Skocz do zawartości

Polecane posty

icek1    178

ja pszenica ozoma,pszenica ozimas,pszenica ozima , rzepak ,pszenica ozoma itd

mysza103    0

koledzy ,groch - pszenica ozima - cebula - pszenica ozima - marchew - pszenica ozima bądz jara ,i z powrotem groch itd. Dobre to zmianowanie by było czy za dużo pszenicy choć wolałbym jeden rodzaj zboża . poplon byłby raczej zbędny?

RafaKdziela    135

Pszenżyto ozime ..zebrana słoma ..poplon łubin gorzki na metr wyrósł ,na wiosnę mieszanka z grochem ..będzie pocięta słoma ..rzepak ozimy ...pocięta słoma i pszenica ozima zebrana słoma ..poplon łubin gorzki i na wiosnę kukurydza na ziarno ..ph 7 zawartość składników średnia fosforu bardzo wysoka .Koledzy doradźcie co mam zastosować pod rzepak ,żeby dobry plon zebrać .Sporo czasu jest jeszcze ,ale można na spokojnie zastanowić się .Czy coś dodajecie na przyspieszenie rozkładu słomy ? .Po kukurydzy jeszcze mi na 3 rok się wyoruje .

Wiadomość z agroFakt.pl

master20002    151

Ja u siebie do niedawna miałem tak: rzepak ozimy, pszenica ozima, jęczmień jary, czasem drugi raz jeczmień jary, pszenżyto ozime i znów w koło. Teraz do płodozmianu doszła mi soja i kukurydza, więc będzie soja, pszenica oz. rzepak, pszenica oz, jęczmień j. pszenżyto oz. gdzieś tam się pojawi kukurydza i znów soja lub inne strączki itd.

RafaKdziela    135

A mi w przeciągu 12 miesięcy 100% się rozkłada z kukurydzy. Nie orzę.

Czyli zostawiasz na powierzchni bez orki ? A jak zasiać w taki mulcz kolejną roślinę ?

damianzbr    972

Nie mam tu zdjęć siewnika, ale on poradził by sobie nawet bez tego:

[galleryimg=613134]

A jeśli ty nie posiadasz odpowiedniego siewnika zabieg jak z obrazka powyżej wystarczą aby siać zwykłym polskim siewnikiem, tylko wskazane redlice talerzowe.

master20002    151

Pszenżyto po jęczmieniu będzie narażone na choroby podsuszkowe.

A jęczmień po pszenżycie? A sieję je dlatego po jęczmieniu bo ściernia po nim jest mega sucha. Kiedyś po jęczmieniu siałem rzepaki, ale ostatnie suche lata to ciężko ruszyć po nim ziemię bo dodatkowo jak kazda jarka wysusza stanowisko, a do jesieni coś tam napada deszczu żeby pszenżyto posiać.

1210    0

a taki może być:

pszenica, jęczmień pszenżyto, groch/kukurydza

czy jeszcze coś zmienić np. jakiś poplon.  Słoma zbierana

8Seba8    3

ja  w tym roku  posialem 3.25ha pszenicy po gryce i 3.1ha po jeczmieniu jarym i zastanawiam sie czy dobrze zrobilem ze po jeczmieniu 

damianzbr    972

a taki może być:

Ten płodozmian jest zły. Nawożenie organiczne występuje? Groch lub kukurydza, czy groch a później kukurydza?

mat93    30

jestem początkującym rolnikiem dopiero drugi rok uprawiam 1 ha  w formie hobby , mam pytanie na początku kiedy wziąłem tą ziemi z powrotem bo wcześniej była dzierżawiona była kukurydza ,potem zasiałem pszenicę jarą a teraz posianą mam ozimą ,i teraz takie pytanie czy po ozimej posiać gorczyce na poplon na wiosnę jęczmień jary i po nim rzepak można tak zrobić ? ph już doprowadziłem do kultury , ziemia 4 - 5 klasa ,

Matey    427

a taki może być:

po pszenicy możesz wrzucić jakiś poplon, chociażby gorczyce

jestem początkującym rolnikiem dopiero drugi rok uprawiam 1 ha  w formie hobby , mam pytanie na początku kiedy wziąłem tą ziemi z powrotem bo wcześniej była dzierżawiona była kukurydza ,potem zasiałem pszenicę jarą a teraz posianą mam ozimą ,i teraz takie pytanie czy po ozimej posiać gorczyce na poplon na wiosnę jęczmień jary i po nim rzepak można tak zrobić ? ph już doprowadziłem do kultury , ziemia 4 - 5 klasa ,

a czemu nie, jesli ph masz w porządku tak już pisałeś to i ten rzepak może sie udać. U mnie na takich piaskach raczej na zero wychodził, no ale pH wowczas bylo slabiutkie

MasseyXXXX    10

Panowie, ja u siebie sieje pszenice ozima, pszenice ozima, rzepak i znowu... Ewentulnie na mneijszych kawalkach zamiast 2x pszenicy to sieje pszenżyto lub owies :D

Sloma zbierana ze wszyskiego oprócz rzepaku oczywiscie :)

Ziemia 3b-4a. Plon w tym roku: Rzepak 4.2t/ha, pszenica 6.6t/ha

RafaKdziela    135

U mnie problem z mulczem po kukurydzy się już kończy .Od Nowego Roku wszystka kuku będzie zakiszana na kiszonkę :-)

icek1    178

A ja na jednym kawałku od 7 lat na pszenicę ozima i przy dobrej ochonie plony porównywalne jak na stanowisku ze zmianowaniem

icek1    178

a czy obserwujesz spadek plonu w pierwszym w drygim w trzecim roku po rzepaku myśle że przy dobrej ochronie i nawożeniu nie ma spadku plonu

1210    0

Ten płodozmian jest zły. Nawożenie organiczne występuje? Groch lub kukurydza, czy groch a później kukurydza?

może tak nie groch a fasola na części i na reszcie kukurydza na kiszonkę. Nawożenie organiczne tak w ilości około 35 t obornika na hektar pod fasole/kukurydzę. Tak że średnio co 4 lata obornik jest na tym samym kawałku.

Czyli co za często są zboża?

łamać to poplonem po pszenicy?

Nie mam problemu z nierozłożonymi resztkami

Edytowano przez 1210

damianzbr    972

Tak za często zboża. Jeśli nie widzisz spadków plonu, lub konieczności zwiększania ochrony fungi, to przynajmniej stosuj poplony. Na pewno na tym nie stracisz.

Kiedy obornik przed kukurydzą? Wiosna czy jesień no i czy jest orka?

Obecnie to wygląda tak: obornik kukurydza - pszenica - jeczmien - pszenzyto - obornik - fasola/groch - pszenica - jeczmien - pszenzyto - obornik - kukurydza...  Zgadza się?

Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

sieje ktos kukurydze na kiszonke w monokulturze ?

Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

zamierzam siac w monokulturze i sie zastanawiam czy nie bedzie jakichs problemów

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się