Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
statek    140

Przelew też dobra sprawa :D Mam znajomego który inwestuje... w dzieci. Teoretycznie można to nazwać przejedzeniem kasy a praktycznie... zapewnia im lepszą przyszłość. Gospodarstwo na tym cierpi ale np w jego sytuacji nie opłaci się kupować drogiej ziemi kosztem studiów dzieci bo inwestycja nr 2 zwróci się szybciej i wielokrotnie.

 

Co do tych 90% przejadających - tak, przejadają. Może 90% może mniej. Tylko że ile gospodarstw ma jedynie 5-6ha a domownicy pracują poza rolnictwem. Mając tyle ziemi w co byś inwestował? c360 po dziadku jest, podstawowe maszyny są. Nie ma sensu szaleć. Tak samo mając 10 ha - obory nie pobudujesz a ładować kasę w nowego zetora? Nie ma sensu :) Znam wielu którzy czekają na dopłatę a potem wydają na paliwo, regulują zobowiązania za usługi: np koszenie zboża, kupią garść nawozu i po pieniądzach.

Wporzadku. Nie mam nic do tych ktorzy inwestuja w cos innego za pieniadze z doplat. System jest jaki jest i trzeba go brac w obecnym ksztalcie i wyciskac jak cytryne.

Ale brakuje mi potwierdzenia wydania doplat przez faktury vat. Zanosze do agencji na koniec roku ze wydalem je na rolnictwo a nie na inne rzeczy. Wtedy ten ktory jest aktywnym rolnikiem nie mialbym problemu. A ten ktory tylko ma ziemie a dzierzawi mialby czynsz od dzierzawcy w wysokosci doplat a nie same doplaty. Obecnie ceny ziemi i dzierzaw nabijane sa wlasnie przez to ze wlasciela nie mozna zoobligowac do wydawania doplat na np. nawozy i palilo.

 

@ statek

akurat tego juz sie raczej nie doczekasz zeby cena paliwa i nawozów wróciła z przed dopłat

ale doczekasz sie za to tego ze nie warto bedzie sobie zawracac głowy dopłatami i składaniem wniosku o nie, bo dzieki takiemu trikowi jak inflacja dopłaty to beda grosze, a zobowiazania te same albo wieksze, no i wypatruj raczej paliwa po 7-8zł a nie po 3zł

opłacalnosc w rolnictwie bedzie spadac systematycznie i na nic te inwestycje,

 

pytanie brzmi: inwestujac 1 mln zł w rolnictwo, to ile % zysku mamy po roku ?

 

zakładam ze ktos posiada taka kwote i chce zrobic interes, jaki zysk osiagnie w przypadku zainwestowania w rolnictwo ? jakikolwiek dział rolnictwa, mleko, tuczniki, produkcja roslinna itd

wyliczy ktos ?

 

to bedzie najlepsza odpowiedz do pytania zadanego w tytule tego tematu

 

tu chodzi suche fakty i liczby a nie o to ze jeden gada: mi to sie opłaca, a drugi ze mi to sie nie opłaca...

 

liczby i procenty, matematyka prawde powie a nie człowiek

 

Wystarczy zliczyć wszystkie faktury z roku. Policzyc inne koszty typu ubezpieczenie prad itp. I zobaczyc ile czego sie sprzedalo i wtedy zobaczysz jaka kwota Ci zostala;)

To jest dochod z gospodarstwa;p

Ale jesli mowa o oplacalnosci to od zawsze rolnictwo bylo najbardziej kapitalochlonnym biznesem i nic tego dlugo nie zmieni. Taka specyfka. To nie jest kiosk ruchu za 10 tys i towarem za podobna kwote.

Moim zdaniem ze jesli ktos juz cos ma (zazwyczaj dorobek kilku pokolen) to utrzyma sie na rynku niezaleznie od perturbacji

 

Dlatego tez jednemu na mleku "zostaje" 60 gr a drugiemy ledwo 20gr

Na zbozu 100zl na tonie a drugiemu 300zl jak ma splacona ziemie.


Fendt 412 TUZ WOM TI TMS, MF 5435 z ładowaczem Stoll 15, NH T5060, JCB 527-58, Zetor 7211, wóz sano 10m3 agregat ares l/z siewnik famarol i gaspardo SP4, Joskin Modulo2 8400l, gruber Rolmako 3m, sieczkarnia Claas Jaguar 840 + kemper 3000, pług kverneland AB 100. 130ha i 200 krówek

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
koma666    162

proponuje żebyś przewalił swoje kieszenie i kwota jaką tam znajdziesz to właśnie będą suche fakty :D :D :D

jeśli będzie to 100 zł to żadne liczby żadne procenty i żadna matematyka CI nie pomoże ,bo możesz to tylko przechlac i nie łam głowy co z tym zrobic ;)

ludzie którzy maja ten milion wiedzą co z nim zrobic ,więc ty martw się o swoje nędzne grosze o ile je masz.

 

skoro masz pusto w głowie i nic do powiedzenia to siedz cicho ok ?

nie musisz zygac swoim jadem po całym forum, bo to nic ci nie pomoze,

jesli nie potrafisz odpowiedziec na pytanie to po co zasmiecasz to forum ?

w dodatku wklejasz buzki jak jakas nastolatka

moze lepiej sie do jakiej partii zapisz, bedziesz królem cietej riposty

 

co innego statek odpowiedział grzecznie i na poziomie, mimo ze nie do konca o to mi chodziło ale ok

Edytowano przez koma666

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Sadek    1123

Ja pisze w kalendarzu wydatki/wpływy i na koniec każdego miesiąca liczę ile "zostało", realnym wskaźnikiem jest podliczenie całego roku, gdyż w miesiącach to różnie wychodzi w jednym 40 000 zł na plus w drugim ledwo 5 000 zł (więc trzeba to uśrednić na cały rok).


"Cogito ergo sum"
Pozostaję: otwarty, elastyczny, ciekawy.

 

GG 8872878

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
statek    140

ja w tamtym roku na koniec wybralem zestawienie faktur i moich kontrahentow z biura rachunkowego wedlug ilosci kupionego towaru.

Zliczylem ile kasy wydalem (suma faktur) i ile sprzedalem i ile musialem oddac do banku. To co zostalo to był zysk.


Fendt 412 TUZ WOM TI TMS, MF 5435 z ładowaczem Stoll 15, NH T5060, JCB 527-58, Zetor 7211, wóz sano 10m3 agregat ares l/z siewnik famarol i gaspardo SP4, Joskin Modulo2 8400l, gruber Rolmako 3m, sieczkarnia Claas Jaguar 840 + kemper 3000, pług kverneland AB 100. 130ha i 200 krówek

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kozulek2    228

stan konta na koniec roku jest prawdziwym wyznacznikiem ...nigdy nie podchodzę do wydatków z ołówkiem w ręku....wiem jakie koszty muszę ponieśc i tu nie ma zlituj....tylko przy większych inwestycjach kalkuluję czy warto?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
statek    140

Ale inaczej podchodzi sie do zakupu ziemi. A inaczej np do budowy magazynu, hali, obory czy zakupu maszyn


Fendt 412 TUZ WOM TI TMS, MF 5435 z ładowaczem Stoll 15, NH T5060, JCB 527-58, Zetor 7211, wóz sano 10m3 agregat ares l/z siewnik famarol i gaspardo SP4, Joskin Modulo2 8400l, gruber Rolmako 3m, sieczkarnia Claas Jaguar 840 + kemper 3000, pług kverneland AB 100. 130ha i 200 krówek

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kozulek2    228

pewnie że tak, i tu jest to tak naprawdę indywidualna sprawa - bo jednemu potrzebna bardziej ziemia a innemu maszyna..

Edytowano przez kozulek2

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
damian40000    86
pytanie brzmi: inwestujac 1 mln zł w rolnictwo, to ile % zysku mamy po roku ?

 

zakładam ze ktos posiada taka kwote i chce zrobic interes, jaki zysk osiagnie w przypadku zainwestowania w rolnictwo ? jakikolwiek dział rolnictwa, mleko, tuczniki, produkcja roslinna itd

wyliczy ktos ?

 

to bedzie najlepsza odpowiedz do pytania zadanego w tytule tego tematu

 

tu chodzi suche fakty i liczby a nie o to ze jeden gada: mi to sie opłaca, a drugi ze mi to sie nie opłaca...

 

liczby i procenty, matematyka prawde powie a nie człowiek

mając 1mln zł kupujesz w moim rejonie 25ha ziemi klasy 3-4 po 40tys/ha. Siejesz kukurydzę na ziarno. Zbierasz około 10t/ha. 10t*400zł=4000zł+1000zł dopłaty = 5000zł. Koszty to 3000zł/ha. Czyli zostaje 2000zł*25ha= 50000zł. W roku w którym kukurydza jest tania. Drugi zysk to to że ziemia drożeje o około 2-3 tys na rok. Czyli kupując ziemię za 1mln zł siejąc kukurydzę i sprzedając tą ziemię po roku masz ponad 10% zysku. A jeśli ziemi nie sprzedasz to masz co roku te 50000zł i ziemię która jest warta coraz więcej. Pomyśl jeszcze że są rejony w kraju gdzie za 1mln zł kupisz 50ha. Edytowano przez damian40000

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
statek    140

albo kupujesz, siejesz koniczyne na ekologii i nie robisz nic za 1770zl rocznie na ha;p


Fendt 412 TUZ WOM TI TMS, MF 5435 z ładowaczem Stoll 15, NH T5060, JCB 527-58, Zetor 7211, wóz sano 10m3 agregat ares l/z siewnik famarol i gaspardo SP4, Joskin Modulo2 8400l, gruber Rolmako 3m, sieczkarnia Claas Jaguar 840 + kemper 3000, pług kverneland AB 100. 130ha i 200 krówek

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
koma666    162

mając 1mln zł kupujesz w moim rejonie 25ha ziemi klasy 3-4 po 40tys/ha. Siejesz kukurydzę na ziarno. Zbierasz około 10t/ha. 10t*400zł=4000zł+1000zł dopłaty = 5000zł. Koszty to 3000zł/ha. Czyli zostaje 2000zł*25ha= 50000zł. W roku w którym kukurydza jest tania. Drugi zysk to to że ziemia drożeje o około 2-3 tys na rok. Czyli kupując ziemię za 1mln zł siejąc kukurydzę i sprzedając tą ziemię po roku masz ponad 10% zysku. A jeśli ziemi nie sprzedasz to masz co roku te 50000zł i ziemię która jest warta coraz więcej. Pomyśl jeszcze że są rejony w kraju gdzie za 1mln zł kupisz 50ha.

 

50 tys zysku z 1mln to jest 5%, odejmij od tego inflacje,

fakt faktem ze ziemia to majatek trwały i tylko to przemawia za taka inwestycja, ale zysk nie jest oszałamiajacy, wrecz przeciwnie

no i policz jeszcze maszyny potrzebne do uprawy i zbioru tej kukurydzy, no chyba ze liczysz najmowac, jakis ciagnik i maszyny do uprawy ziemii tez potrzebny ...

Edytowano przez koma666

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wojtaso90    0

a ja pracuje normalnie w mieście a po pracy przyjeżdżam do domu i zajmuje się gospodarstwem na którym są moi rodzice. Traktuje to jako hobby bo wychowałem się na wsi i lubie rolnictwo;) o tak się wtrące w temat;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
vicia1223    11

I pewnie co zarobisz to włożysz w tą gospodarkę ??:) Jaka produkcja w gospodarstwie ??


wschodni koniec mazowsza.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawelol111    1342

A mi się wydaje że odwrotnie. 15hax 2 tys z dopłatą na czysto to 30tys zł rocznie. Przyzwoity zastrzyk gotówki.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawel885    2279

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi czy rolnictwo się opłaca czy nie bo jeden z hektara ma 3 tony żyta a inny 10ton pszenicy, jeden uchowa byka 600kg przez 2 lata inny ma 15tys zł rocznie za mleko od jednej krowy.... I nie chodzi o to że pierwszy jest leniwy czy głupi tylko ten co ma 30ha gleb V klasy nie zrówna się z tym co ma 30ha gleb I-II klasy, on nie wykarmi tyle zwierząt, nie zbierze tyle pszenicy czy rzepaku co drugi

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawelol111    1342

Nie każdy też mieszka tam gdzie można kupić ziemię za sensowne pieniądze.

 

Skąd wziąłem 15ha? Może być 10ha... Wszystko jedno. Nawet 5ha to 10 tys rocznie. 5 niezłych pensji.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawel885    2279

Nie wiem jak @damian40000 wyliczył koszty uprawy kukurydzy przy plonie 10t na 3000zł - według kalkulacji T.Szymańczaka koszty całkowite na 1ha wynoszą 6353zł :blink:

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
damian40000    86

50 tys zysku z 1mln to jest 5%, odejmij od tego inflacje,

fakt faktem ze ziemia to majatek trwały i tylko to przemawia za taka inwestycja, ale zysk nie jest oszałamiajacy, wrecz przeciwnie

no i policz jeszcze maszyny potrzebne do uprawy i zbioru tej kukurydzy, no chyba ze liczysz najmowac, jakis ciagnik i maszyny do uprawy ziemii tez potrzebny ...

nie myślisz perspektywicznie. Przecież ta ziemia za 10lat albo szybciej będzie warta 100tys zł za hektar.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
koma666    162

jaka dajesz gwarancje ze tak bedzie ?

równie dobrze za 10 lat moze nie byc unii i dopłat, po ile wtedy bedzie ziemia ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawelol111    1342

Wszystkie Unie, związki itp miały swój początek i koniec. Jak komuś się wydaje że ziemia będzie drożała w nieskończoność to jest po prostu głupi. Można dać i milion za 1ha tylko kiedy to się zwróci?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawel885    2279

Po prostu jak ktoś kupuje ziemię bo chce zamiast 200tys l mleka rocznie produkować 300tys l to zakup jest jak najbardziej uzasadniony, cena spadnie 2 czy 5 razy to zadowolony jeszcze dokupi, ale jak ktoś kupuje z myślą o sprzedaży za X lat z X krotnym zyskiem to może się srogo przeliczyć

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wojtal24    2467

jaka dajesz gwarancje ze tak bedzie ?

równie dobrze za 10 lat moze nie byc unii i dopłat, po ile wtedy bedzie ziemia ?

 

Nie było Unii ludzie też kupowali ziemie i żyli z rolnictwa i jak Unia się rozpadnie to też ludzie będą kupować ziemie i żyć z rolnictwa


ZETOR TEAM

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
koma666    162

jasna sprawa ze tak bedzie, ba nawet powiem wiecej, jak unia padnie to te wszystkie cwaniaki co teraz dopłaty biora i piwo pija w lato pod parasolem albo sie wezma za dojenie krów, albo beda musieli gdzie indziej szukac chleba,

 

mimo tego cena ziemii zejdzie na ziemie, gdyby tak sie stało

pamietam czasy ze krowa dojna warta była 500zł a 1ha ziemii 5 i 6 klasy 1-2 tys zł, było to ok roku 1994 w moich stronach

 

za 3-4 krowy na ubój był 1 ha ziemii

Edytowano przez koma666

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Sadek    1123

X lat temu za 13 t pszenicy po 60000 zł/t kupowaliśmy 1 ha ziemi III klasy.


"Cogito ergo sum"
Pozostaję: otwarty, elastyczny, ciekawy.

 

GG 8872878

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez AGRObombula
      witam was Drodzy koledzy mam parę pytań odnośnie soji. Czy uprawa w Polsce możliwa a może ktoś już uprawiał jeśli tak to jakią odmianę. jak plonuje jakie zabiegi stosujemy czy jest opłacalna jednym słowem piszcie co wiecie na temat ale wolałbym aby się wypowiedzieli Ci co się na sprawie znają
    • Przez michal1996125
      Zamierzam założyć hobbystyczną hodowlę owiec, interesują mnie aspekty prawne. Czy owce tak jak krowy muszą mieć takie klipsy na uchu?
      Posiadam 1h łaki możliwość załatwiemnia większej ilości siana. Czy o wystarczy dla 2 owiec? W owies sam się mogę zopatrzyć.
    • Przez Budzu321
      Witam posiadam w sumie 11ha połowa to pola i połowa to łąki. Hoduję narazie 4 krowy dojne w tym roku w lecie zwieskzy sie do 5 a za rok myślę że do 6 dojnych, trzymam też 2 cielaki. Czy mi opłacało by się wykosić 0,5-1,0ha na sianokiszonke oczywiście pierwszy pokos. Prasy własnej nie mam, sianokiszonka była by w pryzmie. Trawa była by wożona t-25 i rozrzutnikiem, bo m am tylko t-25, ugniutł też bym t-25 jakoś. Czy mi się opłacało by?
    • Przez stg
      Mam pytanie czy opłaca mi się kupić prasę sipme z 224 na własny użytek i usługi (bardzo mło osób ma swoją prasę i dużo osób korzysta z usług). Mam ok.
      5 ha. pola i ok. 1 ha. łaki (niedługo dodzierżawie ok 2,5-3,5ha). Prasy kształtują się w cenach od 5 tyś w zwyż. Ile kasujecie z prasowanie, koszenie i jakim sprzętem ?
    • Przez mateo151923
      Witam! Mam 21 lat i rodzice chca przepisac mi gospodarstwo. Mamy 36ha i bydlo mleczne. Zastanawiamy sie co bylo by lepsze: przepisanie calosci gospodarstwa na mnie (rodzice wymowia sobie emeryture u mnie) czy tylko sredniej krajowej i czesci krow zeby dostac wiekszosc doplat do hodowli zwierzat.
      Zastanawialismy sie nad pierwsza opcja ale wujek namieszal nam w glowie ze poprzez podzielenie gospodarstwa bedziemy mieli wiecej doplat. Jak cos zle pisze to mnie poprawcie. Czekam na odpowiedzi! Mieszkam w woj. mazowieckim. Dzieki!
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj