matix1065

Przeróbka pługa Unii

Polecane posty

akmaly    709

Pługi uni były jakie były a można z tych samych lat kupić z Niemiec np. co Hitlera jeszcze pamiętają i jakoś mogli zrobić lepiej. Problemem uni jest jeszcze złe kąty i nic im w tym nie pomoże. Ale jak wcześniej pisałem - niech każdy orze jak może.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
janusz20    106

zetorlublin dlaczego gorczyca ci sie nie podoba?

Ja tam tez nie chce to tych grudziadzkich pługów wracać, ale mam do nich swoisty szacunek tak jak i do ursusa.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Bo gorczyca należy do krzyżowych czyli obecne kapustowate, a ja sporo pekińskiej sadzę więc nie chcę narażać pola na to aby się szkodniki czy nie daj kiła wlazła w pole, wolę już facelię zasiać

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wewer    0

Wiadomo, że każdy ma inne warunki. Tak dla przykładu dodam orałem jedno pole 3 tymi samymi plugami grudziackimi tylko z różnymi odkładniami. Muszę stwierdzić, że każdym orało sie inaczej. Mając zapas mocy ciagnika ciężko jest porównywać pługi. Zapnijcie 3 skibowy plug do 30 czy t25. Dla porównania robiłem podorywkę ścierni zaraz za kombajnem: ciagnik t25, plugi uni grudziac 3 skibowe, ziemia rędzina, warunki sucho:

-odkładnie podorywkowe ciężko się orało prawie cały czas 1 bieg

-odkładnie orlik można było orac na 2-3 biegu

-duża odkładnia z piersią 1-2 bieg

Była też próba z innym pługiem o większej odległości pługów od siebie i wiekszymi odkładniami cylindrycznymi. Muszę przyznac że latałem prawie cały czas na 3 biegu.

 

Wniosek jest jeden im odkładnie sa bardziej srubowe cylindryczne tym opór jest mniejszy, a co za tym idzie mamy ekonomiczniejsza orke. W związku z tym mam taki pomysł wstawcie zdjęcia swoich pługów, opiszcie model markę i zmierzcie rozstawy śrub,pługów, odległości dziur od krawędzi lemiesza i przodu odkładni. Napewno nie jednemu ułatwi to szukanie lepszych odkładni, bez zbednych przeróbek i wiercenia w twardej stali. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
akmaly    709

Problemów jest zdecydowanie więcej w tej Uni niż sama odkładnica. Jak ktoś chce mieć porządne pługi to niech sobie takie kupi bo szkoda kasy na przeróbki. Co do kształtu odkładnic to nie tylko ekonomia się liczy ale np. która lepiej kruszy bądź która lepiej kryje. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wewer    0

Może i masz rację, ale nie dokońca. A jeśli ktoś ma kilka hektarów i moze samemu wygiąć identyczne odkładnice, albo kupic rzemieślnicze za grosze. To po cholere ma wydawać kilka tysięcy na zachodni plug. Jak wyspawie dla siebie taki plug w ciągu dwóch wieczorów. A jaka z tego satysfakcja że za równowartość flaszki powstał pług o wartości kilku tysiecy. A na kilku hektarach bedzie orał 10 lat zanim sie zedrą. Polak potrafi jak chce. Wiec prosze nie odadzaj tylko pomóż w udoskonaleniach konstruktorów

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
seweryn20    825

Policz sobie materiał, robociznę i korzyści. Poświęcisz kupę czasu i energii na umęczka który dalej będzie unią, pługiem z kiepskiego materiału i kiepska konstrukcja na chama naciągniętą przez ciebie. Bo z uni żeby zrobić dobry pług nie została by w oryginale nawet rama.

Czas który miał byś poświęcić na tą robotę wykorzystaj na jakąś fuchę, unię zawieź na złom i kup coś co ma jaja. 


BEDNARY 2017... w końcu zobaczyłem :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Panowie sam ostatnio męczę się starą Unią ale co innego założyć do C-330?? Generalnie rozglądam się za jakąś używką ale wyboru nie ma i ceny z kosmosu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
akmaly    709

Dlaczego tak myślisz? Kupisz stare Kvernelandy w cenie poniżej 2 tyś. Do 30-tki takie 2x14" (2x35cm - 10cm więcej jak stare UG) Będą idealne na lekkie ziemie a jak masz ciężkie to zmień ciągnik:) 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez Artaban
      Cześć! Mam do was sprawę. Chcę stary budynek (schemat na dole) przerobić na oborę dla opasów, i tu moja prośba. Podpowie mi ktoś jak najlepiej to zrobić żeby było jak najmniej roboty z byczkami przy wyrzucaniu obornika, najlepiej turem ale jeśli się nie nie da to będą widły. A może ruszta? Dodam że chcę aby była to obora wolnostanowiskowa.
       
      Proszę nie pomijajcie tego, naprawdę zależy mi na waszych poradach.
       
      Zbieram wszystkie wasze uwagi, piszcie co byście polecili. Pozdrawiam
      Plan.bmp
    • Przez daf7160
      Witam, jestem tu nowy i nie wiem czy w dobrym miejscu piszę. A mianowicie posiadam Ursusa 1634 ze skrzynią trzy biegową, chciałbym ją przerobić na szybką ale się nie da dlatego mam zamiar zakupić i przełożyć skrzynię biegów z ursusa 912. Tylko rodzi się pytanie czy to w ogóle możliwe i czy wytrzyma. Proszę o szybkie i konkretne odpowiedzi. Pozdrawiam.
    • Gość
      Przez Gość
      Mam stary już od paru lat nie używany agregat ścierniskowy. Myślę by może odjąć wał i może kilka redlic oraz noże boczne i używać do głęboszowania. Jak myślicie? Czy jest w tym sens, czy to jednak byłaby zbyt słaba konstrukcja? 130 KM by to ciągnęło. 


    • Przez GBartek
      Witam. Posiadam 2 siewniki konne i chcialbym je ze soba polaczyc aby byl szerszy. 
      Jak sie za to zabrac? Jakies porady? 
      Nie interesuja mnie opinie w stylu : sprzedaj oba, kup poznaniaka.  Mam 2 siewniki i wolny czas, a w mojej okolicy poznaniaki chodzą po min. 1500zl, a duzo ziemi nie mam. 
      Szukalem osoby, ktora sie podejmie takiego zadania, ale nikt nie probuje. 
      Pozdrawiam
    • Przez Luki1988
      Witam.
      Panowie czy ktoś przerabiał podawania sznurka linką z ciągnika na elektryczne?
      Wiem że ktoś gdzieś już o tym pisał ale nie uzyskałem odpowiedniej odpowiedzi.
      Myślę nad dwoma możliwościami:
      1. zamontowanie jakiegoś silnika 12v np od wycieraczek żeby napędzał bezpośrednio rolki wyciągające sznurek. (minus taki że wtedy silnik będzie cały czas się kręcił po wyłączeniu go bo bela będzie go napędzać ciągnąc sznurek)
      2. zamontowanie czegoś co napinałoby napinacz paska który napędza wszystko( to co teraz robię ręcznie linką z ciągnika) i ta opcja wydaję się lepsza ale ...? Co zamontować? Siłownik elektryczny np od bramy? Niekoniecznie dobre rozwiązanie.
      Macie jakieś inne pomysły?
       
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj