cichywielbiciel

W sprawie PROW

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
Cihu    151

jasne rozwoj przede wszystkim... ale nowy sprzet za 150 tysiecy zrobi to samo co uzywany za 70 tys. a zawsze 80 tysi zostaje na polepszenie standardow zycia zeby nie kozystac z toalety na podwórku.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wlodiw    2

Tak, tylko w nowym masz gwarancję, że będzie ci służył, a używany to niestety jest ruletka, i z funduszu ma za te przykładowe 70tyś ma nowy a nie stary. wiec jak by nie patrzyl zysk jest.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Cihu    151

Ale tamten sprzet byl brany bez dotacji. w kazdym razie ja nie chcialbym jezdzic nowym DJ i załatwiac sie razem z krowami. nie wiem jak wy. u mnie sprzetu na podworku nie ma szalowego ale jak przyjemnie jest posiedziec sobie w cieplym przytulnym domku grzejąc sobie tylek w fotelu przy kominku. wszystko musi byc zrownowazone. A oczywiscie traktor juz wdrodze. oszczedności są i jak bedzie okazja - decyzja Prow - to nowe sprzety bedą witac na podwórku. Pamiętajcie koledzy, ze nie jestesmy niewolnikami zeby tylko w polu orac i swinie karmic.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kkrystian    0

czy mógłby ktoś podać link, bądź napisać wymiary i treść tablicy informacyjnej "PROW" bardzo pilne !!!

z góry dzienkx

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mareknh    40

Masz racje Cihu, u nas gdyby nie budowa nowego domu, to byśmy mieli full nowych maszyn, ale standardy życia też muszą być. W sąsiedniej wsi gościu ma około 40 hektarów, 50-60 krów, Deutz-fahr 125 km a mieszka przy oborze w pokoju z łazienką.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Waltra    0

Może ten facet też sobie dom wybuduje jaki będzie chciał,przedłożył poprostu warsztat pracy przed własną wygodę.Najwazniejsze jest to,żeby zachowac umiar zarówno w inwestowaniu w gospodarstwo jak i na inne luksusy kosztem gospodarstwa a także zdrowe podejście do kredytów .Nie sztuką jest obkupić się na kredyt,bo potem może byc różnie.Ekspertyza IBMERowska nie da nam poszaleć ze sprzetem choćbyśmy nawet chcieli .Ja wyznaję zasadę ,że najpierw warsztat pracy a potem reszta i muszę przyznac ,że to się sprawdza .HUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUrrrra miałam telefon z ARiMR ,podpisuję umowę .A kombajn zdradzę teraz to DF 5445H heder 4,2 150 KM na 80 z hakiem do zbioru własnych gruntów.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Chłopakijak to jest z maszyną kupioną ze środków unijnych (SAPARD, SPO, PROW), gdy chce się ją wykorzystywać w swoim gospodarstwie, ale też chciało by się zrobić trochę usług. podobno nie można? Z jakiego paragrafu to wynika? Czy może z umowy podpisywanej z ARiMR? Bo w rozporządzeniu nic na ten temat nie pisze. No i jak to jest w praktyce? Jeździcie takimi maszynami na usługi? Pewnie większy problem jest jak gospodarstwo rozlicza się z Vat-u na zasadach ogólnych?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kris840    0
A co chodzi z tą infrastrukturą drogowo na czym ma ona polegać ;) czy to przypadkiem nie chodzi o utwardzenie podwórka w gospodarstwie popularną kostko lub czymś innym :)

tak chodzi o utwarzdenie podworka kostka brukowa, mam mleko i samochud jedzie po blocie i wyjazd ma zza zabudowan gospodarstwa wiec troche metrow bedzie. czy ty to juz przerabiales? od czego sie zabrac?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jerzy    3

Przyłącze się do dyskusji o celowości zakupu nowych maszyn, tez korzystałem ze środków UE i stałem przed dylematem czy zadłużyc się i brać ciągnik nowy i do tego nie taki jak chciałem mieć czy kupić używkę plus maszyny towarzyszące też używki ale takiej wydajności jakiej chciałem ale za to za swoję pieniądze. Wybrałem drugą opcję i nie załuję, służy wszystko i co najważniejsze nie jestem zadłużony. Moi koledzy pobrali nowe ciągniki na kredytach potem przyszedł świński dołek w 2008 roku i wiem o 2 przypadkach że pooddawali do dilerów maszyny i zwrot do Agencji. Potem spłacanie w wielkim trudem, wywożenie niedośniętych tuczników , wywożenie zboża w najmniej korzystnym momęcie, płacz i zgrzytanie zębami. Byliśmy z żoną na wczasach w Bułgarii 2 tyg, żona dziecko zadowoleni, do domu też kupiłem różne rzeczy, i wiem że żyję a nie wegetuję i nie ma tak że nowy traktor stoi w garażu bo pracuje 5 dni w miesiącu a ja skrobię na raty. Myśle podobnie jak Cihu trzeba też korzystać z życia a nie robić z siebie niewolnika, pewnie za jakiś czas i ja się porwę na nowy ale wezmę taki jak ja chcę i też bez kredytu, a jak te urzędniczki dowiedzą się że masz kredyt to wytrą tobą podłogę na korytarzach agencji, jeden z moich kolegów sie przyznał to nam opowiadał jak nim poniwerano. Pozdrawiam CIHU

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

No ale nie dajmy się zwariować kredyty są po to by je brać ;) Ale wszystko trzeba robić z głową. Musimy mieć jakieś uzasadnienie ekonomiczne, że nie tylko spłacimy kredyt, odsetki, ale i nam się to zwróci. Ja osobiście w mojej sytuacji nie kupiłbym ciągnika na kredyt, bo wiem,, że sam traktor nie wygeneruje mi większego zysku, niż ten stary, którego mam teraz. Ale jeśli chodzi o inną maszynę, dzięki której mógłbym zaoszczędzić, lub zarobić coś więcej niż teraz, to czemu nie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Waltra    0

Obydwaj przedmówcy mają rację.Trzeba znależc złoty srodek ,umieć realnie ocenić swoją sytuację i możliwości.Jak się dysponuje jakąś gotówką PROW jest doskonałą szansą na podreperowanie warsztatu pracy ale jeśli ten PROW ktoś realizuje w całości z wysokooprocent kredytu to już moze się "przewiezc",bo ceny wahają się niesamowicie.Często się zdarza ,ze ktoś chce coś komuś udowodnić ,albo wyleczyć się z kompleksów i kupuje lepszy sprzet od sąsiada.Trzeba kupowac to,co nam pasuje ,co ułatwi i uprzyjemni prace a nie sugerować się tym,co inni sądzą.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

ja myślę że warto korzystać z PROW ale z głową.można kupić nowe maszyny ale żeby nie zadłużyć się na maxa.do 2013 jak nie kupisz to potem takich maszyn nie kupisz bo pokończą się programy.wszystko z głową umiarem.ja np miałem kupić ciągnik nowy.cena poszła o 40tys w gore w stosunku do poprzedniego roku to kupuje półroczny z lepszym wyposażeniem za cenę tamtego gołego. trzeba się rozwijać i stare trupy wymieniać w miarę możliwości by mieć szanse rozwoju.pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
vdan    5

No i mam problem.

4 poprawki.

Dzisiaj babka z ARiMR dzwoniła że musimy odłączyć dzierżawę bo jest za krótki okres do końca, a ma być min. 5 lat jeszcze dzierżawione.

Z 90ha zostanie nam 40 ha. Kupilismy już sprzęt 110km ciągnik, agregat i pług i co teraz, jkak sie okaże że na 40 ha ten sprzęt będzie za duży to jesteśmy ugotowani.

eeehhhh nic tylko sie załamać, ale oczywiście po 4 poprawakach do tego doszli, po wstępnej weryfikacji kupiliśmy sprzęt myśląc że już wszystko gra.

Moze ktoś mi podpowie, doradzi, czy na 40 ha sprzęt taki jak ciągnik 110km i agragat 3 m przejdzie??

POMOCY !!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukasz27    10

przelicznik jest taki 4km na 1 ha więc z ciągnikiem sie zmieścisz. do agregatu też się nie powinni przyczepić . napisz wyjaśnienie że ta dzierżawa która masz bedzie przedłużona ale teraz nie możesz jej przedłużyc bo okres dzierżawy jeszcze trwa.


sprzedam kombajn fortschritt E 517

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dawid777    0

Mam dwa pytania dla tych co wzieli ciągnik na PROW po pierwsze co sprawdza kontrola czy tylko ciągnik czy wertuje całe gospodarstwo? I ile mi zwrócą z ciągnika za 120tys brutto ;) ?


“Sukces, to robienie tego, co chcesz robić, kiedy chcesz, gdzie chcesz, z kim chcesz, tak długo, jak tylko chcesz.” Anthony Robbins
Sprzedam: rozsiewacz rauch zs(a) komet, rozsiewacz kuhn zsa 450 hydr, rozrzutnik czarna białostocka, przyczepę 3.5t niską wywrotkę zarejestrowaną, agregat ścierniskowy kongskilde vibro-flex 9 łap, Prasę z224/1, alufelgi 18" BMW m3 styling 72

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukasz27    10

co do kontroli to ci nic nie podpowiem bo dopiero na nia czekam ;) a zwrot z ciągnika to zależy czy masz 40 lat, warunki ONW, NATURA 2000. a tak ogólnie tood 40% do 60% od wartości netto.


sprzedam kombajn fortschritt E 517

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dawid777    0

Ja z 1971 ale żona z 1972 i na nią jest numer gospodarstwa teren ONW


“Sukces, to robienie tego, co chcesz robić, kiedy chcesz, gdzie chcesz, z kim chcesz, tak długo, jak tylko chcesz.” Anthony Robbins
Sprzedam: rozsiewacz rauch zs(a) komet, rozsiewacz kuhn zsa 450 hydr, rozrzutnik czarna białostocka, przyczepę 3.5t niską wywrotkę zarejestrowaną, agregat ścierniskowy kongskilde vibro-flex 9 łap, Prasę z224/1, alufelgi 18" BMW m3 styling 72

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
przemo92    5

@lukasz27 a jeżeli gospodarstwo leży na ONW i na NATURA 2000 to tez 60% od kwoty netto??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Slavo    55
No i mam problem.

4 poprawki.

Dzisiaj babka z ARiMR dzwoniła że musimy odłączyć dzierżawę bo jest za krótki okres do końca, a ma być min. 5 lat jeszcze dzierżawione.

Z 90ha zostanie nam 40 ha. Kupilismy już sprzęt 110km ciągnik, agregat i pług i co teraz, jkak sie okaże że na 40 ha ten sprzęt będzie za duży to jesteśmy ugotowani.

eeehhhh nic tylko sie załamać, ale oczywiście po 4 poprawakach do tego doszli, po wstępnej weryfikacji kupiliśmy sprzęt myśląc że już wszystko gra.

Moze ktoś mi podpowie, doradzi, czy na 40 ha sprzęt taki jak ciągnik 110km i agragat 3 m przejdzie??

POMOCY !!

 

Hej na 1 ha liczą 3-4KM więc 40ha*3KM to dostaniesz bez problemu 110KM!

znajomy na 44ha dostał agregat uprawowo-siewny 3m,

a z pługiem to nie wiem?? zobacz w pliku ARiMR "Racjonalność zakupów na PROW" jak dobrze umotywujesz to powinni ci przyznać

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukasz27    10

ja mam gospodarstwo polożone na ONW i dostałem 60%. część mojej gminy leży na terenie NATURA 2000 ale to nie ma znaczenia wystarczy jedno.


sprzedam kombajn fortschritt E 517

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dawid777    0

A jakie koszty poniosłeś (biznesplan wniosek i inne)?


“Sukces, to robienie tego, co chcesz robić, kiedy chcesz, gdzie chcesz, z kim chcesz, tak długo, jak tylko chcesz.” Anthony Robbins
Sprzedam: rozsiewacz rauch zs(a) komet, rozsiewacz kuhn zsa 450 hydr, rozrzutnik czarna białostocka, przyczepę 3.5t niską wywrotkę zarejestrowaną, agregat ścierniskowy kongskilde vibro-flex 9 łap, Prasę z224/1, alufelgi 18" BMW m3 styling 72

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukasz27    10

koszty to w sumie paliwo tylko bo wniosek robilem sam. na internecie jest wszystko. jak się robi zgodnie z instrukcją to prawie nie ma pomyłek.mogłem sie zawsze poradzić w firmie w której kupowałem maszyny. wydaje mi się że jak bierzesz ciągnik w danej firmie to oni Ci pomogą nieodpłatnie zrobic ten wniosek bo im tez zależy żeby sprzedać sprzęt.


sprzedam kombajn fortschritt E 517

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dawid777    0

A jak to jest z klasą ciągnika bo przecież nie przyznają mi Fendta czy Zetor czy Case to chyba podobna klasa bo o deutz moge zapomnie ceny z kosmosu a case jx80 ciekawa propozycja a z ziemią nie powinno by problemów bo wujo ma to moge wzią na fikcyjną dzierżawę te 7ha lub na prawdziwą (bo i tak w dzierżawie) tylko 30km ode mnie (ale jeszcze mam tam swojego 3ha danego w dzierżawę na słowo a case 40km\h chyba lepsze rozwiązanie niż proxima.

I jaki koszt biznesplanu?


“Sukces, to robienie tego, co chcesz robić, kiedy chcesz, gdzie chcesz, z kim chcesz, tak długo, jak tylko chcesz.” Anthony Robbins
Sprzedam: rozsiewacz rauch zs(a) komet, rozsiewacz kuhn zsa 450 hydr, rozrzutnik czarna białostocka, przyczepę 3.5t niską wywrotkę zarejestrowaną, agregat ścierniskowy kongskilde vibro-flex 9 łap, Prasę z224/1, alufelgi 18" BMW m3 styling 72

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.

  • Podobna zawartość

    • Przez odrion
      Panowie i być może Panie. 
      W temacie nowych dopłat wszystko już jest jasne. Wystarczy przejrzeć 1200 stron WPR. To wszystko jest dostępne i każdy może sobie sprawdzić. Mi też nie chce się pisać za dużo bo po pierwsze każdy ma inną sytuację a po drugie zaraz to zginie w tym temacie. Proponuję założyć nowy temat o dopłatach i tam chętnie odpowiem na pytania. 
      Ale jedna rzecz warto tutaj napisać. DkR7 która wprowadza wymóg 3 roślin od 10ha na 2023 jest zawieszona, więc mamy tak nietypowy rok że można siać i 100% 1 rosliny. 
      Dla przypomnienia DKR to coś co jest obowiązkowe i w kolejnych latach (od 2024 ) bez spełnienia wszystkich DKR będzie zero dopłat. 
      Na 2023 zawieszono DKR 7 i 8, a więc zmianowanie, dywersyfikacje oraz tzw. ugorowanie. Wymagana jest pokrywa roślinna na 80% GO. 
      Zróżnicowana struktura upraw to ekoschemat i to dość nisko wyceniany (ok 300 zl). Ten ekoschemat to porażka, bo jare i ozime to 1 roślina, rzepak i zboża są w 1 grupie i nie mogą przekroczyć 65%. Dodatkowo wymóg bobowatych. Zresztą tutaj wyciąg z WPR dotyczący tego ekoschematu. Ekoschemat to jest coś dodatkowego i nie ma wpływu na pozostałe dopłaty.  DKR muszą być spełnione a ekoschemat może być spełniony. 
      Podsumowując na 2023 większość tragicznych ograniczeń jest zawieszona.

    • Przez rolnik22
      Czy już coś wiadomo jak będą wyglądały nabory na PROW 2014-20? Na jakich zasadach będą przyjmowane wnioski o dofinansowanie z UE? Co z Młodym Rolnikiem i Rentami Strukturalnymi na kolejne lata?
    • Przez zenmaniek
      Witam
      Jest tu ktoś kto korzystał z dofinansowania na wymianę dachu z azbestu, chce wiedzieć czy w ogóle warto brać to pod uwagę?
    • Przez Lebioda
      Witam. Jak sadzicie czy na nabor KPO. Rolnictwo 4.0 bedzie mozna kupic opryskiwacz z nawigacja? 
    • Przez VonVegans
      Jakby ktoś coś już wiedział to niech pisze
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj