Kasta

Do Siewu Bezorkowego

Polecane posty

Kasta    7

Witam , czy do Siewu bezorkowego , przy siewniku (talerzowym) są potrzebne kółka kopiujące (dociskające) ? Slyszalem , ze dzieki tym kólkom sa szybsze , rowne i lepsze wschody. Ale czy to jest az takie wazne do siewu bezorkowego?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Case90    0

Według mnie to nie potrzebne są aż tak bardzo. Najważniejsze żeby ziarna były przykryte. No ale to już niech odpowiadają ci co stosują ten system. :D Pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomek73    579

Ja twierdzę że do każdego siewnika powinny byś kółka dociskowe. Do bezorkowego ciekawa maszyna jest z kockerling , za redlicami jest wał z ceownika, ale C zawnetrzym, który trafia w redlinę ze zbożem. Częściowo zalepia się ziemią i robi on taką stozek w ziemi.

Teraz mam Focusa z kółkami i widzę różnicę w siewie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomek90    2248

Kółka dobra sprawa, trzymaja chyba stałą głębokość jak się nie mylę. Takie pytanie, a na stopkowych redlicach pójdzie siać przy uprawie bezorkowej bo mam zamiar spróbować pare ha po rzepaku.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomek73    579

Właśnie zapomniałem dodać że przy siewie bezorkowym stosuje się większy nacisk na redlicę, wtedy nasiona mogą zostać wysiane zbyt głeboko i nierówno, kółka nie pozwolą tego zrobić.

Redlicami stopkowymi po rzepaku posieje się, bo nie ma resztek pożniwnych. Tu jednak trzeba pilnować się,

najlepiej po desykacji, jak nie było to spryskać glifosatem.

Po skoszeniu po 2 tygodniach zrobić podorywkę gruberem, dlatego po 2 tygodniach po powschodzi rzepak i jak jest mały to ładnie go wymiesza i nie ma śladu, po drugie łodygi po rzepaku będą całkiem suche, rozsypią się i nic po ich nie zostanie. Od razu można by było siać.

Jak po tygodniu zrobi się podorywkę to trza liczyć na 3 podorywki.Po 2 tygodniach zrobi się na 2 razy.

Potem pilnować jak poplon rzepaku będzie miał DO 15 CM to druga podorywka na głęboko, jak będzie większy poplon to będze duży problem z wymieszaniem i z przesuszoną ziemia.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomek90    2248

Staramy się nie desykować. Zgoda 2 tygodnie po zbiorze jeśli popada, jeśli nie trzeba raczej zaraz po zborze uprawka.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomek73    579

Tu nie chodzi o to że jak będzie mokro.

Ja raz za kombajnem robiłem podorywkę i tragedia. Gruber zabijał się i cieżko. Po tygodniu to dużo powschodziło i trza było jednak 3 razy jechać. Po 2 tygodniach jest super,Po łodygach nie ma śladu, ale to po desykacji

W tym roku po reglone to część glifosatem jechałem po skoszeniu z 10 dni, a resztę gruberem, było tak sobie, reglone nie suszy łodyg, było dość zielono po koszeniu.

Ale ja dopiero w rzepaczysko po 2 tygodniech wjeżdzam podorywki robić, tak mi najlepiej wychodzi i sąsiad też się nad tym przekonał i teą robi tak jak ja.

Po pszenicach, do bezorkowego to najlepiej za kombajnem. Bo potem słoma nie skruszeje i rzepak bardzo ciężko siać, w tym roku nie dałem rady posiać musiałem orać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomek90    2248

No ale jak z wschodami samosiewów rzepaku jak będzie sucho, przeciez tu problem. Po pierwszym zabiegu nie musi być tak ładnie aby resztki nie były widoczne, wystarczy aby ładnie pomieszałko. Trzecia sprawa zbyt pozniej uprawki to wyparowanie wilgoci o czym się już nie raz przekonałem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomek73    579

Jak jest sucho to samosiewy rzepaku mają 5-10 cm, no jak jest sucho to jest troche problem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Rolnik1111    27

Witam

Czy mając ciągnik 130km da się zastosować uprawę bez orkową?

Z siewnikiem nie byłoby kłopotu tylko większość agregatów do głębokiej uprawy potrzebuje minimum 150-160km.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kasta    7

Ja 140 km ciągam unie crossa 3m , ale ma ciężko. Więc do 130 km , poszukaj 2,5m.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kasta    7

Ja mam fendta 714 vario (2005r.) . Mocy mu nie brakuje , po prostu jak sie wbije gruber na 30 cm. To sie kopie , drapie . Wiec ja jade na 25 cm. I jade 9 km/h

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomek73    579

Według mnie w Crosie są źle ustawione redlice, ja przestawiłem, te nakrętki na klucz 45mm popuściłem, mam za nimi 35mm gwintu, dzięki tamu kont natarcia redlicy jest wiekszy, są bardziej położone.

Niestety za mało miałem docisku, tak mi się wydawało, przy głebokości 25 cm i musiałem dodać podkładki 35mm pod sprężyny, tyle ile rozkręciłem tyle podkładki dałem.

Kockerling wcale nie ma takiego małego zapotrzebowania, tak jak wszystkie, jak głęboko się wsadzi.

Edytowano przez tomek73

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rafalwwe42    1

w systemie bezorkowym duże znaczenie odgrywa docisk redlic które muszą wcinać się na potrzebną głębokość, kółka dogniatające utrzumuję wysiewy na jednakowej głębokości. jak chce się to zrobić dobrze to kółka kopiująco-dociskowe są potrzebne. Ja orze co 2 lata, po skoszeniu rzepaku uprawa ściernicka, po 2 tyg wszystko co powschodziło pryskam glifosatem żeby nie ciągło wody. jak wszystko upali to wjerzdzam talerzówką dzień przed siewem a potem siew pszenicy.po zborzach wykonuję orkę ze względu na dużą ilość resztek pożniwnych słoma cięta, oczywiście przed orką rzycho jest uprawianę żeby przerwać parowanie. Po soi wierzdzam agregatem talerzowym i na drugi dzień sieję bezorkowo. stosuję na glebę pożyteczne mikroorganizmy którę bardzo dobrze wpływają na to że gleba jest "puszysta", dlatego nie wykonuję orki co rok tylko co 2 mniej wiecej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Vladoo1    9

jak Was interesuje strip till to tu mozna sie czegos dowiedziec sam nie bardzo wierzyłem ale obserwuje od paru lat w tym roku zasiałem tak rzepak w przyszłym roku mysle o pszenicy na angielskim kanale maja coś takiego jak zip till małe zapotrzebowanie mocy ale nie ma nawozu facet co to wymyslił sieje tak juz 6 lat jak narazie u niego same zalety, jak by co to byłem u niego widziałem jego pola.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
LukaszC5    23

Oglądałem ten filmik parę miesięcy temu i nie mogę uwierzyć że możliwe jest uzyskanie dobrych plonów.Przecież w takim czymś musi być pełno chwastów.Powinno się najpierw uprawić to talerzówką i za 2-3 tygodnie opryskać herbicydami.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dawidg2    31

Oni ściernisko pryskają. Po co koszty robić w talerzówce. Pole ma być tylko w pasach uprawiane.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomek73    579

Dziwne, 6 letni a 142 ha, pewnie tak siał że i tylko tyle posiali i odpóścili sobie siew tym agregatem.

Ja moim focusem posiałem 250 ha w dwa lata z usługami, a sam mam z 80.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kasta    7

Jak dzwonilem , to powiedział , że kupił go jako popokazowy , a dla niego jest za mały , bo ma 100ha i musi jechać 100 km do pola. A z drugiej strony , nie idzie chyba cofnąc licznika hektarów. A co do Focusa , jesteś zadowolny? Są jakieś wady? Bo z początku tez byłem zainteresowany , tylko cena ;/

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dawidg2    31

Ten Vaderstad nie aplikuje nawozu przy siewie. moim zdaniem to wada przy pasowej uprawie czy chciecie normalnie siać w ściernisko?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kasta    7

Ten Vaderstad nie aplikuje nawozu przy siewie. moim zdaniem to wada przy pasowej uprawie czy chciecie normalnie siać w ściernisko?

 

Nie po ściernisku pójdzie podorywka , a po podorywce pójdzie Gruber Unia Cross na 25 cm , zamiast orki.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dawidg2    31

Podorywkę zrób gruberem na 12-15 cm albo płycej według uznania ale redlicami ze skrzydełkami. Oni tylko pryskają i sieją, potem znów oprysk. zbytnio się w uprawę nie zagłębiają.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez flinston
      Witam. potrzebuje pomocy do ustwienia wysiewu owsa w siewniku amazone d7 .Otóż przy ustwieniu skrzyni na maksa wysiewa mi  około 180kg h.Co może być przyczyną.
    • Przez bandit1945
      Witam.
      Mam kilka pytań odnośnie rzepaku bo dopiero zaczynam przygody z tą uprawa....
      Mam bronę wirową z wałem rurowym i za nią leci siewnik odrazu....
      Pytanie mam czy musi być packer zamiast wału rurowego... Czy nie będzie problemów ze wschodem jak ziemia nie będzie utloczona po wale....
       
      Jak głęboko siejecie rzepak? Tak jak pszenicę czy popuszczacie  docisk Radlice?
    • Przez ROLNIKSARA
      Witam,
      czy jest kto ktoś sieje trawę jednoroczną? Interesuje mnie jakiej gleby potrzebuje i termin siewu ? Z góry dziękuję za odpowiedź.
    • Przez witekjamrozy
      Proszę o opinie użytkowników tych rozsiewaczy, Bogballe L2 pojemność 1600 l, Amazone ZA-M 1201 lub podobne. Szerokość rozsiewu 15m, wyposażenie to komputer z czujnikiem na koło, wysiew graniczny. Proszę o informacje na temat dokładności wysiewu, precyzji ustawienia dawki, jakości wykonania, "mielenia" nawozu przez mieszadło.
    • Przez pilu
      Witajcie,
      Nabyłem siewnik amazone D7 typ 25 junior zastanawia mnie brak redlic wysiewających. Mam 4 wolne dziury w listwie mocującej lejki więc pomyślałem, że brakuje po prostu redlic, ale jak zacząłem szukać to w każdy siewniku na zdjęciach są wolne 2 dziury. Wychodzi na to, że brakuje mi 2 redlic ( 1 długa 1 krótka), tylko najdziwniejsze jest to, że u każdego na zdjęciu te wolne 2 pola są w różnych miejscach (np. na 9 i 11 otworze albo 10 i 14, 11 i 13) Może ktoś mi rozjaśnić ten temat ?
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj