Polecane posty

1210    5

Ten płodozmian jest zły. Nawożenie organiczne występuje? Groch lub kukurydza, czy groch a później kukurydza?

 

może tak nie groch a fasola na części i na reszcie kukurydza na kiszonkę. Nawożenie organiczne tak w ilości około 35 t obornika na hektar pod fasole/kukurydzę. Tak że średnio co 4 lata obornik jest na tym samym kawałku.

Czyli co za często są zboża?

łamać to poplonem po pszenicy?

Nie mam problemu z nierozłożonymi resztkami

Edytowano przez 1210

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Tak za często zboża. Jeśli nie widzisz spadków plonu, lub konieczności zwiększania ochrony fungi, to przynajmniej stosuj poplony. Na pewno na tym nie stracisz.

 

Kiedy obornik przed kukurydzą? Wiosna czy jesień no i czy jest orka?

 

Obecnie to wygląda tak: obornik kukurydza - pszenica - jeczmien - pszenzyto - obornik - fasola/groch - pszenica - jeczmien - pszenzyto - obornik - kukurydza...  Zgadza się?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

sieje ktos kukurydze na kiszonke w monokulturze ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

zamierzam siac w monokulturze i sie zastanawiam czy nie bedzie jakichs problemów

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
1210    5

Tak za często zboża. Jeśli nie widzisz spadków plonu, lub konieczności zwiększania ochrony fungi, to przynajmniej stosuj poplony. Na pewno na tym nie stracisz.

 

Kiedy obornik przed kukurydzą? Wiosna czy jesień no i czy jest orka?

 

Obecnie to wygląda tak: obornik kukurydza - pszenica - jeczmien - pszenzyto - obornik - fasola/groch - pszenica - jeczmien - pszenzyto - obornik - kukurydza...  Zgadza się?

 

wygląda to mniej więcej tak

obornik wiosna wczesna, ścierń , jesień

jest orka

nie zauważyłem różnicy w plonach z wiosennym obornikiem przed kukurydzą a nawet powiedziałbym że tam gdzie był wiosną obornik to była lepsza. zdaje sobie sprawę że to wbrew sztuce ale u mnie nie widzę negatywnych skutków wiosennej orki a nie mam aż tak pojemnej płyty gnojowej aby obornik od listopada do sierpnia na płycie trzymać

obornik kukurydza/fasola- pszenica-jęczmień- pszenżyto- obornik kukurydza/fasola-pszenica...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Biorąc pod uwagę wszystkie okoliczności łącznie z małą płytą i orką wiosenną ja bym widział to tak:

 

fasola - jęczmień - poplon 1 - pszenica - poplon 2 - pszenżyto- poplon 3 - wiosną orka obornika i pozostałości poplonu 3 - kukurydza - pszenica - poplon 4 (lub go brak jeśli jesteś zwolennikiem wczesnego siewu jęczmienia) - jęczmień - poplon 1 - pszenżyto - poplon 3 - wiosną orka obornika i pozostałości poplonu 3 - fasola

 

poplon 1 - siew od razu po zebraniu jęczmienia ozimego czyli w lipcu, jakaś mieszanka z roślin motylkowych/strączkowych oraz słonecznika.

poplon 2 - owies

poplon 3 - gorczyca, rzodkiew i facelia pozostawiona na zimę w podorywkę/zerwane ściernisko siany na przełomie sierpnia/września

poplon 4 - gorczyca i rzodkiew siane max do połowy sierpnia

 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
1210    5

nie mam żadnego programu rolno środowiskowego

Bardzo dużo coś tego poplonu u nas w okolicy prawie nikt nie sieje poplonów a tu widzę cały czas poplon

Wszyscy u nas w okolicy po fasoli sieją pszenicę bo fasola zostawia bardzo dobre stanowisko.

Po zebraniu pszenicy zasiać owies i na jesieni siać pszenżyto?

jak  w tym roku zasiałem poplon na początku sierpnia to koło  września gorczyca zaczęła mi kwitnąć

ziemia w miarę gruzełkowata resztki pożniwne się rozkładają

Edytowano przez 1210

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
GoRAL1    63

Kiedys juz o tym pisałem  nie można dopuscic do zakwitniecia gorczyczy poniewaz   sprowadza to na pole skodnika glebowego  o nazwie ROLNICA

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
krzysiek1979    324

Kiedys sialem gorczyce na wiosne potem orka przed kwitnieciem a na jesien pszenica .Super to wychodzilo bo byla za to doplata a pszenica dobre miala stanowisko .Orke siewna robilem w sierpniu zero bryl jeden przejazd agregatem i siewnik .Po zniwach czesto sieje gorczyce tam gdzie bedzie jeczmien jary ale zalezy od roku jak sie uda i wyrosnie .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
gwozd    104

Nie ma sensu siać polonu przed roslinami ozimymi. Tylko wysusza glebę.

Obornik pod fosolę? Po co? Masz tak słabe gleby żeby dawać azot pod strączkowe?. Tylko opóżni kwitnienie i dojrzewanie, lepiej daj 100kg saletrzaku przedsiewnie, będzie na start a później roślina sama sobie poradzi. Lepiej daj obornok po fasoli i podorywka. Składuj obok płyty

Gorczyca jako roślina dnia długiego, zasiana przed 20sierpnia bardzo szybko zakwitnie wytwarzając małą mase wegetatywną

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
icek1    179

A po co się nadmiernie pocić ja orzę sieję zbieram orzę sieję zbieram itd. tak aby mało się napraciować

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

@gwozd tamten kolega mówił że chce obornik co 4 lata i przed kukurydzą więc wyszło też przed fasolą, a w pierwszym roku dany wiosną przed fasolą i tak będzie działał nieznacznie. Choć z drugiej strony ciężko to będzie technicznie ogarnąć. Zasiać wcześnie fasole, a przed tym wywieźć obornik i jeszcze zaorać. Chyba że jakiś mały areał.

 

@1210 podałem optymalny wariant i wiadomo że ciężko go w 100% zrealizować. Jak np. w tym roku gdzie była totalna susza, nic by nie wyszło z sierpniowego poplonu. Trzeba dostosować to do panujących warunków i starać się ogólnie utrzymać zaplanowany płodozmian, ale odstępstwa mogą być nieuniknione.

 

Wiesz czemu sąsiedzi nie sieją poplonów? Nie sieją ich z powodu pozornej oszczędności, tak samo jak z powodu pozornej oszczędności stosują tylko sam azot, czy nie stosują fungii i zapraw.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość a1fe26c2   
Gość a1fe26c2

Moi sąsiedzi z oszczędności nie stosują żadnych nawozów. Jak im się opłaca zbierać plony w wysokości 1T/ha to nie jestem w stanie pojąć:D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
gwozd    104

Jeżeli fasola nie skorzysta z obornika to kukurydza skorzysta? Mimo wszystko uwarzam że azot zawarty w oborniku będzie przedłużał dojrzewanie fasoli

 

A po co się nadmiernie pocić ja orzę sieję zbieram orzę sieję zbieram itd. tak aby mało się napraciować

Znam człowieka który też tak robił. Żadnych nawozów, żadnych oprysków bo przecież nie warto. Wkońcu zbierał tyle że nawet orać nie warto, ale też trzeba przyznać że na polu nie było chwastów  B)  oprócz skrzypu... Wkońcu oddał w dzierżawe bo przecież nic się nie opłaca

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Moim zdaniem też nie skorzysta, ale kolega chciał przed kukurydzą. Myślę że nie ma to związku z korzystaniem z minerałów obornika a chodzi o próchnicę. Kukurydza na kiszonkę bardzo zuboża glebę z tej materii. I tak samo jak przed ziemniaki jest zalecany obornik nie w celu nawożenia pierwiastkami a materią organiczną która przekształci się w próchnicę, tak i w tym przypadku, konkretnie przed kukurydzą chodzi równowagę próchnicy.

 

Gdyby chciał płodozmian na dwa inne pola i na jednym uprawiał by fasola, pszenica, jęczmień, pszenżyto a na drugim polu kukurydza, pszenica, jęczmień, fasola,

Były by dwa oddzielne płodozmiany.

 

Albo kolejnym wyjściem byłby płodozmian z fasoli, kukurydzy pszenicy, jęczmienia i pszenżyta, tak że każda z roślin trafiała by co 5 lat na działkę, też zupełnie inaczej by to wyglądało i moim zdaniem najlepiej. A tak to jak powyżej fasola i kukurydza trafia co osiem lat na to samo pole.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
1210    5

dzięki wszystkim za doradzenie

Na ten czas jestem pewien że zaczne siać poplony.

zmianowanie muszę na spokojnie przemyśleć i dostosować do gospodarstwa.

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomekZ058    135

u mnie wygląda to tak...pszenica ozima czasem X2,jęczmień jary,pszenżyto ozime,owies,ziemniak-burak pastewny-kukurydza i ponownie pszenica ozima itd.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
krzysiek1979    324

Kazdy bedzie dobry jak sie posieje jak najwczesniej po zniwach i jak cos popada na starcie to wtedy mozna liczyc na duzo masy zielonej .Pare lat temu bawilem sie w bobik i sialem go lejkiem na rzysko potem podkladka i jeszcze pszenice sialem bo byl w kolano na wysokosc .A ten rok susza sialem na poczatku wrzesnia gorczyce i wyke i mala urosla...za pozno .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
RafaKdziela    443

A po żniwach pod zimową orkę pod jare lepiej rozsiać łubin grykę czy gorczyce?

 

Łubin i koniecznie gorzki .Ja siałem po żniwach i mi piękny urósł :-)

[galleryimg=614038]

Edytowano przez RafaKdziela

I love salsa

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Czemu koniecznie gorzki? Ja siałem gorzki i sarny tak samo jedzą, nie wiem dlaczego, czy nie mają innego wyboru, czy im najzwyczajniej gorzki nie przeszkadza jak do tej pory sądzono.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
1cris1    13

witam

panowie takie pytanie od bierzacego roku mam do uprawy 400 ha

mam zasiane 100 ha rzepaku, 100 ha pszenżyta i 50 ha zyta na wiosne planuje zasiać 150 ha kukurydzy na ziarno

zwracam się do was z prośba co po czym najlepiej siac dodam ze chciałbym skuic się na trzech uprawach głownie kukurydza na ziarno jakies zboze no i rzepak dodam ze z rzepakiem mam pierwszy raz do czynienia nigdy wcześniej nie siałem zobaczymy jak wyjdzie,

 

proszę o wasze porady na temat płodozmianu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
icek1    179

to my chyba powinniśmy się ciebie pytac Te 400 ha to kupiłeś w  ubiegłym roku

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez center
      Czym pryskacie pszenice na miotełkę i chwasty żeby było tanio i przelecieć raz ??
    • Przez green
      Witam
       
      Interesuje mnie jak wielu z Was spotkało się z czymś takim jak odmowa płatności obszarowych i/lub rolnośrodowiskowych do danej działki z uwagi na tzw. "MODYFIKACJĘ DO HISTORII TUZ"?
       
      Oznacza to nieuwzględnienie przez ARiMR do płatności działki z zadeklarowanym TUZ z takiego powodu, że w ciągu 5 poprzednich lat, któryś z wcześniejszych użytkowników zadeklarował na niej np. ugór, albo uprawy rolnicze (np. łąka, tyle że motylkowatych traktowana jako uprawa).
       
      Trwały Użytek Zielony jest zdefiniowany w przepisach unijnych (rozporządzenie 1120/2009):
      "grunty zajęte pod uprawę traw lub innych pasz z roślin zielonych naturalnych (samosiewnych) lub powstałych w wyniku działalności rolniczej (wysiewanych) niepodlegające płodozmianowi w gospodarstwie przez okres pięciu lat lub dłużej" .
       
      Istnieje Orzecznictwo Wojewódzkich Sądów Administracyjnych, wyraźnie mówiące, że żeby odmówić płatności do działki, na której jest użytek zielony, Agencja powinna mieć dowody, że działka była częścią stosowanego w gospodarstwie systemu płodozmianu, a nie tylko, że w którymś roku ją np. jednorazowo ugorowano.
       
      Z mojej praktyki wynika jednak, że większość Biur Powiatowych ARiMR "leci po całości": jakiekolwiek inne niż TUZ zadeklarowanie danej działki, albo nawet jej fragmentu, w ciągu poprzednich 5 lat powoduje, że dla nich był na niej stosowany płodozmian.
       
      W chwili obecnej jest w toku kilka spraw dotyczących tego problemu. Poszukuję rolników, którym również "obcięto" płatności do zadeklarowanych użytków zielonych, gdyż rzekomo nie były to użytki TRWAŁE.
       
      Jeśli zetknęliście się z tym w przeszłości, Wasz przypadek może pomóc zmienić niekorzystną dla rolników interpretację stosowaną przez ARiMR. Jeśli taki problem pojawił się teraz być może z kolei ja będę mógł pomóc ruszyć sprawę.
    • Przez danielhaker
      Jakie będą ceny pszenicy w sezonie 2019? W jakich cenach jest zboże ozime w różnych regionach Polski? Z tego co pisaliście w poprzednim temacie o notowaniach pszenicy ceny rosną. Jak myście do kiedy będzie ten wzrost? Kiedy najlepiej sprzedać? Czy ubiegłoroczna susza tak mocno wpływa na ceny zbóż? Jakie są opinie rolników? Zapraszamy do dyskusji!
      Kontynuacja tematu: 
       
    • Przez DamianChuchro
      Czego to może być objawa. Zboże zaczyna żółknąć na końcach liści ? Za duża dawka oprysku dolistnego? Czy susza?

    • Przez Rolniczek95
      W tym roku będę pierwszy raz zakiszał żyto w baloty, co sądzicie czy po skoszeniu przewracać pokos po kosiarce czy odrazu na wałki i pod prasę, czy macie jakieś rady, doświadczenia na temat zakiszania żyta w baloty. Pozdrawiam
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj