Polecane posty

rolnik115    140

Witam mam taką sprawę do was, czy jeżeli zmieniam instalacje elektryczną w oborze to musze zrobić ją w rurkach? Czy wystarczy puścić odpowiedni kabel na ścianie bez rurek? Zasilanie mam na zewnątrz w skrzynce, puszki umiem łączyć, chyba tyle wystarczy aha zastanawia mnie jeszcze przekrój kabla na światło. Czy długośc kabla ma znaczenie w świetle, czy wystaczy tylko 1,5mm na swiatło z 2,5 na gniazda?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
robson79    1

Rurki i dobre puszki i dwa bezpieczniki B10 na światło a na gniazdo B16 lub B20 to zależy co tam będzie pod gniazdko podłączone. W rurkach bo miałem takie zdarzenie że kabel szedł na szynie(obora 30-letnia) i pewnego ranka wchodze i nogi mi się ugieły 6 sztuk bydła leży. Dobrze ze korek wyskoczył bo by wszystkie poszły. Kabel był na szynie mysza go przegryzła i wilgoć zrobiła swoje. Dlatego w rurkach

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rolnik115    140

aha dzięki, ale 6 sztuk? Szkoda ich ale powinięneś mieć RCD w oborze i by było po sprawie, bo by popieściło przez jakąś częśc sekundy i by odłączyłsię obwód. Apropo na światło to chyba bezpieczniki automatyczne B12 jeśli dobrze pamiętam bo mam takie w domu, a na gniazda to wystarczy B16

Edytowano przez rolnik115

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
robson79    1

Wyłącznik różnicowoprądowy tak zgodzę się ale do tego potrzeba pięć kabli poczawszy od słupa do licznika i dalej. Można pokombinowac z prętem wbitym w ziemię zbadać miernikiem i kabelek jest bo też tak ponoć robią. Teraz prąd w oborze jest wyłączany za każdym razem jak wychodzę

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
vcc    12

Kolega wie co pisze :blink: ? widział kiedyś 5 przewodów od słupa do licznika? to w skrzynce przy liczniku jest podział na przewód zerowy i ochronny

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Sadek    1116

Ale nie stoi nic na przeszkodzie aby w rozdzielni w oborze zamontować róznicówkę, przewód oświetlenie 3*1,5 mm2 bezpiecznik max. B10 zaś gniazdka przewód 3*2,5 mm2 i bezpiecznik max. B16 większe bezpieczniki nie są zgodne z literą prawa do tych przekroi .

 

Rurka nie jest droga, dużo ładniej wygląda niż przewód mocowany do ściany, aby nie za małą średnicą bo wtedy wkładanie przewodów może okazać się uciążliwe.


"Cogito ergo sum"
Pozostaję: otwarty, elastyczny, ciekawy.

 

GG 8872878

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
robson79    1

Kolega wie co pisze :blink: ? widział kiedyś 5 przewodów od słupa do licznika? to w skrzynce przy liczniku jest podział na przewód zerowy i ochronny

Kolega wie co pisze nie raz to widział na przykład w nowym przyłączu do domu u mojego wuja u brata w nowym domu i w oborze a gdzie on jest podłączony to nie wiem ALE JEST

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rolnik115    140

Ja tam mam RCD podłączoną na 3 kable;) i działa. Szczerze mówiąc to nie widziałem jeszcze tylu kabli od słupa. Ja mam aby brązowy prądowy, niebieski zero i zielonożółty uziom. W domu mam, aby 4 kable od słupa 3 fazy i 1 zero i koniec na tym.;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
vcc    12

Kolega chyba myli ilość linek na słupie gdzie jest 3f plus zero oraz 5 linka do oświetlenia ulicznego, do domu od słupa nie spotkałem się aby szło 5 żył

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rolnik115    140

No ja też nie, chociaż jestem samoukiem który poniżej 18 lat;) Przypaczyłem się, jak u mnie robił elektryk instalacje w domu i tak się podłapało i tak pamiętam do teraz (to było w lato).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Grzesiek84    30

kolego nie ma zabezpieczenia B12 , jest B10 następnie B16 itd jeśli chodzi o oborę to proponuje dać przewody nawet na oświetlenie nie w izolacji 400V ale przynajmniej 750V ze względu na warunki. Pytasz czy kabel 1,5mm do oświetlenia wystarczy musiałbyś podać moc lamp i odległości? Jeśli chcesz mieć instalacje sprawdziwego zdarzenia to różnicowe zabezpieczenie na oświetlenie a na gniazda drugą różnicówkę. Gniazda, wyłączniki i cały osprzęt o podwyższonym IP .. szczególnie w kierunku wilgoci.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rolnik115    140

Powiem Ci tak, że do obory potrzeba mi 100 mb kabla na światło i ok 50 mb na gniazda. A czy RCD może służyć bezpośrednio jako główny wyłącznik? Oddzielny na gniazda i na światło?, gdyż u mnie w domu jest Zasilanie bezpośrednio do RCD przed nim nie ma żadnego wyłącznika głównego.

Edytowano przez rolnik115

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Grzesiek84    30

jako główny daj większy zbiorczy rozłącznik a za nim różnicówki na poszczególne obwody i zabezpieczenia nadprądowe.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Kolego nie wiem jak dużą masz tą oborę ale jeśli nie mam tam urządzeń zasilanych z napięcia trójfazowego to znacznie upraszcza sprawę. RCD nie wyłącznikiem a jeśli nie jest to sam fakt mówi nam o tym, że tym urządzeniem nie jest wskazane rozłączanie obwodów podczas przepływu prądu. To rozłączania obwodów w stanie prądowym służą wyłączniki więc najlepiej zaopatrzyć się w taki i zamontować go np tuż obok rozdzielni. Do obory proponowałbym jako nadprądowe zabezpieczenie obwodu bezpieczniki S301 B 10A na światło i takie same tylko 16A na gniazda 230V. Aby zminimalizować koszty proponuję całość zabezpieczyć rożnicówką 30mA. Nie ma potrzeby zabezpieczania każdego z obwodów oddzielnie.


KPK KUMURUN TEAM

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez pawel9898
      witam,
      mam pewien problem ze ścianami w oborze, cały czas są brudne,w oborniku
      jak dotąd nie były tynkowane, tylko od czasu do czasu malowane wapnem, ale to jest słabe rozwiązanie, gdyż po miesiącu są znowu brudne, nie macie jakiś pomysłów czym pomalować te ściany, i czy mycie ich myjką ciśnieniową to dobry pomysł? da się temu jakoś zarazić ? czy trzeba tynkować? proszę o podpowiedzi
    • Przez Arto96
      Witam. W tym roku zamierzam postawić nowy budynek inwentarski zwany oborą. Mam problem z wyborem świetlika czy ma być kalenicowy czy półokrągły. A największy problem to ten, że ma być uchylny i może ktoś wie jak jest to wykonane ? Jak to zrobić aby był uchylny ? Czy jest to podnoszona konstrukcja świetlika ? Czekam na wasze spostrzeżenia
    • Przez krzysiu12
      Witam.Obora pokryta jest blacha trapezową pod blachą jest folia i podbite jest to od środka styropianem.  Strasznie skrapla sie woda pod styriopianiem  i później leci po scianach. Co moge z tym zrobic? zmienić podbitke? Macie jakies pomysły?
    • Przez ZYLA
      Witam. 
      Jestem zmuszony zmienić cały dach na wiekowej oborze. Chciałbym się poradzić jak to wykonać w miarę ekonomicznie. 
      Obora mała bo 8/15m, sklepienia brak i tak pewnie zostanie bo ściany i moja kieszeń nie utrzyma sklepienia betonowego. Chciałbym podnieść ścianę ze dwa pustaki i wylać wieniec. Na to położyć coś w stylu konstrukcji @czesio200 
      Pod tym, by odizolować więźbę przed oparem myślałem by podwiesić płytę obornicką, a może wy podsuniecie coś jeszcze tańszego co by się nadawało? Dwa kanały wentylacyjne by wystarczyły? 
      Co o tym wszystkim myślicie? 
    • Przez Adamo90
      Witam mam kilka pytań
      Czy ktoś ma założony monitoring w oborze jak to zrobił?
      Możecie polecić jakiś zestaw od 8-4 kamer.
      U mnie jedna obora jest oddalona od domu o ok 65m wiec kablem ciężko było by pociągnąć. Druga jest obok czy jest jakaś możliwość połączenia wszystkich kamer przez kabel do jakiejś rozdzieli w jednej z obór, a z tej rozdzielni poprowadzić kabel do anteny która by była na dachu a druga gdzieś na ścianie w domu i z niej do rejestratora i pod telewizor lub monitor.
      Da się coś takiego zrobić? Czy lepiej kablem pociągnąć. Widziałem kamery na skrętkę internetową takie miałem kupić na początku pod gniazdo RJ-45
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj