ogłoszony był wcześniej, można było się przygotować, losowanie też było i jest jak powinno.

A Ty @Cichu zabierz się w końcu za Swoje gospodarstwo (choć widać że 30 ha jednak wystarczyło na nowy sprzęt), bo co niektórzy mają 30 ha + jakąś specjalizację i nie narzekają że nie mają kasy na PROW.

I kto komu każe odrazu 700tys szykować przecież można było złożyć raz w 2007 na cześć kwoty a teraz następny wniosek na reszte.


Bierzcie pieniądze póki dają bo długo to nie potrwa!!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dyczkowski    3

Według mnie to na samym początku powinne dostawać kase duze gospodarstwa, bo przynajmniej one potrafia z tego w jakiś sposób skorzystać, a dostanie tai chłop co ma 2 krowy to zamiast zwrot przeznaczyć na kolejne zakupy to jemu będzie sie marzył nowy samochó, a produkcji ile było tyle będzie. I nie mówice ze tak jest, wystarczy popatrzeć co ludzie robia z dopłat typu (dopłaty obszarowe, MR, niskotowarówka).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nikita_Bennet    316

Jak pisze Grzenio - obszarowcy złożyli w pierwszym naborze co się dało. Niestety ich działaność jest troszeczkę inna niż nasza i z byłego dużego PGRu który dzierżawi siakaś spółka wysprzedali część ziemi (zgodnie z tym co mają sprzedać wg umowy z ANR) na osoby prywatne (zarząd spółki) które teraz się ubiegają o PROW. Poszukajcie moich innych postów o wielkoobszarowcach to będziecie wiedzieli o którym mówię :D

 

Poza tym siakoś na tym forum mało widze pytań o nowy program rolnośrodowiskowy gdzie dokładane jest nawet 1370 do 1ha łąki - panowie - PROW to nie tylko zakup maszyn i stawianie budynków. Ten wielkoobszarowiec o którym mówiłem wyżej już sie pcha w ten RS z ptaszkami (i my z kumplem też bo likwidujemy wszelkiej maści trawożerców). Chcę powiedzieć że oby dziś nie wypaść z rolnictwa trzeba każdą złotówke obejrzeć z obu stron i inwestować przy użyciu wszelkich zewnętrznych środków i wchodzić w każdy nowy program - pamiętam pierwszy RS - weszliśmy i 620PLN dostaliśmy za k01c a ci co weszli po nas dostali tylko 520PLN. Teraz pewnie też tak będzie.

Podobnie jest z PROWem - Ci co weszli pierwsi zyskali więcej, następni zyskają mniej. Niestety Polak to taki ktoś kto najpierw chce aby sąsiad sprawdził czy warto z tego skorzystać a jak zobaczy że było warto to narzeka że on nie wiedział i takie tam.

 

Co do PROWu - Grzenio ma sporo racji - PROW to nie jest coś w czym każdy musi brać udział i nie można widzieć prowadzenia gospodarstwa przez bujanie sie od jednego prowu do drugiego. Ja w tym naborze widze szansę na wymianę kilku maszyn które i tak musiałbym wymienić a dzięki temu że część kasy mi się zwróci chcę kupić kilka innych rzeczy (np zbiornik na paliwo dla przykładu bo te crosscomplience jest takie nie wiadomo jakie a zbiorniki mają atesty i nikt mi się czepiać nie będzie).

 

Pablo21 - Twojej wypowiedzi nie rozumiem - jak małe gosp kupi używany sprzęt do 5 lat to się twoja wypowiedz kupy nie trzyma.

 

@dyczkowski - jestem małoobszarowcem - tak obsiane coś koło 30ha (jak zaczynałem 4 lata temu miałem mniej niż 20ha obrabianego). Dokupuję sprzęt, buduję, zbieram ziemię (okazja wykupu kilku z tych działek co teraz dzierżawię). Wg mnie to sporo zrobiłem bo zwiększyłem areał o 50% w 4-5 lat. Korzystam z każdego dofinansowania na które się załapie (pierwszy PROW musiałem odpuścic z pewnych względów).

Produkcja zbóż myślę że się zwiększyła bo areał się zwiększył. Dopłaty zawsze idą na nawozy i paliwo bo kupię je wcześniej taniej. Ilość dopłat się zwiększyła bo i

areału więcej i programy RS dodał swoje.

Marzeniem jest używany fiat doblo w dieslu i może jak dożyję 40ha własnego + praca na którą czekam od stycznia tego roku zacznę myśleć o postawieniu własnego domku ale to kiedyś. Więc prosze nie mów mi o tym że mali rolnicy marnują pieniądze. A zapomniałbym - ci duzi jeżdzą fajnymi brykami (hilux, wypasiona navara) - wiem bo mam w okolicy paru ponad 4tys ha a domy mają i tam gdzie mieszkają i tu gdzie mają niby gospodarstwa.


pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.

  • Podobna zawartość

    • Przez karolr2
      Witam chcę założyć nowy temat poświecony modernizacji małych gospodarstw na terenach południowowschodniej części Polski.Słuchałem dzisiaj ministra Kalemby i podobno sie szykuje jakaś dla nas pomoc.Jeśli ktoś coś wie to proszę niech się wypowie w tym temacie. Z tego co wiem ja to ma być pomoc dla gospodarstw o wielkości średniej wojewódzkiej ilości posiadanych ha
    • Przez margoo78
      Czy ktoś zna więcej szczegółów dotyczących dofinansowania zakupu silosów zbożowych? Zastanawiam się, czy będzie się to wiązać z jakimś cyrografem na 5 lat.
    • Przez odrion
      Panowie i być może Panie. 
      W temacie nowych dopłat wszystko już jest jasne. Wystarczy przejrzeć 1200 stron WPR. To wszystko jest dostępne i każdy może sobie sprawdzić. Mi też nie chce się pisać za dużo bo po pierwsze każdy ma inną sytuację a po drugie zaraz to zginie w tym temacie. Proponuję założyć nowy temat o dopłatach i tam chętnie odpowiem na pytania. 
      Ale jedna rzecz warto tutaj napisać. DkR7 która wprowadza wymóg 3 roślin od 10ha na 2023 jest zawieszona, więc mamy tak nietypowy rok że można siać i 100% 1 rosliny. 
      Dla przypomnienia DKR to coś co jest obowiązkowe i w kolejnych latach (od 2024 ) bez spełnienia wszystkich DKR będzie zero dopłat. 
      Na 2023 zawieszono DKR 7 i 8, a więc zmianowanie, dywersyfikacje oraz tzw. ugorowanie. Wymagana jest pokrywa roślinna na 80% GO. 
      Zróżnicowana struktura upraw to ekoschemat i to dość nisko wyceniany (ok 300 zl). Ten ekoschemat to porażka, bo jare i ozime to 1 roślina, rzepak i zboża są w 1 grupie i nie mogą przekroczyć 65%. Dodatkowo wymóg bobowatych. Zresztą tutaj wyciąg z WPR dotyczący tego ekoschematu. Ekoschemat to jest coś dodatkowego i nie ma wpływu na pozostałe dopłaty.  DKR muszą być spełnione a ekoschemat może być spełniony. 
      Podsumowując na 2023 większość tragicznych ograniczeń jest zawieszona.

    • Przez zenmaniek
      Witam
      Jest tu ktoś kto korzystał z dofinansowania na wymianę dachu z azbestu, chce wiedzieć czy w ogóle warto brać to pod uwagę?
    • Przez rolnik22
      Czy już coś wiadomo jak będą wyglądały nabory na PROW 2014-20? Na jakich zasadach będą przyjmowane wnioski o dofinansowanie z UE? Co z Młodym Rolnikiem i Rentami Strukturalnymi na kolejne lata?
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj