cichywielbiciel

W sprawie PROW

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
bialy2005    582

ja na 25 ha udukumentowanych wpisałem 110-120km i mysle ze to przejdzie :D tym bardziej że nie mam na siebie zadnego ciagnika.


Dostarczam weglanowe wapno nawozowe  z kopalni kieleckich Morawica bez magnezu   i z magnezem Radkowice Standard i Premium oraz kredę z OMYA Stara Kornica. Kontakt PW lub tel 602888262

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bialy2005    582

ja na 25 ha udukumentowanych wpisałem 110-120km i mysle ze to przejdzie :D tym bardziej że nie mam na siebie zadnego ciagnika.


Dostarczam weglanowe wapno nawozowe  z kopalni kieleckich Morawica bez magnezu   i z magnezem Radkowice Standard i Premium oraz kredę z OMYA Stara Kornica. Kontakt PW lub tel 602888262

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

No właśnie największe emocje teraz budzi pytanie, czy wszyscy dostaną pieniądze?

ARiMR na swojej stronie sama sobie zaprzecza:

...."Wszystkie wnioski złożone i wysłane pocztą w terminie wezmą udział w losowaniu, które określi kolejność ich rozpatrywania.........................................................Wiadomo już, że w woj. zachodniopomorskim dofinansowaniem może być objęty mniej niż co trzeci wniosek, a w woj. lubuskim co drugi."

To w końcu losowanie tylko ustali kolejność, czy zadecyduje, o tym kto dostanie dofinansowanie?

Swoją drogą najlepszym wyjściem było by przesunięcie środków do tych województw w których jest największe zainteresowanie. To ono mówi, gdzie potrzebne są te pieniądze.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
polszu    11

Panowie nie miejcie do Kolegi "Vinetu" żalu o sformułowanie że "...są ludzie którzy chętnie by skorzystali z tych pieniędzy a z różnych przyczyn nie mogą z nich skorzystać". Dam przykład wpiszcie w arkusz SGM uprawy i zwierzaczki dajmy na to "x dowolne zboże +y krowy mleczne" i zmieńcie tylko REGION: na "Małopolska i Pogórze" i co widzimy przeciętnie 25-30% ESU mniej. (brak dobrze płacących podmiotów skupowych sprawia że dochodowość jest tu słaba)


Pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
janczar810    302

Witajcie

Zastanawiam sie jaki moge dostac ciagnik gdy mam 12ha na wlasnas a dzierzawy ok. 15ha ale z umowa o przedluzenie bedzie problem wiec jaki ciagnik dostane majac 12ha. Tylko pewne informacje.

z Tego co obecnie wiem obecne zasady zostaly zaostrzone do starych :D

Dzieki

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
vinetu    0
a nie pomyślałeś że są ludzie którzy chętnie by skorzystali z tych pieniędzy a z różnych przyczyn nie mogą z nich skorzystać. Taka właśnie była sytuacja w województwie Małopolskim i jeszcze jakimś, podczas programu Młody rolnik gdzie przez durny przepis nie mogli skorzystać z tego programu choć bardzo chcieli i pieniądze bardzo by się im przydały

 

 

co ty pierniczysz? jak ktos chcial skorzystac to zlozyl wniosek i juz. co to znaczy "rozne przyczyny", ze niby co? kapcia zlapal jak wiozl dokumenty? nie wymyslaj glupot. skoro ludzie nie skladaja to znaczy ze nie chca! ja tak to rozumiem. skoro w olsztynie zlozono blisko 1000 wnioskow to znaczy ze tyle osob chce modernizowac gospodarstwa a jak gdzies zlozono 200 to znaczy ze 200 chce dostac dofinansowanie i nie wiecej! nikt nikomu nie zabrania skladac wniosku zwlaszcza ze terminy byly dlugie i bez kolejek!

 

 

ps: mlody rolnik to zupelnie co innego i nie porównuj tych 2 dzialań! tam sie dostaje kase za darmo. w modernizacji kase trzeba miec przed inwestycją a po jakims roku "moze" agencja zwróci czesc poniesionych kosztow!

 

przeczytaj sobie post użytkownika "POLSZU" , a jeśli nawet jego postu nie zrozumiesz to ja na to nic nie poradzę :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lamboR6    5

Też jestem żdania że kasa powinna być poprzerzucana z regionu na region. Nie można nikogo na siłę uszczęśliwiać, jak nie składają to na siłe nie dawać. Rząd chce być nowoczesnym JANOSIKIEM. Sam sie zastanawiam dlaczego w zachodniopomorskim dali taką małą kase, może słabo na wybory chodzą i nie zależy rządowi na głosach z tego regionu. O mazowieckim nie wspomne tzn o wielkości puli.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
darek91    0

Mądre słowa lambo r6 z tym janosikiem. Fakt są regiony gdzie są trudne warunki ale powiedz mi szczerze vinetu czy jakbyś miał się zadłużyć i ryzykować ze nie spłacisz kredytu bo jak sam pisze można wywnioskować ze zyski u was są słabsze a może nawet w twoim regionie rolnicy ponoszą straty (u nas w gospodarstwie nie jest łatwo) to byś tak chętnie ryzykował może tak ale nie wiem ile się osób u ciebie w gminie znalazłoby takich. Ci co mieli złożyć to złożyli a ci co się zastanawiali to na pewno w radiu słyszeli jaka jest sytuacja lub w tv i mogli nawet w trakcie naboru wniosków skorzystać z usług jakiś firm bo przecież spokojnie wiedzieli co się świeci a po za tym ile wniosków poczta wysłano a datę stempla zawsze jak się postarasz to te dwa dni może być wcześniejsza i wiem co mówię z pocztą :D Ja byłem na wycieczce szkolnej a ojciec za bardzo nie wie jak włączyć kompa a był na bieżąco.

Ja uważam tak dać wszystkim tam gdzie nie ma 100% a resztę rozdzielić miedzy pozostałe województwa.

tak na przyszłość to ci w garniturkach powinni w tych kopertach uwzględnić ile gospodarstw ma średnia krajowa o 4esu nie mówię bo to może za 100 lat im się uda.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Z tego wynika, że jeśli chce się korzystać z pieniędzy unijnych, należy się przenieść np. do lubelskiego.

Ciężko mają rolnicy w Zachodniopomorskim, bo z pieniędzy przeznaczonych na to województwo w największej części korzystają wielkie spółki, często z kapitałem zagranicznym, które tak naprawdę pomocy nie potrzebują.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kissmy...    67

według moich szacunków przy założeniu, iż średnia wielkość dotacji wynosi 150 tys zł, najkorzystniej potraktowane zostały następujące regiony (opiszę to regionami, gdyż takie posiadam dane o wielkości ekonomicznej gospodarstw, przy większym wsparciu pozycje się nie zmienią):

- małopolska i pogórze (województwa: małopolskie, świętokrzyskie, śląskie, podkarpackie) 150 tys może dostać co 19 gospodarstwo powyżej 4 ESU

- mazowsze i podlasie (województwa: mazowieckie, łódzkie, lubelskie, podlaskie), co 27 gospodarstwo > 4 ESU

- wielkopolska i śląsk (województwa: kujawsko-pomorskie, wielkopolskie, dolnośląskie, opolskie), co 32 gospodarstwo

- pomorze i mazury (województwa: lubuskie, zachodniopomorskie, pomorskie, warmińsko-mazurskie), co 33 gospodarstwo

 

analiza regionalna (podobnie jak rzeczywistość) wskazuje, iż najgorzej potraktowano województwa o dużej średniej powierzchni gospodarstw, pytanie brzmi jak rozkłada się podział środków w regionach w stosunku do ilości potencjalnych beneficjentów

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Vitasem    155

Kolego kissmy... ciekawi mnie gdzie zdobyłes dane o ilości gospodarstw powyżej 4 ESU wydaje mi się ,że takie dane są nieosiągalne nawet dla ARIMR.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
b0gdan    90

istnieje coś takiego jak GUS :D Ale wiadomo jak stopniuje się kłamstwo: małe kłamstwa, duże kłamstwa i ... statystyki :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Vitasem    155

GUS nie podaje takich szczegółowych danych, możesz mieć 10ha żyta i nie łapiesz się na PROW,lub 4 ha kapusty i jesteś dla agencji wielki gospodarz

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kissmy...    67

analizy ekonomicznej gospodarstw w całej UE dokonuje FADN, dane pochodzą z roku 2007, więc mogą być nieco odmienne od dzisiejszych

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
analiza regionalna (podobnie jak rzeczywistość) wskazuje, iż najgorzej potraktowano województwa o dużej średniej powierzchni gospodarstw, pytanie brzmi jak rozkłada się podział środków w regionach w stosunku do ilości potencjalnych beneficjentów

Tak, tylko musimy pamiętać, jakie cele stawia sobie wspólna polityka rolna - jet to między innymi zrównoważony rozwój i wyrównywanie szans. Dlatego też tam gdzie gospodarstwa są mniejsze, a co za tym idzie słabsze ekonomiczne kierowany jest większy strumień unijnych pieniędzy. Według mnie to jest sprawiedliwe, ponieważ rolnicy w tych województwach mają mniejsze szanse na rozwój.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lamboR6    5

Tak częściowo sie z Tobą zgodze, też tak myśle że powinno sie to wyrównywać, ale wytłumacz mi skąd ma małe słabe ekonomicznie gospodarstwo wziąść kase, na nowe maszyny. Moje zdanie jest takie: małe słabe gospodarstwa i zarazem regiony powinny być wspierane np kredytami z zerowym oprocentowaniem, a sądze tak dlatego że np biorąc maszyne na PROW na kredyt na 5 lat to całe dofinansowanie łyknie bank, a gospodarz osiwieje. Co z tego że agencja chce wspierać dając większą kase jak rolnik sobie policzy odsetki i sam zrezygnuje.

Jeszcze jedno, czy lubuskie jest aż takie prężne że wystarczy tam tylko 21mln, a w mazowieckim taka bieda że potrzeba 465mln???

Naprawde nie chcę sie nikomu narażać bo mi to nic do tego tylko prubuje znaleść odpowiedź DLACZEGO? Moje zdanie jest takie, poprostu zbliżają sie wybory i ktoś przewiduje gdzie najlepiej kase przeznaczyć. Jak myślicie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kissmy...    67

środki nie są dzielone na misia tylko wg algorytmu, jeśli komuś zależy na jego poznaniu to proponuję wystosować zapytanie do centrali ARiMR, co do regionu Pomorze i Mazury to tamtejsze gospodarstwa osiągają najlepszy wynik w kraju pod względem stosunku dochodu do cen gruntów (a jakie mamy warunki glebowe w Lubuskim i klimatyczne na północy to doskonale wiemy)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lamboR6    5

Glebowe w Lubuskim? Jak sie jedzie w strone Świecka albo Zielonej Góry to ja same piachy widze albo lasy, a lasu nie sadzi sie na IIkl ziemi. I jak ktoś na słabej ziemi sobie radzi to faktycznie należy ograniczyć dotacje.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nikita_Bennet    316

no jakie mamy warunki w mazurskim to wiem - jak piszecie że ruszyliście w pole to u mnie śnieg leży.

a jak ja piszę że rzepaki już posiane to wy piszecie że jeszcze macie czas.

pln-wsch Polska nie jest przyjazna uprawie patrząc przez pryzmat pd-zach Polski.


pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Cihu    151

dogodne warunki? u mnie (woj warminsko-mazurskie) deszcz nie padal od ponad miesiaca. Taka sytuacja powtarza sie rok w rok.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nikita_Bennet    316

Od miesiąca? A nie dłużej? Też jestem z warmińsko-mazurskiego (granice powiatu kętrzyńskiego) i deszczu to ponad miesiąc nie było. Wstrzymaliśmy wszelkie opryski bo temp w cieniu powyżej 25st, nawet saletry na razie nie sypiemy bo nie wiemy czy jest sens.

I masz tutaj rację że to kolejny rok z tak zrytą wiosną (susza).


pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
chwiolas    28

Susza szuszom,południowa wielkopolska też dawno deszczu nie widziała,ale co z tym PROWEM!!!!!!! :):)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.

  • Podobna zawartość

    • Przez odrion
      Panowie i być może Panie. 
      W temacie nowych dopłat wszystko już jest jasne. Wystarczy przejrzeć 1200 stron WPR. To wszystko jest dostępne i każdy może sobie sprawdzić. Mi też nie chce się pisać za dużo bo po pierwsze każdy ma inną sytuację a po drugie zaraz to zginie w tym temacie. Proponuję założyć nowy temat o dopłatach i tam chętnie odpowiem na pytania. 
      Ale jedna rzecz warto tutaj napisać. DkR7 która wprowadza wymóg 3 roślin od 10ha na 2023 jest zawieszona, więc mamy tak nietypowy rok że można siać i 100% 1 rosliny. 
      Dla przypomnienia DKR to coś co jest obowiązkowe i w kolejnych latach (od 2024 ) bez spełnienia wszystkich DKR będzie zero dopłat. 
      Na 2023 zawieszono DKR 7 i 8, a więc zmianowanie, dywersyfikacje oraz tzw. ugorowanie. Wymagana jest pokrywa roślinna na 80% GO. 
      Zróżnicowana struktura upraw to ekoschemat i to dość nisko wyceniany (ok 300 zl). Ten ekoschemat to porażka, bo jare i ozime to 1 roślina, rzepak i zboża są w 1 grupie i nie mogą przekroczyć 65%. Dodatkowo wymóg bobowatych. Zresztą tutaj wyciąg z WPR dotyczący tego ekoschematu. Ekoschemat to jest coś dodatkowego i nie ma wpływu na pozostałe dopłaty.  DKR muszą być spełnione a ekoschemat może być spełniony. 
      Podsumowując na 2023 większość tragicznych ograniczeń jest zawieszona.

    • Przez Lebioda
      Witam. Jak sadzicie czy na nabor KPO. Rolnictwo 4.0 bedzie mozna kupic opryskiwacz z nawigacja? 
    • Przez karolr2
      Witam chcę założyć nowy temat poświecony modernizacji małych gospodarstw na terenach południowowschodniej części Polski.Słuchałem dzisiaj ministra Kalemby i podobno sie szykuje jakaś dla nas pomoc.Jeśli ktoś coś wie to proszę niech się wypowie w tym temacie. Z tego co wiem ja to ma być pomoc dla gospodarstw o wielkości średniej wojewódzkiej ilości posiadanych ha
    • Przez rolnik22
      Czy już coś wiadomo jak będą wyglądały nabory na PROW 2014-20? Na jakich zasadach będą przyjmowane wnioski o dofinansowanie z UE? Co z Młodym Rolnikiem i Rentami Strukturalnymi na kolejne lata?
    • Przez zenmaniek
      Witam
      Jest tu ktoś kto korzystał z dofinansowania na wymianę dachu z azbestu, chce wiedzieć czy w ogóle warto brać to pod uwagę?
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj