Polecane posty

Ponik87    0

No tak, co sezon jest wymienność rodzaju zasiewów na każdym kawałku.. Poplon siać i worywać? A wcześniej słoma cięta.. To zwiększy wydajność gleby? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomasz78    1029

na początek weż po jednej próbce  z kawałka ,zrób raz aby wystartowac później co kilka lat ,pamiętaj że wapno nie działa od razu więc nie spodziewaj sie efektu od razu ,co do nawozenia tak jak piszesz obornik byl dobry ,jeśli jednak nie będziesz go juz mial to zastąp go ścięta słomą ,QQ też daje sporo masy ale czy plon będzie adekwatny do nakładu ? raczej nie ,ale to moja opinia ,strączkowe takie jak łubin ,dają dobre stanowisko pod zboza ,(wojtal dobrze podpowiedział )siej na poplon saradele ,ewentualnie gorczycę ale nie dopuść do kwitnienia jej ,stosuj mocznik a nie saletrę ,pod korzeń zalecam sól potasową  ,opryski odchwaszczania nornalnie ,tak jak przewiduje uprawa ,dodatkowo mozesz dokarmiac dolistnie siarczanem magnezu i mocznikiem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ponik87    0

No tak, co sezon jest wymienność rodzaju zasiewów na każdym kawałku.. Poplon siać i worywać? A wcześniej słoma cięta.. To zwiększy wydajność gleby? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

badanie gleby wyglada tak ze dzielisz sobie pola na obszary gleb. mniej wiecej wiesz gdzie jest lepsza a gdzie gorsza. srednio z hektara pobiera sie jedna probe zbiorowa na ktora skladaja sie 4-5 prob. pobierasz mieszasz ziemie zawozisz do labolatorium i za wykonanie badania placisz 13 zl od probki. tylko wazne zeby przy badaniu powiedziec im zeby napisali ci zalecenia nawozowe :) bo sami z siebie tego ci nie napisza

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomasz78    1029

kupic ,lub zamienić na obornik ,ja tak robie, zamieniam 19 ha słomy 4 ha obornika ,obornik od bydła ,co 5 lat ,nawiezione ok 40-50ton ,ale fakt gleby od 3 do 4

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bartekd91    3

A ja bym powiedział ze jak wcześniej bylo siane zboże na tych polach to cięcie slomy pod przyoranie i sianie znow zboża mija się z celem. Lepiej zebrac slome i zasiać jakis poplon. Chyba ze pod burak czy rzepak to pociac. Sam byłem w takim systemie i takie sianie zbóż i przyorywanie słomy to jej niszczenie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Wojtek026    76

czy takie słabe gleby można zabezpieczyć w jakiś sposób przed suszą np. stosując wałowanie posiewne czy to niewiele pomoże lub zaszkodzi na piaskach? jaki agregat uprawowy na piaski?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Piotras    2

słoma daje próchnice niezbedna do rozwoju tak że ciąć i pryskac mocznikiem ,kolega wyżej dobrze radzi ph  i na jego podstawie nawożenie

 Pare lat z rzędu jeszcze niech będzie sucho i efekty tego będą widoczne

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Jarecki88    212

No patrz , a Mi przysłali również jakie składniki znajdują się w próbkach , a nie tylko pH . Promocja jakaś , czy jak ? :o

 

No patrz, a jak pH zbadasz phmetrem albo paskami samodzielnie to K,P,Mg też Ci wyjdzie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mesi    20

Ja miałem siać pszenżyto po mienszance jeczmień z pszenicą , ale sąsied jak mi kosil powiedział że po pszenicy pszenżyta nie bedzie , możecie mi doradzić czy to prawda nie mam dużego doświadczenia w uprawie zboża

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Witam.Mam skoszone 2 hektary żyta i mam pytanie co moglbym zasiac na tym polu.Chcialbym aby mozna to bylo sciac na kiszonke dla bydla.Ziemia jest dosc slaba bo V klasa(miejscami czarnoziem)

I co byscie mi polecili na zasianie na zime po zycie ktore skosilem i jest teraz sciernisko.Dodam ze po tym co zasieje na tym polu i zetne na kiszonke chcialbym zasiac mieszanke zbozowa lub kukurydze.

 

Pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mfek3050    163

Jak na kiszonkę dla bydła to może mieszanka gorzowska? Nadaję się ponoć na każdą glebę, dobra jakościowo pasza. Polecam też przejrzeć mieszanki międzyplonowe na big-agro.pl.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
warchest    253

bedzie pszenzyto . i pytanie mam czym najlepiej przerywac monokulture jak np pojdzie pszenica ozima pszenica ozima i pszenzyto i kukurydza to przerwie sie bo rzepak nie udaje sie u nas i chyba trzeba przestac go uprawiac i na kukurydze przejsc ewentualnie rzepaku bd tylko kawaleczki po 3 ha moze to kukurydza troche przerwie ta zbozowa monokulture ?

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Po pszenżycie jeśli masz zamiar siać kukurydzę, to idealny moment aby siać poplon. Motylkowe np. są idealnym przedplonem pod wszystko i dobrym przerywnikiem monokultury.  

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
RafaKdziela    443

W tym terminie siać motylkowe to gruba przesada i strata pieniędzy .Ewentualnie gorczyca ,czy też gryka ,ale to chyba za późno już .


I love salsa

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Nikt nie mówi, że teraz, ale ogólnie na przyszłość. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
adamigos    0

WItam.Bardzo proszę o wyrażenie swoich opinii o płodozmianie:owies,pszenżyto,pszenica.Klasa ziemi III.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
adamigos    0

Niestety kukurydza tez nie przejdzie.

Czy jest jakaś dobra opcja zasiać coś ozimego?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mysza103    2462

U mnie jest   pszenica- rzepak - pszenica - jęczmień - groch , i z powrotem pszenica 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez center
      Czym pryskacie pszenice na miotełkę i chwasty żeby było tanio i przelecieć raz ??
    • Przez green
      Witam
       
      Interesuje mnie jak wielu z Was spotkało się z czymś takim jak odmowa płatności obszarowych i/lub rolnośrodowiskowych do danej działki z uwagi na tzw. "MODYFIKACJĘ DO HISTORII TUZ"?
       
      Oznacza to nieuwzględnienie przez ARiMR do płatności działki z zadeklarowanym TUZ z takiego powodu, że w ciągu 5 poprzednich lat, któryś z wcześniejszych użytkowników zadeklarował na niej np. ugór, albo uprawy rolnicze (np. łąka, tyle że motylkowatych traktowana jako uprawa).
       
      Trwały Użytek Zielony jest zdefiniowany w przepisach unijnych (rozporządzenie 1120/2009):
      "grunty zajęte pod uprawę traw lub innych pasz z roślin zielonych naturalnych (samosiewnych) lub powstałych w wyniku działalności rolniczej (wysiewanych) niepodlegające płodozmianowi w gospodarstwie przez okres pięciu lat lub dłużej" .
       
      Istnieje Orzecznictwo Wojewódzkich Sądów Administracyjnych, wyraźnie mówiące, że żeby odmówić płatności do działki, na której jest użytek zielony, Agencja powinna mieć dowody, że działka była częścią stosowanego w gospodarstwie systemu płodozmianu, a nie tylko, że w którymś roku ją np. jednorazowo ugorowano.
       
      Z mojej praktyki wynika jednak, że większość Biur Powiatowych ARiMR "leci po całości": jakiekolwiek inne niż TUZ zadeklarowanie danej działki, albo nawet jej fragmentu, w ciągu poprzednich 5 lat powoduje, że dla nich był na niej stosowany płodozmian.
       
      W chwili obecnej jest w toku kilka spraw dotyczących tego problemu. Poszukuję rolników, którym również "obcięto" płatności do zadeklarowanych użytków zielonych, gdyż rzekomo nie były to użytki TRWAŁE.
       
      Jeśli zetknęliście się z tym w przeszłości, Wasz przypadek może pomóc zmienić niekorzystną dla rolników interpretację stosowaną przez ARiMR. Jeśli taki problem pojawił się teraz być może z kolei ja będę mógł pomóc ruszyć sprawę.
    • Przez danielhaker
      Jakie będą ceny pszenicy w sezonie 2019? W jakich cenach jest zboże ozime w różnych regionach Polski? Z tego co pisaliście w poprzednim temacie o notowaniach pszenicy ceny rosną. Jak myście do kiedy będzie ten wzrost? Kiedy najlepiej sprzedać? Czy ubiegłoroczna susza tak mocno wpływa na ceny zbóż? Jakie są opinie rolników? Zapraszamy do dyskusji!
      Kontynuacja tematu: 
       
    • Przez DamianChuchro
      Czego to może być objawa. Zboże zaczyna żółknąć na końcach liści ? Za duża dawka oprysku dolistnego? Czy susza?

    • Przez Rolniczek95
      W tym roku będę pierwszy raz zakiszał żyto w baloty, co sądzicie czy po skoszeniu przewracać pokos po kosiarce czy odrazu na wałki i pod prasę, czy macie jakieś rady, doświadczenia na temat zakiszania żyta w baloty. Pozdrawiam
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj