Mariuszbrzeski

Uprawa Kukurydzy po łące

Polecane posty

Czesć może ktos mi podpowiedziec jak dobrze glebe przygotowac do kukurydzy a wiec to jest taka łąka a bardziej paśnik 5 ha klasa 6 bardziej krowy tam sie wypasaja i jest juz pozno na przygotowanie gleby na zime ale jak bedzie taki listopad dobry pogodowa to moze mi sie uda obornik wywiezc i zaorac to ktos mi powie co dobrze na tej ziemi robic slyszalem ze dobrze jest glebogryzarka przejechac :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Bob    820

Na 6 klasie to trochę ryzykowne ale jak już to jakikolwiek herbicyd totalny, obornik, orka i na wiosnę przed wiosenną uprawą oprysk na wszelkiego rodzaju robale i pędraki bo po łące w ziemi tego bedzie ogrom. Jak glebogryzarką chcesz uprawiać 5 ha to szczęść boże.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jedrus    73

Ja po łące na IVb to robiłem tak że broną talerzową bądź kultywatorem niszczysz darń, bronowanie i podorywka na zimę niech przegnije. Wiosną bronowanie i obornik w ilości ok 20 zestawów dwuosiowego rozrzutnika na hektar i orka, uprawa agregatem i siew. Powschodowo dobry środek na chwasty bo będą się szerzyć,nawozy to wiadomo dasz wg uznania i przy dobrej pogodzie(ilość opadów wskazana duża + ciepło) to te 10 ton mokrej da się wyciągnąć.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Bartek72511    81

Ja u siebie mam 2 ha pola w kształcie trójkąta, i 1,5 ha to było pole a 0,5 to łąka i najpierw przejechałem ją talerzówką, potem zimowa orka, na wiosnę znów talerzówka, bo musiałem czymś przejechać żeby nawozy rozsiać bo nie dość że łąką to jeszcze klin to równo nie było, po nawozach jeszcze raz talerzówka i siew , i powiem szczerze, że różnicy w kukurydzy widać nie było. Fakt kolby były trochę mniejsze, ale to wina braków zasobności gleby, ale i tak jestem zadowolony. Ja jedyne co polecam to siew na takim stanowisku siewnikiem talerzowym :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
grzegorz132    12

znajomy zasial 2 kolejne lata tak jak Bartek72511 pisze na lace kuku 1 rok plon ziarna chyba 14ton a w tym roku polowa ;/ i sporo lezacych ... omacnica .... plodozmian co zasiejesz po kuku ??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ziom343    0

Daj wapno trzeba sypnąć wapna ale PAMIĘTAJ NIE DAWAJ WAPNA Z OBORNIKIEM.Ja to bym najpierw dał wapno teraz na jesień a obornik to kiedy indziej dasz daj najwyżej więcej nawozu.Jak warunki atmosferyczne pozwalają to już na jesień wapno sypnij ,bo długo one działać będzie.Nie wiem jak długo tam ta łąka była ,ale zobaczyć też możesz sobie ph jakie tam jest i dać odpowiednią ilość wapna.

Edytowano przez ziom343

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
corrado    401

Nie zgodze sie kolego z Toba w temacie aby teraz dawac wapno a obornik innym razem przy tej klasie ziemi obornik pod kukurydze to podstawa nie nadgoni tego nawozami na wiosne. Sam mam takie gleby wiele razy eksperymentowalem w tym temacie I wiem co mowie. Moja odpowiedz w tym temacie to: talerzowka nastepnie obornik i orka na wiosne wapno na kilka dni przed siewem jesli posiadasz to rozlac gnojowice bronowanie i siew kukurydzy. To taka najkrotsza wersja.

 


„Uważajcie na ludzi, którzy się nie śmieją. Są niebezpieczni”

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
corrado    401

Nie mozna miec wszystkiego, wapno rozlozy sie w tym przypadku w granicach 50%. Lecz jesli nie dasz obornika na zime to przy tej klasie ziemi z

bior kukurydzy bedzie mizerny.


„Uważajcie na ludzi, którzy się nie śmieją. Są niebezpieczni”

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
karolr2    767

W mojej okolicy wszyscy pod kukurydzę dają obornik na wiosnę ja też tak zrobiłem i jestem zadwolony bo mi ładnie wyrosła. Ziemie klasy 5 i 6 a 4 to ze świeczką szukać. Jeżdżę trochę po polsce i nie tylko i widzę że w innych stronach kukurydzę nie są wcale lepsze. Moim zdaniem kukurydza nie lubi zimowej orki przeważnie na glebach4+

Edytowano przez karolr2

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

Kukurydza nie ma wpływu czy wiosenna czy jesienna orka, jej wszystko jedno. Jedyne co ma dla niej wpływ to woda i temperatura. W przypadku suchej wiosny orka wiosenna jest najgorszym co istnieje.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
corrado    401

Po orce zostaw do wiosny pole. Chyba ze posiadasz jakis agregar doprawiajacy to mozesz wyrownac sobie pole i doprawic ziemie. Walowanie spowoduje to ze na wiosne pozniej wejdziesz w to pole bo woda zatrzyma Ci sie na powirzchni wiec to tylko pogorszy sytacje.


„Uważajcie na ludzi, którzy się nie śmieją. Są niebezpieczni”

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
nht6030    17

Dla mnie najlepszym sposobem na uprawe po wyoranej łące jest pojeździć 2-3 razy ciężką broną, darń ładnie rozbita, wmiare równo i czego chcieć więcej

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
nhfan    1

mam pytanie bo myślę nad zasianiem kukurydzy na ziarno i teraz czekam na rady . . . mam 1,7ha, pole po ugorze, klasa ziemi 2 i 3a, pole doprowadzone od wiosny do porządku czyli randapowane 2*razy, poplon wyka i zaorane na zimę, nigdy nie siałem kuku ale znowu nie chce siac w tym jarki czy jeczmienia bo może byc słaby plon takze proszę o porady jakie zabiegi jakie nawozy i czy to ma szansę na jakiś sensowny plon

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kozik251    9

Ja miałem tak w tym roku tzn siałem kuku na ugorze nic wczesniej nie pryskałem orałem w jesieni i na wiosnę siałem 3 a klasa ziemi. Plon 13 ton wilgotnośc 20,5%. Na wiosnę przed siewem 100 kg soli na ha. ,300 kg mocznika ,do siewnika 350 yara corn, i 20 kg na ha mikroelementów. Odmiana DKC 3790


Mój kanał na YouTube:

Żywiec Akpil

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

Na lekkiej glebie jeszcze coś kukurydza skorzysta. Tyle że orka wiosenna na glebie lekkiej skutkuje ogromnym przesuszeniem gleby.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

No nie dlugo zbliża sie siew i jakie polecanie nasiona na lekkie ziemie i dodam ze kukurydza po łace wiec duzo szkodnikow czym mozna zaprawic . i jeszcze slyszalem ze rolnicy tez czyms zaprawiaja aby wrony tzn ptactwo nie wybieralo nasion jak to prawda to czym bo u nas duzo tego lata :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Bartek72511    81

Na ptactwo to mesurol, tylko możesz jedynie zamówić nasiona zaprawione juz tym środkiem, bo kupić i zaprawiać samemu nie można :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

no wiem wiem ze kupic wlasnie zaprawione a na szkodniki tez ten mesurol jest czy jak bo ja zielony narazie w te tematy pierwszy rok w qq wchodze :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Brounter    18

Jak stanowisko jest po łące to ja na Twoim miejscu bym nie martwił się o ptactwo tylko bardziej o drutowce ;> Często występującym zjawiskiem jest "znikanie" kukurydze po osiągnięciu fazy 2-4 liści bo sobie robaczki na niej żerują

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez bialy2005
      Jak nawozić kukurydzę? Przedsiewnie dostała 200kg mocznika, 200kg soli potasowej i 200kg superfosfatu 46%, wczesniej obornik 30-40t/ha Mam ochote teraz jeszcze rozsiac 150kg mocznika na hektar czy jest sens???
      Co roku o tej porze pryskałem raz albo 2 razy mocznikiem 25kg na hektar ale w tym roku nie co robic bo juz oststnie dni kiedy moge wjechac zeby jej nie łamac?
      Jakie zapotrzebowanie na składniki odżywcze ma kukurydza?
    • Przez Balzak
      Ja używam Atranexu i pryskam przed wschodowi efekt jest super..
    • Przez Kizo
      Poszukuję informacji na temat nasion kukurydzy LG 3215 a dokładniej chodzi o to czy ktoś posiada takowe nasiona zaprawione w 2007 lub 2008 roku czy są dostępne tylko takie poddane ponownie ocenie w 02-2008 a zaprawiane pod koniec 2006. Podsumowując szukam informacji czy są dostępne w sprzedaży "świeże" nasiona wyżej wymienionej odmiany czy tylko takie poddane ponownie ocenie.
    • Przez adasku10
      Panowie kiedy u Was zaczyna się przedsiewne nawożenie stanowiska pod kukurydzę na ziarno ? Jeden rolnik mówi 2 tygodnie wcześniej daj sól i resztę, wymieszaj agregatem.
      Jakie Wy macie doświadczenia w tej kwestii ? Czy nie ma tu zasady im wcześniej tym lepiej ? 
    • Przez Danleis
      Witam. Siał ktoś kukurydzę tipico na ziarno? Jakieś opinie?
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj