Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
rolnik115    140

Witam tak jak w tytule mam zamiar przeprowadzić 3fazy do garażu. Skrzynkę mam na oborze odległość do garażu do skrzynki ok 10-15m. I teraz moje pytanie jaki dać przekrój kabla? Czy dać to w rurkach? W garażu będzie podłączona spawarka 400a i sprężarka.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
sebek1213    0

rurek nie musisz dawać sa kable które można zakopać bezpośrednio w ziemi w sklepie powiedz co zamierzasz zrobić tam ci dadzą odpowiedni przewód

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Roki212    1818

Jest specjalny kabel ziemny, kładzie się normalnie do ziemi bez rurek oznaczenie YKY

Co do przekroju to pierwsze pytanie jaki masz przekrój doprowadzający napięcie do tej skrzynki na oborze bo nie ma sensu dawać większego przekroju niż ten jaki masz tam.

teraz drugie pytanie jaka to instalacja TN-S (5 przewodowa PE i N) czy TN-C (4 przewodowa PEN), wtedy będzie wiadomi ile żył potrzebujesz

Edytowano przez Roki212

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Sadek    1123

Przewód bez rurek YKY (rowek wykopany i pod przewód jak i na przewód polecam zasypanie drobnym piaskiem bez KAMIENI) ilość żył to zależnie czy instalacja 5 czy 4 żyłowa, nie koniecznie musi być różnicówka aby był przewód 5 żyłowy.

Proponuję w garażu założyć też rozdzielnię tak dla bezpieczeństwa aby każdy obwód był zabezpieczony odpowiednim bezpiecznikiem, kiedyś się tak nie robiło ale dziś są już inne technologie.

 

Różnica w cenie 5*4 mm2 a 5*6 mm2 to zaledwie 3 zł/mb a przy 15 mb to nie majątek.

 

Ja ostatnio do zasilenia garażu położyłem przewód 5*10 mm2 gdzie zasilenie jest wykonane przewodem aluminiowym 6 mm2 (ale z czasem na pewno będzie zmienione) garaż w tej chwili to tylko oświetlenie ale gość ma transport więc nigdy nie wiadomo co w tym garażu powstanie i jakie będą tam odbiorniki.

 

Jest takie przysłowie : "Kto się buduje to Go się nie żałuje."

Edytowano przez Sadek

"Cogito ergo sum"
Pozostaję: otwarty, elastyczny, ciekawy.

 

GG 8872878

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Roki212    1818

Dla pełnej satysfakcji jeszcze niebieska folia kablowa dla potomności hehe :P

A co do przekroju zgadzam się lepiej dać większy przekrój z zapasem. Mi chodziło o zasilanie już zmodernizowane aby nie przesadzać z przekrojem.

​I właśnie dobrze napisałeś o tej rozdzielnicy, jak nie ma różnicówki to zawsze tam można ją dać i podział na obwody. Teraz właśnie bezpieczeństwo najważniejsze

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Sadek    1123

Fakt. Folia obowiązkowo można sobie darować jeżeli przewód idzie prosto z pkt A do B ale nigdy nie zaszkodzi dać nawet jak i idzie prosto.

 

Jasne z przekrojem nie można popadać w przesadę.


"Cogito ergo sum"
Pozostaję: otwarty, elastyczny, ciekawy.

 

GG 8872878

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rolnik115    140

to jest kabel taki jak idzie od słupa do rozdzielni ciężko go zgiąć rękami jest to chyba5x6mm

ale chyba mi wystarczy tylko 5x4mm. Tę rozdzielnię też dać? bo będę planował z tego kabla jeszcze puścić światło na starą oborę jeszcze.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Sadek    1123

Dając rozdzielnie masz możliwość zabezpieczenia oświetlenia jak i gniazdek 1F i 3F odpowiednim bezpiecznikiem, co przekłada się na bezpieczne użytkowanie jak i niezależność działania obwodów..

 

Jeżeli masz na myśli przewód od słupa ASXSN "fiński" , "warkocz" to zapewne jest to nie mniej niż 16 mm2.


"Cogito ergo sum"
Pozostaję: otwarty, elastyczny, ciekawy.

 

GG 8872878

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

Kolego daruj sobie te pytania, bo z prądem nie ma żartów, a widzę, że i tak sobie nie poradzisz. Wezwij fachowca i będziesz miał wszystko dobrze zrobione. A dla kolegów doradzających też mam drobną poradę: dla własnego bezpieczeństwa byłbym ostrożny z udzielaniem takich porad, chyba, że chcecie brać odpowiedzialność za skutki poczynań autora pytania.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Roki212    1818

Spokojnie kolego nikt mu nie tłumaczy jak ma to wszystko podłączyć, tylko jakie materiały zastosować, do 10 postu nic nie pisał że sam osobiście będzie to robił.

I zapewne skoro nie wie jak podłączyć różnicówkę to nikt nie będzie mu tu tego tłumaczył jak to poprawnie wykonać bo jak napisałeś z prądem nie ma żartów :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
asharot    446

Żeście koledze doradzili jak by w garażu miała być produkcja tworzyw sztucznych gdzie jest kilka wtryskarek a chłop ma garaż 4x5m jedną spawarkę i jeden kompresor.

Edytowano przez asharot

Naklejki piktogramy: http://tiny.pl/g7fxv

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Roki212    1818

I do tego podepnie starą oborę, potem w przyszłości zażyczy sobie bóg wie co tam jeszcze podpiąć więc chyba lepiej zrobić raz a dobrze :P a nie jakieś partactwo, że będzie potrzebna za jakiś czas przeróbka i wchodzenie w kolejne koszty...

Do ziemi spokojnie może dać YKY 5x6mm2 jak kolega wcześniej napisał, następnie rozprowadzi to do gniazd siłowych YDY 5x4mm2 i pozostałe podłączenia YDYp 3x1,5 i 3x2,5 mm2.

Takie przekroje wystarcza mu w zupełności. A wykonanie tego oczywiście zlecić komuś kto się na tym zna ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
fliegl    22

Jak byś uważnie czytał to rozdzielka jest już na starej oborze.Jedna rozdzielka w gospodarstwie wystarczy bo jak wyjdzie jakaś awaria to nie wiadomo gdzie szukać i czego.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Roki212    1818

A jak byś Ty czytał dokładnie to nigdzie nic nie napisałem do tej pory o rozdzielni :P jeśli to do mnie się tyczyło i rozdzielka jest na nowej oborze do starej chce dopiero prowadzić :lol: I właśnie odwrotnie jak jest jedna to może być problem. Jak awaria to nie masz prądu wszędzie.

Autor tematu napisał że ma skrzynkę na oborze i wspomniał coś o kablu idącym od słupa więc liczę że ma tam też licznik. I za licznikiem zabezpieczenia tej obory na której ma skrzynkę, więc nie ma sensu wpinania się do tych zabezpieczeń obory, skoro można wpiąć się bezpośrednio za licznikiem i przed istniejącymi zabezpieczeniami i zrobić oddzielny obwód na garaż i tam wstawić skrzynkę i zabezpieczenia na ten garaż i oddzielny znów obwód na inne odbiorniki. Jak będzie chciał sobie wyłączyć prąd to nie będzie go wyłączał we wszystkich budynkach :) Ale to już kto będzie robił to będzie wiedział o co chodzi

Edytowano przez Roki212

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Sadek    1123

Jak byś uważnie czytał to rozdzielka jest już na starej oborze.Jedna rozdzielka w gospodarstwie wystarczy bo jak wyjdzie jakaś awaria to nie wiadomo gdzie szukać i czego.

 

Kolego nic bardziej mylnego, rozdzielnia ułatwia użytkowanie a nie utrudnia, dla przykładu robi się zwarcie w budynku A i wyrzuca zabezpieczenie w tym budynku a pozostałe są zasilone, w przypadku jednego zabezpieczenia nie wygląda już to tak ładnie.


"Cogito ergo sum"
Pozostaję: otwarty, elastyczny, ciekawy.

 

GG 8872878

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Grzesiek84    30

jeśli chce robić w garażu rozdzielnie niech pamięta o selekcji, czyli zwróci uwagę jakie ma zabezpieczenie na zasilaniu skrzynki z której chce pociągnąć kabel do garażu. Jaka spawarka będzie zasilana - co by nie okazało się że wyda ładną sumę na różnicówkę a w efekcie będzie mu ciągle wyrzucać. Patrząc z zasad bezpieczeństwa zabezpieczenie różnicowe powinno być!!! Jeśli nie masz doświadczenia zleć pracę komuś z doświadczeniem a po drugie nie warto oszczędzać na elementach i zabezpieczeniach - życie jest bez cenne.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rolnik115    140

Myślę, że dobrze zrobiłem schemat tylko nie wiem jak wyprowadzić z tego uziemienie jeśli by ktoś dorysował uziemienie do tego schematu był bym wdzięczny:) Ta siwa kreska to zasilanie z starej skrzynki na oborze są tam watowane bezpieczniki topikowe

Ndhf.png

 

Myślę, że dobrze zrobiłem schemat tylko nie wiem jak wyprowadzić z tego uziemienie jeśli by ktoś dorysował uziemienie do tego schematu był bym wdzięczny:)

Ndhf.png

Edytowano przez rolnik115

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez MARAKAM
      Witam mó problem przedstawia się nastepująca na częścią mojej działki przebiega LINIA ENERGETYCZNA cztery lub 5 przewodów do domu sąsiada a tam mam wolna przestrzeń i chciałbym postawić tam garaż bo powoli nie mam gdzie trzymać maszyn, a bardzo nie lubię trzymać ich na dworzu i teraz moje pytanie czy próbować budować, chciałby zrobić to na zgłoszenie, a dokładniej na dwa zgłoszenia. Lub pobudować garaż z płyt betonowych takich od płota. Czy jest coś takiego możliwe i czy ktoś próbował. Jakie mausza być minimalne odległości od przewodów.
    • Przez jarekvip99
      Mam w planach wybudowac garaz o powierzchni okolo 200 metrow kwadratowych w ksztalcie litery L z dachem jednospadowym. szerokosc garazu to 8 metrow i stad moje pytanie czy wytrzyma dach obciazenie sniegu? sciany pustak zuzlowy gdyz nie trzeba go obrzucac na poczatku ani nic i lepiej dac calego czy np 3/4 by wystarczylo? dach pewnie drzewo co metr krokwia potem laty i blacha trapezowa. a moze mozna z czegos taniej zrobic dach? blacha raczej by zostala ale np stal zamiast drzewa i co ile by bylo trzeba zrobic? w halach stalowych robia co 4 metry minimum nawet i do 6 metrow. ale czy stal nie drozsza niz drzewo? bylem zainteresowany tez hala stalowa ale najlepiej aby zgralo sie wszystko z moimi starymi budanki i jakos wygladalo wszystko razem to musi byc buden w ksztalcie litery L.
    • Przez supertraktor1
      Jaki jest koszt budowy garażu murowanego o wymiarach 10mx8m na maszyny rolnicze
    • Przez Camel7771
      Witam. Chciałbym dobudować wiatę do garażu o wymiarach 7m x 9 m. i mam pytanie co z planem? Jak to załatwić jak najtańszym kosztem? Trzeba cały plan na taki budynek robić czy są jakieś obejścia że wyjdzie to taniej? bo to w sumie tylko dwie ściany i dach. Proszę o poradę jeśli jest ktoś w temacie. Pozdrawiam.
    • Przez Filipson
      Witam. Mam zamiar przerobić garaż na oborę dla opasów i potrzebuję Państwa pomocy jak byłoby najkorzystniej wykorzystać posiadane pomieszczenia. Na chwilę obecną posiadam 17 sztuk byków oraz 4 sztuki jałówek - wszystkie mają około 10-11 miesięcy. W najbliższym czasie zamierzam dokupić około 10 sztuk młodych cielaków (miesięcznych). Dobrze byłoby gdyby udało się wplanować 2,5-3 metrowy korytarz. 
      Załączyłem szkic garażu wraz z jego wymiarami wewnętrznymi.  Na kolor ciemnoczerwony zaznaczyłem drzwi które mają niecałe 4 metry szerokości. Wysokość garażu to 3 metry. Ściana wewnątrz budynku może być zburzona gdy będzie to konieczne. 

×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj