Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
damian40000    86

w tym roku nikosh + mocarz

pryskałem sąsiadowi na działce sąsiadującej z moją tą mieszanką i mogę potwierdzić że podziałało dobrze ale kukurydza też odchorowała. Moja siana dzień później pryskana przedwschodowo była lepsza bo tamtą 2 tygodnie po zabiegu nie rosła.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawelol111    1337

:lol: :lol: :lol:

 

niby skąd możesz wiedzieć po ile kupował nawozy, skąd możesz wiedzieć ile ukosił z 5 klasy, skąd możesz wiedzieć czy mu nie ukosi? dobra wyrocznia z ciebie, jest tylko mały minus, zero pokrycia :lol:

 

Naucz się czytać ze zrozumieniem. Statek chciał udowodnić że z 1ha zostanie minimum 1500zł i to nie tylko jemu a każdemu. Teoria obalona. Nie obchodzi mnie po ile w jego potężnym gospodarstwie nabywa się nawozy bo to nie o to chodzi. Przeważnie takie koszty każdy ponosił - mniejsze w zależności od klasy gleby, ilości nawozów jakie kupuje (więksi mają taniej) oraz parku maszynowego - jak masz swoje maszyny do siewu, zbioru itp to wiadomo że wyjdzie taniej. W tym roku nie jeden z nas albo wyszedł na 0 albo zarobił marne grosze na uprawie kukurydzy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kozulek2    228

czyli obalasz już nawet własne teorie , bo nie dawno pisałeś że z kuki na ziarno min 2000 zł z ha zostanie ?

. photo-thumb-8845.jpg?_r=0 Napisany przez pawelol111 na 22 sierpień 2013 - 21:57 w Przepisy i finanse

snapback.pngkozulek2, o 22 sierpień 2013 - 12:54, powiedział:

 

Żeś się rozmarzył -policzyłeś to po obecnych cenach? czyste rączki- czyli samo Ci się posieje i zbierze ? puste kieszenie i puste rączki to tak.

Pusta to jest Twoja głowa. Rzepak 4tx 1400zł = 5600zł - 3500 na koszty = 2100zł

Kukurydza na ziarno: koszty podobne a 10t suchej x 600zł = 6000zł czyli ponad 2 tys zostanie.

50ha dobrej ziemi a nie zdechliny gdzie żyto daje 2t.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawelol111    1337

Oczywiście że nie. Gdybyś czytał ze zrozumieniem... ale cóż. No co ja biedny mogę? Nic. Zobacz co na dole napisałem. 50ha DOBREJ ziemi a nie zdechliny gdzie żyto daje 2t. Czyli szanowny kolego na gruncie klasy 3-4 nawozu dajesz mniej niż na 5 a rośnie więcej. Do tego założyłem że kukurydza da 10 t suchej a nie 10 t mokrej z racji dobrej gleby.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
statek    140

odsyłam wiec do:

http://www.modr.mazo...a_na_ziarno.pdf

 

nie chce sie sprzeczać ale nie obaliłeś mojej teorii.

Nawozy były kupione po:

NPK 1800 brutto 7-25-30

Fosforan 2200zl brutto

Mocznik po 1350 brutto.

Nasiona polskie po 130zl jednostka 50tys nasion wiec siejac na ziarno wydaje na nasiona 200zł

Chwasty tak jak napisalem 120zł

Uprawa:

Gruber dwa razy 300zl

Agregat z siewem 250zl

koniec.

I ceny podalem z uslugi a nie jakbym sam robil. Bo bez amortyzacji wyjdzie polowe taniej, to chyba wiesz.

 

Co do plonu 10t to plon sredni w wieloleciu. Tamte dwa lata pod rzad wiele osob miało nawet po 14t a w tym roku wyszlo slabiej.

 

 

pryskałem sąsiadowi na działce sąsiadującej z moją tą mieszanką i mogę potwierdzić że podziałało dobrze ale kukurydza też odchorowała. Moja siana dzień później pryskana przedwschodowo była lepsza bo tamtą 2 tygodnie po zabiegu nie rosła.

 

bo przy tej mieszance kluczowa rzecza jest faza rozwojowa. NIe mozna ani za pozno ani za wczesnie. Mi sie udalo na 28ha a na 2ha mialem wyraznie przyhamowanie ze swojej winy;/


Fendt 412 TUZ WOM TI TMS, MF 5435 z ładowaczem Stoll 15, NH T5060, JCB 527-58, Zetor 7211, wóz sano 10m3 agregat ares l/z siewnik famarol i gaspardo SP4, Joskin Modulo2 8400l, gruber Rolmako 3m, sieczkarnia Claas Jaguar 840 + kemper 3000, pług kverneland AB 100. 130ha i 200 krówek

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawelol111    1337

Średni mnie nie interesuje, liczy się to co urosło w tym roku. Policzyłeś swoją uprawę i swoje ceny nawozów a większość rolników ma inną technologię (kosztowniejszą) oraz wyższe ceny nawozów. Stąd różnica.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
statek    140

Napisze inaczej zeby mnie ktos zle nie zrozumial.

Jesli koszty ktore poniesiemy beda w okolicach 2500zl a 3000zl

a plon sredni 10 ton to przy cenie 400-500zl za tone mokrego to osiagniemy zysk w okolicach 1500zl. Mysle ze to znacznie uprosci dyskusje:)

Edytowano przez KRISTOFORn
Cytowanie poprzedniego posta

Fendt 412 TUZ WOM TI TMS, MF 5435 z ładowaczem Stoll 15, NH T5060, JCB 527-58, Zetor 7211, wóz sano 10m3 agregat ares l/z siewnik famarol i gaspardo SP4, Joskin Modulo2 8400l, gruber Rolmako 3m, sieczkarnia Claas Jaguar 840 + kemper 3000, pług kverneland AB 100. 130ha i 200 krówek

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
statek    140

smiejesz sie;p takim sprzetem opracowywalem dane do pracy magisterskiej hehe


Fendt 412 TUZ WOM TI TMS, MF 5435 z ładowaczem Stoll 15, NH T5060, JCB 527-58, Zetor 7211, wóz sano 10m3 agregat ares l/z siewnik famarol i gaspardo SP4, Joskin Modulo2 8400l, gruber Rolmako 3m, sieczkarnia Claas Jaguar 840 + kemper 3000, pług kverneland AB 100. 130ha i 200 krówek

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
szarywilk    90

Orka 250zl

Agregat 100zl

siew 150zl

Nawozy z rosianiem 1500 plus rozsianie 100 zl

Chwasty 150zl

Nawozy doliste 150

plus oprysk 50 zl

Zbior realnie 500 zl - bo za 350 to ktoś ci wykosi ale plus paliwo i to pewnie kolejki chętnych nie będzie

podatek rolny 180 zl

nasiona 250 zl

transport 60 zl jak masz blisko - ale realnie 100

licząc że jako przedplon kukurydza nie jest rewelacją - tylko pszenice możesz siać tak późno to w następnym roku masz jeszcze spadek plonu tonę (opózniony siew) - o monokulturze nie mówię bo to zupełnie inne koszty ochrony i plony.....

 

 

Tu masz 3480 kosztów a przychodu powiedzmy 4000 pod warunkiem ze obędzie się bez komplikacji - typu zła pogoda podczas uprawy - dziki i inne szkodniki - zakładasz że nie ubezpieczasz od gradu i innych klęsk itp .

de facto masz 80 procent szans że jak ci się uda to zostaną ci dopłaty ......faktycznie biznes jak marzenie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
statek    140

czyli ten kto sieje kukurydze jest debilem, nic sie nie oplaca.


Fendt 412 TUZ WOM TI TMS, MF 5435 z ładowaczem Stoll 15, NH T5060, JCB 527-58, Zetor 7211, wóz sano 10m3 agregat ares l/z siewnik famarol i gaspardo SP4, Joskin Modulo2 8400l, gruber Rolmako 3m, sieczkarnia Claas Jaguar 840 + kemper 3000, pług kverneland AB 100. 130ha i 200 krówek

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomek90    2198

@szarywilk nie wszedzie takie szalone ceny są co u ciebie, chodzi o zbiór. 300zł/ha bądz 380zł/ha i odbiór z pola i już paredziesiąt złotych urwane. U jednego nakład 2tys u drugiego znowu ponad 3tyś.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tropt    3

strasznie drogo panowie wy te pola obrabiacie... ja co prawda nie uprawiam kukurydzy ale na przykładzie zboża : koszty

Orka - 20 l

Agregat ścierniskowy : 10 l

Agregat uprawowo-Siewny 10 l

Nawożenie : 150 polifoski i 200 saletry = 600 zł

Chwasty : 110 zł

zbiór : 300 zł

nasiona : 250 zł

paliwo na nawóz, oprysk i zwożenie to może 100 zł jak zaleje do c 360 cały bak ( 65 l ) to pryskam nim 3 dni

Wiec wychodzi 1360 zł + ON 40 l x 5 zł = 200 zł ( vat odliczam od podatku )

Koszty to jakieś 1600 zł / ha

 

w tym roku w naszym rejonie zboża sypały bardzo kiepsko (nawalne deszcze na pyleniu i pół staniu w kłosach ) wydajność raptem 3 t / ha, srednia cena sprzedaży 700 zł / t więc kokosów nie zrobiłem cóz taki przebieg pogody. Dodam ze pola są po ziemniakach a ścierniska przesiewam łubinem.

Ja w tym interesu nie widzę ale na ziemniaki pasuje mieć pola zmieniane :) zresztą gdyby nie ta wydajność w tym roku to i tak nie było by zle

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bayu86    13

Ciekawie piszecie Panowie. Mi kukurydza w tym roku dała w du... bardzo, ale z tego co piszecie opłacalność powszechnie jest kontrowersyjna, to znaczy jednemu wychodzi drugiemu nie. Podziwiam tych, którzy dobrze na tym wychodzą chętnie bym się na praktykę załapał, bo ja ciągle coś źle robię chyba!

Edytowano przez bayu86

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
adams452    13

Polska mentalność jest taka, że jak nie zarobi na czysto co najmniej tyle ile włożył to się nie opłaca. Śmieszą mnie takie wywody rolników np w Agrobiznesie że nic się nie opłaca, a w tle nowiutki park maszynowy i budynki. Jakby było tak źle to skąd by były pieniądze na te inwestycje.

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Bartek72511    81

Możecie mi wytłumaczyć jedno ? skoro według połowy z was prawie nic się nie opłaci uprawiać to po co się w to bawicie? Oddajcie ziemie w dzierżawe, weźcie dotacje i macie dochód bez roboty. U mnie w tym roku nakład na ha kukurydzy kompletnie wyniósł 3300 zł. Plon uzyskałem na jednym kawałku 12,2 t mokrej, na drugim 13 t. Sprzedane po 500 zł netto. Czyli wychodzi z pierwszego kawałka 6100 + vat a z drugiego 6500 + vat. Także opłacalność bardzo zadowalająca :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
KRISS75    54

Ja nie napisałem że się nie opłaca uprawiać.Zasiałem po raz pierwszy w tym roku,miałem duże nakłady i zostało mi około 500zł/ha.

@statek napisał że wychodzi na czysto 1500zł/ha więc byłem ciekaw jak to zrobił.

Widzę że @Bartek72511 ma podobne koszty jak ja tylko że plon większy od mojego i cena rewelacyjna dlatego różnice w zysku duże.

@Bartek72511 na jakiej klasie ziemi taki plon i kto tyle płaci?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
statek    140

Ja uwazam ze wytlumaczyłem dość dobrze jak to zrobiłem.

Ale nie wrzucałbym wszystkich do jednego worka. NIe kazdy ma takie ziemie ktore pozwalaja na uproszczenia w uprawie.


Fendt 412 TUZ WOM TI TMS, MF 5435 z ładowaczem Stoll 15, NH T5060, JCB 527-58, Zetor 7211, wóz sano 10m3 agregat ares l/z siewnik famarol i gaspardo SP4, Joskin Modulo2 8400l, gruber Rolmako 3m, sieczkarnia Claas Jaguar 840 + kemper 3000, pług kverneland AB 100. 130ha i 200 krówek

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kozulek2    228

. Do tego założyłem że kukurydza da 10 t suchej a nie 10 t mokrej z racji dobrej gleby.

i tu jest całe sedno , cały czas coś gdybasz ...jeśli nie potrafisz zarobic 1500 zł z ha w tej uprawie, to się za to nie bierz ... skoro Ty wyszedłeś na zero to nie znaczy że inni nie potrafią :P...jeszcze jedno,, filozofie ,,,kukurydza daje bardzo dobry plon na 5 i 6 klasie w porównaniu z innymi uprawami na tej samej ziemi - tylko skąd Ty to możesz wiedziec jak Ci nic się nie opłaci ?

Edytowano przez kozulek2

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawelol111    1337

Jesteś inteligentny inaczej czy mi się wydaje? Swoją kukurydzę przeznaczam na kiszonkę jednak koledzy z forum oraz sąsiedzi mają uprawy na ziarno. Różnica jest w odmianie i zbiorze a koszty mniej więcej te same więc mogę sobie obliczyć ile zostałoby mi zysków gdybym przeznaczył na ziarno.

Taki cwany jesteś to posiej kukurydzę na 6 klasie, wsadź 3,5tys zł i skoś 6t ziarna. Będzie więcej jak ją sikawką podlejesz...

 

W tym roku żyta na 5 klasie było 2t a kukurydzy ok 7t - suchej - w mojej okolicy. Teraz na żyto ponieśliśmy koszty w wysokości ok 1000zł a na kukurydzę 3,5tys zł. Jedyny zysk w przypadku kukurydzy to to że pozostawia po sobie bardzo dobre stanowisko pod inne uprawy i nic więcej. Ten rok wypadł kiepsko w przypadku produkcji roślinnej na słabych glebach. Jeszcze raz podkreślam: NA SŁABYCH GLEBACH.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kozulek2    228

Jesteś inteligentny inaczej czy mi się wydaje? Swoją kukurydzę przeznaczam na kiszonkę jednak koledzy z forum oraz sąsiedzi mają uprawy na ziarno. Różnica jest w odmianie i zbiorze a koszty mniej więcej te same więc mogę sobie obliczyć ile zostałoby mi zysków gdybym przeznaczył na ziarno.

Taki cwany jesteś to posiej kukurydzę na 6 klasie, wsadź 3,5tys zł i skoś 6t ziarna. Będzie więcej jak ją sikawką podlejesz...

 

W tym roku żyta na 5 klasie było 2t a kukurydzy ok 7t - suchej - w mojej okolicy. Teraz na żyto ponieśliśmy koszty w wysokości ok 1000zł a na kukurydzę 3,5tys zł. Jedyny zysk w przypadku kukurydzy to to że pozostawia po sobie bardzo dobre stanowisko pod inne uprawy i nic więcej. Ten rok wypadł kiepsko w przypadku produkcji roślinnej na słabych glebach. Jeszcze raz podkreślam: NA SŁABYCH GLEBACH.

wytłumacz mi dlaczego ja potrafię na 5 i 6 uzyskac dobry plon ( i tu też na kiszonkę) a ty nie ... mój sąsiad który sieje z 30 ha na ziarno właśnie tylko na 5,6 klasie , ma bardzo dobre plony i nie biadoli - on też inteligentny inaczej ? ..widzisz tak to już jest że nie każdy potrafi zrobic... chociaż większośc napisze że nie wiadomo co tam posiał i wsadził w tą ziemię a mu nie urosło- ot cyrk :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawelol111    1337

Oczywiście że mógł mieć dobry plon tyle że dobry plon nie znaczy duży zysk. Bo na 5 klasie dobry plon to 10t mokrej QQ ale po odliczeniu kosztów zysk wyjdzie raczej niewielki. Żeby było jasne - dyskusja dotyczy tego roku.

Edytowano przez pawelol111

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Bartek72511    81

Ja nie napisałem że się nie opłaca uprawiać.Zasiałem po raz pierwszy w tym roku,miałem duże nakłady i zostało mi około 500zł/ha.

@statek napisał że wychodzi na czysto 1500zł/ha więc byłem ciekaw jak to zrobił.

Widzę że @Bartek72511 ma podobne koszty jak ja tylko że plon większy od mojego i cena rewelacyjna dlatego różnice w zysku duże.

@Bartek72511 na jakiej klasie ziemi taki plon i kto tyle płaci?

 

Na 3-4 klasie wyszło mi 13 ton. Na kawałku na którym jest od 4-6 klasy wyszło mi 12,5 tony. Co do ceny to taka cena u mnie w regionie. A sprzedawałem do Wawrzyniaka w Zbiersku . W naszym rejonie w tym roku wygrał ten kto posiał kukurydze, bo np u mnie żyto pomimo dużego nawożenia, sypało zaledwie 3 tony z hektara, takze chciałbym chociaż na zero wyjść. Pszenica była ładna i było 6 ton, jednak mało u mnie ziem gdzie pszenica urośnie .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
KRISS75    54

@Bartek72511dzięki za informację.

Czyli jednak 1500zł/ha nie zawsze jest realne.Na jednym się zyskuje na drugim się wychodzi na zero a na trzecim na minusie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez AGRObombula
      witam was Drodzy koledzy mam parę pytań odnośnie soji. Czy uprawa w Polsce możliwa a może ktoś już uprawiał jeśli tak to jakią odmianę. jak plonuje jakie zabiegi stosujemy czy jest opłacalna jednym słowem piszcie co wiecie na temat ale wolałbym aby się wypowiedzieli Ci co się na sprawie znają
    • Przez michal1996125
      Zamierzam założyć hobbystyczną hodowlę owiec, interesują mnie aspekty prawne. Czy owce tak jak krowy muszą mieć takie klipsy na uchu?
      Posiadam 1h łaki możliwość załatwiemnia większej ilości siana. Czy o wystarczy dla 2 owiec? W owies sam się mogę zopatrzyć.
    • Przez Budzu321
      Witam posiadam w sumie 11ha połowa to pola i połowa to łąki. Hoduję narazie 4 krowy dojne w tym roku w lecie zwieskzy sie do 5 a za rok myślę że do 6 dojnych, trzymam też 2 cielaki. Czy mi opłacało by się wykosić 0,5-1,0ha na sianokiszonke oczywiście pierwszy pokos. Prasy własnej nie mam, sianokiszonka była by w pryzmie. Trawa była by wożona t-25 i rozrzutnikiem, bo m am tylko t-25, ugniutł też bym t-25 jakoś. Czy mi się opłacało by?
    • Przez stg
      Mam pytanie czy opłaca mi się kupić prasę sipme z 224 na własny użytek i usługi (bardzo mło osób ma swoją prasę i dużo osób korzysta z usług). Mam ok.
      5 ha. pola i ok. 1 ha. łaki (niedługo dodzierżawie ok 2,5-3,5ha). Prasy kształtują się w cenach od 5 tyś w zwyż. Ile kasujecie z prasowanie, koszenie i jakim sprzętem ?
    • Przez mateo151923
      Witam! Mam 21 lat i rodzice chca przepisac mi gospodarstwo. Mamy 36ha i bydlo mleczne. Zastanawiamy sie co bylo by lepsze: przepisanie calosci gospodarstwa na mnie (rodzice wymowia sobie emeryture u mnie) czy tylko sredniej krajowej i czesci krow zeby dostac wiekszosc doplat do hodowli zwierzat.
      Zastanawialismy sie nad pierwsza opcja ale wujek namieszal nam w glowie ze poprzez podzielenie gospodarstwa bedziemy mieli wiecej doplat. Jak cos zle pisze to mnie poprawcie. Czekam na odpowiedzi! Mieszkam w woj. mazowieckim. Dzieki!
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj