Zaloguj się, aby obserwować  
boku27

Zwolnienie z podatku rolnego a dzierzawa

Polecane posty

boku27    226

Witam. Mam pewien problem z UMIG. Otóż kupiłem działkę i zaniosłem akt not. do urzędu aby zwolnić działkę od podatku rolnego. Tam dostałem odpowiedź że nie przysługuje mi zwolnienie od tej działki ponieważ w urzędzie była umowa dzierżawy bez żadnych pieczątek na czas nie określony złożona przy okazji złożenia wniosku o zwrot akcyzy za paliwo. Tłumaczenie że od 1 września nie uprawiam tej działki nic nie daje. Czy ktoś miał podobny problem prosił bym o odpowiedź lub przytoczenie ustawy jak się bronić. W miedzy czasie umówiłem się do radcy prawnego aby coś wykombinował jeśli może. Przy okazji niech będzie to ostrzeżenie dla wszystkich w podobnej sytuacji. Niech żadne papiery nie przewalają się w urzędach gdy myślimy o kupnie bo wszystko jest przeciwko nam.Z góry dziękuję o porady.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kozulek2    228

a od kogo kupiłeś? .. chodzi tu pewnie o to że skorzystałes z akcyzy -pomoc publiczna i kiszka , albo to ;

 

7. Zwolnienia i ulgi z tytułu nabycia gruntów z Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa w drodze umowy sprzedaży nie stosuje się, jeżeli przedmiotem nabycia są grunty objęte uprzednio przez nabywcę w trwałe zagospodarowanie.

 

8. Za trwałe zagospodarowanie, o którym mowa w ust. 1 pkt 4 oraz ust. 3, 4 i 7, uważa się objęcie gruntów w dzierżawę lub użytkowanie na okres nie krótszy niż 10 lat.a ,albo to;

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
boku27    226

Zapomniałem dodać nabyłem od osoby prywatnej. A w ustawie jest napisane że zwolnienie nie może byc od osoby fizycznej jeśli jest to jakakolwiek rodzina. U mnie nie ma jakiegokolwiek powiązania. Urząd się tłumaczy że nowo nabyła działka nie powiększa mojego gosp. bo ją uprawiałem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kozulek2    228

niestety chyba maja rację , trzeba było najpierw wymówic tą umowe

http://prawo.rolnicy.com/ustawa-o-podatku-rolnym/ustawa-o-podatku-rolnym---rozdzial-4-zwolnienia-i-ulgi-podatkowe.html

 

3. Okres zwolnienia, o którym mowa w ust. 1 pkt 4, wynosi 5 lat, licząc od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym zawarto umowę sprzedaży gruntów lub prawa wieczystego użytkowania, ustanowiono prawo wieczystego użytkowania gruntów lub objęto grunty w trwałe zagospodarowanie w drodze umowy.

Edytowano przez kozulek2

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
boku27    226

Kolego ale co przytoczyleś odnosi sie do dzierżaw ze skarbu państwa a nie prywatnych i nic to nie wnosi do mojego tematu. Poza tym w akcie not. Jak byk jest napisane ze działka nie jest dzierżawiona. Po 2 mogę Dost. Umowę rozw. Dzierżawy z dniem 1 września to urząd szuka dziury w całym ile czasu musi minąć od wygaśnięcia dzierżawy. Normalnie paranoja.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Darekpol    13

Niestety, ale takie jest prawo. Z tego co wiem dzierżawa musiałaby być wypowiedziana minimum na miesiąc przed zakupem i to w gminie. Ale jak napradę jest to Ci nie podpowiem. Proponuję zadzwonić do innej gminy i się zapytać jak jest w takim przypadku. Bo logiczne, że pracownicy Twojej gminy będą robić wszystko, abyś nie miał umorzone.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kozulek2    228

pkt 3- mówi własnie o twojej sprawie - zaniosłes umowe na czas nie okreslony( i tu łapałeś się pod zwolnienie wdług. definicji ) a o zwolnienie z podatku nie złożyłeś ...to tak jakbyś kupił w tamtym roku a w tym dopiero składał o ulgę teraz...konsultacja z prawnikiem może coś pomoże , ja bym próbował- może cos zdziałasz ... umowe rozwiazującą zanieś jak najszybciej

Edytowano przez kozulek2

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
boku27    226

Defakto dzierżawa nie była potwierdzona przez gminę to też nie było sensu jej przez gminę rozwiązywać bądź do gminy zgłaszać tego faktu. Poza tym w ustawie o podatku rolnym nie ma nic napisane o umowie dzierzawy od osób prywatnych innych jak rodzina.

 

ust.1 pkt 3- mówi własnie o twojej sprawie - zaniosłes umowe na czas nie okreslony( i tu łapałeś się pod zwolnienie wdług. definicji ) a o zwolnienie z podatku nie złożyłeś ...to tak jakbyś kupił w tamtym roku a w tym dopiero składał o ulgę teraz...konsultacja z prawnikiem może coś pomoże , ja bym próbował- może cos zdziałasz

Ale te zwolnienie tyczy sie tylko gruntów dzierżawionych z zasobu skarbu państwa i na okres nie krótszy niż 10 lat a to co ty przytaczasz reguluje okres na jaki jest umożenie podatku bo nie musisz lecieć odrazu z aktem do urzędu ale np. Pójść po 2 latach i wtedy dostaniesz ulgę tylko na 3 lata itd.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kozulek2    228

nie wiem czy tak można po 2 latach ...zwolnienie jest na wniosek a nie automatycznie z ustawy ...moim zdaniem powinni uznac Ci tą umowe roz. .. zanies przyjac muszą ,złóż wniosek o ulgę i czekaj na pismo...

 

na zgłoszenie kupna masz 14 dni i o tym to notariusz nawet informuje :blink:

Edytowano przez kozulek2

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
boku27    226

Jest przepis który mówi że nawet następca może skorzystać z ulgi jeśli np. ojciec tego nie zrobił. Masz racje trzeba złożyć wniosek bo z automatu to nie idzie a 14 dni jest na zgłoszenie nowo nabytej działki Ale chciał bym podkreślić że urząd upiera się ze przez wykup tej niby dzierżawy nie powiększyłem swojego gosp. Idąc tą droga wychodzi na to że każde wydzierżawienie gruntu jest powiększeniem gosp. i [powinna być ulga w podatku :wacko: Ale nie ma nic w ustawie o takim stanie rzeczy tylko dzierżawa od skarbu państwa, więc koło się zamyka. Za kilka dni mam spotkać się z radca prawnym i jestem ciekaw co mi odpowie. Na domiar złego za kilkanaście dni kupuje inna działkę i problem ten sam :(

Edytowano przez boku27

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kozulek2    228

mylisz sie własnie pkt. 4 o tym mówi i niema to związku z pkt .7

4. Jeżeli podatnik nabywa lub obejmuje grunty o powierzchni mniejszej niż 100 ha, zwolnienie, o którym mowa w ust. 1 pkt 4, dotyczy gruntów kolejno nabywanych lub obejmowanych w trwałe zagospodarowanie do powierzchni łącznie nieprzekraczającej 100 ha.

 

 

 

i nie była to ''niby dzierżawa ''skoro zaniosłes umowę do gminy

Edytowano przez kozulek2

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
boku27    226

Zwolnienia i ulgi podatkowe

 

Art. 12

 

1. Zwalnia się od podatku rolnego:

 

1) użytki rolne klasy V, VI i VIz oraz grunty zadrzewione i zakrzewione ustanowione na użytkach rolnych,

 

2) grunty położone w pasie drogi granicznej,

 

3) grunty orne, łąki i pastwiska objęte melioracją - w roku, w którym uprawy zostały zniszczone wskutek robót drenarskich,

 

 

Ja nie rozumiem już co ty chcesz mi powiedzieć. Po raz kolejny podkreślam że urząd się czepia tego że ja tą działkę dzierzawiłem bo nie udowodnią mi że ją dalej dzierżawię i przez to nie powiększam gosp. a nie to ze nie zgłosiłem się wcześniej o umorzenie podatku. A w tych artykułach nic nie ma na ten temat chyba że ja już jestem zmęczony i nie myślę racjonalnie więc proszę zinterpretuj te punkty które wskazałeś [po swojemu a nie przytaczaj suchych art.

 

mylisz sie własnie pkt. 4 o tym mówi i niema to związku z pkt .7

4. Jeżeli podatnik nabywa lub obejmuje grunty o powierzchni mniejszej niż 100 ha, zwolnienie, o którym mowa w ust. 1 pkt 4, dotyczy gruntów kolejno nabywanych lub obejmowanych w trwałe zagospodarowanie do powierzchni łącznie nieprzekraczającej 100 ha.

 

 

 

i nie była to ''niby dzierżawa ''skoro zaniosłes umowę do gminy

Ale ta dzierżawa nie jest zgłoszona w urzędzie do podatku chociażby,więc jak mam rozwiązać coś o czym oficjalnie urzędu nie informowałem. Osoba od której kupiłem sama opłacała podatek. Dla mnie oficjalna dzierżawa to zgłoszona w starostwie i wtedy nakaz podatku byłby na mnie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
boku27    226

Zobaczę co na to powie Radca podatkowy, na pewno tu zamieszczę co i jak wyszło. Ale jak chce urząd mnie upierdzielić tak łatwo się nie poddam. Niech się podeprą przepisami a nie interpretacją. Bo każdy interpretuje jak mu wygodnie.

 

 

 

Właśnie wpadłem na genialny pomysł : otóż ma zaświadczenie z gminy o wielkości gospodarstwa z 30.października i wezmę teraz świeże i niech mi powiedzą ze gospodarstwo się nie powiększyło :lol: :lol: ;)

Edytowano przez boku27

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kozulek2    228

moim zdaniem należy Ci się na bank ta ulga ..składaj wniosek i niech Ci dadzą odmowę i podstawę ...dzierżawa ustała to raz a po za tym nic w ustawie poza punktem o krewnych Cię nie obowiązuje...od którego roku była ta umowa dzierżawy?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
boku27    226

dzierżawa była od 2008. Papiery złożę po rozmowie z radca prawnym aby nie strzelić sobie w kolano ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
barrybond    2

Ja mam inny problem z dzierżawioną działką, podatek płaci właściciel,bo w gminie mowia ze tylko własciciel moze go płacic a nie dzioerzawca. W przyszłym roku chce na tej działce zalozyc nawadnianie z faktura na mnie. Pytałem sie w gminie czy bedzie przysługiwała ulga na te działke i twierdza ze nie da rady, bo to musi własciciel zrobic. Maja oni tam racje czy nie? Bo faktycznie moglbym placic mniej za dzierzawe...o wysokosc podatku.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kozulek2    228

niestety nie jestes płatnikiem podatku

 

Edytowano przez kozulek2

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
boku27    226

A nie możesz w starostwie zgłosić dzierżawę to wtedy chyba byłby podatek na ciebie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Lukrolny    2

Podatek płaci dzierżawca tylko wtedy gdy właściciel po wydzierżawieniu gruntów nie prowadzi dalej działalności rolniczej tzn. uzyskał rente, emeryturę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
koparka    0

Żeby nie zakładać nowego tematu napisze tu. Wiec do rzeczy nabyliśmy od ANR przed świętami wieloletnią dzierżawę (dzierżawa od 11.09.2005 do 11.092015) czyli po 8 latach w ramach pierwszeństwa nabycia na warunkach obowiązujących do końca 2013 roku (10% wkładu przed podpisaniem aktu notarialnego + 14 rat na 2%). Ojciec był w gminie i chciał złożyć wniosek o zwolnienie z podatku rolnego ale pani w gminie stwierdziła że to nie przejdzie i w końcu nie złożył tego wniosku . Przeglądając internet natknąłem się na dwie możliwości : pierwsza to że te grunty nie powiększają gospodarstwa bo już je jakiś czas dzierżawimy, a druga to że przy kupnie tej ziemi korzystaliśmy z, że tak nazwę „preferencyjnych warunków zakupu od ANR” podwójna pomoc publiczna. Czy należy się zwolnienie z podatku rolnego, i co sądzicie dobrze rozumuje czy też jest coś o czym jeszcze nie winem?

A pani z gminy mówiła ze jakiś zmiany weszły nie dawno w tej kwestii.

Miesiąc temu kupowaliśmy działki rolne za gotówkę od rolnika (prywatnej osoby) z ulgą nie było problemu.

Edytowano przez koparka

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jaro86    31

czy ktoś z was może pisał pismo do gminy o umorzenie jakiejs części podatku rolnego np. z powodu zaciągniętego kredytu związanego oczywiście z gospodarstwem lub może ktoś podawał inne powody ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Polus0    16

Kolego Jaro, w gminie powinno być coś takiego, że jak inwestujesz w gospodarstwo to dostajesz jakby ulgę w podatku rolnym. Jeżeli np. zainwestujesz 2tyś. a podatku masz 1tyś./rok to przez dwa lata jesteś zwolniony z podatku. Ale wysokość nakładów na inwestycję jakie mogą podlegać zwrotowi, interpretuje gmina. Ja na razie jestem zwolniony z podatku, bo nabyłem gospo, ale jak mi minie to zwolnienie to będę ubiegał się o taką pomoc z gminy. Wiem że to jest, napewno.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kozulek2    228

Ulgi inwestycyjne przysługują wszystkim podatnikom podatku rolnego, którzy:

• budują i modernizują budynki inwentarskie służące do chowu, hodowli i utrzymywania zwierząt gospodarskich oraz obiektów służących ochronie środowiska,

• zakupują i instalują: deszczownie, urządzenia melioracyjne i urządzenia do zaopatrzenia gospodarstwa w wodę, urządzenia do wykorzystywania na cele produkcyjne naturalnych źródeł energii (wiatru, biogazu, słońca, spadku wód).

 

Ulga inwestycyjna przyznawana jest po zakończeniu inwestycji i polega na odliczeniu od należnego podatku rolnego od gruntów położonych na terenie gminy, w której została dokonana inwestycja – w wysokości 25% udokumentowanych rachunkami nakładów inwestycyjnych.

 

Ulga z tytułu tej samej inwestycji nie może być stosowana dłużej niż przez 15 lat, kwota ulgi inwestycyjnej jest odliczana z urzędu w decyzji ustalającej wysokość zobowiązania podatkowego. Podatnicy obowiązani do składania deklaracji na podatek rolny odliczają, określoną w decyzji w sprawie ulgi inwestycyjnej, kwotę przyznanej ulgi od należnego podatku rolnego.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
damian40000    86

czy u was w gminie też jest tak że ulgi inwestycyjnej w podatku nie można odliczyć od dzierżaw od osób prywatnych? Mam dzierżawę od gminy i podatek z tej ziemi jest normalnie ujęty na moim nakazie i na to jest ulga. A mam legalne dzierżawy od osób prywatnych umowy spisane w gminie. I tej ziemi nie chcą mi wpisać do nakazu podatkowego tylko karzą płacić nakaz właściciela ziemi i na to nie chcą mi dać ulgi. Czy tak powinno być według prawa?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować  

  • Podobna zawartość

    • Przez renatkam8
      WITAM wszystkich zakupuje gospodarstwo z działką o powierzchni o,60 ary w czym działka z budynkiem ma 0,17 ary a reszta to użytki rolne czyli 0,73 ary i mam takie pytanie. Jezeli zakupuję działkę z własnych srodków to czy mogę ubiegać sie o dofinansowanie po zakupie ?
    • Przez kuba24051
      witam. ciotka chce wydzierżawić mi dzialkę rolną na której znajduje się jej gospodarstwo (dzialka ok 6ha i na kilku arach gosp.). jak to rozwiazac? chcialbym podpisac umowe na 10 lat i brac doplaty.
    • Przez mark2011
      Witam. Na wstępie nadmienię że nie jestem rolnikiem ale prowadzę pasiekę o wielkości 30 pni pszczelich. A mianowicie w poszukiwaniu ziemi rolnej natrafiłem na ofertę 30 arowego kawałka ziemi rolnej lecz zalesionego ok 9-10 lat temu. Grunt w dokumentacji widnieje jako orny. Nigdy nigdzie zalesienie nie było zgłaszane. Po zakupie bym chciał wyciąć część drzew aby stworzyć ostoję dla pszczół. Moje pytanie brzmi czy nie zgłoszenie tego zalesienia może skutkować odpowiedzialnością karną? Czy ja jako nowy właściciel mam obowiązek to zgłosić? Czy nie powinno być problemu z wycinka powołując się na Art.83f o ochronie przyrody.?
    • Przez srubek99334
      Witam jestem w 3 klasie technikum, od września będę miał zawód rolniczy i chciałbym się dowiedzieć co muszę zrobić żeby wydzierżawić ziemię od agencji nieruchomości rolnych. Z góry dziękuję za odpowiedzi 
    • Przez Karolina94
      Witam, nie wiem czy tu dostanę jakieś rady,ale chyba warto spytać
      Tydzień temu kupiłam gospodarstwo rolne, 1,50ha. Chciałabym teraz dokonać kilku zmian, po 1) stoi tam stara drewniana stodoła w b.złym stanie nadaje sie jedynie do rozbiórki, chciałaby ją rozebrać a na jej miejsce, na te fundamenty postawić budynek gospodarczy, czy na takie cos będę potrzebowała zgody, czy do 35m2 wystarczy zgłoszenie? Druga sprawa to do domu chciałabym, wręcz musze, dostawić kotłownie,kotłownia miałaby ok 10m2 czy również na to wymagana jest zgoda, czy wystarczy zgłoszenie? Działaka zagrodowo-rolna.
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj