Gość Profil usunięty

Budowa chlewni 60 loch cykl zamkniety

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

Czy oplaci mi sie budowac chlewnie na ok 70 loch w cyklu zamknietym? Dodam ze hodowla mialaby sie odbywac na pelnym ruszcie, bezsciolkowo, wszystkie pasze pelnoporcjowki z zakupu. Swoje 35 ha do obsiania zbozem, rzepakiem i na sprzedaz. Czy moze lepiej wogole nie inwestowac w trzode? Dam rade utrzymac 3 osoby na samej uprawie gleby II, III, IV klasy? O dokupieniu ziemi niestety raczej nie ma mowy ze wzgledu na jej brak a raczej "trudno-dostepnosc".... Dodam jeszcze ze oprocz gospodarstwa jest dodatkowy dochod w postaci pensji z pracy zony.... Pozdrawiam

 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ja mam 6 loch około 80 tuczników 40ha ziemi pasze robie sam i po odliczeniu kosztów to po poniedziałkowej sprzedaży tucznika powiem że mi wyszło na czysto ok. 80-100zł za sztukę. Nową oborę bym postawił bo się opłaca ale nie mam na tyle funduszy. Mojego ojca kolega ma oborę około 1000 tuczników a swojej ziemi około 2ha pasze cały czas kupuje i nie narzeka wcale na zyski. Ale to wszystko zależy od ceny zbóż i zbytu ale zawsze się wyjdzie na swoje.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

Tak tylko po jakim czasie zwroci mi sie ta inwestycja... I czy wogole zdazy za mojego zycia...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli dostane dotacje PROV to bym zrobił oborę na 1000 sztuk ale o ile mi dadzą . a ty 70 Loch chciał byś mieć to jest 1400 tuczników, każdy tucznik po 100zł =140000 tys.zł rocznie więc w przeciągu kilkunastu lat powinna sie zwrócić inwestycja

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kendzior15    87

Rolnikextreme nie na darmo masz taki nick bo ekstremalnie podchodzisz do nie zawsze wyjdzie po te 100 zł za tucznika i nie zawsze bedzie tyle zysku ja za bardzo na świniach sie nie znam ale moim zdaniem jak masz już jakąś hodowle i doświadczenie to powinieneś spróbować jeżeli masz już troche funduszy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

Czy moze lepiej modernizowac stara chlewnie i trzymac okolo 20 loch i wtedy pasze ze swojego zboza robic?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

na 20 lochach jest więcej pracy niż na 70 bo na 20 to niewarto wkładać za dużo kasy bo mały zysk wyjdzie.A na 70 to juz można myśleć o podajnikach paszowych i wgl o bardziej nowoczesnej oborze, przynajmniej takie jest moje zdanie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

Tylko ze chcialbym jak najmniej się zadłużyć dlatego nie wiem na co się zdecydować... :unsure:

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

najlepiej idz do osrodka doradztwa rolnego jeżeli taki masz w pobliżu tam ci powiedzą co się opłaca a co nie. To jest najlepsza porada "fachowa" ja regularnie chodze, wielu rolników z tego nie korzysta ale to jest duża pomoc w wielu trudnych pytaniach, bo na takich stronach każdy wyraża swoje zdanie.Wiele z takich porad jest przydatna ale część nie :P Tak jak już pisałem moim zdaniem lepiej jest mieć więcej loch niz mniej, ale tam ci na 100% pytań udzielom odpowiedzi

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

Na sam budynek + pozwolenia i projekty wyjdzie mnie pewnie ok 1,5 mln złotych + kolejne 100 tyś. na stado, a do tego wszystkiego dochodzą rachunki no i oczywiście zakup pasz, szczepienia.... Ehh... :( Ciężko, ciężko...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Początki zawsze są trudne a do tego rolnictwo to trudny zawód ale z biegiem czasu i własną pracą można dużo osiągnąć ja jeszcze nie dawno zaczynałem z 2ha ziemi dzisiaj mam 40 przzyznam szczeże że mi na papierosy ledwo starcza ale wszystko w gospodare inwestuje ale co miesiąc coś przybywa talerzówka,pług większy ciągnik itd ale jak już potem się wszystko ma to aby zyski się liczy a nie nakłady i straty

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

Tylko trzeba jeszcze z czegoś żyć... :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Na życie zawsze wystarczy moim żródłem na życie jest truskawka i remonty maszyn rolnych teraz myślałem o porzeczce bo z samych świń to nie wyrobisz na gospodarke i na siebie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
LonelySoul    141

^^ bzdura totalna. z samych świń da sie żyć godnie. trzeba tylko mieć wiedzę i dbać o stado . ciekawi mnie skąd taki koszt budpwy wziałeś ? firma Ci wyliczyła ile by kosztowało na gotowo ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wojtal24    2471

Na życie zawsze wystarczy moim żródłem na życie jest truskawka i remonty maszyn rolnych teraz myślałem o porzeczce bo z samych świń to nie wyrobisz na gospodarke i na siebie

 

Piszesz ze z samych świń nie wyrabiasz na gospodarkę, a koledze qbassowi24 doradzasz żeby chodował świnie i wyżej piszesz że z 70 lochami jest mniej pracy niż z 20, no nie wie czy dla Ciebie jest łatwiej ogarnąć 70 porodów 70 kryć i szczepienia niż 20 porodów, kryć szczepień, i jeszcze zostaje Ci na jednej sztuce 100zł to poco uprawiasz truskawki i naprawiasz maszyny


ZETOR TEAM

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

gdybym miał gotowe pasze to bym i nie dorabiał na truskawkach i maszynach tylko kołomnie nigdzie niema paszarni ni nic a większa ilośc ziemi wiąże sie z maszynami a na maszyny tez trzeba mieć kase świnie dadzą mi na życie ale zbraknie na maszyny a jak kupie sprzet to na życie zabraknie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

Te koszty to tylko mój przypuszczalny strzał....

 

Ale tą paszę też trzeba mieć za co kupić a na tyle sztuk to nie jest mały koszt...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wojtal24    2471

gdybym miał gotowe pasze to bym i nie dorabiał na truskawkach i maszynach tylko kołomnie nigdzie niema paszarni ni nic a większa ilośc ziemi wiąże sie z maszynami a na maszyny tez trzeba mieć kase świnie dadzą mi na życie ale zbraknie na maszyny a jak kupie sprzet to na życie zabraknie

 

A po co Ci blisko paszarnia mi przywożą pasze 60km z dawnego Provimi bo teraz to się inaczej nazywa, a po za tym to ty masz dopiero 17 lat to jak ty możesz sam gospodarstwo rolne prowadzić i doradzać komuś na ile loch ma chlewnie budować najpierw szkołę jakaś rolniczą skończ.


ZETOR TEAM

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

 

A po co Ci blisko paszarnia mi przywożą pasze 60km z dawnego Provimi bo teraz to się inaczej nazywa, a po za tym to ty masz dopiero 17 lat to jak ty możesz sam gospodarstwo rolne prowadzić i doradzać komuś na ile loch ma chlewnie budować najpierw szkołę jakaś rolniczą skończ.

 

 

Po 1 mam 27 lat mam ukończone technikum rolnicze i mam swoje gospodarstwo a po 2 to na takich stronach nigdy nie podaje swoich prawdziwych danych jak chcesz wiedzieć

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Napewno lepiej zainwestować w nową chlewnię niż w nowy traktor, bo starym tak samo się zrobi jak i nowym:) Chlewnia pracuje cały rok 24 na dobę więc warto zainwestować w jakiekolwiek udogodnienia. Sam budynek możesz postawić tzw. systemem gospodarczym - wyjdzie dwa razy taniej. Dużym kosztem jest niestety wyposażenie. My dwa lata temu za 12 porodówek na rusztach i odchowalnię na 160szt. zapłaciliśmy 70tys bez paszociągów:/ Roboty budowlane w starej chlewni pochłoneły 20tys razem z materiałami. Firma za samą robociznę chciała 70tys:D

 

Jak byliśmy na wyjeździe terenowym z uczelni to mi producent mówił że orientacyjny koszt budowy tuczarni na rusztach to jest wartość dwóch tuczników na jedno stanowisko w chlewni. (tak obrazowo)

 

My paszę robimy sami bo wg. moich wyliczeń na 1 tonie zaoszczędza się ok. 100zł. (nawet w przypadku zakupu zboża, kiedyś nawet właściciel mieszalni pasz przyznał mi w tym rację).

Edytowano przez snickers_2005

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

A czy może mi ktoś powiedzieć na ile sztuk tuczarnię bym potrzebował tak mniej więcej od 20 macior + rezerwa gdzieś +/- 10 macior (czyli do 30) i ewentualnie jaki bylby koszt budowy oraz wyposazenia takiego obiektu? Chodzi mi o budynek na pełnym ruszcie. Oraz jak duży zbiornik na gnojowicę bym potrzebował dla tylu sztuk?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wojtal24    2471

Są firmy które się tym zajmują poszukaj w necie na szybko przychodzi mi firma Rol-stal która projektuje i wyposaża budynki napisz do nich meila lub zadzwoń podjedzie handlowiec i Ci wszystko wytłumaczy rozrysuje wyliczy przecież nie musisz ich od razu wynajmować


ZETOR TEAM

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

Wiem ze moge skorzystac z ich pomocy, ale moze ktos z uzytkownikow forum byl w podobmej sytuacji i by sie podzielil info ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wojtal24    2471

Ja mogę Ci podpowiedzieć że jeżeli chcesz ruszta betonowe to mogę Ci polecić firmę SiB Łowicz robią na wymiar, cenowa są nieźli, ja brałem od nich 2 lata temu i jest ok, resztę prac wykonywaliśmy sposobem gospodarczym samemu z murarzem. Wcześniej na porodówkę i odchowalnie kupowałem używane plastikowe ruszta 60x40cm poszukasz w necie to coś znajdziesz deski plastikowe wy grodzeniowe kupowałem z firmy Farma Żuromin tam też brałem czesc nowych ruszt plastikowych (nie za specjalne) te używane są mocniejsze i tak nie pękają, wentylatory i kominy do wentylacji ale to już było jakiś czas temu z 4 lata klatki porodowe i pojedynki też kupowałem używane zachodnie ocynkowane szambo robiłem w ziemi jedno 2komorowe a drugie jednokomorowe A jak byś chciał budować na PROW to i tak pewnie będziesz musiał wynająć jakaś firmę a to są już koszty


ZETOR TEAM

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Budować na prow i wynająć firmę będzie drożej niż zrobić systemem gospodarczym bez dotacji, oczywiście mówię o budynku, nie wyposażeniu:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez dzony9203
      Witam.
      Zastanawiam się nad zrobieniem ramy do bron ciezkich.
      Myślę aby domyślnie miała 6-7 pól, składana oczywiście. Pewnie hydraulicznie. 
      Będzie to ciągnąć ciągnik o mocy 80 koni.
      Z jakiego materiału radzicie zrobić ramę? Profil, ceownik czy może dwuteownik? Jak grubość ścianki?
      Pozdrawiam.
    • Przez RyszarsSkow
      Dzień dobry, jestem właścicielem 8 hektarowego gospodarstwa ze starą chlewnią na około 25 loch i tuczarnią na 450 tuczników. Zastanawiam się nad rozpoczęciem hodowli świń, ale 8 ha jakie posiadam nie przekonują mnie do startu z taką hodowlą bo musiałbym dokupywać dużo zboża. Zastanawiam się czy wtedy będzie to w ogóle opłacalne, czy lepiej zacząć tucz kontraktowy na około 350 tuczników? Czy ktoś może napisać coś więcej o tuczu kontraktowym?
    • Przez PiotrUrbaniak
      Witam planuje postawić przechowalnie na ziemniaka i mam pytanie z czego stawiać i jakie to są koszty może wy budowaliście i wiecie jaki jest koszt budowy m2 gotowego budynku
    • Przez nikonn21
      Czy jest ktoś kto uprawia owoce w tunelach i chciałby się podzielić doświadczeniami? Chodzi mi o głównie o kwestie techniczne 
    • Przez pedzel
      witam będę robił przyczepę jednoosiową sztywną i proszę o  porady co do materiałów:przyczepa o wymiarach 3 x 1,7m burty 0,5m otwierana tylko tylna burta reszta na stałe przyspawana ładowność do max 3 tony na dolny zaczep , mam zrobioną oś z rury grubościennej na piastach z lublina i kołach z lublina ramę myślałem z profila zamkniętego 80x40x3 w kształcie trójkąta na to w poprzek profile 40x40x3 na podłogę blacha 3mm a na burty 2mm czy będzie to miało sens i czy wytrzyma te 3 tony ładunku
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj