Polecane posty

maks    84

Tak jak kolega wyzej pisze, antene stroisz do auta, co wiecej, do miejsca montazu. Radia mozesz podpinac pod nia dowolne i nie ma to wplywu na sama antene.


Zapraszam również do odwiedzenia mojego profilu: www.youtube.com/user/maksikk

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nikita_Bennet    316

czyli kupuję jedno radyjko.

na auto nr 1 zakładam magnesówkę i stroję ją do tego radia.

na auto nr 2 zakładam antenę na uchwycie (na stałe) i stroję ją do radia.

 

w zależności którym autem jadę podpinam w nim radio (do anteny i zasilania) i wszystko będzie działać?


pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
maks    84

Prawie :blink:

czyli kupuję jedno radyjko.

na auto nr 1 zakładam magnesówkę i stroję ją do tego auta.

na auto nr 2 zakładam antenę na uchwycie (na stałe) i stroję ją do auta.

 

w zależności którym autem jadę podpinam w nim radio (do anteny i zasilania) i wszystko będzie działać?

Teraz tak :P


Zapraszam również do odwiedzenia mojego profilu: www.youtube.com/user/maksikk

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
coolman111    56

Czy kabel RG58 wystarczy? Z kumplem kupilibyśmy całą szpulkę i się podzielili,

jaką linkę dać na odciąg? taka stalowa 6mm kosztuje prawie 2zł/m to też koszt nie mały byłby...

 

Do 10metrów możesz stosować RG58. Jak więcej to już raczej nie bo będą duże straty. Zainwestuj chociaż w RG100, a jak już chcesz na prawdę mieć dobry kabel to H1000.

Zdzisława z Chodcza słyszałem u mnie na bazie bardzo dobrze. Gadał z 4 innymi kolegami. Szkoda, że wtedy nie brekowałem i nie pogadałem z nimi, ale jakoś wtedy nie miałem ochoty, bo to były początki mojej bazy.

 

To jak już będziesz miał tą bazę w komplecie to daj znac na forum lub pw odsłuchamy się :blink:. Do Ciebie będę pewnie miał z jakieś 50km w linii prostej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
GABBER85    1306

Podziele sie wrazeniami... Zakupilem niedawno Alana 48 Classic+Sirio 27 Omega /jakies 95cm, magnes/, słysze różnie..gdzies z 15-18 km nawet całkiem dobrze, rozmawiam gdzies na 3-4 km...różnie...SWR na 1,1 ,

ponoc lepiej mi to chodzi niż president Johny+jakis Midland100cm, czy doradzilby ktos jakąs inną antene do100cm,bo mi to szumi troche ...THX


>>>>>> 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
maks    84
Zainwestuj chociaż w RG100, a jak już chcesz na prawdę mieć dobry kabel to H1000.
A RG213? :blink:

Zapraszam również do odwiedzenia mojego profilu: www.youtube.com/user/maksikk

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marcin974    30

Do 10metrów możesz stosować RG58. Jak więcej to już raczej nie bo będą duże straty. Zainwestuj chociaż w RG100, a jak już chcesz na prawdę mieć dobry kabel to H1000.

Zdzisława z Chodcza słyszałem u mnie na bazie bardzo dobrze. Gadał z 4 innymi kolegami. Szkoda, że wtedy nie brekowałem i nie pogadałem z nimi, ale jakoś wtedy nie miałem ochoty, bo to były początki mojej bazy.

 

To jak już będziesz miał tą bazę w komplecie to daj znac na forum lub pw odsłuchamy się :P. Do Ciebie będę pewnie miał z jakieś 50km w linii prostej.

Zdzisław ma co do pieca dołożyć, często rozmawia z Markiem z Łęczycy... Tak około 50km będzie między nami

 

 

Kurcze z tym kablem rozczarowałem się bo antenka będzie przyłapana przy murze garażu, nie mierzyłem dokładnie ale ponad 30m będzie kabla potrzeba, właśnie mieliśmy zamówić z kumplem szpulkę 100m tego rg58 i się podzielić...

 

 

Nie wiem czy tak nawiążemy łączność od razu, ja na początek U510 podepnę... kumpel presidenta JFK ma i na wyjściu 18W daje, to juz inaczej idzie w eter :blink:


Czujniki (nowe zamienniki) do kombajnu buraczanego stoll sprzedam
Kontakt 661995047

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
maks    84

Mistrzu, są ludzie co z 1W robili hamerykę :blink:

 

4W spokojnie wystarczy, jak dasz antene wysoko to zrekompensujesz sobie mniejsza od innych moc.


Zapraszam również do odwiedzenia mojego profilu: www.youtube.com/user/maksikk

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wonski45    0

coolman111 - moglbys powiedziec jakiej anteny ty uzywasz u siebie na bazie? chodzi mi o typ, model itp. powiedz tez na jakiej wysokosci masz antene zamontowana... powiedz tez na jakim poziomie udalo ci sie ja wystroic? jakiego kabla uzywasz na bazie, i moje najwazniejsze pytanie na dzis :

jak wyglada poprawnie , prostym sposobem i niskim kosztem zrobiona instalacja odgromowa anteny cb? czy jest to nieodlacznym elementem pprzy budowie masztu cb?

 

jako ze mamy razem z kolega marcin974 w planie w najblizszym czasie zrobic baze zbieramy wszelkie potrzebne informacje w temacie. u mnie na poczatek bedzie wspomniany przez kolege jfk (pierwsze wydanie, bez asc) .

 

wytlumacz mi jaka antene lepiej wybrac, 5/8 czy 1/2? jesli 5/8 to z iloma przeciwwagami bedzie najlepsza? u mnie maszt bedzie mial rowno 10m...

 

prosze o podpowiedzi w temacie

pozdrawiam

milosz

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
coolman111    56

@maks dobrze, że przypomniałeś o RG213, całkiem zapomniałem o nim. Mój szacunek :P.

 

@marcin974 jak to ma być 30m to RG58 na pewno się nie sprawdzi niestety. Co do tych starych CBstów to oni na pewno mają niezłe dopałki. Może słyszałeś kiedyś kolesia z moich okolic- Borutę z Skibina pod Radziejowem. On ma wzmacniacz Zetagi 100W więc dobrze go słychać na okolicy i nie tylko :blink:.

Co do tej łączności to zawsze trzeba próbować B). Potem jaka frajda jak z takiego niepozornego Unidena się dogadasz na niezłą odległość.

 

Kolego Miłoszu u mnie wygląda to tak (bez owijania w bawełnę):

Antena Masen 1/2 fali odkupiona od sołtysa za 30zł (nowa niecałe 100zł). Antena jest na wysokości ok 9m (7m dom + 2m rurka ocynk, kurde nie pamiętam ale średnica chyba 25mm). SWR rewelacji jako takiej nie ma- na 4W jest 1,4 natomiast na 10W to 1,9. Moja antena ma problem z wilgocią, jak popada deszcz to strasznie SWR skacze do góry na 3. Winą jest zapewne przeciekająca obudowa cewki lub zła izolacja końcówki kabla i tam może zbiera się woda. Niedawno poznałem człowieka z moich okolic co jest zapalonym CBrakiem i powiedział, że jak chce to pomoże mi się z tym uporać.

Instalacja odgromowa bardzo ważna sprawa! Sam miałem ją robić, ale nie było czasu w wakacje ze względu na przedłużające się żniwa. Także całą bednarkę robili mi elektrycy co były zamówienia do innej roboty to przy okazji zrobili i to. Od anteny do ziemi idzie drut tylko nie pamiętam jaka średnica (w sobotę będę w domu to sprawdzę i napiszę). Drut przymocowany do muru specjalnymi oczkami plastikowymi (cały drut też w białej otoczce z pcv). Do anteny drut przykręcony opaską zaciskową 2sztukami. W ziemi został wykopany szeroki rów (szer 1m, dł 3m i gł 0,5m). W ten rów elektryk powbijał ocynkowane szpikulce o dł 1m każdy (10sztuk, zrobił 2rzędy po 5sztuk i każdy w odległości 0,5m od siebie). Potem te szpikulce połączył ocynkowanym płaskownikiem jadąc na krzyż od jednego do drugiego- łączenie przy pomocy spawarki. Zakończenie płaskownika przykręcił przy pomocy specjalnej opaski do druta na wys. ok 10cm od ziemi. Mam nadzieję, że w miarę jasno to wytłumaczyłem. Wrócę do domu to w miarę możliwości czasu zrobię zdjęcia i chętnie podeślę.

Co do anteny to 5/8 na pewno lepiej nadaję się do DX, ale musi byc na odpowiedniej wysokości ze względu na inne rozchodzenie się fal niż w przypadku 1/2. Jeśli mieszkasz w terenie gdzie inne budynki nie zasłaniają Cię, a także nie jest to teren jakiś pagórkowaty to i 5/8 nie musi być na jakiś niebotycznych wysokościach. No i im więcej przeciwwag w przypadku 5/8 tym lepiej :).

 

Dla zainteresowanych radiokomunikacją CB polecam adres http://gut.nazwa.pl/forum/ . Jest tu bardzo wiele ciekawych tematów i odpowiedzi na proste pytania jak i bardziej zaawansowane sprawy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wonski45    0

dzieki za odpowiedz

swoja droga, jaki masz nick na cb-radio.pl? bo tez jestem useremm tego forum...

a mozesz mi powiedziec jak i czy jest potrzeba doprowadzenia masy do anteny? minus z zasilacza podlaczony do masztu?

duzo informacji mi udzieliles, wiele z nich jest zawilych i dosc skomplikowanych. ssspprobuje je kilka razy na spokojnie przeanalizowac. mam nadzieje ze cos z tego bedzie.

dziekki i pozrawiam

 

milosz

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nikita_Bennet    316

Tak jak kolega wyzej pisze, antene stroisz do auta, co wiecej, do miejsca montazu. Radia mozesz podpinac pod nia dowolne i nie ma to wplywu na sama antene.

a mógłbyś zaproponować jakieś dwie anteny (jedna na uchwyt druga na magnes) o długości 100-140 cm max?

Cena do 100-130PLN za sztukę.

Przeznaczenie - ochrona przed lordem vaderem z mieczem laserowym oraz korkami przy stłuczkach remontach dróg.


pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
maks    84

Jesli mozna, moje typy ml-145 (sirio, midland), lemm magnum lub inny dlugosci 1-1,5m.

I to i to mozna zamontowac jak i dac na magnes.


Zapraszam również do odwiedzenia mojego profilu: www.youtube.com/user/maksikk

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
yacenty    3883

chłopaki jakie anteny warto wziąść do sprzętu rolniczego? Tutaj niestety pojawia się problem - z tego co się orientuję kabiny są robione z plastiku a anteny ich zbytnio nie lubią

Jak to rozwiązac?

Chciałbym mieć zasięg tak do 3-4km, z czego 90% czasu to tak do 1km


Pozdrawiam YacentY
Drogi użytkowniku - zapamiętaj sobie, nie ponoszę odpowiedzialności za posty innych użytkowników serwisu - odpowiadam tylko za siebie!!!

Ceny Nawozów,
Najprostsza karta pola: www.AgroDzienniczek.pl

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
coolman111    56

Rozumie, że chcesz zrobić dziurkę w dachu, który jest z tworzywa i tam zamontować antenkę? Zrób sobie masę przez kabel- kabel podepnij pod śrubę i nakrętkę przez którą przykręcisz antenę do dachu, a drugi koniec do metalowej części kabiny.

Mając doświadczenie w łamaniu anten FM od mojego Ursusa (głównie przy odorywaniu rowu gdzie są wielkie krzaczole) to brałbym antenki co mają możliwość dobrego wyginania: tu przykład- ml145 masz zaraz za cewką sprężynę co ładnie gnie się, potem serie anten na tzw. motylek jak sirio performer, titanium, carbonium itp. Na aucie mam performera 5000 i przywaliłem kiedyś w konar to ładnie mi się położyła pod kontem 90st do podstawy magnetycznej (jest na końcu auta więc dachu bat nie dotknął nawet).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
yacenty    3883

poczytałem i myślę o Lemmie antenach montażowych i uchwytach masztowych które służą do montażu na relingach i uchwytach do lusterek

jaka antene? 70 czy 90?


Pozdrawiam YacentY
Drogi użytkowniku - zapamiętaj sobie, nie ponoszę odpowiedzialności za posty innych użytkowników serwisu - odpowiadam tylko za siebie!!!

Ceny Nawozów,
Najprostsza karta pola: www.AgroDzienniczek.pl

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
coolman111    56

Tak, taki montaż jak opisujesz też jest ok. Wiadomo im dłuższa tym większy zasięg. Jednak jeśli to ma być góra 4km, to 70cm wystarczy spokojnie. Ale pamiętaj, że jak wjedziesz traktorem w jakąś dolinę to nawet i 1km nie zrobisz. Dużo, nawet b. dużo zależy od terenu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
yacenty    3883

to jest dla mnie jasne - cb w aucie już uzywam jakies 3-4 latka więc jakąś podstawową wiedzę mam.

coolman: powiedz mi czy jesli mamy anteny z motylkiem i ustawimy antenę pod kątem np 45st względem ziemi to czy znacząco spada zasięg?

Wiadomo antena powinna być pionowo, wtedy ma najlepsze właściwości, ale nigdy nie wiem co się dzieje kiedy antena jest pochylona (tak aby zestaw pojazd+antena był możliwie najniższy). Nie chciałbym tutaj takiej sytuacji ze kombajn z anteną metrową będzie miał łączną wysokość 4.8 czy nawet 5m - nie dosć ze gałęzie mogłby wyrządzić szkode na antenie i kombajnie to też mógłbym już ściągać kable telefoniczno-energetyczne


Pozdrawiam YacentY
Drogi użytkowniku - zapamiętaj sobie, nie ponoszę odpowiedzialności za posty innych użytkowników serwisu - odpowiadam tylko za siebie!!!

Ceny Nawozów,
Najprostsza karta pola: www.AgroDzienniczek.pl

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
coolman111    56

Na pewno zasięg się zmniejszy. Podobnie będzie z nadawaniem. Nie ma jednak jakiejś teorii na to ile, nie można tego matematycznie obliczyć. Im mocniej będziesz pochylał daną antenę nad dachem tym bardziej będziesz narażał ją na odbijanie listka promieniowania fali od tego dachu. Zmieni się Ci przez to (czyt. wzrośnie) fala odbita czyli swr.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
yacenty    3883

czyli na polu na maxa do góry, przed wyjazdem w pole - złożenie, tylko pytanie ile wytrzyma motylek


Pozdrawiam YacentY
Drogi użytkowniku - zapamiętaj sobie, nie ponoszę odpowiedzialności za posty innych użytkowników serwisu - odpowiadam tylko za siebie!!!

Ceny Nawozów,
Najprostsza karta pola: www.AgroDzienniczek.pl

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
yacenty    3883

lemm 1m będzie ok czy szukać czegoś innego? bedzie cos o podobnym stosunku jakości do ceny?


Pozdrawiam YacentY
Drogi użytkowniku - zapamiętaj sobie, nie ponoszę odpowiedzialności za posty innych użytkowników serwisu - odpowiadam tylko za siebie!!!

Ceny Nawozów,
Najprostsza karta pola: www.AgroDzienniczek.pl

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dawidg2    31

Będzie ok. Ja mam Lemma 1,5m na aucie i się spisuje bardzo dobrze, na ciężarówce mam też lemma ale 1,2m i jest prawie położona na dachu (auto jest wysokie i po lesie jeździ po drewno) i odbiór jest jako tako, dokładnie nie wiem bo nie jeźdzę tym autkiem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez arion650
      Witam.Mam pytanie odnośnie wymiany radia oryginalnego w Pronarze 1025 ponieważ nie wiem jak je wyjąć i nie wiem czy nie trzeba zdejmować do tego podsufitki.Prosze o szybką odpowiedz jeżeli ktoś to robił.
       
      PS.Z góry dziękuje,pozdrawiam
    • Przez PrzemysawMatus
      Witam.
      Otóż mam problem, od pewnego czasu radio w zetorze zaczęło tracić zasięg pojawiały sie szumy, brak sygnału. Do rzeczy, w jaki sposób to radio zdemontować? Za żadne skarby nie moge go wyjąć z panelu, nie wiem w jakim miejscu jest zamocowane próbowałem przez otwór głośnika, ale nie ma dostępu. Mam nadzieję, ze sa osoby, które miały doczynienia z tym problemem. Pozdrawiam
    • Przez Pitlok4991
      Witam,
      Zakupiłem traktor Case 7120 z Holandi który nie był nigdy rejestrowany ,aby go zarejstrować w PL musi przejść szczegółowy przegłąd tzw "zerowy" 
      Niestety diagnosta nie potrafi znaleść numeru seryjnego nabitego na traktorze i bardzo się o to czepia.
      Dodam że tabliczka jest w kabinie, w Angielskim katalogu znalazłem że numer powinien być "in the floor" jednak na podłodze ani pod nią nigdzie nie potrafię go znaleść
      na ramie z przodu traktora też nie ma.  Pojechałem do znajomego do sąsiedniej wioski gdzie ma taki sam traktor jednak tam też nikt nie wie...
      Może jest na forum ktoś kto rozwiążę tą zagadkę i jednocześnie pomoże ? 
    • Przez Konrad156
      Witam mam fendta 310 z 92r i nie ma on radia a nwm jakie bedzie pasować do niego bo jak patrzyłem  w sklepie to żadne nie ma takiego wejścia . Liczę na pomoc
    • Przez Sebastian567
      Witam mam problem posiadamy case i new holHolland w case aby radio działało trzeba przekręcić kluczyk a w new holland stacyjke włączyć powoduje to po dłuższym czasie rozładowanie bateri co mogę zrobić aby działało jak w case?
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj