nunu85

pasza dla tuczników z żytem i bobikiem

Polecane posty

nunu85    497

Cześć Panowie

Mam w tym roku dużo żyta oraz bobiku i chcę to wykorzystac w paszy dla świń.

Poczytałem parę artykułów i opracowań. Wniosek z nich płynie taki, ze moge dawać nawet do 50% żyta i 15% bobiku (eliminuąc nim prawie całkowicie soję) pod warunkiem, ze znajdę premix z dużym dodatkiem tryptofanu bo zarówno w życie jak i bobiku jest jego deficyt.

 

Dotychczas stosowałem dodatki z golpaszu, ale ich przedstawiciel mówi, ze oni nie robią premixów z tryptofanem.

W okolicy znalazłem punkt z de heus i oni też nie bardzo mieli co zaproponować

Próbowałem coś odszukać na stronie sano, ale tam zamiast skłądu same ogólniki i marketingowy bełkot, aż sie wkurzyłem.

 

Doradźcie coś prosze.

Edytowano przez nunu85

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
syberol    5

Dolfos WT extra (Tryptofan 9,4% - 10kg- 69zł), WT (Tryptofan 5,5%) - 10kg/41zł, 2kg/9zł ;)


Syberol - artykuły do produkcji rolnej
09-303 Syberia, pow. żuromiński
www.syberol.pl
kontakt@syberol.pl

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
nunu85    497

dzieĸi panowie za informacje.

 

Powiem teraz co znalazłem, Otóż sano robi taki premix jak ferkelgold. Wg ulotki stosuje sie to niby dla warchlaków, ale ja daję go (tylko w nieco mniejszych dawkach, bo 3%) tucznikom i sie dawka ładnie bilansuje.

 

Otóz wiekszosc premiksów jest ukłądana pod soje ktora sama z siebie ma dużo metioniny, cytyny i lizyny i typtofanu.

Mój bobik natomiast jesli chodzi o lizyne, to nie jest tak źle, ale met+cyst ma 2 i pół razy mniej niż soja. M.in dlatego praktycznie na wszystkich dostępnych w mojej okolicy premiksach dla tuczników miałem niedobory m+c.

Dopiero na tym ferkelgoldzie udało sie to zbilansować (plus przy okazji mam jeszcze 0,2% tryptofanu), wiec jestem zadowolony.

 

Zobaczę jak sie swinie na tej mieszance wybiją oraz ile czasu zajmie im dorośniecie i dam znać czy warto było sie bawić z bobikiem (bo kilku kolegów w prywatnych wiadomosciach pisało, ze na bobiku może być cięzko osiągąc zadowalające wyniki)

 

dla ciekawskich napisze jeszcze skład aminogolda (standardowy premix dla tuczników 3%) i ferkelgolda (dla warchlaków 4%, ale ja daje to tucznikom 3%)

 

wapń 22 17,5

fosfor 2 3,5

sód 5 4

magnez 1 1

lizyna 8,5 10

met+cyst 1,5 3,5

treonina 1,5 3,5

tryptofan 0 0,2

 

jedyny minus to cena (105 vs 145zł/25 kg)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
matava    20

Nie do końca wierzę, że uda ci się to zbilansować do stosunku aminokwasów 100:60:65:18 i zachować jakąś rozsądną cenę mieszanki. Wartość bobiku jest też pewnie przeceniona, gdyż jego strawność w porównaniu ze soją jest niższa.

Te 0,2% tryptofanu szału raczej nie robi.

Ja poszukałbym chętnego na ten bobik i jeśli znalazłbyś kogoś( w rozsądnej cenie), ściąłbym jego udział do 5 procent.

Edytowano przez matava

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
sajgon    12

Stosuję bobik od paru lat i jestem zadowolony z przyrostów, a także kosztów wyprodukowanej paszy, która jest tańsza niż przy zastosowaniu soi. Soję dostają tylko warchlaki do 50kg. Zbilansowanie paszy przy zastosowaniu 20% bobiku w tuczu to żaden problem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
fotograf    0

Do Kolegi nunu85

 

Zadzwoń Kolego pod nr 58-682 3357 do Polsanders'a i poproś panią z działu żywienia o premix zgodny z Twoimi potrzebami. Dostaniesz premix , receptury i dawki żywieniowe.

Współpracuję z tą firmą 5 lat , z moją satysfakcją! Mimo, iż "właściciel" się zmieniał.Teraz BNA.

BNA nutrition animale Sp. z O.o.

 

www.polsanders.com.pl/‎

... Animale Sp. z O.o.. ul. Sikorskiego 29, 83-000 Pruszcz Gdański tel.: +48 58 683 24 45, fax: +48 58 683 24 44. NIP: 583-027-02-57; e-mail: sekretariat@bna-na. Generała Władysława Sikorskiego, Pruszcz Gdański

58 683 24 45

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
nunu85    497

Do wszystkich tych, którzy wątpili w skutecznosć bobiku przedstawię wyniki hodowli, bo musze przyznać, ze jestem zadowolony. Szkoda tylko, że cena żywca tak spadła.

 

Świnie srzedawałem w 2 turach.

Pierwsza cześć po okrągłych 5 miesiącach życia- waga przecietna 123kg

druga po 5 miesiacach i 2 tygodniach- waga przeciętna 125kg

 

mięsność od 58,1% do 60,6%

 

Powyżej 60-65kg do końca tuczu dostawały

35% żyta hybrodowego

22,5% jęczmienia

20% pszenicy

16% bobiku

3,5% śruty sojowej

3% sano ferkelgold forte (to jest mieszanka teoretycznie dla warchlaków, ale tak mi podpasował skład, że używałm jej do końca tuczu)

Edytowano przez nunu85

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

I jak tam karmisz jeszcze bobikiem jak tam wyniki sprawdza się przy tych cenach?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Temat umarł daje ktoś bobik ?Podobno dobrze bilansuje się ze śrutą rzepakową?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marcinal    0

Witam, jesteśmy firmą która zajmuje się czyszczeniem zboża, mamy w ciągłej sprzedaży plewy z lnu brązowego i złotego. 

Głównym odbiorcą plew są firmy produkujące pasze i mieszanki.  Mniejszymi odbiorcami są lokalni rolnicy.

W związku ze zwiększeniem produkcji szukam dodatkowego rynku zbytu. Może tutaj ktoś będzie zainteresowany.

cena za plewy to 1,30zł brutto/kg 

plewy możemy dostarczyć w każde miejsce w Polsce przy zamówieniu powyżej 600kg transport gratis. Możliwość sprzedaży na paragon lub fv.

 

Proszę pisać na email alnatura@wp.pl

lub tel. 607-495-648

Edytowano przez marcinal

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez Pepesza
      Cześć, 
      mam pytanie odnośnie mieszanek jakie stosujecie w swojej hodowli gęsi. 
      Spotkaliście się kiedykolwiek z sytuacją gdzie pasze treściwą (śrutę zbóż, śrutę sojową, witaminy, itp) zmieszano z sianokiszonką z koniczyny bądź lucerny? 
      Czy ptaki nie miałyby problemów z jedzeniem takiej mieszaniny?
      Pytanie wziąłem stąd, że na wyposażeniu swojej hodowli mam przenośnik ślimakowy fi 150, którym transportuje raz pasze treściwą, potem sianokiszonkę i na końcu przepuszczam system z kretem, żeby wyczyścić od wewnątrz rurę z zalegających resztek sianokiszonki. A trochę szkoda mi czasu i chciałem właśnie połączyć obie pasze. 
      Dzięki z góry za wszystkie sugestie, 
      Pozdrawiam serdecznie 
    • Przez Ezekiel
      Co sądzicie o tych proporcjach zbóż na tone paszy dla tuczników:
      Jęczmień 200kg 
      Pszenica 100kg 
      Pszenżyto 250kg
      Kukurydza 275kg 
      Śruta np. rzepakowa  150kg
      Dodatki 25kg
      Czy dla 200 tuczników wystarczy 60 ton paszy?
    • Przez NEONATUS
      Witam serdecznie wszystkich Forumowiczów,
      Mam nowe konto na agrofoto.pl i to mój pierwszy post. Założyłem wątek specjalnie dlatego, gdyż mam jedno ważne dla mnie pytanie.
      Posiadam dostęp do takiego produktu jak suszone młóto browarniane granulowane w Big-Bag w rozsądnej cenie, a jako że jestem hodowcą bydła mięsnego na niewielką skalę, chciałbym się dopytać bardziej zaawansowanych użytkowników których jest tutaj naprawdę sporo, o zastosowanie takiego produktu w dawce żywieniowej.
       
      Bardzo proszę wskazać mi, czy jest sens zakupu takiej paszy, ile kilogramów dla sztuki w wadze 500 kg na dobę, jakie to przyniesie korzyści i przede wszystkim jak to wypada na tle wysłodków buraczanych suchych granulowanych? Który produkt będzie dla mnie lepszy?
       
      Zdaję sobie sprawę że pytanie jest bardzo ogólne, a odpowiedź na nie wymaga podania większej liczby szczegółów, takich jak intensywność opasu, rasa zwierząt, ilość i jakość pasz objętościowych i treściwych, ale mimo to uprzejmie proszę o jakieś wskazówki co do sensowności wprowadzenia młóta i jak to wypada na tle wysłodków buraczanych.
       
      Odwiedzającym wątek życzę miłego dnia i zapraszam do udzielania się. Wszelkie opinie i komentarze mile widziane.
       
      Pozdrawiam.
    • Przez elpolacco
      Sprzedam silos na zboże.Pojemność ok. 10T. Wymiary widoczne na zdjęciach.
      Średnica zbiornika: 2.4m
      Wykonane z blach o grubości: 3mm.
      Zbiorniki czyste, magazynowane były w nim tylko pasze. 
       
      Miejscowość: Wolbrom (małopolskie)
      Możliwość transportu w dowolne miejsce w okazyjnej cenie.
      Cena: 3000zł.
       
      Zdjęcia w ogłoszeniu:
      https://allegro.pl/silos-paszowy-zbiornik-na-zboze-10t-i7453786433.html
       
      Więcej informacji udzielę telefonicznie
      Tel. 5O2 O21 846
       
    • Przez michal33554
      Witam , jak w tytule mam problem z żytem , sieje je dopiero 2 raz w życiu ponieważ ziemie mam klasy 3 i nie opłaca mi się siać żyta , w tamtym roku wziąłem w dzierżawę 6 ha pól 4 i 5 klasy i zasiałem żyto, w tym sezonie znów było żyto i problem nadal ten sam a mianowicie brak ziaren w kłosach. Nawożenie dosyć bogate 100 N , oprysk fungicydem i nadal to samo. Zdarzają sie kłosy jak dłoń a niekiedy nie ma w nich ani jednego ziarna , lub 2 albo 4 ziarenka w kłosie . Praktycznie nie ma kłosa takiego , który cały byłby ziaren, zazwyczaj 4-6 ziarenek a reszta kłosa pusta. Z moich obserwacji wynika że te ziarna są poprostu nie zapylone bo z tego co wiem żyto jest obcopylne. Jak temu zaradzić ? Czy żyto hybrydowe załatwi sprawę ? 
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj