Polecane posty

Patryk94    1

maszyny mam nie takie zle chociaz ciagnik 75 km wymienił bym na 100 km i do tego przyczepe samozbierajaca z rotorem i wystarczyłoby mi tylko tyle wymienic z maszyn .

 

wszystko fajnie ale jakie bylby twoje uprawy? jakie zakladasz z nich zyski, bo jesli twoim glownym dochodem bylyby krowy w liczbie 15 krow to moim zdaniem w troche duze kredyty chcesz sie pakowac.

 

 

uprawiałbym kukurydze na kiszonke i reszte to trwałe uzytki zielone i trawy ,lucerna na ziemiach ornych . stado bym powiekszył do jakis 20 krow pózniej moze jakas obora i rozbudowa stada do 30-40 krow i nastepnie poprawa genetyki zeby dojsc do sredniej 8000-9000 l ale to wszystko w odpowiednim czasie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Sup321    13

Narazie taki ciągnik tobie wystarczy. Do większego ciągnika trzeba też odpowiedni sprzęt więc musiałbyś kupić i do niego maszyny. Znam gospodarza co wszystko robi zetorem 75 km i ma ponad 20 krów. Większy ciągnik se kup jak się rozwiniesz.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marluk    355

troche ryzykownie do tego podchodzisz. popelniasz bardzo duzy blad mianowicie nastawiasz sie na tylko i wylacznie jedno zrodlo utrzymania - krowy. co bedzie jak spadna ceny mleka? co wtedy? 30-40ha to spory areal i moim zdaniem warto jakas jego czesc dac pod uprawy orne typu zboza, rzepak itp. zeby z tego tez byl zysk. wiadomo czesc musi byc dla krow czyli laki i kukurydza. ja bym ci radzil na poczatek nie budowac obory, zapelnic do maksimum ta co masz i kupowac pole a pozniej dopiero myslec o wiekszej oborze i sprzecie rolniczym.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
damian40000    86

mam propozycje zakupu całego gospodarstwa dom w średnim stanie + obora na jakieś 200 świń w bardzo dobrym stanie+ garaż + 14ha ziemi w koło budynków klasa 3-6. Cena 700tys za całość. Swojego mam 17ha i 7ha dzierżawy+ 60szt bydła w tym 20 dojnych. Jak myślicie czy takie gospodarstwo dało by radę spłacić 600tys kredytu?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marcinek192    8

ryzyko spore jak zawsze . . . Zobowiązanie kredytowe na ładnych parę lat ale kto nie ryzykuje ten się nie rozwija :)stać w miejscu to nic innego jak się cofać. . jak będziesz się dobrze(rozsądnie) rządził to napewno podołasz... O ile masz czym i z kim tym się zająć

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Bartek72511    81

mam propozycje zakupu całego gospodarstwa dom w średnim stanie + obora na jakieś 200 świń w bardzo dobrym stanie+ garaż + 14ha ziemi w koło budynków klasa 3-6. Cena 700tys za całość. Swojego mam 17ha i 7ha dzierżawy+ 60szt bydła w tym 20 dojnych. Jak myślicie czy takie gospodarstwo dało by radę spłacić 600tys kredytu?

Kolego powinieneś sam potrafić udzielić sobie tej odpowiedzi. Prowadzisz drugie podobne gospodarstwo więc wiesz ile dochodu przynosi rocznie średnio. Moim zdaniem jeśli rozłożysz sobie kredyt na np 10 lat, to z blisko 40 ha ziemi, spokojnie go powinieneś spłacić. Jeszcze jest kwestia czy ten dom i reszta byłaby ci przydatna, bo możesz spróbować kupić samą ziemię, albo kupić całość i odsprzedać dom.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
damian40000    86

właśnie w tym problem że tamto gospodarstwo jest 2km od drogi asfaltowej w polach prowadzi do niego wąska dróżka najniższej kategorii i nikt tych budynków nie kupi a samej ziemi właściciel nie sprzeda bo wtedy to już napewno domu nie sprzeda. Znam te ziemię i w mokrym roku można tam uzyskać około 50ton pszenżyta a w suchym 40ton. Można by to trochę poprawić wapnem i obornikiem bo ph jest tam poniżej 5.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Bartek72511    81

Chyba chciałeś napisać 5 ton a nie 50. To jeśli nie byłoby to na pasze dla bydła to zasiej sobie tam kukurydze na ziarno lub jakieś żyto hybrydowe. Na tych klasach ziemi chyba najlepiej ci to się opłaci. Ale podstawa to uregulować pH a takie klasy ziemi dadzą dobry plon, sam wiem bo na takich klasach gospodarze :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
maroon    186

Jemu raczej chodziło o wydajność z 14 ha a nie z jednego hektara

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
damian40000    86

chodziło mi o to ile można zebrać z tych 14ha przy pełnym nawożeniu i ochronie. Miałem kiedyś te pola w dzierżawie na rok i wiem że wapno tam to podstawą.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
koma666    162

okazja to raczej nie jest za 14ha dac 700 tys, a chlewnia na 200 swin to dzisiaj malenstwo a nie chlewnia, 200 swin to w byle stodole uchowasz jak troche przerobisz

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
damian40000    86

napisałem tak +- 200 świń tam są zagrody na stary styl jeszcze. Jak by to na obore przerobić to 40 krów spokojnie by weszło. Mam do tego 3km jak by było obok to bym się nie zastanawiał.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
koma666    162

ja uwazam ze nie warto, ale to twoje zycie i twoja sprawa :) widze okolice brodnicy, znam tamte okolice ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
damian40000    86

przeliczałem to i żeby to się udało cena na środki do produkcji i płody rolne musiała by utrzymać się na tym poziomie co teraz przez 15 lat a to raczej nie realne. Będę próbował kupić część ziemi.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Marcin349    26

A ja chciałem się dowiedzieć rzeczy która bardzo mnie nurtuje mianowicie ile kosztuje wyprodukowanie 1l mleka?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mareknh    40

Przeciez nie mozemy Ci dac jednoznacznej odpowiedzi. Pan X moze wyprodukowac za np.40gr, a Pan Y za 60gr. Wszystko zalezy od ich podejscia do sprawy i od tego, czy chca leciec po kosztach, czy jednak na w miare wysokim poziomie wyprodukowac ten litr. Poza tym kazdy rok jest inny, jednego roku kiszonke uda sie wyprodukowac taniej, bo bedzie obfity plon z jednostkowej powierzchi, bo dopasuje pogoda, kolejny rok moze okazac sie gorszy, kiszonka pochlonie wieksze koszta i co wtedy? Rolnictwo to loteria, jesli z tym sie nie pogodzisz, nie masz co zawracac sobie tym glowy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
farmer161    0

A ja chciałem się dowiedzieć rzeczy która bardzo mnie nurtuje mianowicie ile kosztuje wyprodukowanie 1l mleka?

 

Średnio wyprodukowanie 1 litra mleka kosztuje od ok 0,9 do1zł zależy kto co daje krową tzn czy kupuje gotowe pasze, czy ma swój sprzet czy daje sobie zrobić usługe. W tej 1zł za litr jest policzone wszystko od kosztu prądu, nawożenia łąk, koszty paliwa, weterynarza, paszy kupionej jak i wytworzonej w gospodarstwie.

Oczywiscie to jest dla gospodarstwa które jest na dobrym poziomie.

Edytowano przez farmer161

Valtra N92, Ursus 4514 i MF 255

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Sadek    1123

Dobry poziom to wydajność 7 000 czy 12 000 ?

Edytowano przez Sadek

"Cogito ergo sum"
Pozostaję: otwarty, elastyczny, ciekawy.

 

GG 8872878

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
koma666    162

no jak tam panowie z ta opłacalnoscia w rolnictwie ? pisze to w kontekscie tegorocznych cen zbóż...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
binek    374

Jeżeli w kontekście tegorocznych żniw, to trzeba przyznać że opłacalność jest zabójcza. Znajomy wywiózł żyto do pobliskiej centrali nasiennej po wcześniej umówionej cenie 450zł./tona, niestety po przebadani przez laboratorium zaproponowano mu 350zł za tonę. Ciekawe gdzie teraz są ci wszyscy mędrkowie którzy głosili jaki to dobrobyt pszenica po 1000zł, byk po 9zł za kilo - jest super. Sorry ale super to już było - kilka miesięcy temu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mlodyhef    214

Ceny zbóż spadają, ceny bydła (zakaz uboju) również, rygory w nowych programach UE się zwiększają. Aż strach pomyśleć co dalej. ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
statek    140

a i tak kazdy jakos poradzi jak 4 lata temu gdy sytuacja byla podobna


Fendt 412 TUZ WOM TI TMS, MF 5435 z ładowaczem Stoll 15, NH T5060, JCB 527-58, Zetor 7211, wóz sano 10m3 agregat ares l/z siewnik famarol i gaspardo SP4, Joskin Modulo2 8400l, gruber Rolmako 3m, sieczkarnia Claas Jaguar 840 + kemper 3000, pług kverneland AB 100. 130ha i 200 krówek

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Sadek    1123

Aby każdy sobie jakoś poradził, ale wszystko zależy od kondycji gospodarstwa.. "Co cie nie zabije to cie wzmocni"


"Cogito ergo sum"
Pozostaję: otwarty, elastyczny, ciekawy.

 

GG 8872878

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez AGRObombula
      witam was Drodzy koledzy mam parę pytań odnośnie soji. Czy uprawa w Polsce możliwa a może ktoś już uprawiał jeśli tak to jakią odmianę. jak plonuje jakie zabiegi stosujemy czy jest opłacalna jednym słowem piszcie co wiecie na temat ale wolałbym aby się wypowiedzieli Ci co się na sprawie znają
    • Przez michal1996125
      Zamierzam założyć hobbystyczną hodowlę owiec, interesują mnie aspekty prawne. Czy owce tak jak krowy muszą mieć takie klipsy na uchu?
      Posiadam 1h łaki możliwość załatwiemnia większej ilości siana. Czy o wystarczy dla 2 owiec? W owies sam się mogę zopatrzyć.
    • Przez Budzu321
      Witam posiadam w sumie 11ha połowa to pola i połowa to łąki. Hoduję narazie 4 krowy dojne w tym roku w lecie zwieskzy sie do 5 a za rok myślę że do 6 dojnych, trzymam też 2 cielaki. Czy mi opłacało by się wykosić 0,5-1,0ha na sianokiszonke oczywiście pierwszy pokos. Prasy własnej nie mam, sianokiszonka była by w pryzmie. Trawa była by wożona t-25 i rozrzutnikiem, bo m am tylko t-25, ugniutł też bym t-25 jakoś. Czy mi się opłacało by?
    • Przez stg
      Mam pytanie czy opłaca mi się kupić prasę sipme z 224 na własny użytek i usługi (bardzo mło osób ma swoją prasę i dużo osób korzysta z usług). Mam ok.
      5 ha. pola i ok. 1 ha. łaki (niedługo dodzierżawie ok 2,5-3,5ha). Prasy kształtują się w cenach od 5 tyś w zwyż. Ile kasujecie z prasowanie, koszenie i jakim sprzętem ?
    • Przez mateo151923
      Witam! Mam 21 lat i rodzice chca przepisac mi gospodarstwo. Mamy 36ha i bydlo mleczne. Zastanawiamy sie co bylo by lepsze: przepisanie calosci gospodarstwa na mnie (rodzice wymowia sobie emeryture u mnie) czy tylko sredniej krajowej i czesci krow zeby dostac wiekszosc doplat do hodowli zwierzat.
      Zastanawialismy sie nad pierwsza opcja ale wujek namieszal nam w glowie ze poprzez podzielenie gospodarstwa bedziemy mieli wiecej doplat. Jak cos zle pisze to mnie poprawcie. Czekam na odpowiedzi! Mieszkam w woj. mazowieckim. Dzieki!
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj