Skocz do zawartości

Polecane posty

WHATEVER

8Seba8    3

ktory plodozmian lepszy bedzie waszym zdaniem ?

pszenica ozima
jeczmien jary
rzepak ozimy
kukurydza na ziarno.

czy

pszenica ozima
kukurydza ziarno
jeczmien jary(ewentualnie pszenica ozima)
rzepak

Adrian_K_90    59

W pierwszym mógłbyś zrobić jeszcze poplon po pszenicy pod jęczmień, a po rzepaku pod kukurydzę. W drugim wariancie praktycznie to może być utrudnione. Szczególnie jak kukurydzę zbierzesz późno. 

pablo-17    2

Kolego moim zdaniem ten drugi wariant był by lepszy.Po kuku lepiej pszenice zasiać. Ale zależy od areału upraw,tylko to jest moje zdanie.

Wiadomość z agroFakt.pl

Tomek90    194

Zgadza się dla mnie ten drugi wariant też lepiej pasuje. Szkoda przedplonu takiego jak rzepak pod kukurydzę. Jeden poplon po pszenicy pod kukurydzę wyjdzie konkretny. 

Matey    431

Sasiedzi jak siali pszenice po kukurydzy to wiekszość pól musieli przesiewać albo likwidować. Teraz po skoszeniu pole stoi do wiosny, zwierzyna wybierze co ma wybrać i ładują jęczmień jary, także uważam że drugi wariant lepszy

8Seba8    3

chodzi o 6 ha tylko ze na 3 ha mam obawy o kuku bo pole jest jakies 200 do 300 mertow od lasu i z tego co pamietam to nikt. na polach miedzy moim a lasem nigdy nie sial kuku bedzie to pierwsza linia ataku dzikow ze tak powien . chyba ze macie jakies sposoby bo dziki sarny bo dzis jak oralem to zeby nie sklamac to przez to pole przebieglo z 15 saren
ocYwiscie mogly byc to te same ale watpie

Bobas233    5

Rowniez dołącze sie do pytania.

Czy zmianowianie typu : Pszenica Ozima>(Poplon ) > Pszenica ozima > Pszenzyto > ( Poplon) > Jeczmien jary

Wiem ze jest to zboze po zbozu , natomiast Kukurydzy z kolei nie ma kto wykosic ..

Straczkowe zbyt nie wchodza w gre .

Natomiast na Rzepak musze poczekac i doprowadzic Ph do porządku.

mikcom20    22

poplon przed oziminą to kiepski pomysł, raz że za dużo nie urośnie a dwa wyciągnie resztki wody. A pozatym 3 razy pod rząd siać to samo to też nie bardzo

warchest    44

jak to samo sieje pod rzad 3 razy jak pszenica ozima i pszenica ozima i pszenzyto to 2 razy pod rzad pszenice a pszenica 2 razy moze byc siana byle trzeci raz nie siac pszenicy

a panowie po tak byla kukurydza pozniej pszenica zimowa ktora wyleciala i zostala przesiana pszenica jara i teraz jest pszenica zimowa co po tym zasiac ?

mesi    6

Ja miałem siać pszenżyto po mienszance jeczmień z pszenicą , ale sąsied jak mi kosil powiedział że po pszenicy pszenżyta nie bedzie , możecie mi doradzić czy to prawda nie mam dużego doświadczenia w uprawie zboża

warchest    44

bedzie pszenzyto . i pytanie mam czym najlepiej przerywac monokulture jak np pojdzie pszenica ozima pszenica ozima i pszenzyto i kukurydza to przerwie sie bo rzepak nie udaje sie u nas i chyba trzeba przestac go uprawiac i na kukurydze przejsc ewentualnie rzepaku bd tylko kawaleczki po 3 ha moze to kukurydza troche przerwie ta zbozowa monokulture ?

Adrian_K_90    59

Po pszenżycie jeśli masz zamiar siać kukurydzę, to idealny moment aby siać poplon. Motylkowe np. są idealnym przedplonem pod wszystko i dobrym przerywnikiem monokultury.  

RafaKdziela    141

W tym terminie siać motylkowe to gruba przesada i strata pieniędzy .Ewentualnie gorczyca ,czy też gryka ,ale to chyba za późno już .

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

• Podobna zawartość

• Przez Miki7211
      Po wstępnych oględzinach działu zboża stwierdziłem ze jest masa podobnych tematów. Dla tego zakładam ten temat i go przyklejam po to zeby wszystkie wasze problemy dotyczace zbóż ozimych opisywac własnie tu
    • Przez kuba24051
      pora zalozyc nowy temat. jak u was z cena?
      Michalczyk dzis 670+vat a cena od 640-670
    • Przez wojtek8244
      Witam wszystkich forumowiczów, jeżeli jest taki temat to proszę o przeniesienie do właściwego tematu, ale jak narazie nie znalazłem takiego. Do rzeczy, a więc posiadam siewnik Nordsten clg 250 współpracuje z agregatem uprawowo siewnym 2.5m firma Awemak oraz Farmer 8244, chciałbym się dowiedzieć użytkowników tego siewnika ile może ważyć ten siewnik, mój agregat waży 800kg, czy ten Nordsten jest cięższy od poznaniaka 2,7m? mam często problemy z podniesieniem tego zestawu, siewnik jest już wyeksploatowany i muszę go na coś zamienić, myślałem o Agro-Masz 2,5m, pytam dlatego że mam obawy że Agro-Masz będzie w podobnej wadze, a nawet cięższy od Nordstena i Farmerek nie podoła podczas podnoszenia Awemaka i Agro-Maszu, dodam że podnośnik był naprawiany w tym roku (uszczelniacz przepuszczał oraz złej jakości uszczelnienie na głównym tłoczysku) i po naprawie widać dużą różnicę w podnoszeniu, oczywiście na plus. Jak myślicie ile może ten siewnik ważyć? bo Agro-Masz waży wiecej jak 500kg. Prosiłbym też o wypowiedzenie się na temat siewnika Agro-Masz i siewnika Bomet który jest lepiej wykonany. Bomet na plus ma to że waży mniej jak 500kg.
    • Przez zetorek7211
      Witam od wielu lat uprawiam owies zazwyczaj sieje po zycie lub kukurydzy zawsze sie udaje raz lepiej raz gorzej plonuje ale w tym roku na jednym z pol mam takie dziwne zjawisko ze sa plamy jasnozielone przechodzace w zolte. Klasa ziemi IV stanowisko po zycie sprzatnieta sloma pod korzen 350 kg Lubofoski 250 kg Salmagu nasiona nie zaprawiane. Po zniwach bylo wapnowane. Obok na kawalku ktory wydzierzawilem byl to odlog zaorany w listopadzie tez posialem owies i jest taki ladny ze ten na moim polu wyglada marnie troche. Czym mu pomoc ? Druga dawke nawozu dac dolistnie czy sypnac na owies po ugorze juz pryskalem a tego nie chce narazie bo moze cos mu dodam dolistnie tylo co polecacie ? Co tym zrobic ?
    • Przez wujo_usiu
      Witam , mam pytanko odnośnie skracania jęczmienia , bo  jestem w tej kwesti zupełnie zielony . Stanowisko po kukurydzy , bardzo dobrze nagnojone , pod korzeń 250 polifoski 8 i 200 saletry , będzie odżywiany mocznikiem + siarczan , wysiew około 170 kg/h . Kiedy go skrócić? czym ? i jakie dawki ? . Z góry dziękuje za pomoc