Skocz do zawartości

Polecane posty


green    3

Witam wszystkich serdecznie

 

W dniu dzisiejszym zapadł dłuuuugo oczekiwany wyrok Trybunału Konstytucyjnego, dotyczący niezgoności z Konstytucją art. 12 ust. 4 ustawy o krajowym systemie ewidencji producentów, ewidencji gospodarstw rolnych oraz ewidencji wniosków o przyznanie płatności .

 

Przepis ten zakłada, że w przypadku małżonków tylko jedno z nich może dostac numer producneta (a co za tym idzie dostawać dopłaty z ARiMR) nawet wówczas gdy mają rozdzielnośc majątkowo i w rzeczywistości prowadzą dwa osobne gospodarstwa. Obecnie Trybunał stwierdził niezgodność tego przepisu z Konstytucyjną zasadą równości obywateli. Poniżej link do sentencji wyroku:

 

http://www.trybunal....13/rozprawy.htm

 

Jednocześnie TK zostawił ustawodawcy maks. 18 miesięcy na zmianę zasad nadawania numeru producenta. Po upływie tego czasu (liczonego od dnia publikacji dzisiejszego wyroku w Dzienniku Ustaw) zakaz nadawania dwóch osobnych numerów producenta dwojgu małżonkom prowadzącym osobne gospodarstwa traci moc.

 

Oznacza to, że już wkrótce Ministerstwo Rolnictwa weźmie się za przygotowanie zmian w ustawie. Na pewno pojawią się nowe przepisy mające zagwarantować ARiMR możliwość kontroli i oceny czy gospodarstwa są faktycznie odrębne. Będzie ciekawie.

 

 

Natomiast dla bezpośrednio zainteresowanych tematem, oznacza to:

 

- dla ich małżonek albo małżonków bedzie możliwe nadanie osobnego numeru producenta i czerpanie z tego wszelkich korzyści jakie prawo z tym wiąże;

 

- w przypadku gdy w przeszłości odmówiono małżonkowi nadanie osobnego numeru w ewidencji producentów możliwe będzie wznowienie postępowania o ile nie upłynęło lat 5 od odmowy przyznania numeru drugiemu z małżonków.

 

- w przypadku osób, którym po zawarciu związku małżeńskiego "nakazano" "połączenie" gospodarstw posiadanych przez każde z małżonków przed ślubem i pozostawiono numer tylko jednemu z nich, możliwe będzie również uzyskanie odszkodowania przez tego z małżonków, któremu posiadany numer odebrano.

 

 

Zachęcam do zadawania pytań. Zainteresowanym służę pomocą, bo ten temat będzie na pewno miał dalsze konsekwencje.

 

 

pozdrawiam

Edytowano przez green

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

solek01    30

Miałem przed ślubem z żoną dwa gospodarstwa i kazano nam połączyć. Czy teraz będziemy mogli je rozdzielić?

Czy będzie potrzebna rozdzielność małżeńska? O jakim odszkodowaniu piszesz? co masz na myśli?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

green    3

@solek01 - to zależy czy po ślubie mieliście wspólność małżeńską czy ustanowiliście rozdzielność. W tym drugim wypadku można będzie dochodzić od Skarbu Państwa odszkodowania za pozbawienie praw do dopłat posiadacza odrębnego gospodarstwa z powodu niekonstytucyjnej dyskryminacji z powodu bycia osobą zamężną/żonatą.

Jeśli małżonkowie mają wspólnośc majątkową to co innego - wówczas dochody z gospodarki idą do wspólnego majątku, więc traktuje się ich analogicznie do współposiadaczy.

Edytowano przez green

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Wiadomość z agroFakt.pl


henio2    101

A jeśli nie było rozdzielności to czy jedno z małżonków może mieć numer producenta czy drugie również?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

akowicz111    130

A jak będzie wyglądała moja sytuacja ? Przed ślubem miałem swoje gospodarstwo, a w 2008r teść przepisał na córkę (moja żona) swoje gospodarstwo (renta strukturalna).Chcieliśmy skorzystać z MR (wiek żony,wykształcenie i wielkość gospodarstwa pasowała) ale agencja odmówiła, bo wg jej było to powiększenie wspólnego gospodarstwa. Dodam że w trakicie małżeństwa nic nie nabyliśmy żadnego majątku ani żadnych ruchomości. Nawet notariusz twierdził jak można powiększyć coś czego nie ma.Więc ja pytam w agencji jaki ja mam status, to powiedzieli że współposiadacza :blink: . Żeby było śmieszniej to teścia krowy przepisali do mojego gospodarstwa ( pytam na jakiej podstawie a oni że tak ma być), ale płatność PZ zabrali ( teść dostawał). Nawet sami pracownicy w agencji się sprzeczali między sobą (jedni przyznawali mi rację, a drudzy nie bo nie można mieć dwóch numerów ). Mam nadzieję że w miarę jasno opisałem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

green    3

Witam

@akowicz111 - trochę umknął mi ten temat, wię odpowiedź mocno spóźniona, ale za to w nieco uaktualnionych okolicznościach.

Generalnie to, co Pan opisuje jest klasycznym przypadkiem tego jak przepisy dot. ewidencji oraz ich interpretacja są sprzeczne z Konstytucją.  Jeśli dobrze zrozumiałem gospodarstwa w sensie prawa cywilnego macie odrębne (należą do odrębnego majątku każdego z małżonków) i ARiMR absolutne nie prawa traktować tej sytuacji inaczej.  Gorzej, że trudno w tej chwili w sposób konkretny oszacować stratę związaną z utratą możliwości ubiegania się o Młodego Rolnika, bo wiadomo -sama chęć wzięcia udziału w naborze jeszcze nie oznacza pieniędzy w kieszeni, wię wywalczyć odszkodowanie byłoby trudno ze względu na trudności ze wskazaniem konkretnej wartości poniesionych strat.

Natomiast, jak pisałem na wstępie, sytuacja teraz przynajmniej uległa wyklarowaniu, gdyż w końcu w dniu 7.01.2015 weszła w życie nowelizacja ustawy o ustawy o krajowym systemie ewidencji producentów (...) w której obecnie mowa jest czarno na białym, że:

 

w art. 12 ust. 4 otrzymuje brzmienie:

„4. W przypadku małżonków oraz podmiotów będących współposiadaczami gospodarstwa rolnego nadaje
się:
1) jeden numer identyfikacyjny temu z małżonków lub współposiadaczy, co do którego współmałżonek lub
współposiadacz wyrazili pisemną zgodę;
2) odrębny numer identyfikacyjny od numeru, o którym mowa w pkt 1, jeżeli wnioskodawca prowadzi samodzielnie
odrębne gospodarstwo rolne stanowiące zorganizowaną całość gospodarczą.”,

 

a po ust. 4 dodaje się ust. 4a w brzmieniu:

„4a. Wnioskodawcę, o którym mowa w ust. 4 pkt 2, wpisuje się do ewidencji producentów i nadaje mu się
odrębny numer identyfikacyjny.”;

 

Tak więc jeśli faktycznie gospodarstwa są odrębne, warto bezzwłocznie skłądać wniosek o nadanie drugiego numeru w ewidencji.

 

pozdrawiam

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się


 • Podobna zawartość

  • Przez karol
   Zapraszam do wypowiadania się na temat prowadzenia rozrachunków z tytułu VAT w gospodarstwach rolnych. Jakie są Wasze doświadczenia?
  • Przez coolman111
   Jakie są ceny ziemi w waszych rejonach?
    
   Wątek o cenach ziemi w 2013 i dyskusja z tym związana dostępna tu: http://www.agrofoto.pl/forum/topic/72441-ceny-ziemi-2013/
   Dyskusja o cenach we wcześniejszych latach do zobaczenia tu: http://www.agrofoto.pl/forum/topic/5089-ceny-ziemi/
    
   Statek a co ma powiedzieć "normalny" rolnik co ma z 20ha . Kupować działki o pow. nie więcej jak 1ha i bawić się na takich małych powierzchniach jeśli powiedzmy jest przyzwyczajony, że ma co najmniej z 10ha w jednym kawałku.
  • Przez jestem_z_miasta
   Cześć, 
   mam nadzieję, że trafiłem w dobre miejsce. Odziedziczyłem 6 hektarów ziemi (2 łąki, 4 ziemi) łąki w 3 działkach, pola w 2 + budynki gospodarcze i maszyny. 
   I nie wiem co z tym zrobić. 
    
   Mieszkam w mieście 70km od wsi w której znajduje się ziemia. I raczej nie zostawię mojej pracy, bo po prostu ją lubię, a codziennie dojazdy nie wchodzą w grę. 
    
   Mielibyście jakieś porady, co mógłbym zrobić, aby zarabiać na tej ziemi i jednocześnie nie musieć tam pracować non - stop? Szukam czegoś, co pozwoli wyciągnąć z tego więcej niż na dzierżawie. 
    
   Mam nadzieję, że ktoś podrzuci jakieś fajne pomysły  
    
   dzięki!
  • Przez Arni
   Czy musieliście zrobić plan i dostać pozwolenie od sąsiadów żeby zrobić dach na oborze?
   Jak to było u was?
    
    
   Pozdro Arni
  • Przez xPatrx
   Siema! Jak się odnosi prawo do jazdy traktorem z pasażerem?? Mówię o takich zwykłych ciągnikach jak T25, c330, c360, itp? Bo wiem, że te nowe mają wbudowane 2 siedzenie.
×