Polecane posty

PeterG14    115

Dziwna sprawa. U nas popularny jest płodozmian jęczmień oz.- rzepak oz.- pszenica oz. i albo jeszcze raz pszenica albo od nowa jęczmień.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ptaszyna    170

Możesz siać pszenicę a jak pole "na głodzie" to pszenżyto ozime a klasa ziemi taka że możesz siać wszystko.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PiotrK1988    1

Od tego roku chaciałbym trochę zmienić płodozmian u siebie w gospodarstwie i czy da radę w ten sposób: kukurydza - pszenżyto ozime - ziemniaki - jęczmień jary. Przed kuku i ziemniakami szedł by obornik, a przed jęczmienem jarym na jesień dawał bym wapno w celu regulacji  ph.Czy taki podział będzie dobry? Jakieś sugestie, wnioski ewentualne zmiany? Sorry jeśli pytam o tak oczywiste może dla niektórych rzeczy, ale dopiero zaczynam powoli gospodarzyć i ucze się trochę na swoich błedqch troche na wiedzy z książek i Internetu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomazi3p    44

Płodozmian dobry, tylko dobierz odmianę pszenżyta do póżniejszego siewu jeżeli kukurydza jest na ziarno. W lata które nie będziesz dawał obornika przed ziemniakami (po pszenżycie) daj jakiś poplon z kapustowatych-gorczyca, rzepak(gorczyca wymarza więc nie ma problemu z samosiewami) Pomiędzy jęczmieniem jarym a kukurydzą, pole stoi też puste więc w miarę możliwości rzepak jakiś na poplon też może być.Wszystko zależy od pogody a najbardziej od wody

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PiotrK1988    1

Sorry zapomniałem napisać, że kuku na kiszonkę bo są opasy do wyżywienia tak, że zdązy zejść z pola przed siewem pszenżyta. Tak jak wyżej napisałeś myślałem, żeby coś zasiać i późno zaorać tak żeby było tej masy zielonej to zawsze troche lepiej tą wodę będzie trzymać na przyszły rok. Głownie mi chodziło o kolejność czy któreś nie będzie wadziło następnemu, ale wydaje mi się , że będzie dobrze ze względu na niezły mix upraw i rotacje co kilka lat tych samych upraw.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wojtal24    2444

a czy ktoś robi plodozmian taki np: kukurydza na ziarno, groch i pszenica


ZETOR TEAM

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
icek1    179

ja pszenica ozoma,pszenica ozimas,pszenica ozima , rzepak ,pszenica ozoma itd

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mysza103    2417

koledzy ,groch - pszenica ozima - cebula - pszenica ozima - marchew - pszenica ozima bądz jara ,i z powrotem groch itd. Dobre to zmianowanie by było czy za dużo pszenicy choć wolałbym jeden rodzaj zboża . poplon byłby raczej zbędny?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
RafaKdziela    443

Pszenżyto ozime ..zebrana słoma ..poplon łubin gorzki na metr wyrósł ,na wiosnę mieszanka z grochem ..będzie pocięta słoma ..rzepak ozimy ...pocięta słoma i pszenica ozima zebrana słoma ..poplon łubin gorzki i na wiosnę kukurydza na ziarno ..ph 7 zawartość składników średnia fosforu bardzo wysoka .Koledzy doradźcie co mam zastosować pod rzepak ,żeby dobry plon zebrać .Sporo czasu jest jeszcze ,ale można na spokojnie zastanowić się .Czy coś dodajecie na przyspieszenie rozkładu słomy ? .Po kukurydzy jeszcze mi na 3 rok się wyoruje .


I love salsa

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

A mi w przeciągu 12 miesięcy 100% się rozkłada z kukurydzy. Nie orzę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
master20002    228

Ja u siebie do niedawna miałem tak: rzepak ozimy, pszenica ozima, jęczmień jary, czasem drugi raz jeczmień jary, pszenżyto ozime i znów w koło. Teraz do płodozmianu doszła mi soja i kukurydza, więc będzie soja, pszenica oz. rzepak, pszenica oz, jęczmień j. pszenżyto oz. gdzieś tam się pojawi kukurydza i znów soja lub inne strączki itd.


Jesteśmy różni, pochodzimy z różnych stron Polski, mamy różne zainteresowania, ale łączy nas jeden cel. Cel ten to Ojczyzna, dla której chcemy żyć i pracować.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość a1fe26c2   
Gość a1fe26c2

Pszenżyto po jęczmieniu będzie narażone na choroby podsuszkowe.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
RafaKdziela    443

A mi w przeciągu 12 miesięcy 100% się rozkłada z kukurydzy. Nie orzę.

 

Czyli zostawiasz na powierzchni bez orki ? A jak zasiać w taki mulcz kolejną roślinę ?


I love salsa

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Nie mam tu zdjęć siewnika, ale on poradził by sobie nawet bez tego:

[galleryimg=613134]

A jeśli ty nie posiadasz odpowiedniego siewnika zabieg jak z obrazka powyżej wystarczą aby siać zwykłym polskim siewnikiem, tylko wskazane redlice talerzowe.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
master20002    228

Pszenżyto po jęczmieniu będzie narażone na choroby podsuszkowe.

 

A jęczmień po pszenżycie? A sieję je dlatego po jęczmieniu bo ściernia po nim jest mega sucha. Kiedyś po jęczmieniu siałem rzepaki, ale ostatnie suche lata to ciężko ruszyć po nim ziemię bo dodatkowo jak kazda jarka wysusza stanowisko, a do jesieni coś tam napada deszczu żeby pszenżyto posiać.


Jesteśmy różni, pochodzimy z różnych stron Polski, mamy różne zainteresowania, ale łączy nas jeden cel. Cel ten to Ojczyzna, dla której chcemy żyć i pracować.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
1210    5

a taki może być:

pszenica, jęczmień pszenżyto, groch/kukurydza

czy jeszcze coś zmienić np. jakiś poplon.  Słoma zbierana

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
8Seba8    8

ja  w tym roku  posialem 3.25ha pszenicy po gryce i 3.1ha po jeczmieniu jarym i zastanawiam sie czy dobrze zrobilem ze po jeczmieniu 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

a taki może być:

pszenica, jęczmień pszenżyto, groch/kukurydza

czy jeszcze coś zmienić np. jakiś poplon.  Słoma zbierana

Ten płodozmian jest zły. Nawożenie organiczne występuje? Groch lub kukurydza, czy groch a później kukurydza?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mat93    36

jestem początkującym rolnikiem dopiero drugi rok uprawiam 1 ha  w formie hobby , mam pytanie na początku kiedy wziąłem tą ziemi z powrotem bo wcześniej była dzierżawiona była kukurydza ,potem zasiałem pszenicę jarą a teraz posianą mam ozimą ,i teraz takie pytanie czy po ozimej posiać gorczyce na poplon na wiosnę jęczmień jary i po nim rzepak można tak zrobić ? ph już doprowadziłem do kultury , ziemia 4 - 5 klasa ,

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Matey    885

a taki może być:

pszenica, jęczmień pszenżyto, groch/kukurydza

czy jeszcze coś zmienić np. jakiś poplon.  Słoma zbierana

 

po pszenicy możesz wrzucić jakiś poplon, chociażby gorczyce

 

 

jestem początkującym rolnikiem dopiero drugi rok uprawiam 1 ha  w formie hobby , mam pytanie na początku kiedy wziąłem tą ziemi z powrotem bo wcześniej była dzierżawiona była kukurydza ,potem zasiałem pszenicę jarą a teraz posianą mam ozimą ,i teraz takie pytanie czy po ozimej posiać gorczyce na poplon na wiosnę jęczmień jary i po nim rzepak można tak zrobić ? ph już doprowadziłem do kultury , ziemia 4 - 5 klasa ,

 

 

a czemu nie, jesli ph masz w porządku tak już pisałeś to i ten rzepak może sie udać. U mnie na takich piaskach raczej na zero wychodził, no ale pH wowczas bylo slabiutkie


KS Falubaz

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
MasseyXXXX    10

Panowie, ja u siebie sieje pszenice ozima, pszenice ozima, rzepak i znowu... Ewentulnie na mneijszych kawalkach zamiast 2x pszenicy to sieje pszenżyto lub owies :D

Sloma zbierana ze wszyskiego oprócz rzepaku oczywiscie :)

Ziemia 3b-4a. Plon w tym roku: Rzepak 4.2t/ha, pszenica 6.6t/ha

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
RafaKdziela    443

U mnie problem z mulczem po kukurydzy się już kończy .Od Nowego Roku wszystka kuku będzie zakiszana na kiszonkę :-)


I love salsa

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
icek1    179

A ja na jednym kawałku od 7 lat na pszenicę ozima i przy dobrej ochonie plony porównywalne jak na stanowisku ze zmianowaniem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
icek1    179

a czy obserwujesz spadek plonu w pierwszym w drygim w trzecim roku po rzepaku myśle że przy dobrej ochronie i nawożeniu nie ma spadku plonu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez center
      Czym pryskacie pszenice na miotełkę i chwasty żeby było tanio i przelecieć raz ??
    • Przez green
      Witam
       
      Interesuje mnie jak wielu z Was spotkało się z czymś takim jak odmowa płatności obszarowych i/lub rolnośrodowiskowych do danej działki z uwagi na tzw. "MODYFIKACJĘ DO HISTORII TUZ"?
       
      Oznacza to nieuwzględnienie przez ARiMR do płatności działki z zadeklarowanym TUZ z takiego powodu, że w ciągu 5 poprzednich lat, któryś z wcześniejszych użytkowników zadeklarował na niej np. ugór, albo uprawy rolnicze (np. łąka, tyle że motylkowatych traktowana jako uprawa).
       
      Trwały Użytek Zielony jest zdefiniowany w przepisach unijnych (rozporządzenie 1120/2009):
      "grunty zajęte pod uprawę traw lub innych pasz z roślin zielonych naturalnych (samosiewnych) lub powstałych w wyniku działalności rolniczej (wysiewanych) niepodlegające płodozmianowi w gospodarstwie przez okres pięciu lat lub dłużej" .
       
      Istnieje Orzecznictwo Wojewódzkich Sądów Administracyjnych, wyraźnie mówiące, że żeby odmówić płatności do działki, na której jest użytek zielony, Agencja powinna mieć dowody, że działka była częścią stosowanego w gospodarstwie systemu płodozmianu, a nie tylko, że w którymś roku ją np. jednorazowo ugorowano.
       
      Z mojej praktyki wynika jednak, że większość Biur Powiatowych ARiMR "leci po całości": jakiekolwiek inne niż TUZ zadeklarowanie danej działki, albo nawet jej fragmentu, w ciągu poprzednich 5 lat powoduje, że dla nich był na niej stosowany płodozmian.
       
      W chwili obecnej jest w toku kilka spraw dotyczących tego problemu. Poszukuję rolników, którym również "obcięto" płatności do zadeklarowanych użytków zielonych, gdyż rzekomo nie były to użytki TRWAŁE.
       
      Jeśli zetknęliście się z tym w przeszłości, Wasz przypadek może pomóc zmienić niekorzystną dla rolników interpretację stosowaną przez ARiMR. Jeśli taki problem pojawił się teraz być może z kolei ja będę mógł pomóc ruszyć sprawę.
    • Przez danielhaker
      Jakie będą ceny pszenicy w sezonie 2019? W jakich cenach jest zboże ozime w różnych regionach Polski? Z tego co pisaliście w poprzednim temacie o notowaniach pszenicy ceny rosną. Jak myście do kiedy będzie ten wzrost? Kiedy najlepiej sprzedać? Czy ubiegłoroczna susza tak mocno wpływa na ceny zbóż? Jakie są opinie rolników? Zapraszamy do dyskusji!
      Kontynuacja tematu: 
       
    • Przez DamianChuchro
      Czego to może być objawa. Zboże zaczyna żółknąć na końcach liści ? Za duża dawka oprysku dolistnego? Czy susza?

    • Przez Rolniczek95
      W tym roku będę pierwszy raz zakiszał żyto w baloty, co sądzicie czy po skoszeniu przewracać pokos po kosiarce czy odrazu na wałki i pod prasę, czy macie jakieś rady, doświadczenia na temat zakiszania żyta w baloty. Pozdrawiam
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj