terezjasz

Uprawa Łubinu żółtego

Polecane posty

milanreal1    319

Ja tez pisałem na podstawie Szczegółowej uprawy roślin ale polskich autorów.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bdg312    2

"Szczegółowa uprawa roślin" praca zbiororwa pod redakcją Jerzego Hersego wyd. piąte. PWN 1982r.

Literatura leciwa ale jest trochę ciekawych informacji przydatnych po dzień dzisiejszy. :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

A jakos obco brzmiało nazwisko. Ja mam z 2002 roku. Na razie nowszego wydania nie ma, ale by sie przydało, np informacje na temat rzepaku są już przestarzałe.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wiesko    15

Od zanjomego pszczelarza slyszalem ze w zyciu jeszcze miodu z lubinu nie przywiozl. Ule zanjdowaly sie na 40 ha plantacji lubinu zoltego i miodu z tego nie zebral jedynie z pobliskich drzew typy akacja czy lipa.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bdg312    2

Pisałem tylko że łubin żółty jest rośliną obcopylną zapylaną przez owady, a nie rośliną miododajną! (chociaż na wiki pisze że jest miododajny).

 

Rośliny owadopylne – rośliny, których kwiaty zapylane są przez owady zapylające. Wykazują szereg przystosowań umożliwiających lub ułatwiających ten proces:

Pyłek tych roślin jest cięższy i bogatszy w substancje odżywcze od pyłku z roślin wiatropylnych. Ziarna pyłku roślin owadopylnych posiadają na swojej powierzchni wyrostki ułatwiające ich przyczepienie się do ciała owadów. Rośliny owadopylne dostarczają owadom albo tylko pyłku (dziewanna, dziurawiec, kaczyniec, łubin, mak, sasanka), pyłku i nektaru (bławatek, chaber, czereśnia, grusza, gryka, jabłoń, koniczyna, wierzba, wrzos), albo tylko nektaru.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
matava    20

Źle się dzieje w państwie polskim. Powiedz chociaż, że nie studiujesz na kierunku w jakikolwiek sposób związanym z rolnictwem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
terezjasz    0

Matava dla mnie kierunek ten nie jest związany z rolnictwem ;] Specjalizacja: Odnawialne źródła energii ; ]

 

PS Po siewie łubinu. Potrzebne są jeszcze jakieś zabiegi pielęgnacyjne aż do zbioru łubinu?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

Ewentualnie tylko odchwaszczanie chwastów jednoliściennych, oprysk na antraknozę, i desykacja. Tak jak pisałem wcześniej, na chwasty graminicyd w stylu fusilade, na antraknozę surfun, gwarant lub amistar, desykacja reglone.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Lukaro    1

Podchodzilem do uprawy lubinu zoltego juz 3 krotnie (odmiana Mister) i juz nigdy go wiecej nie zasieje. Co zasiew to wtopa, pomimo stosowania pelnego nawozenia P i K, odchwaszczania, przepuszczalnej gleby itd. Robilem wszystko jak ksiazka pisze i tak nic z tego nie bylo. Jak nie zjadly sarny z zajacami to zostal prawie calkowicie spustoszony przez atraknoze, ta akurat mnie nie zawiodla, mialem ja k..... co roku. Teraz sieje tylko waskolistny gorzki (Karo) i jest o niebo lepiej potrafi sypnac ponad 2tony z ha i na poplon jest. Moim zdaniem uprawa zoltego jest nieoplacalna, przynajmniej w moim przypadku napewno.

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
gwozd    104

Matava dla mnie kierunek ten nie jest związany z rolnictwem ;] Specjalizacja: Odnawialne źródła energii ; ]

 

PS Po siewie łubinu. Potrzebne są jeszcze jakieś zabiegi pielęgnacyjne aż do zbioru łubinu?

 

Przecież w poprzednim moim poście napisałem kolejność wszystkich zabiegów a jeszcze wcześniej napisałem większość zarejestrowanych środków ochrony roślin, tych niezarejestrowanych trochę też

 

Przez 6lat uprawy łubinu wąskolistnego słodkiego antraknoza zdarzyła się raz ale 2zabiegi gwarantem skutecznie ją powstrzymały. Jednego roku na moim łubinie nie było śladu antraknozy, fungicydu nie używałem a 500-700m dalej łubin żółty został zaorany takie było porażenie. Też mam problem z sarnami, nie dość że wyżerały łubin to jeszcze robiły sobie legowiska w pszenicy obok.

Teraz zastanawiam się nad uprawą grochu jadalnego ale przeraża mnie wyleganie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
gwozd    104

Siałem przede wszystkim na IV i na zajechanej monokulturą III klasie. Po doprowadzeniu do porządku trzecia klasa jest za dobra i trochę szkoda jej na łubin. Wąskolistny jest bardziej wrażliwy na herbicydy i z tym mam największe problemy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
terezjasz    0

Po siewie łubiny wystarczy 2 razy zastosować herbicyd, a potem desykacje? Czy trzeba by jeszcze jakiś zabieg zastosować?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

2 herbicydy to i tak dużo. Ewentualnie jeszcze 2 razy fungicyd: gwarant, jakiś karbendazym czy amistar.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
terezjasz    0

Termin użycia jest obojętny? Znaczy się Może być to 2 dekada czerwca? I czy na jesieni po bronowaniu można wysiać nawóz PK jak i na wiosnę [marzec] przed siewem łubinu.

Edytowano przez terezjasz

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
gwozd    104

Największy problem w łubinie wąskolistnym mam z przytulią a chlomazon jest bardzo niebezpieczny i jego działanie zależy od pogody od opadów deszczu. W zeszłym roku było wszystko ok a w tym roku przy takiej samej dawce znaczne uszkodzenia.

 

W łubinie żółtym spokojnie można do 3dni po siewie zastosować 1l afalonu + 0,2l commandu. Command jest już niezarejestrowany na łubiny. Jak łubin ma 8-10 liści można użyć czegoś na jednoliścienne, widać czy są to można ocenić czy warto pryskać. Stosuje Supero w dawce 1,2l jest to znacznie tańszy zamiennik targi super, dobrze radzi sobie z owsikiem i samosiewami zbóż i dodaje do tego 5% siarczanu magnezu. Z perzem też sobie poradzi tylko w znacznie wyższej dawce.

Fungicydu używa się w zależności od przebiegu pogody. Na pewno w ł żółtym trzeba dać na początku kwitnienia. Jak pogoda jest sprzyjająca to od początku czerwca co 2tygodnie. Sarfun, Gwarant, Amistar, powinno się stosować rotacje ale tylko gwarant jest zarejetrowany

No i jeżeli zajdzie potrzeba desykacja najlepiej jonem dikwatu co drogo wychodzi ale bezpiecznie albo glifosatem.

 

Nawożenie można by dać całość przed orką zimową ale na lekkiej glebie VI klasy mogą być duże straty potasu więc potas tylko na wiosnę. Więc można dać fosfor przed orką zimową a potas na wiosnę przed agregatem albo całość PK na wiosnę.

Po co chcesz jesienią bronować? Bronowanie to pielęgnacja podorywki a na zimę zostawią się ostrą skibę

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
terezjasz    0

milanreal1 ułożył takie zabiegi ; ]

 

 

System tradycyjny orkowy:

Po zbiorze pszenżyta: podorywka, ze 2-3 bronowania, orka przedzimowa.

Wiosną: włókowanie, bronowanie, siew

 

System o zredukowanej ilości upraw:

Po zbiorze: agregat podorywkowy, orka przedzimowa

wiosną włókowanie, agregat uprawowo-siewny

 

System bezorkowy:

Po zbiorze: agregat podorywkowy, agregat podorywkowy

Wiosną agregat uprawowo-siewny

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Lukaro    1

No niestety waskolistny jest bardziej wrazliwy na herbicydy, w tamtym roku dalem tylko afalon i nie do konca bylem z niego zadowalony. Moze polaczyc afalon ze stompem, co 2 substancje to niejedna. Robil juz ktos z was takie mieszanki?

Gwozd mozesz napisac jak srednio wydaje Tobie waskolistny i jakie odmiany siejesz?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
gwozd    104

System tradycyjny orkowy:

"książkowo" powinno się przeprowadzić kilka bronowań ale raczej nikt tego nie robi, w praktyce jedno bronowanie po deszczu

na wiosnę to albo włókowanie albo bronowanie, a siew to raczej po przejściu jakiegoś agregatu

 

Afalon jest słaby,działa krótko i na niewielką ilość chwastów. Stompu nie próbowałem, próbowałem command. Bez większych uszkodzeń 4 lata temu łubin wąskolistny przetrwał 1l afalonu + 0,2lcommandu(pomyliłem się), ale na zakładkach była goła ziemia do żniw ale plon niezły. A w tym roku 1l afalonu + 0,13l commandu i znaczne uszkodzenia. W czasie kiełkowania padał deszcz i było dość zimno. No i sarny zrobiły swoje. Plon marny, może 1,5t/ha bo jeszcze nie sprzedany czekam na pewnego hodowcę krów, ma przyjechać i zabrać ale jemu nigdy się nie śpieszy. W zeszłym roku wyszło coś ponad 2tony ale odmian długo nie odnawiana.

Aha do tej pory siałem odmianę Baron ale już ją wycofali

Teraz zastanawiam się czy nie wziąć z centrali Regenta a może przejść na groch jadalny, tylko boję się wylegania. Co z tego jak plon będzie ale większość zostanie w polu

Edytowano przez gwozd

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

Jak groch to lepiej posiej ze zbożem, jęczmieniem lub owsem, sam groch będzie problemowy.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rafto    32

@gwozd ile wysiewasz łubinu na ha ?? Czy praktykował ktoś zasiać łubin z grochem ??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
gwozd    104

180kg/ha właściwie powinno być jakieś 160kg ale zwiększałem żeby bardziej konkurował z chwastami i mniej się rozgałęział bo wtedy bardziej równomiernie dojrzewa.

 

Chodzi o to że groch miały być na konsumpcje wiec to zboże trzeba by jakoś oddzielać

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Lukaro    1

Ja tez bede sial groch tzn. grochopeluszke, mialem ja wysiac w tym roku ale nie dalem rady bo bylo na polu caly czas mokro i siew przypadl by dopiero na poczatku maja. Wybralem odmiane Milwa bo podobno nie wylega, ale zobaczymy jak to wyjdzie w praktyce.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
matava    20

@gwozd

W moim odczuciu jeśli rośnie Przytulia na polu, to szkoda ziemi pod łubin.

 

Co do grochu. Fakt zawsze wylega, ale przy dokładnej uprawie przedsiewnej to nie jest bardzo duży problem. Kosi się podobnie jak wylegnięte zboże. Dla sprawnego operatora i dobrego sprzętu żaden problem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez marcin330
      Witam.
      Chciał bym się dowiedzieć jakim opryskiem mam opryskać fasolę dokładnie oprysk miał by wziąśc wszystkie chwasty 2 liścienne. Większość oprysków wycofano ale może są już jakieś inne
      Pomóżcie bo nie chce mi się dziabać 2 ha
    • Przez krecikuryn
      Otwieram temat bo nie znalazłem konkretnych i aktualnych informacji w tym temacie. Planuje spróbować zasiać groch tarchalska i mam pytanie do kogoś kto ma troche doświadczenia: ile wysiewa sie na ha , czym najlepiej zaprawić, jakie herbicyby, fungicydy terminy?? prosze o pomoc
    • Przez ahten
      Nie ma tego tematu na forum, ale myślę ze warto go poruszyć. Chciałbym zając się uprawą, praktycznie już zapomnianego, nostrzyka białego jednorocznego. Zważywszy ze mam pola w dużej mierze klasy 5-6. Jest to idealna roślina na poprawienie struktury gleby, rośnie nawet na piaskach/żwirach. Rośnie do 150 -170 cm oraz pobiera bardzo dużo składników z głębszych warstw ziemi( korzenie sięgają do kilku metrów). Dodatkowym atutem nostrzyka jest wysoka miododajność sięgająca do 300 kg miodu z ha. Zajmuję się ktoś uprawą nostrzyka białego jednorocznego, można by wspólnie opracowywać coraz lepsze techniki uprawy. Gdzie można kupić jego kwalifikowane nasiona?  
    • Przez franek812
      Witam, planuję posiać na tę wiosnę 2015 wykę siewną z owsem jako rośliną podporową.  Chcę to zebrać kombajnem i ześrutować i skarmić dla krów. Jaką odmianę polecacie? Znalazłem kwalifikowaną odmianę: Hanka. Czy to odmiana nadająca się na skarmianie? Z góry dziękuję za odpowiedzi
    • Przez farmermf
      Witam kolegów.Zakładam ten temat gdyż brak jest środków zarejestrowanych na zwalczanie chwastów włubinie i może ktoś testował jakieś własne mieszaniny z pozytywnym skutkiem .Ja stosowałem 1.5 linurex (Afalon dyspersyjny)+ 1.5panidy ale to zamocne i wypala na zakładkach oczywiście pszedwschodowo.Prosze o poważne porady
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj