Darek578

Dopłaty do ziemi na której rósł las.

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
Nikita_Bennet    315

co do wałów przy rzecze to dalej nie wiem - armir mówi że nie, ornitolog i doradca RS też mówią że nie. Tylko dlaczego nie, skoro jest to użytkowane (nie jest też drogą jak to czasami z wałami bywa).

Jednak jak pamiętam sprawę sprzed kilku lat to 13 arów lasu wyciętego (zezwolenie okazałem w arimr) w dawnych latach jest dziś normalnie składane jako łąka (takie jest użytkowane rzeczywiste). Owszem chcieli uciąć, ja im kwit że wycięto + oświadczenie że łąka, oni że nie, ja im to róbcie kontrolę ale spotkamy się w sądzie. Sprawa stanęła że drzew nie było na pierwszych ortofotomapach a im też nie chciało się chyba jechać i stanęło na moim tzn składam o TUZ (ewidencja gruntów ma dalej las).


pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Beti177    26

Fajnie, że jest coraz więcej ludzi, którzy dociekają swoich praw i tego co im się należy. Większość jakby usłyszała raz od pracownika Agencji, że się nie należy, to nawet by nie próbowała. Pochwalam i niecierpliwie czekam na opis efektu końcowego. Pozdrawiam.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
MARAKAM    64

Wg mnie sprawa wygląda następująco :

Wariant pierwszy wynajmujesz geodetę który robi ci nową mapę i stwierdza aktualne powierchnie i dostajesz całe dopłaty bez żadnych problemów.

Wariant drugi składasz wniosek dopisujesz działkę i wtedy sprawdzają PEG i gdy go nie ma (stare zdjęcia) to ci uwalają tą powierzchnię i nakładają sankcję (wszystko zalezy od przekroczenia %), odwołujesz się i wszystko zależy od organu drugiej instancji a nastepnie po utrzymaniu w mocy decyzji od sądu a tu wiadomo kazda sprawa indywidulna. Ja osobiscie radziłbym wziąść geodetą (pod warunkiem żej jest to jakaś sensowna powierzchnia) i masz święty spokój. Przecież to ty masz udowodnić że tam nie ma lasu.

Powodzenia

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Beti177    26

Skoro ziemia została już przekwalifikowana na uprawną, to geodeta już był ;) chyba że masz kolego na myśli kolegę Nikita_Bennet, a nie kolegę zakładającego temat, ale temu koledze chodzi o wały, nie o lasy. Aktualny zapis w wypisie z rejestru gruntów nie jest na tyle istotny, co stan faktyczny.

 

Sprawa jest bardziej skomplikowana, a sankcji nikt nie nałoży jeśli rolnik składa wniosek w tzw. "dobrej wierze" , a tak jest, ponieważ nie chce wyłudzić pieniędzy, bo ziemia faktycznie jest uprawiana. Rolnik nie musi znać wszystkich kruczków prawnych, on nie wymaga, tylko wnioskuje o dopłatę, a o tym czy mu się należy ma zdecydować ARiMR, które zawsze może odmówić,ale musi to uzasadnić, także nie ma tu mowy o żadnych sankcjach. Sankcje to by były, jakby zgłosił na dopłatę, a tam by las rósł itd.

Edytowano przez Beti177

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nikita_Bennet    315

zabawy z przeklasyfikowaniem gruntu będę robił w tym roku - najlepszy sposób tylko niezbyt tani bo 2koła na dzień dobry a potem tylko w górę cena idzie ;)


pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Beti177    26

No niestety jest to taki koszt, u nas 2500 zł. To nie warunkuje otrzymania dopłat, po prostu ureguluje sytuację w dokumentacji. Decyzję o dopłacie w Twoim przypadku tak samo jak i u kolegi Darka ARiMR musi rozstrzygnąć indywidualnie. Gdyby to było takie proste i oczywiste kolega Darek dostał by jasną i przejrzystą odpowiedź, a tymczasem jego sprawa będzie dopiero rozstrzygana. W każdym razie trzeba próbować. Co do geodety, to mnie by było szkoda tyle kasy na geodetę do tak małego areału. Dałabym sobie z tym spokój. Ale każdy ma inne priorytety i inny zasób portfela ;) . Powodzonka koledzy :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

:huh: skąd takie koszty przekwalifikowania @Nikita_Bennet, @Beti177 ? za samą operację przekwalifikowania działki (ok. 1 ha) zapłaciłem w tym roku 350 zł

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Beti177    26

Tyle kosztuje u nas geodeta obecnie zawołany w tym celu. Pięć lat temu płaciłam 2000zł za swoją działkę i nie była to opłata naliczana od areału, tylko od całej tej imprezy :D ( moja działka miała niecałe 3 ha ). Sąsiad płacił w tym roku 2500zł , ale nie pytałam o szczegóły, za jaką działkę i od jakiej powierzchni, czy nadal jest to jak w latach ubiegłych, tylko podrożało, czy jak. Ale wcale mnie to nie dziwi, że może być taka różnica, jak mając ziemię w dwóch gminach, w jednej płacę 30zł za byle jakie zaświadczenie, a w drugiej za takie samo 65 zł :D W takim niestety kraju żyjemy. Nikita_Bennet z całkiem innego rejonu niż ja i też od 2000zł w górę u niego, także to nie jest odizolowany przypadek.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

na terenie województwa jest co najmniej kilka osób z uprawnieniami do wykonania gleboznawczej klasyfikacji gruntów także czasem warto poszukać tańszej opcji ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
samex69    34

więcej bo jak jest zmierzone przez geodete to oni biorą poprawkę na ukształtowanie terenu.

 

Geodeci biorą poprawkę na krzywiznę Ziemi czyli przy działkach nawet po kilkanaście Ha raczej to nie ma sensu - po prostu ta różnica jest nie zauważalna dla zwykłych potrzeb.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nikita_Bennet    315

 

na terenie województwa jest co najmniej kilka osób z uprawnieniami do wykonania gleboznawczej klasyfikacji gruntów także czasem warto poszukać tańszej opcji ;)
w powiecie jest jedna, następne są w powiatach ościennych i niechętnie robią coś jak słyszą że mają się udać do powiatowego ośrodka dokumentacji geodezyjnej w moim powiecie. Nawet nie idzie o kasę, po prostu ciężko się sprawy załatwia i im za bardzo się nie chce, no i dojazd dochodzi. Dlatego też na razie nie ruszam tego przeklasyfikowania aż będzie więcej do robienia.

pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Darek578    0

Miałem napisać jak sprawa potoczy się dalej, wiec tak pismo dostałem z treścią pozytywną. Ziemia która dawniej widniała jako las może być składana do dopłat bezpośrednich jako ziemia uprawna. mając odpowiedz na piśmie mogę działać dalej i spać spokojnie.

Mam nadzieje że komuś się przyda taka wiadomość.

 

Pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez Tomasz2000
      Witam, 33 lata mieszkałem w gospodarstwie z rodzicami. Po ślubie w 2009 tescie przepisali nam 1.5h ziemi. Miesiac temu przemeldowałem sie do zony gdzie na działce przepisanej przez tesciow wybudowalismy dom. Chciałem przejsc do krus-u z racji ze mam odpowiednia ilosc ziemi przeliczeniowego 1.34h. I tutaj pytanie czy bedą kary za niezgłoszenie do krus ziemi??. Zadnie dotacje z krus nie były brane . Ziemia nie była uprawiana.
    • Przez Kalub
      Dzień dobry, chciałbym dowiedzieć się na jakiej klasie ziemi można uprawiać jęczmień hybrydowy? Posiadam 2 ha słabej ziemi chyba klasa VI i zastanawiam się czy urośnie tam jęczmień hybrydowy? 
    • Przez kris148a
      Witam, chciałem spytać czy jeśli mając na siebie ziemię na własność oraz ziemię wziętą w dzierżawę a będę przechodził na rentę chorobowa nie pełną na której nie muszę pozbywać się ziemi własnej a co z tą dzierżawioną muszę ją oddać? To nie dużo 1,5ha ale ona mi jest potrzebna żeby mieć dojazd do swojej. Ale z drugiej strony nie chce mieć problemów w krus
    • Przez mateuszm023
      Witam, planuję przeznaczyć pole klasy 4-5, ok 1 ha na działkę pod zabudowę, tzn na rozbudowę gospodarstwa. Zaznaczę od razu że pole to leży niecały kilometr od mojego gospodarstwa. Moje pytanie do użytkowników to czy ktoś już to robil? jak to wygląda, jaki koszt? czy zależy to od powierzchni? czy jest z tym dużo papierów i załatwiania spraw, jak długo to może trwać? 
    • Przez Fugeo
      Cześć
      Mam pytanie jak to jest ze sprzedażą ziemi po sprawie spadkowej? Osoba A założyła sprawę i finalnie sąd przyznał ziemię właśnie tej osobie. Teraz ta osoba chce ją sprzedać. Czy jest jakiś okres "karencji" tzn zakaz sprzedaży przez okres iluś tam lat czy może od razu ją sprzedać?
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj