terezjasz

Uprawa Łubinu żółtego

Polecane posty

terezjasz    0

Witam

 

Z rolnictwem mam niewiele wspólnego. Jednakże potrzebuję na zajęcia sposób uprawy Łubinu żółtego z przedplonu Pszenżyta jarego na glebie ciężkiej zlewnej.

 

 

To co udało mi się zrobić do tej pory:

 

Przedplon

Pszenżyto jare

Termin zbioru przedplonu

1 dekada VIII

 

 

Założenie plantacji łubinu żółtego - markiz

 

Termin siewu

4 dekada III

Termin zbioru

2 dekada IX

 

 

I moim pytaniem jest jak przygotować glebę po zebraniu przedplonu i przygotować ją na zimę i co zrobić z glebą po zimie aby tego marca 4 dekady zasiać łubin. Z góry przepraszam, ale z rolnictwa nie wiem nic. Nawet kwiatki mi w domu więdną jak je podlewam :P Z góry thx za pomoc.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
boku27    226

Termin zbioru łubinu masz zły powinien być koniec sierpnia czyli 3 dekada. Nie wiem czy powinien być uprawiany na ciężkiej ziemi zlewnej bo lubi raczej lżejsze ziemie. Ale do rzeczy : po zbiorze przedplonu uprawa scierniska np. gruber lub talerzówka ewentualnie wysiew poplonu w postaci gorczycy, początek listopada likwidacja poplonu , orka zimowa. Na wiosnę uprawa gleby powiedzmy 2 dekada marca rozsianie nawozów NPK np Polifoska 6 w ilosci 200 kg na ha. Następni siew agr. uprawowo-siewnym w ilości około 150-170 kg/ha w 3 dekadzie bo czwartej dekady raczej nie ma ;) no i teraz problem bo nie ma czym oficjalnie opryskać łubinu bo środki straciły rejestrację ;[ czyli zostało wyrwanie zielska w czerwcu :lol: i zbiór w 3 dekadzie sierpnia.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
boku27    226

Mnie uczono że miesiąc ma 3 dekady niezależnie czy jest 28 czy 31 dni. Chyba że się pozmieniało ;)

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
xerion3800    45

Na jesień po pszenżycie to talerzowanie lub gruberowanie w 1-2 dek września. nawożenie fosforowo-potasowe 1-2-3 dek października. Następnie musimy nawóz wymieszać z glebą kultywatorem z wałkiem a w 3 dek października lub 1 dek listopada orka przedzimowa.

Na wiosnę włókowanie lub bronowanie 1-2 dek marca, potem kultywator z wałem strunowym i siew 3 dek marca


Zapraszam na mój kanał na YouTube!
https://www.youtube.com/user/clasxerion3800

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
terezjasz    0

4 dekada to chyba czwarty tydzień miesiąca? Jak czytam to się nie stosuje takich oznaczeń.

 

boku27 czyli po zbiorze przedplonu:

 

- uprawa ścierniskowa np. gruberem

potem orka zimowa

 

czekamy do wiosny

 

- nawóz NPK

- siew agregatem uprawno-siewnym

 

 

A jeszcze pytanie. Tradycyjnym sposobem przygotowania gleby pod łubin bez użycia agregatów to może być.:

 

 

przed zimą

 

- orka zimowa

 

- wiosna

 

podorywka

bronowanie

siew

 

Może być?

Edytowano przez terezjasz

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
boku27    226

nie może być bo mylisz pojęcia podorywkę robi się po żniwach a orka zimowa to zimowa. Wiec jesli zaorzesz na zimę to na wiosnę np. uprawiasz to wlóką lub broną aby przerwać kapilary i przerwać odparowywanie wody i jednocześnie ogrzewa się ziemia później może być nawóz jeszcze raz np uprawa kultywatorem z wałkiem i siew. A dekada to raczej 10 dni ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
boku27    226

podorywka,orka zimowa wiosna bronowanie rozsiew nawozu kultywatorowanie z walkiem siew. Prosciej sie nie da bez używania nowocześniejszych maszyn

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
terezjasz    0

Dzięki za pomoc. Jeśli będę mieć jeszcze jakieś trudności z tym tematem to napiszę. Jeszcze raz thx.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
gwozd    104

Łubinu żółtego na pewno nie powinno się siać na ziemi ciężkiej, zlewnej. Jak ktoś dał takie zadanie to z rolnictwem raczej ma niewiele wspólnego.

Oficjalnie można pryskać od chwastów Stompem 330EC w dawce 4l/ha do 3dni po siewie lub Afalonem Dypredyjnym 450SC w dawce 1,5l/ha do 3 dni po siewie lub nieoficjalnie Afalon 1l+ command 0,2l/ha. Zarejestrowanym fungicydem jest Gwarant 500SC w dawce 2l/ha zapobiegawczo lub natychmiast po wystąpieniu pierwszych objawów antraknozy. Kiedyś zarejestrowane były amistar i sarfun. I Często potrzebna jest desykacja np Reglone 200SL 2,5-3l/ha zależy od wtórnego zachwaszczenia na 7-10 dni przed planowanym zbiorem jak duża część strąków jest już dojrzała.

Zapomniałem jeszcze o zaprawie Vatawax 200SL 350ml na 100kg nasion z dodatkiem 700ml wody do tego można dorzucić zaprawianie nitraginą ( te bakterie z którymi żyje w symbiozie) tuż przed siewem

Często można darować sobie nawożenie łubinu, zależy od ziemi a już na pewno nie nawoziłbym azotem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
terezjasz    0

Dane:

 

Roślina:

Łubin żółty – odmiana Markiz

 

 

Kierunek użytkowanianasiona

Przedplon:Pszenżyto jare

Gatunek gleby: Ps (Piasek słabo gliniasty)

Kompleks:

6 ( żytni słaby)

 

 

Typ:

 

Ar (Gleby rdzawe)

 

 

 

Dowiedziałem się że pszenżyto jare nie urośnie na takiej glebie xD Od "gwozda" dowiaduje się że łubin także nie urośnie.

 

Moje pytanie brzmi jaki może być poplon dla łubinu żółtego na nasiona? I czy zabiegami agrotechnicznymi nie da się przygotować tej ziemi pod łubin żółty? I jeśli można to prosiłbym was o rozpisanie o 3 warianty przygotowania gleby pod uprawę łubinu żółtego. Model tradycyjny, model z użyciem maszyn agrotechnicznych i model minimalistyczny.

 

 

Przedplon: Pszenżyto jare

 

 

Termin zbioru: 1 dekada VIII

 

 

Łubin żółty

Termin siewu: 3 dekada III

Termin zbioru: 2 dekada IX

 

 

 

Sposób zbioru: Zbiór jednoetapowy kombajnem do zbioru zbóż.

 

 

 

Przygotowałem takie warianty, ale zapewne są źle dobrane ; /

 

Wariant 1 – uprawa tradycyjna

 

 

 

Jesień:

 

Agregat podorywkowy + zespół uprawek pożniwnych

Orka przedzimowa

 

Wiosna:

Włókowanie,Przed siewem agregat uprawowy i siew łubinu

 

 

Wariant 2

Jesień: Podorywka, Bronowanie, Orka przedzimowa

 

Wiosna:

 

Bronowanie

Siew

 

 

 

 

Wariant 3 - uprawa uproszczona

 

 

 

Jesień:

 

Agregat podorywkowy 2x

 

 

 

Wiosna:

 

Tuż przed siewem agregat uprawowy

 

Siew

Edytowano przez terezjasz

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

Tyle jest tu błędów że aż ciężko momentami zrozumieć o co chodzi. Na takiej glebie pszenżyto jare i łubin żółty jak najbardziej może być. Widać kolego że rolnictwo to chyba w tv widziałeś.

Nie rozumiem o co chodzi z tymi modelami. Chyba system uprawy...

 

Coś szybko te pszenżyto zbierasz.

System tradycyjny orkowy:

Po zbiorze pszenżyta: podorywka, ze 2-3 bronowania, orka przedzimowa.

Wiosną: włókowanie, bronowanie, siew

System o zredukowanej ilości upraw:

Po zbiorze: agregat podorywkowy, orka przedzimowa

wiosną włókowanie, agregat uprawowo-siewny

System bezorkowy:

Po zbiorze: agregat podorywkowy, agregat podorywkowy

Wiosną agregat uprawowo-siewny

Z żadnymi poplonami nie kombinuj bo masz małą wiedze jeszcze wszystko Ci się pomyli.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
terezjasz    0

 

 

milanreal1 dokładnie tak jak mówisz. Rolnictwo widziałem w tv. Takie zadanie dostałemu muszę je zrealizować choć straszliwie nie podoba mi się. Po tym zadaniu mam szacunek do rolników ;] Jednak uprawa roślin to nie takie chop siup jak sobie ja miastowy kiedyś wyobrażałem. Wykopać dołki, zasiać i poczekać aż wyrośnie ;]

 

PS Jakie można zastosować chemikalia przeciw chwastom?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

Tuż po siewie afalon. na jednoliścienne fusilade forte. W celu desykacji jak ponad połowa strąków zbrunatnieje reglone. Desykacja nie jest konieczna, ale czasami uzasadniona.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
gwozd    104

Sam afalon jest trochę słaby ale np na VI klasie powinien sobie poradzić. Nie lepszy byłby stomp?

 

może coś takiego:

Zbiór przedplonu - pszenżyta

podorywka (taka bardzo płytka orka)

bronowanie

Jak chcesz koniecznie to około 20sierpnia, raczej nie wcześniej siew polonu w postaci gorczycy białej 20kg/ha

orka zimowa (taka głęboka orka) gdzieś w październiku lub gdy gorczyca zacznie kwitnąć

wiosną jak tylko da się wjechać w pole bronowanie

siew nawozów PK

agregatowanie

siew zaprawionych nasion łubinu

do 3dni po siewie herbicyd

po wykształceniu liści właściwych kilkukrotna lustracja czy nie ma oprzędzików, w przypadku wystąpienia szkodnika zabieg insektycydem

jak będzie 6-8liści właściwych lustracja na obecność chwastów jednoliściennych, samosiewów zbóż i ewentualny oprysk herbicydem

od końca maja intensywna lustracja w poszukiwaniu antraknozy, zapobiegawczo fungicyd, można dodać mikro

początek kwitnienia zapobiegawczo fungicyd, można dodać mikro

w przypadku dużej presji antraknozy talerzówka B)

przed zbiorem ewentualna desykacja

zbiór w fazie dojrzałości technologicznej

 

Po zbiorze pszenżyta można nie ruszać ścierniska i pod koniec sierpnia- początek września zastosować herbicyd nieselektywny w pełnej dawce. Poczekać co najmniej 3tygodnie i można zaorać na zimę

Na tak niskiej klasie gleby nie wiem czy jest sens wysiewać polony. Żeby polon był udany musi być sporo wody a na VI klasie zazwyczaj są z tym problemy, szczególnie po żniwach

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
terezjasz    0

Przedplon: Pszenżyto jare

Termin zbioru: 1 dekada VIII

 

Sianie Łubinu Żółtego

Termin siewu: 3 dekada III

Termin zbioru: 3 dekada VIII

 

Gleba: Kompleks: 6 ( żytni słaby)

 

Mam pytanie w jakich terminach wykonywać te zabiegi? I czy po zabiegach na jesieni nawozy PK dawać w każdym przypadku czy na wiosnę przed zasianiem Łubinu? ,

 

 

Wariant 1 – Uprawa tradycyjna

 

Jesień: Po zbiorze pszenżyta: podorywka, dwa razy bronowanie

 

Wiosna: Włókowanie,Bronowanie, Siew

 

 

Wariant 2 - System o zredukowanej ilości upraw

 

Jesień: Agregat podorywkowy dwa razy

 

Wiosna: Agregat uprawowo-siewny

 

 

Wariant 3 - System bezorkowy

 

Jesień: Agregat podorywkowy,Orka przedzimowa

 

Wiosna: Włókowanie, Agregat uprawowo-siewny

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

W systemie bezorkowym orka? Przecież to się wyklucza. Powiedz mi do czego Ci to potrzebne bo do agronoma to Ci daleko :D


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
terezjasz    0

Trochę namieszałem :P

 

Wariant 1 – Uprawa tradycyjna

 

Jesień: Po zbiorze pszenżyta: podorywka, dwa razy bronowanie

 

Wiosna: Włókowanie,Bronowanie, Siew

 

 

Wariant 2 - System o zredukowanej ilości upraw

 

Jesień: Agregat podorywkowy, orka zimowa

 

Wiosna: ,Włókowanie Agregat uprawowo-siewny

 

 

Wariant 3 - System bezorkowy

 

Jesień: Agregat podorywkowy dwa razy,

 

Wiosna: Włókowanie, Agregat uprawowo-siewny

 

A informacje te potrzebne mi są na zajęcia. Wziąłem pracę do przygotowania z uprawy Łubinu Żółtego ; ]

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

Potrzebujesz to na studia? A to już rozumiem robiłem to kilkadziesiąt razy. Dlatego w takim razie nie radze kombinować nie wiadomo czego w tym z jakimiś poplonami itd.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bdg312    2

Ze strony HR Smolice ( http://www.hrsmolice...p=lubin_03&l=pl ) :

Podstawowe zasady uprawy (łubin wąskolistny i żółty)

  • Wymagają gleb mineralnych, przepuszczalnych klasy IIIb - VI. Nie wskazane są gleby zlewne, podmokłe, o dużej zawartości próchnicy.
  • Stanowisko po zbożach, 3 lata po oborniku i minimum 4 lata po strączkowych, z wykonaną uprawą pożniwną.
  • Optymalny termin siewu w uprawie na nasiona to 20 III - 10 IV, a w uprawie na zielonkę po 15 IV.
  • Głębokość siewu 3-5 cm, a rozstawa 12-20 cm. Przy siewie na glebach dobrych klasy IIIa - IVa normę wysiewu można obniżyć o 10% w stosunku do zalecanej.
  • Nie stosuje się nawożenia azotowego, a nawożenie potasowe i fosforowe stosować w dawkach 50-70 kg/ha P2O5 i 70-90 kg/ha K2O.

 

Znajdziesz tam jeszcze inne przydatne materiały dot. uprawy łubinu.

 

Z własnego doświadczenia polecam wałowanie po siewie - następnie oprysk afalonem, a także z uwagi że łubin żółty jest rośliną obcopylną nie polecam siania w rejonach gdzie uprawiana jest gryka ( nie wiem jak wygląda sprawa z innymi roślinami miododajnymi ).

Edytowano przez bdg312
  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
gwozd    104

Nie da się dokładnie ustalić daty kiedy wejdzie się w pole czy zbierze ziarno. Przykład w tym roku wejście w pole było w drugiej połowie kwietnia

 

Łubin jest obcopylny? Dlaczego nie wysiewać przy gryce? Tworzy mieszańce?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

Nie można powiedzieć że łubin jest obcopylny, tak samo nie można powiedzieć że jest samopylny. Generalnie zależy to od pogody, w dobrej w większości przypadków jest samopylny, a w złej obcopylny.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bdg312    2

"Szczegółowa uprawa rośli" J.Herse:

Łubin żółty- (...) gatunek ten wykazuje wyraźną tendencję do obcopylności.

Łubin wąskolistny - (...) jest całkowicie samopylny.

 

Poszperajcie jeszcze na ten temat w internecie.

Odpowiadając na pytanie @gwozd: Pisałem o moich spostrzeżeniach , wysiewać można przy gryce. Ja osobiście nie polecam gdyż w 2011r miałem posiane 4,5ha łubinu żółtego, 5,5 ł.wąskolistnego, a ok. 700m dalej 10ha gryki. Łubin żółty wyglądał bardzo ładnie w czasie kwitnięcia ( oceniałem go na najlepszy jaki miałem dotychczas) mocno nektarował i z daleka go było czuć, jednak dojrzeć pszczołe to był spory problem. Oczywiście między polami były wystawione ule. Jednak wszystkie pszczoły poleciały na gryke - widocznie jest lepszym pożytkiem z łatwiej dostępnym kwiatem. Po przekwitnięciu odrazu można było zobaczyć małą ilość strąków na ł.żółtym. Plon ł.żółty ok 0,5t/ha!!! ł.wąskolistny 2,2t/ha. To tylko moje spostrzeżenia. Moim zdaniem obcopylność ł.żółtego była tego przyczyną. Przy mniejszej pow. gryki lub większej ilości pszczół sprawa może wygladała by inaczej. Ja popełniłem taki błąd więc pisze o tym żeby inni nie popełniali. Jak ktoś ma inne doświadczenia z bliską uprawą ł.żóltego i gryki to niech się podzieli.

 

Proponuje moderatorowi żeby przeniósł temat do grupy strączkowe

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez marcin330
      Witam.
      Chciał bym się dowiedzieć jakim opryskiem mam opryskać fasolę dokładnie oprysk miał by wziąśc wszystkie chwasty 2 liścienne. Większość oprysków wycofano ale może są już jakieś inne
      Pomóżcie bo nie chce mi się dziabać 2 ha
    • Przez krecikuryn
      Otwieram temat bo nie znalazłem konkretnych i aktualnych informacji w tym temacie. Planuje spróbować zasiać groch tarchalska i mam pytanie do kogoś kto ma troche doświadczenia: ile wysiewa sie na ha , czym najlepiej zaprawić, jakie herbicyby, fungicydy terminy?? prosze o pomoc
    • Przez ahten
      Nie ma tego tematu na forum, ale myślę ze warto go poruszyć. Chciałbym zając się uprawą, praktycznie już zapomnianego, nostrzyka białego jednorocznego. Zważywszy ze mam pola w dużej mierze klasy 5-6. Jest to idealna roślina na poprawienie struktury gleby, rośnie nawet na piaskach/żwirach. Rośnie do 150 -170 cm oraz pobiera bardzo dużo składników z głębszych warstw ziemi( korzenie sięgają do kilku metrów). Dodatkowym atutem nostrzyka jest wysoka miododajność sięgająca do 300 kg miodu z ha. Zajmuję się ktoś uprawą nostrzyka białego jednorocznego, można by wspólnie opracowywać coraz lepsze techniki uprawy. Gdzie można kupić jego kwalifikowane nasiona?  
    • Przez franek812
      Witam, planuję posiać na tę wiosnę 2015 wykę siewną z owsem jako rośliną podporową.  Chcę to zebrać kombajnem i ześrutować i skarmić dla krów. Jaką odmianę polecacie? Znalazłem kwalifikowaną odmianę: Hanka. Czy to odmiana nadająca się na skarmianie? Z góry dziękuję za odpowiedzi
    • Przez farmermf
      Witam kolegów.Zakładam ten temat gdyż brak jest środków zarejestrowanych na zwalczanie chwastów włubinie i może ktoś testował jakieś własne mieszaniny z pozytywnym skutkiem .Ja stosowałem 1.5 linurex (Afalon dyspersyjny)+ 1.5panidy ale to zamocne i wypala na zakładkach oczywiście pszedwschodowo.Prosze o poważne porady
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj