mtz82r96

Claas rollant 42 farmer

Polecane posty

mtz82r96    4

Witam. Mam na oku prasę claas rollant 42 farmer. Jakie macie spostrzeżenia z pracy tą prasą? Jaka wydajność? Jakie zapotrzebowanie na moc? Jak sprawuje się w słomie? Czy prasy te mają wbudowany, nie wiem jak się to fachowo nazywa, wskażnik zbicia beli, gdyż oglądałem zdjęcia kilku tych pras i na żadnym nie widziałem takiego wskażnika?

Czy cena niecałe 17 tys. za taką prasę z 1991 r. jest ok?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
semos    77

kolego bardziej zastanów się nad Claas 44 - ten model jest dużo bardziej wydajny ponieważ posiada rotor a ten Twój model 42 nie posiada rotora przez co istnieje możliwość częstego zapychania się prasy zwłaszcza przy sianokiszonce a przy słomie istnieje większe prawdopodobieństwo zatrzymania się beli w komorze. Model 42 posiada wskaźnik zbicia beli (wskazówkowy)

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/pelny/4e67cecf3e2f3ed0.html - tu masz pokazane gdzie się znajduje

 

Drugi minus tej prasy to obwiązywacz - musisz pociągać za sznurek aby uruchomić wiązanie sznurkiem.

kolejny minus to brak hydrauliki przy podbieraczu.

 

Zapotrzebowanie mocy to myślę że C-360 będzie sobie dobrze radził z tą prasą - każdy silniejszy ciągnik będzie oczywiście lepszy

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

posiadam taką prasę i jak najbardziej ją polecam. Bardzo prosta w budowie, żadnych skomplikowanych mechanizmów, zero elektroniki.Jest to moja druga prasa. Pierwsza była Sipma czerwona i została zmieniona właśnie na tą.

Ma komorę blokowaną zamkami, więc nie ma problemu z uchylającą się klapą. Co najważniejsze zamki mają regulację siły awaryjnego otwierania klapy jak się przecholuje (oczywiście jak skręcisz do końca to łancuchy polecą a klapa będzie zamknięta). Wskaźnik zbicia jest podobny do tych stosowanych np w Sipmie z zamkami, czy Metal Fachu tzn. masz wskaźnik na przedniej ścianie prasy po prawej stronie (patrząc w kierunku jazdy) i jedziesz aż dojdzie do samej góry skali. Sama idea wskazywania ubicia jest trochę inna niż w Sipmach czy Metal Fachu, bo opiera się na napinaniu łańcuchów napędzających wałki. Im bardziej zbita belka tym większa siła potrzebna do napędzenia i wtedy łańcuchy mocniej oddziaływują na napinacze i m.in. ten wskaźnik. W Sipmie z kolei jest to rozwiązane poprzez linkę, która podnosi wskaźnik w momencie podnoszenia się zamków wraz ze wzrostem zbicia beli. W claasie 42 o ile dobrze wyregulujesz zamki to trzymają do samego końca. A jak je dobrze wyregulować? Na początku je luzujesz i jedziesz w pokos. Jak puszczą to zaczynasz je dokręcać tak aby jeszcze trzymały po dojściu wskazówki do konca skali. Naprawdę warto ich nie skręcać do końca, tylko trochę więcej jak maksymalna skala bo wtedy idealnie chroni Cię przed awariami z zagapienia itp.

Prasa posiada bezpiecznik zrywalny przed przeciążeniami na głównym wale napędowym i na podbieraku. W razie gdyby coś zablokowało jakiś element, to zerwie śrubę i tyle. Wymiana śrub jest banalna. Otwierasz osłonę zakładasz nową srubę z nakrętką i w drogę. Układ napędzania składa się z 4 łańcuchów: jeden na walce z przodu, drugi na walce na dole, trzeci na walce z tyłu na klapie i czwarty na podbieracz.

Prasa nie posiada tzw. popychacza, ani rotora, czyli zaraz za podbieraczem są walce. Jedni uważają, że to wada tych pras. Ja po 10-cio letnim okresie użytkowania stwierdzam, że brak tego elementu nie powoduje jakiś ułomności. Fakt, że z prasą nie można jechać zbyt wolno jak jest słaby pokos ani za szybko jak jest dużo przepalonej już słomy (takiej np dwutygodniowej), bo zrobi się przed belką klin i trzeba wtedy odpychać podbieracz. Być może jest to spowodowane brakiem tego popychacza. No ale nie czarujmy się, że z każdą maszyną trzeba pracować z głową i nie będziemy po polu pędzić 25 km/h. W porównaniu z Sipmą to i tak dużo szybciej pracuje się tą prasą. Samo odpychanie podbieracza też nie jest kłopotliwe bo odpinasz dwoma zawleczkami rozdzielacz i już możesz widełkami pozbyć się nadmiaru masy. Do wad zaliczyłbym wysoki podbieracz ale to chyba jedyny minus w maszynach claas'a i daje o sobie znać w przypadku słabych pokosów lub zbyt wolnej jazdy. Sprawę w stu procentach rozwiązuje taka blacha przed podbieraczem, którą większość pras posiada. Szerokość podbieracza co prawda nie jest 1.8m. (jak kiedyś mierzyłem to szerokości roboczej było trochę mniej jak 1.6m) ale pokos po bizonie bez żadnych blach zawężających przy klawiszach spokojnie czysto zbiera.

System wiązania sznurkiem jest mechaniczny. Pociągasz linkę, która na początku zazębia tryb z jednym walcem i poprzez pasek podaje napęd na wałek napinający, który wsuwa sznurek na podbieracz, a jak już belka złapie sznurek to sama go ciągnie. Sznurek przechodzi przez plastikowe kółko, które jest napędzane przez przesuwający się w kierunku komory sznurek i owe kółko napędza mechanizm przesuwania sznurkiem. Wiązanie zaczyna się na środku i idzie w prawo patrząc się w kierunku jazdy, następnie do prawej strony maszyny i znów w lewo aż do srodka gdzie jest ucinany przez nóż. Masz do wyboru trzy gęstości wiązania. Środkowa w zupełności wystarcza do wszytkiego co się beluje. Niestety mamy tylko opcję pojedyńczego sznurka. Mechanizm jest podobny do stosowanych w prasach Sipma, Metal Fach, Warfama, Pronar i Krone. Nawet chyba od którejś z tych pras to plastkiowe kółko spokojnie pasuje. Istnieje możliwość zamontowania wiązania siatką. Ja tego nie posiadam, więc nie powiem jak to działa.

Jest to maszyna nie mocożerna jak to się utarła opinia o prasach claas. C 360 idzie w niej bardzo ładnie i silnik mruczy dopiero pod koniec dobijania. Zetor 7211 idealnie w niej śmiga, a większe ciągniki (największy jaki mam to 90 KM) to już pozwalają robić z prasą cuda. Co do wydajności to nigdy nie zwracałem uwagi na to. Ale te 20 - 30 belek na godzinę spokojnie się osiągnie taką sześdziesiątką czy zetorem.

Prasa umożliwia zapinanie na zaczep górny i dolny. Przestawia się bardzo szybko przez poluzowanie 4 śrub. Jak wcześnej wspomniałem ma zamki i do sterowania otwieraniem klapy potrzeba tylko jeden wąż, gdyż robią to siłowniki jednostronnego działania. Drugi wąż służy do podnoszenia i opuszczania podbieracza.

Jeśli chodzi o cenę to niecałe 17 tysi jest to dobra cena. W podobnej cenie kupisz może i claas'a 46 tylko w o wiele gorszym stanie. Są tez claas'y 42 mocno wytłuczone ale łatwiej znaleźć zadbane mimo, że tych pras jest stosunkowo mało. Model 42 ma już nowszy układ walców, taki jak w 46 czy 255, co bardzo poprawia jakość zwijania beli w porównaniu do modelu 44 (ten ma inny, stary układ). Nowszy układ chyba bardzo minimalizuje zatrzymywanie się beli w komorze, bo prasowanie słomy w południe nie jest straszne. Również samo zbicie w środku wygląda dużo lepiej, niż w modelu 44, czy Sipmie itp.

To by było tyle, mam nadzieję że będą to przydatne informacje biorąc pod uwagę, że na forum jest bardzo mało wypowiedzi o tych prasach. W razie czego odpowiem na dodatkowe pytania.

 

Nawiązując do postu kolegi Semos: w sianokiszonce jeszcze nigdy, przynajmniej u mnie, nie zapchała się. A robi około 300 - 400 bel na rok. Jeśli chodzi o słomę jak wspomniałem wyżej w swojej wypowiedzi należy dobrze dobrać szybkość, tzn nie za wolno, nie za szybko. Co do hydrauliki większość pras ją posiada, po prostu trzeba szukać takiego modelu. A nawet jak nie ma to szybko można ją dorobić, np stosując siłownik z modelu 44.

 

 

Pozdrawiam

Rolnik Hobbysta

Edytowano przez rolnikhobbysta
  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mtz82r96    4

Posiadacie może instrukcję obsługi i katalog w wersji elektronicznej do tej prasy?

Edytowano przez mtz82r96

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mtz82r96    4

Na razie jeszcze nie, ale myślę ciągle nad nią. Katalog, a raczej schematy, dostępne są na stronie claasa: http://www.claas.pl/serwis-czesci/parts-doc/parts-doc-online

Trzeba wybrać polski, kliknąć zgadzam się i dalej ok. Na następnej stronie wybrać co nas interesuje i kliknąć katalog. Wyświetlają się schematy, bez numerów katalogowych.

Możesz jeszcze mi napisać, jak wygląda obwiązywanie sznurkiem w tej prasie. Trzeba załączyć ręcznie i trzymać cały czas podczas obwiązywania za linkę, czy wystarczy pociągnąć i puścić i samo się obwiąże? Masz może schemat jak powinien przebiegać sznurek?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kazek11    0

witam chcialem odswiezyc ten temat,poniewaz malo jest informacji o claas 42 farmer a taka posiadam 

na poczatek jak dociaga sie zamki w tej prasie ,poniewaz mialem pare przypadkow z otwierajaca sie klapa.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez andrz17xd
      Witam wszystkich tutaj na forum. Piszę tutaj bo chciałbym się was poradzić w pewnej sprawie, a szczególnie chodzi mi o użytkowników którzy posiadają kombajn claas dominator 85. Chciałbym się dowiedzieć od czego służy lampka zaznaczona w kółeczko na zdjęciu. Domyślam się, że służy ona do retromatu, ale chciałbym się dowiedzieć co dokładnie ona sygnalizuje?


    • Przez Nikxex007
      Witam. Chciałbym się zapytać co sądzicie o Claasie Arionie 640? Wady i Zalety. Z góry dzięki za komentarze. 
    • Przez przemekk800i
      witam
      chciałbym sie dowiedziec dokładnie jakie sa róznice miedzy tymi modelami wiem ze rc jest zmocniona czy to tylko taka róznica? a jaka jest róznica miedzy 360 a 365?  
      i jeszcze jedno jak jest z serwisem tej presy skąd bierzecie czesci z serwisu? i jak wygląda cenowo cześci do niej jakis przykład.
    • Przez gameplayakiho
      Witam.
      Zastanawiam się na zakupem ciągnika i mam problem z wyborem między Claasem Arion 430 oraz Valtra A114 lub N104
      ewentualnie New Holland T5.
       To będzie mój główny ciągnik więc zależy mi na wytrzymałości tego ciągnika dlatego moje pytanie który ciągnik był by najlepszy  w przedziale 100-120 KM
    • Przez artur04c
      Witam, Mam Claasa Airiona 640 i zauważyłem ze sam z siebie kręci się wałek odbioru mocy z tyłu choć jest wyłączony, jak go zahamuje to niby stoi ale po czasie lub po ponownym uruchomieniu silnika znów się kręci. Sytuacja jest wredna bo jak jadę z opryskiwaczem to mi zaczyna wałek kręcić i podczas transportu wiadomo co sie dzieje. Jakieś porady ? 
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj