Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
RafaKdziela    443

No fakt ,jak chcesz jeszcze coś ukosić z tej saradeli to się nada .Ja nie mam z nią doświadczenia ,jak ona plonuje ,,,bo z tego ,co pamiętam szału nie robi ?Ja mam żyto zasiane na kiszonkę .A na wiosnę będę siał min 6 ha kukurydzy i 2 ha ziemniaków sadzę .


I love salsa

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

a ziemniaki to na sprzedaż czy coś nimi karmisz? jak się sprawdza kiszonka z żyta w żywieniu bydła?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
RafaKdziela    443

Ziemniaki jadalniaki do miasta reszta dla opasów .Ziemniaki są jedną z najlepszych pasz dla opasów ,ale trzeba uważać ,żeby się nie zadławił zwierzak .Co do żyta to karmiłem je ,jak miałem zebrane w kopcu zetką pocięte .Pierwszy raz będę zwijał w baloty na wzór siano kiszonki .Oczywiście siana mam sporo i siano kiszonki z łąki nie robię .bo raz jest za mokro ,a nr 2 jest często gęsto mocno zryta ,a wiadomo ziemia nie jest dobrym dodatkiem do kiszonki .Mój sąsiad sieje kukurydzę i ta roślina jet praktycznie jego głównym źródłem paszy ..Polską odmianę Reduta .A ja staram się obniżyć koszta dlatego te ziemniaki i żyto :-) Oczywiście ziemniaki są świetnym płodozmianem :-)


I love salsa

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

na kartoflach kiedyś teście tuczyli świnie, ale stwierdzili, ze nie chce im się bawić jeszcze z kartoflami to 10 lat temu sprzedali anne i parownik. Na kursie rolniczym wspominali, że po kartoflach jest najlepsze stanowisko, ale raczej nie chcemy do tego wracać :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
RafaKdziela    443

Tak tylko ,że u mnie byki będę się nimi zajadać ,a świniaki już zaczynają być wspomnieniem :D  gdzie sprzedawałem ich ok 400 rocznie 22 maciory .


I love salsa

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

U mnie płodozmian wygląda tak ; Rzepak ozimy - Pszenżyto ozime - (poplon z gorczycy) Owies - Żyto Hybrydowe i od początku. Gleby 4a/b i 5. Może być? Czy coś do poprawki?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
master20002    228

A zamiast pszenżyta nie spróbowałbyś zasiać jakiejś pszenicy ozimej? Poszukaj jakiejś odmiany na swoje stanowisko i napewno lepiej na tym wyjdziesz.


Jesteśmy różni, pochodzimy z różnych stron Polski, mamy różne zainteresowania, ale łączy nas jeden cel. Cel ten to Ojczyzna, dla której chcemy żyć i pracować.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
alvaroalvaro78    141

U mnie dwa razy pszenica ozima później rzepak ozimy następnie pszenica dwa razy i buraki cukrowe z RŚ przedplonem dla buraków jest gorczyca biała.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
slonju77    56

A u mnie tak pszenica jara ,pszenica jara , pszenica jara i teraz się zastanawiam nad jeczmieniem jarym ,dodam ze zadne buraki ,łubiny ,ziemniaki nie wchodzą w grę ,a tak wogóle to nie zauważyłem jakiejs obniżki plonu ,pszenica dopryskana od grzyba ,dożywki dane a zastanawiam się tez nad tym żeby zasiac ...pszenicę a w dopłatach wpisać psieżyto

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
warchest    253

a to co nie mozesz zasiac pszenicy i w doplaty wpisac czemu ? a jaki plodozmian dac zeby dobry byl np tak pszenica ozima 2 razy pszenzyto i juz trzeba przesiewac np rzepakiem czy kukurydza bo jeczmien jary to tez zboze to nie zrobi przerwy pszenicy i pszenzytu ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Wojtek987    63

A u mnie tak pszenica jara ,pszenica jara , pszenica jara i teraz się zastanawiam nad jeczmieniem jarym ,dodam ze zadne buraki ,łubiny ,ziemniaki nie wchodzą w grę ,a tak wogóle to nie zauważyłem jakiejs obniżki plonu ,pszenica dopryskana od grzyba ,dożywki dane a zastanawiam się tez nad tym żeby zasiac ...pszenicę a w dopłatach wpisać psieżyto

 

A jaki ten plon był?? 

Skoro DOPRYSKAŁEŚ od grzyba i porządne DOŻYWKI dałeś, to plon musi być, zwłaszcza jak posiejesz PSIEŻYTO :D

U mnie dawniej też była monokultura zbożowa (ozime-jare, połowa jarego to owies) i myślałem że plonu lepszego na mojej ziemi nie da się wyciągnąć ;)  Teraz wprowadziłem rzepak, zmieniłem nawożenie i jest o wiele lepiej :)  Zobaczę jak w tym roku wyjdzie mi z wyką, to płodozmian będzie wyglądał tak Repak~~pszenica lub pszenżyto (zależnie od działki)~~ wyka ~~ pszenica lub pszenżyto. 

Teraz mam tak rzepak ~~ pszenżyto (pszenicę sieję od tego sezonu) ~~ jęczmień jary.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
slonju77    56

Psiego żyta nie sieję ,komu go sprzedasz?Plony?Pszenica jara z centrali ,czasem swoja ,zaprawiona dobrymi zaprawami typu Baytan ,kinto do tego nawóz donasienny, 3 razy dozywka ,odpowiednia dawka azotu i wczesny siew i plon około 6 czasem 7 ton z jarej ,był rok co było 4 póżny siew nie dało sie wcześniej wjechać w pole,a w 4 roku musisz zasiać coś innego bo nie dostaniesz dopłat jak zasieijesz 4 rok z rzedu to samo i dlatego chcę posiać pszenicę a wpisać w dopłatach to pszenzyto,pszenica jara nie jest tak narażona na choroby podsuszkowe jak zimowa ,ciekawe czy przy uprawie pszenicy  zimowej przez 3 lata na tym samym stanowisku jest jakiś porażajacy spadek plonu

Edytowano przez slonju77

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
warchest    253

aha czyli jakby chcial siac pszenice 4 lata pod rzad to by doplat nie dostal ? ale u nas i tak nie siejemy bo nie mozna non stop siac pszenicy idzie np 2 lata pszenmica ozima pozniej np pszenzyto itd rzepak kuku . ale d orzepaku to trzeba miec szczescie  jak zasiejemy malo rzepaku to super wypali a jak wiecej zasialismy t odupa wszystko d oorki niewiem taki wielki pech mamy do rzepaku . i rzepakiem jzu nie idzie przesiewac

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Wojtek987    63

Kolego @slonju77 napisałem tak jak ty napisałeś, przeczytaj swój wcześniejszy post.

O sianiu pszenicy przez 4 lata też słyszałem że nie można, zmianowanie pszenica - jęczmień też nie może być. Aby przerwać ciągłość zbóż (na papierze) musi być posiane pszenżyto lub owies.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
slonju77    56

Nie może być jęczmień?Aż muszę to sprawdzić chyba może być, a jakie sankcje groża jak zasieje 4 rok pszenicę?miał ktoś taki przypadek?

Edytowano przez slonju77

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Wojtek987    63

Musi to być roślina "fitosanitarna" czy jakoś tak się to mówi, a jęczmień do takich się nie zalicza.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
warchest    253

a jak np rzepaku by nie chcial siac albo malo siac to czym mozna przerwy robic i po jakim czasie np tak pszenica pszenica i co dalej jeczmien czy pszenzyto ? bo kukurydzy tez malo sie sieje

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Wojtek987    63

Pszenżyto może być. Dawniej miałem liche zmianowanie, siałem dużo jęczmienia. Raz sprawdzali czy czasami jęczmień z pszenicą nie sieję na zmianę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

U mnie na zmianę jak była pszenica i jęczmień to następnie idzie pszenżyto albo owies. Wolę w przypadku kontroli nie dawać nikomu preteksu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
acoustic    0

Witam. Podłączę się trochę pod temat. Mam taki trochę dylemat. Ja stosuje takie zmianowanie:

rzepak > pszenica> pszenica> pszenżyto i tak w kółko

W tym roku wyleciał mi rzepak i zastanawiam się co posiać. Czy taki rzepak rosnący od sierpnia zeszłego roku jest w stanie na tyle poprawić stanowisko żeby wyszła pszenica jara? Czy lepiej np zasiać owies. Dodam że ziemia III, IV klasa niskie pH (koło 5) dostała 300kg soli, 200 fosforanu i 4 t kredy z mielnika. 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mat93    36

Panowie mam takie pytanie mam słabe ziemie 4 i 5 klasa w tamtym roku wapnowane badania pokazały ph 6.5 , teraz mam zasianą 3 raz pszenicę i po niej planuję posiać rzepak , to dobry pomysł na słabszą glebę ? chodzi mi głównie o płodozmian ,areał nieduży tylko 1,5 ha , znacie jakieś odmiany na słabsze stanowiska , jak jeszcze użyźnić tą glebe ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Rob355    8

Panowie mam ok 6 ha w 1 kawalku, obecnie na ok 3,5 jest żyto a reszta łąka. Zamierzam to wszystko zaorać i posiać na całości zboże. Zienia klasa 4, ph nieuregulowane - kilka lat wapna nie było ale nawożenie obornikiem co kilka lat tak oraz nawozy głównie azotowe w niewielkich ilosciach.

zamierzam po żniwach zastosować dobre wapno.

 Czy na jesieni mogę posiać na całości pszenżyto? bo czytałem że po życie nie jest dobre stanowisko ale po łąkach tak.

Co ewentualnie jeszcze proponujecie ze zbóż, które potem w całości idzie na sprzedaż.

 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
RafaKdziela    443

Kolego Rob mi się mocno wydaje ,że pszenżyto będzie słabym rozwiązaniem .Jestem pewien ,że po tej łące masz niskie ph .Jeżeli chcesz siać kolejny raz jesienią to ja bym zasiał żyto na takim słabym stanowisku .


I love salsa

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Po tak zwanej trawie na gruntach ornych zboża jakie by nie były idealnie plonują. Przynajmniej w moim przypadku. Nie wiem czy po typowych TUZ-ach będzie tak samo, ale na jednym kawałku miałem posianą mieszankę zbożowostrączkową i było ok. Jeśli to łąki torfowe to pewnie ciężko będzie doprawić. Torf jest jałowy a po przeoraniu się szybko przesusza wierzchnia warstwa. 

Edytowano przez Gość

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość a1fe26c2   
Gość a1fe26c2

Ustal kolego odczyn gleby i dopiero się dopytuj. Teraz to pole może mieć pH 3.5, 5.5 albo więcej, albo mniej. Nikt tego nie wywróży z Twoich wypowiedzi. Pszenżyto posiać możesz, jeśli zadowoli Cię plon na poziomie 2-3 t/ha (zakładam w tym wypadku, że gleba jest bardzo kwaśna, a poziomy składników mineralnych średnie lub niskie). Bez badań gleby możesz siać żyto lub grykę. Te rośliny dość dobrze sobie radzą z glebą o pH ok. 4.

Odczyn gleby możesz sprawdzić kwasomierzem z płynem Helliga i pamiętaj, że od wyniku trzeba odjąć 1 żeby uzyskać wynik zbliżony do tego z OSChr.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez center
      Czym pryskacie pszenice na miotełkę i chwasty żeby było tanio i przelecieć raz ??
    • Przez green
      Witam
       
      Interesuje mnie jak wielu z Was spotkało się z czymś takim jak odmowa płatności obszarowych i/lub rolnośrodowiskowych do danej działki z uwagi na tzw. "MODYFIKACJĘ DO HISTORII TUZ"?
       
      Oznacza to nieuwzględnienie przez ARiMR do płatności działki z zadeklarowanym TUZ z takiego powodu, że w ciągu 5 poprzednich lat, któryś z wcześniejszych użytkowników zadeklarował na niej np. ugór, albo uprawy rolnicze (np. łąka, tyle że motylkowatych traktowana jako uprawa).
       
      Trwały Użytek Zielony jest zdefiniowany w przepisach unijnych (rozporządzenie 1120/2009):
      "grunty zajęte pod uprawę traw lub innych pasz z roślin zielonych naturalnych (samosiewnych) lub powstałych w wyniku działalności rolniczej (wysiewanych) niepodlegające płodozmianowi w gospodarstwie przez okres pięciu lat lub dłużej" .
       
      Istnieje Orzecznictwo Wojewódzkich Sądów Administracyjnych, wyraźnie mówiące, że żeby odmówić płatności do działki, na której jest użytek zielony, Agencja powinna mieć dowody, że działka była częścią stosowanego w gospodarstwie systemu płodozmianu, a nie tylko, że w którymś roku ją np. jednorazowo ugorowano.
       
      Z mojej praktyki wynika jednak, że większość Biur Powiatowych ARiMR "leci po całości": jakiekolwiek inne niż TUZ zadeklarowanie danej działki, albo nawet jej fragmentu, w ciągu poprzednich 5 lat powoduje, że dla nich był na niej stosowany płodozmian.
       
      W chwili obecnej jest w toku kilka spraw dotyczących tego problemu. Poszukuję rolników, którym również "obcięto" płatności do zadeklarowanych użytków zielonych, gdyż rzekomo nie były to użytki TRWAŁE.
       
      Jeśli zetknęliście się z tym w przeszłości, Wasz przypadek może pomóc zmienić niekorzystną dla rolników interpretację stosowaną przez ARiMR. Jeśli taki problem pojawił się teraz być może z kolei ja będę mógł pomóc ruszyć sprawę.
    • Przez danielhaker
      Jakie będą ceny pszenicy w sezonie 2019? W jakich cenach jest zboże ozime w różnych regionach Polski? Z tego co pisaliście w poprzednim temacie o notowaniach pszenicy ceny rosną. Jak myście do kiedy będzie ten wzrost? Kiedy najlepiej sprzedać? Czy ubiegłoroczna susza tak mocno wpływa na ceny zbóż? Jakie są opinie rolników? Zapraszamy do dyskusji!
      Kontynuacja tematu: 
       
    • Przez DamianChuchro
      Czego to może być objawa. Zboże zaczyna żółknąć na końcach liści ? Za duża dawka oprysku dolistnego? Czy susza?

    • Przez Rolniczek95
      W tym roku będę pierwszy raz zakiszał żyto w baloty, co sądzicie czy po skoszeniu przewracać pokos po kosiarce czy odrazu na wałki i pod prasę, czy macie jakieś rady, doświadczenia na temat zakiszania żyta w baloty. Pozdrawiam
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj