uglibugli

Samolot do zbioru ogórków

Polecane posty

uglibugli    75

Witam

Przymierzam się do zrobienia samolotu do zbioru ogórków o szerokości 15m (taki mi pasuje bo mam taką belkę przy opryskiwaczu) na początek chciałbym zrobić coś prostego bez taśmociągu tylko ze ludzie leżą i zamiast taśmy ułożone skrzynki i 0,5m podest i osoba która by je odnosiła i wymieniała. Chciałbym go zrobić składanego ponieważ nie mam opcji żeby zostawiać go na polu i muszę nim zjeżdżać na noc do domu składanie miałoby być coś na wzór bron ciąganych czyli samolot na wózku siłownikiem podnoszę platformę do poziomu i składam dwie połówki na wózek a międzyczasie podmieniam dyszel na dłuższy i jadę do domu ;) Mam pytanie jak jest rozwiązany transport przy oryginalnych samolotach na unimogach albo mb trackach ??? czekam na wszelkie wasze sugestie :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
matisz    121

Czesc :) Akurat tak sie składa ze co roku jezdze na ogorki do niemiec takze moge ci troche podpowiedziec ;) po pierwsze nie za bardzo widze to składanie tak jak brony bo nad ludzmi musisz miec plandeke chroniaca przed słoncem bo nie znam nikogo kto w lecie wytrzymał by w takiej temp. w takim słoncu, po drugie przydało by sie zeby samolot miał niezalezne hydrauliczne podnoszenie skrzydeł tak zeby na kazdym skrzydle mozna bylo ustalic wysokosc konca skrzydła. I jesli chodzi o tasmociagi to przydały by sie bo mimo wszystko do odnoszenia na jedno skrzydło musi przypasc jedna osoba a to liczy sie z tym ze podczas odnoszenia zawsze w jakims tam stopniu pogniecie krzaki a przy kilkunastu przejazdach jedna rajka ogórasy moga to odczuc. Jakbys jeszcze czegos nie wiedział albo chciał zapytac to wal smiało ;)

 

Aaa.... a jesli chodzi o transport to ten na ktorym my pracowalismy był zawieszany na ciagniku na TUZie na czas zbiorow i zostawał codzinnie na polu, ale po skonczonym sezonie jak trzeba było go sciagnac na hale był odczepiany i miejscu mocowan do ciagnika było doczepiane kólko i z drugiej strony tak samo i był ciagniety tak jakby wzdłuz ale byl strasznie długi i zeby nim przejechac musielismy go sciagac o 2 w nocy zeby nie było ruchu i wtedy dawało rade.

Edytowano przez matisz

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
uglibugli    75

Jeżeli chodzi o plandeke to myślę ze jakoś sobie poradzę gdyż planuję zrobić lekki rozbieralny stelaż i na to zakładać lekka niebieską plandekę bo jednak ciepło w sezonie ogórkowym to jest jeden z największych wrogów ;) to składanie myślę ze wypali szczególnie jeżeli zrobię go bez taśmociągów i dzięki temu będzie miał długość gdzieś około 7m a takim czymś można bez problemu manewrować bo niestety muszę go transportować nie ma opcji żeby zostawić go na polu bo rano już by go nie było a zarywać nocki żeby go pilnować to też mi się nie uśmiecha niestety ;( jeżeli chodzi o ustawianie wysokości skrzydeł to na końcach chcę dać koła dzięki którym będę mógł regulować wysokość skrzydeł niezależnie od siebie :) A mam do ciebie pytanie mógłbyś mi podać mniej wiecej jakiej długości są te materace na których się leży i ile jest od krawędzi materaca do krawędzi taśmociągu ??? No i największym problemem jest jeszcze prędkość bo nie mam aktualnie ciągnika z biegami pełzającymi a 60-tka na 1 polowej pewnie bedzie za szybka :( i tu chciałbym założyć most od jakiegoś auta i skrzynie biegów i napęd brać od WOM i samolot miałby pchać ciągnik :) W taśmy nie chcę inwestować bo ma być to projekt niskobudżetowy bo ogórka mam mało tylko wkurza mnie to że przy ręcznym rwaniu mam strasznie duże straty bo po rwaniu wygląda jakby stado koni po nim biegało :(

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
matisz    121

Zacznijmy od tego czy masz na tyle ludzi zeby obsadzic samolot na jeden przejazd? Jesli chodzi o predkosc to rzeczywiscie 60 nie da rady bo my jesli był wysyp to kawałek liczacy 300 metrów jechalismy ok 4 godziny, a długosc materacy to zmierz sobie mniej wiecej tak zeby jak sie ktos polozy i zwiesi rece to tak zeby miał troche za kolano, dalej nie ma sensu bo jesli rwiesz w deszczowe dni to wiadome ze ktos bedzie w kaloszach w błocie i wiadomo ze sie beda strasznie brudzic, a własnie jesli chodzi o ten naped pchajacy samolot nie wiem czy to da rade pchnac c-360 i jeszcze swoj własny ciezar jak troche popada badz w czasie deszczu bo ogorka trzeba rwac bez wzgledu na pogode bo potem narosnie za duzy, no chyba ze załozysz na ten most jakies opony w jodelke.

 

Co do odległosci tasmy do krawedzi materaca to ciezko wyczuc bo u nas jest dwa samoloty i na jednym jest blizej na drugim troche dalej i to zalezy od osob ktore rwia jedni wola blizej drudzy dalej, takze nie dojdziesz :D Najlepiej bedzie jak sobie własna odległosc przyjmiesz tzn połoz sie na łozku zwies rece i przed soba na wysokosci głowy badz troszke nizej postaw sobie skrzynke i ustaw ja tak zeby ci było wygodnie rwac i wkladac do niej ogorki. Mam nadzieje ze moje wskazowki w czyms pomoga ;) Jak skonczysz budowe to wstaw jakies fotki :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
uglibugli    75

jeżeli zacznę budowę to napewno pochwalę się fotkami ;) narazie to wszystko są plany i szukanie koncepcji teraz musze policzyć koszty i myślę ze między świętami a nowym rokiem coś zacznę działać ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
uglibugli    75

No i mam teraz największy problem z szybkością do poruszania się ciągnikiem jak myślićie czy most od samochodu + skrzynia biegów i napęd od womu załatwi sprawę biegów pełzających ??? Bo ceny przystawek do mtz sa tak nie adekwatne przy moim areale ze po prostu będę musiał zrezygnować z budowy jeżeli nie ominę tego problemu mniejszym kosztem :(

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
matisz    121

hmmm pomysł nie głupi tylko pytanie czy znajdzie odpowiednio duzy i mocny silnik zeby poruszac sie samolotem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wojtal24    2467

@uglibugli do samolotu musisz mieć traktor z biegami pełzajacymi i to ok 100KM


ZETOR TEAM

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Stiven1983    0

Moce silników hydraulicznych są różna podawana w kw a np. 11 kw +przekłasnia 1:10 lub inna i powinno grać.

 

100km to mprzesada przecież poruszając się tak wolno przy takim przełożeniu to nawet silnik spalinowy 10km powinien to pociągnąć, chyba że chodzi ci o mase traktora.

 

Stosując większe koła w samolocie mp. jodełka jak w starach 6x6 do tego duże przełożenie z silnikiem olejowym powinno śmigać

 

Silnik o mocy 10kw x przełożenie 10x i masz 100kw Pozdro.

 

podany niżej silnik jest spory ale jest cała masa mniejszych

http://allegro.pl/silnik-hydrauliczny-orbitralny-bmr200-moc-14-kw-i3777493813.html

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
matisz    121

U nas z jednym samolotem smigał deutz-fahr 10006spezial a z drugim mercedes trac 1400 takze spore sprzety i powiem ze deutz i tak był troche za mały

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
uglibugli    75

Ale te samoloty o których wy mówicie są strasznie duże ciężkie i całe podwieszane na ciągnikach a z tym co ja sobie planuje zrobić to myślę ze bez problemu da radę poczciwa 60-tka i tak patrząc w internecie to widzę ze ludzie stosują 60-tkę bez zadnych biegów pełzających i zdaje to egzamin wiec na razie daję spokój z przełożeniami bo może uda się ze będą one zbędne ;) Na razie główny problem mam czy pchać się w taśmociągi czy też dać sobie spokój i poświęcać 1-2 ludzi na odnoszenie ogórków w skrzynkach (przypominam ze mam hektar ogórka i nie chce pchać się w koszty ;) W ogóle mam dwa projekty i nie wiem który zrealizować i czy przeboleć koszty zrobić porządny ciągany składany samolot czy zrobić jak najprostszą platformę z leżakami miejscem na skrzynki i chodnikiem do odnoszenia bez składania i zbędnych bajerów ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wojtal24    2467

@uglibugli ja sie na tym dobrze nie znam, ale mój kolega ma samolot kupny do ogórków sieje tych ogórków 6-8ha z tasmami które ogórki transportuja do skrzyniopalet, myslał tak jak TY ze może bedzie jezdził biegami polowymi i niestety za szybko i ludzie nie zdażą dobrze oberwać ogórków i przy nastepnym zbiorze sa już przerosniete, traktor też musi mieć jakieś obroty silnika zeby napedził cała hydraulikę, chyba że ty chcesz tylko tak jak piszesz zbierać w klatki i odnosić, ale gdzie bedziesz te klatki odnosił musisz przyczepe ciagnać za samolotem


ZETOR TEAM

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
uglibugli    75

Powiem tak ze sam nie wiem jak to wyjdzie w praniu :) i sam nie wiem jeszcze jaką konstrukcję obrać na razie nie chce dawać taśmociągów wiec myslę ze hydraulika wyrobi zresztą jest na YT samolot przy c-360 z dwoma taśmami na hydraulice i daje radę bez żadnych problemów ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
uglibugli    75

Z tego co widziałem w komentarzach to miał a nie moge z nim się skontaktować bo nie mogę wysłać do niego PW :( a pewnie jego doświadczenie było by bardzo pomocne :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
saszeta    164

miałem. Teraz jest w okolicach Włocławka. Skrzynia biegów od żuka, most od żuka, koła 15,3 od przyczepy, motoreduktor. Skrzydła koniecznie na siłownikach i rozdzielacz żeby działały niezależnie.

Ten z filmiku nie głupio pomyślany bo można chyba bez problemu i szybko złożyć do transportu. Chociaż lepiej jak taśmy są za rękami a nie przed czyli pod zbierającymi bo wygodniej. Ja rwałem sporo do 6 cm a w takim tempie jak ten jedzie na filmie... . U mnie było 40 albo 60 metrów na godzinę najwolniej a 400 najszybciej. Skrzynia 4 biegowa więc cztery prędkości

Miałem sporo zdjęć ale pokasowały mi się i teraz mogę tylko z pamięci pomóc

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wojtal24    2467

@uglibugli ten z twojego filmu jest świetny i uważam że coś takiego zrób sobie tylko nie wiem jak z tą prędkością sześćdziesiątki, a spróbuj założyć konto na yt i napisać do gościa od tego filmu a jak by do 360 założył skrzynie z biegami pełzającymi od zetora 6211 nie wiem jaki to jest koszt ale ten samolot jest niezły na mniejsze plantacje


ZETOR TEAM

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
uglibugli    75

A wiec tak przedstawię wam mój plan ;) cały samolot ma być na przyczepie jednoosiowej o rozstawie kół takim jak w c-360 (powiedzcie mi czy jakieś przyczepy miały taki rozstaw ??? bo słyszałem ze 3,5 tonówka była by odpowiednia ;) ) no i idąc od przodu czyli od tyłu ciągnika będzie szła rama o szerokości rozstawu kół od ciągnika żeby można było obrywać radlinę która będzie szła między kołami ciągnika pózniej rama będzie zwężona i dana do ośki a nad ośką będzie miejsce na 4-6 skrzyniopalet (powiedzcie mi jakie są standardowe wymiary skrzyniopalety bo producenci na stronach różnie podają) składany będzie tak jak brony ciągnione ze siłownikiem cała platforma samolotu do pionu i dalej ręcznie składane skrzydła do tyłu tak ze będą przy samych skrzyniopaletach i całość zestawu będzie miała gdzie 3 metry szerokości i 5 długości wiec praktycznie jak standardowa przyczepa :) jedyny dylemat to taki ze wlałbym zrobić samolot przy ciągniku a skrzyniopalety "za samolotem" (odwrotna sytuacja niż na filmie) ale wtedy będę miał problem bo nie będę miał jak zrobić odciągu do trzymania skrzydeł znowu zrobić identycznie jak na filmiku i po postawieniu 4 skrzyniopalet w miejscu gdzie oni teraz układają sobie worki zasłoni mi cały widok na osoby leżące lecz z drugiej strony było by to rozwiązanie bezpieczniejsze bo ludzie leżeli by tyłem do kierunku jazdy i po zastosowaniu taśmy pod materacem przaktycznie nawet gdyby ktoś się zsunął to poprostu bez kolizyjnie spadnie sobie za samolot i nic mu się nie stanie a przy pierwszej opcji jednak te 3 osoby (1 zrywająca radlinę między kołami i 2 po bokach) są dość mocno narażone na jakiś nieszczęśliwy wypadek i przejechanie przez koła przyczepy i teraz nie wiem która opcja lepsza ;( ale i tak chyba będę przy opcji nr 1 ponieważ kontakt wzrokowy to podstawa :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
saszeta    164

Rozstawów w 60 jest kilka. Najlepiej rozstaw sobie na maxa i tak sobie zostaw na stałe. Rząd pod kołami zazwyczaj najlepiej plonuje.

Najlepsze są ażurowe plastiki o wymiarach 1,00x1,20m ale cena takiej to ok 500zł

u mnie leżeli tyłem do kierunku jazdy. Z tyłu była ciągnięta przyczepa na którą wchodziło się pomostem z samolotu.

Skrzynia pełzająca z zetora na pewno jest za szybka. Raz próbowałem ciągnąć kubotą i valtrą i tam minimalne prędkości to 100m/h ale w wysypie ta prędkość jest za duża

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
uglibugli    75

kurcze szkoda ze nie masz żadnych zdjęć tego twojego samolotu bo na pewno podpatrzyłbym jakieś ciekawe rozwiązania ;( Jeżeli chodzi o rozstaw 60-tki to musi być 1425 mm bo t-25 mam też tak samo i 60-tka chodzi w opryskach a t-25 w wieloraku i muszą mi się pokrywać te rozstawy ale wydaję mi się ze d-35 ma odpowiedni rozstaw osi ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
saszeta    164

u mnie wszyscy ziemniaki sadzą na 62,5-67,5 a ja na 75. Gość kiedyś zobaczył i powiedział że ja pole marnuje :lol: . Oprócz tego że mam mniej np. przejazdów czyli roboty to nic się nie zmieniło. Sadzeniaków idzie tyle samo na hektar

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
uglibugli    75

No a ja mam 72,5 wiec prawię taki jak u Ciebie wiec nie uważam ze mam mały rozstaw i dla mnie to juz jest max więcej nie uznam :) kurde naprawdę nie masz jakiś zdjęć tego twojego samolotu ??? a powiedz mi jaki mialeś napęd taśm ??? mechanika czy hydraulika ???

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj