Leito27

CLaas tucano 320 czy NH CX5080

Polecane posty

Arek    218

Mam wrażenie, że mały bęben claasa z wysokimi obrotami lepiej się spisuje w jęczmieniu ozimym z długimi ościami, lepiej domłaca. Ale to prawda, że mały łatwiej zapchać. W tucano drugiej generacji klepisko jest regulowane elektrohydraulicznie z hydroakumulatorem dającym możliwość uchylenia się  (podobnie jak W540), co powinno zminimalizować ryzyko zapchania się młocarni.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Prędkość obwodowa bębna we wszystkich kombajnach jest ustawiana w tym samym/bardzo podobnym zakresie. Nie obroty/min co widzimy na wskaźnikach tylko prędkość z jaką dany punkt na bębnie kręci się wokół osi. Czyli to wyklucza jakiekolwiek spekulacje który bęben jest lepszy a który gorszy bo pod tym względem wszystkie wykazują takie same właściwości.

 

Ważniejszą rzeczą jest kąt opasania klepiska. Czyli powierzchnia na której słoma będzie znajdować się po między bębnem a klepiskiem. Przy małym bębnie można wydłużać klepisko wokół bębna ale za to droga przebyta przez masę jest bardziej ,,skręcona'' i dlatego w clasach dochodzi do zabijania bębna.

 

W W540 też jest ten hydro akumulator uchylający klepisko?

 

Arek jeśli masz wrażenie na podstawie swoich doświadczeń (użytkowania tucano) to być może tucano ma więcej klepiska niż inny kombajn z którym porównujesz, co prawda klepisko jest bardziej skręcone ale masa dłużej się trze na nim dlatego lepiej wymłaca ości jęczmienia.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Arek    218

Miałem tucano 320 i tc5070 na testach i piszę to co zaobserwowałem przez te kilka godzin pracy na nich. Żadnym nie można było pogonić bo zaraz miały duże straty na wytrząsaczach i wg. mnie przy suchym zbożu rotoseparator nic nie daje.

 

Co do klepiska w540 to nie widziałem tego na oczy ale tak mi mówił diler jd.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

rotoseparator to które?

To widocznie clas przez większy kąt opasania klepiska agresywniej traktuje masę dlatego lepiej wymłacał jęczmień i dlatego mój kolega który uprawia pszenicę rzepak i kukurydzę stwierdził że po NH zboże (czyli w tym wypadku pszenica) lepszej jakości - (czystość, uszkodzenia) niż po clasie.

 

Miały duże straty na klawiszach, czyli zwiększenie obrotów lub zduszenie klepiska skutkowało cięciem ziarna. Taka to już bolączka nowych kombajnów z czujnikami i wyświetlaczami, kiedyś kosiło się starym bizonem i w kabinie człowieka żadne straty nie irytowały :P

Edytowano przez damianzbr

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Arek    218

Rotoseparator w nh.

NH chwalą za wydajność i jakość zbioru pszenicy i to by się zgadzało ale znowu gorzej jest z jęczmieniem ozimym. W rzepaku to raczej nie powinno być różnicy bo przecież klepisko mocno się luzuje.

 

Co mnie jeszcze zniechęciło do tc, to kombajn, który do mnie przyjechał miał nakoszone 70ha i już się ślizgał pas młocarni, trzeba było podciągać. Mając doświadczenia z bizonem (a napęd młocarni w tc jest identyczny) wiem, że zawsze były z tym problemy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
grzego2014    0

Obecnie stawiałbym na NH, w mojej okolicy każdy z nich zadowolony pod każdym wzgledem. jeden na usługach TC5070 jeździ cały czas w kukurydzy i Ci co mają JD twierdzą, że ich JD nie wytrzymałoby takiej roboty i takiego operatora. w kombajnach nh to obecnie nr.1

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Arek    218

Pod jakim względem numer 1? Tak samo jak numer jeden pod względem sprzedaży ciągników?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
daniel10    8

kosiłem bizonem kilkanaście lat ,parę lat JD i sezon CX i nigdy nie miałem problemów ze ślizgającym się pasem młocarni :blink:chyba że ktoś nadgorliwie smaruje przekładnię

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
overrange    2

Arek dobrze gada. Technicznie i z doświadczenia, a takie gadanie, że NH jest nr 1 bez żadnych argumentów to nie ukierunkowuje mnie do zakupu produktu. Może NH jest nr. 1 ale w kiepskiej jakości użytych materiałów, ergonomii itp. Bo pod względem jakości wykonania to umywa się nawet do JD, który w kombajnach nie ma takiej sprzedaży jak NH. To, że jakaś marka wiedzie prym w sprzedaży to nie znaczy, że jest to najlepszy produkt. W końcu fiatów też się sprzedaje więcej niż maybachów ;-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Arek    218

Jedna i druga marka ma swoje wady i zalety, nie można jedno znacznie powiedzieć który lepszy. To tak jak porównywać passata do np. 407. NH w kombajnach niby mało awaryjne ale jakością wykonania trochę im brakuje do niemców.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Jarecki21    35

To poproszę zalety i wady CXa i Tucana. Zaczynając od "serca" kombajnu. System omłotu jak dla mnie lepszy w Cxie. No i Tucan bardzo wrażliwy podobno na kamyki. Widełki na wytrząsaczach w Tucanie podobno potrafią nawinąć łodygi rzepaku. Podobno w Tucanie mało wydajna czyszczalnia. Jakość i kultura wykonania zdecydowania na korzyść Claasa.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Arek    218

Rozmawiałem na agroszoł z jednym właścicielem tc5070rs i powiedział, że kiedyś jak w zbożu było sporo zielonki to owinęła się na separatorze i stanęła młocarnia. Miał spory problem to odepchać.

O czyszczenie w tucanie bym sie nie obawiał bo prędzej starty będa na wytrząsaczach niż na sitach, w nh jest dokładnie tak samo.

Claas niby agresywniej traktuje słomę ze względu na mały bęben i większy kąt opasania ale na szkoleniu w nh mówili, że separator też dość mocno tratuje słomę więc tu zapewne będzie porównywalna jakość słomy.

Jeśli porównać 5080 do tucano 320 to w nh jest dużo większy zbiornik ziarna. Z drobnostek na + dla nh: nożyki w kosie na śrubki, sterowanie prędkością nagarniacza z dżojstika a nie tak jak w claasie w cebisie.

No i co najciekawsze porównując ceny części zamiennych to nh sa ok 10% droższe niż do claasa te same części.

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
R1D2    0

Jeśli chodzi o zbiornik to tc na pewno nie ma większego... Nożyki na śrubki claas tez ma, mało kto wie ale tylko fabrycznie są na nity a już zmianę robi sie banalnie i szybko. Nagarniacz jest automatyczny wiec po co Ci w joyu? Raz ustawisz wyprzedzenie prędkości i jedziesz... Reszta oskarżeń jakaś bezpodstawna i pewnie podsłuchana u dilera nh ;) i przestańcie porównywać 320 do cx... 420-430 jak coś... Bez obrazy ale claas jest solidny w porównaniu z tc... Blachy, prześwit, kabina, wygląd... Dobrze, że tc dostał lifting bo juz odstawał techniką od reszty... Nie żałuje wyboru :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Arek    218

tc5070 ma taki sam zbiornik jak tucano 320 - 6500L. Ale temat jest o cx a 5080 ma chyba 8500L.

Szybka regulacja nagarniacza przydaje się jak zboże polegnięte jest kawałkami, wg. mnie w dżoojstiku jest to wygodniejsze.

W claasie automatyka prędkości nagarniacza jest w standardzie a w tc dostępna jest tylko z hederem varifeed.

Miałem na testach tc i tucano i wybór jednak padł na tucano :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Jarecki21    35

Kwestia jest taka, żeby wydać dobrze pieniądze i później nie żałować. Patrząc na ceny nieco wyższych modeli, to nie wdając się w szczegóły wyposażenia (na podobnym poziomie) kombajn do zboża i kukurydzy: CX6080 720tys, Tucano 440 - 810 tys, Case 6130 - 900tys.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Agrotron155    62

Zawsze można szybko przestawić nagarniacz na tzw. hotkeyach (w moim przypadku pokrętło ustawiało się na nagarniacz i później regulacja + lub -) jednak szybciej byłoby na joyu.

Bez obrazy ale system 3 bębnów NH (młócący, separator i odrzutnik) porównywać do tucano 320 (młócący i odrzutnik) to tak jak avero 240 porównać do avero 160... 

Edytowano przez Agrotron155

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
walkol    34

Tucano 320 należy porównywać z TC 5060 & TC 5.70 -bo to nowa nazwa, parametry oprócz silnika podobne i bez dodatkowych bębnów 


Zanim coś napiszesz przemyśl to kilka razy .....

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Arek    218

Ale przecież 5060 i 5070 (5.70 i 5.80) mają taki sam system omłotu i czyszczenia, oba mogą mieć separator. Różnią się tylko mocą silnika, pojemnością zbiornika ziarna, skrzynią biegów i przednim mostem. reszta to samo. Przerób też mają taki sam.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
walkol    34

W sumie racja, coś poplątałem czyli porównanie TC5070 bez separatora do tucano 320 jest jak najbardziej na miejscu

 


Zanim coś napiszesz przemyśl to kilka razy .....

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
nhfanatic    1

Pytanie od poczatku jest źle zadane bo CX5080 jest o klasę wyższy, znacznie wydajniejszy od tucano320.

Gdyby TC5070 postawic bez rotoseparatora przy tucano320 to dopiero mozna probowac porownywac choc i tak tc5070 wydaje mi sie wydajniejsze parametrami jak i tym co widzialem w pracy obu modeli.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Agrotron155    62

Parametrami to claas jest górą nad tc

Claas Tucano 320                                                                                         

Powierzchnia wytrząsaczy/ich długość-5,8m2/4,4m (dodajmy do tego 2 wytrząsacze intensywne standardowo)

Powierzchnia sit-4,25m2

średnica bębna młócącego/szerokość/-450mm/1,32m

 

New Holland TC5070

Powierzchnia wytrząsaczy/ich długość-5m2/389cm

Powierzchnia sit-4,13m2

średnica bębna młócącego/szerokość/-600mm/1,3m

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Słyszałem gdzieś że niektóre firmy podają długość wytrząsaczy nie w prostej linii tylko każdy odcinek. Jak by mierzyć każdy schodek pion + poziom x ilość schodków.

Nie wiem czy jakiś handlowiec mnie wkręcał aby jego produkt był bardziej atrakcyjny czy tak jest faktycznie, ale tak słyszałem na jakiś targach, po browarze byłem i nie bardzo teraz kojarzę o której marce mówił.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Agrotron155    62

długoś całego kombajnu też jest inna więc możliwe ze dlatego że większe są wytzrąsacze ;)

claas

długość 10,5m

 

new holland

długość 9,32m

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
plus6070    0

TC5070 z rotoseparatorem raczej szybciej i lepiej robi niż 320 z samym odrzutnikiem. Bębenek 450 mm w claasie ciężko uznac za zalete, 600 mm w nh napewno lepiej działa.

Przy zakupie warto porownac opinie tez o dilerach i ich serwisach, bo kombajn to nie zabawka na cały rok i awaria musi byc szybko usunieta.

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez andrz17xd
      Witam wszystkich tutaj na forum. Piszę tutaj bo chciałbym się was poradzić w pewnej sprawie, a szczególnie chodzi mi o użytkowników którzy posiadają kombajn claas dominator 85. Chciałbym się dowiedzieć od czego służy lampka zaznaczona w kółeczko na zdjęciu. Domyślam się, że służy ona do retromatu, ale chciałbym się dowiedzieć co dokładnie ona sygnalizuje?


    • Przez przemekk800i
      witam
      chciałbym sie dowiedziec dokładnie jakie sa róznice miedzy tymi modelami wiem ze rc jest zmocniona czy to tylko taka róznica? a jaka jest róznica miedzy 360 a 365?  
      i jeszcze jedno jak jest z serwisem tej presy skąd bierzecie czesci z serwisu? i jak wygląda cenowo cześci do niej jakis przykład.
    • Przez gameplayakiho
      Witam.
      Zastanawiam się na zakupem ciągnika i mam problem z wyborem między Claasem Arion 430 oraz Valtra A114 lub N104
      ewentualnie New Holland T5.
       To będzie mój główny ciągnik więc zależy mi na wytrzymałości tego ciągnika dlatego moje pytanie który ciągnik był by najlepszy  w przedziale 100-120 KM
    • Przez artur04c
      Witam, Mam Claasa Airiona 640 i zauważyłem ze sam z siebie kręci się wałek odbioru mocy z tyłu choć jest wyłączony, jak go zahamuje to niby stoi ale po czasie lub po ponownym uruchomieniu silnika znów się kręci. Sytuacja jest wredna bo jak jadę z opryskiwaczem to mi zaczyna wałek kręcić i podczas transportu wiadomo co sie dzieje. Jakieś porady ? 
    • Przez POLAKPl
      Witam, potrzebuję instrukcji napraw claas ares 816 po polsku. Czy może ktoś tako posiada? 
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj