Zaloguj się, aby obserwować  
Camel7771

Dobudowa wiaty do garażu, co z planem?

Polecane posty

Camel7771    0

Witam. Chciałbym dobudować wiatę do garażu o wymiarach 7m x 9 m. i mam pytanie co z planem? Jak to załatwić jak najtańszym kosztem? Trzeba cały plan na taki budynek robić czy są jakieś obejścia że wyjdzie to taniej? bo to w sumie tylko dwie ściany i dach. Proszę o poradę jeśli jest ktoś w temacie. Pozdrawiam.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bolid20    98

Wiatę na "peckach" zrób i wtedy tylko zgłoszenie robisz i nie trzeba planu. A jak chcesz fundament i ściany murowane to trzeba plan i pozwolenie


-----

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Camel7771    0

Fundament i ściany niestety...to pewnie sam plan i pozwolenie wyniesie tyle co materiał na taką wiatę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
master20002    228

WIatę można postawić do 25 m2 zabudowy, a Twoja ma 63... Ale jest sposób na to, żeby to obejść. Robisz zgłoszenie na 3 wiaty, jedna obok drugiej. Na mapie jak będziesz rysował nie trzeba robić odstępów bo przy wiatach nie obowiązują warunki techniczne. Wiata nie jest budynkiem. A jak urzędnik zapyta dlaczego tak duża, to powiedz że każda będzie niezależnie konstrukcyjnie od drugiej. Tak też napisz w zgłoszeniu. Inaczej nie przejdzie i trzeba pozwolenie. Trwa to długo i jest kosztowne. Albo jeszcze inaczej, bo chyba zależy Ci bardziej na tych 7 metrach. Wtedy zgłaszasz 4 wiaty. 3 o wymiarze 2,5x7 co daje 17,5 m2 każda a czwartą o wymiarze 1,5x7 metrów. W sumie będziesz miał wtedy te 63 metry.

Edytowano przez master20002

Jesteśmy różni, pochodzimy z różnych stron Polski, mamy różne zainteresowania, ale łączy nas jeden cel. Cel ten to Ojczyzna, dla której chcemy żyć i pracować.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
MARAKAM    64

Według aktualnie obowiązujących przepisów, pozwolenia na budowę nie wymaga np. wzniesienie parterowych budynków gospodarczych o powierzchni zabudowy do 35 m kw., przy rozpiętości konstrukcji nie większej niż 4,80 m, jeśli są one wykorzystywane do produkcji rolnej lub są uzupełnieniem istniejącej zabudowy działki siedliskowej. Na pozostałych działkach budowlanych, to samo dotyczy wolno stojących parterowych budynków gospodarczych, wiat i altan oraz przydomowych oranżerii (ogrodów zimowych) o powierzchni zabudowy do 25 m kw. Jest tylko jeden warunek: liczba takich obiektów nie może być większa od dwóch na każde 500 metrów kwadratowych działki.

 

I wszystko wiadomo.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Camel7771    0

Dzięki za odpowiedzi. A czy orientuje się ktoś ile mniej więcej może kosztować plan i pozwolenie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nikita_Bennet    315

AFAIR na początek warunki zabudowy z gminy (długo się nie czeka, nic nie kosztuje), potem mapa do celów projektowych - min 400zł dla geodety, przynajmniej u mnie. Potem projekt - to zależy od projektanta, ostatnio przeglądam projekty domów i widzę że 2200zł to wyjściowa a po moich zmianach to obym w 4 kołach się zmieścił. Ciebie wyjdzie dużo mniej, projekt szamba wyszedł mnie bez faktur 1600 czy 1800zł.

Pozwolenie jest za darmo!!

Potem chyba kierownik budowy i przejęcie terenu, znowu geodeta i budujesz. Niestety każdy wpis do dziennika budowy to od 200zł w zwyż (o ile nie więcej).

 

Ciśnij jak się da bez pozwolenia jak nie masz kierownika budowy w rodzinie, ja miałem to mi wisiało czy robię na pozwolenie czy na zgłoszenie.

 

Jak dałoby się walnąć 2x35metrów obok siebie nawet z 1metrowym odstępem (później sobie położysz brakujący metr blachy na dachu) to chyba Ci styknie?


pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Camel7771    0

Dzięki wielkie V.I.P. za wyczerpującą odpowiedź. 2x35 spokojnie wystarczy więc tak chyba zrobię. dzięki jeszcze raz ;-) Pozdrawiam ;-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
master20002    228

@MARAKAM- tak jest w przepisach. Tylko ich interpretacja jest tak niejasna że aż coś się robi. Nie wiadomo czy chodzi o zabudowaną część działki, czy nie zabudowaną, czy może w ogóle całej. Druga rzecz to jest taka, że mapy ewidencyjne sa bardzo często nieaktualne i nie widać na nich jakiś różnych samowoli czy budynków budowanych na zgłoszenie bo nie ma obowiązku zawiadamiania NB o zakończeniu. Stąd nie ma ich na mapach.


Jesteśmy różni, pochodzimy z różnych stron Polski, mamy różne zainteresowania, ale łączy nas jeden cel. Cel ten to Ojczyzna, dla której chcemy żyć i pracować.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
MARAKAM    64

Wiadomo że w każdym starostwie moze być inna interpretacja, w moim naprzykład możesz zrobic np 2 zgłoszenia z miwszięczym opóźnieniem i stawiasz budynek 70 m. Wszystko zależy też od sąsiadów, bo z niektórymi to jak pierniesz to juz kontrola.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
master20002    228

Zgadza się, mam z takimi do czynienia. :blink: U nas można zgłaszać i 10 budynków, sam zgłaszałem 7 i przeszło :)


Jesteśmy różni, pochodzimy z różnych stron Polski, mamy różne zainteresowania, ale łączy nas jeden cel. Cel ten to Ojczyzna, dla której chcemy żyć i pracować.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Witam. Chciałbym dobudować wiatę do garażu o wymiarach 7m x 9 m. i mam pytanie co z planem? Jak to załatwić jak najtańszym kosztem? Trzeba cały plan na taki budynek robić czy są jakieś obejścia że wyjdzie to taniej? bo to w sumie tylko dwie ściany i dach. Proszę o poradę jeśli jest ktoś w temacie. Pozdrawiam.

Tak samo jak u Ciebie , też był plan dobudować wiatę do istniejącego budynku tylko na zgłoszenie . Niestety po zasięgnięciu informacji w urzędzie dowiedziałam się ,że nic nie można DOBUDOWAĆ do istniejącego budynku bez pozwolenia na budowę .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
master20002    228

Bo użyłaś złego sformułowania. Każda dobudowa,rozbudowa i nadbudowa wymaga pozwolenia. Trzeba było powiedzieć, że chcesz wybudować wiatę przyległą do budynku takiego i takiego. W sumie to ten urzędnik to też jakiś służbista nieużyty... Powinien coś doradzić.


Jesteśmy różni, pochodzimy z różnych stron Polski, mamy różne zainteresowania, ale łączy nas jeden cel. Cel ten to Ojczyzna, dla której chcemy żyć i pracować.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Nic co ma wspólną ścianę nośną nie może być postawione bez pozwolenia .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomasz78    1029

Jeśli uzupełniasz zabudowę gospodarstwa (siedliska) to możesz bez problemu do 35m2 i ściana nie ma nic do rzeczy .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Nie będę się spierać ,ale mi powiedzieli że nie . Dobudowanie równa się pozwolenie . Taki budynek do 35m2 możesz na zgłoszenie postawić ,ale jako wolnostojący .

Edytowano przez Meg5

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bezbarwny    1260

Przecież Kolega napisał:

Trzeba było powiedzieć, że chcesz wybudować wiatę przyległą do budynku takiego i takiego.

...'przyległą' , więc niezależną konstrukcyjnie. Po prostu - słupy podtrzymujące konstrukcję dachu , dolegają ( nie są na trwałe połączone) do ściany stojącego budynku.


You Shook Me All Night Long

M&M

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
poosa21    856

A jezeli mam stary budynek i chciał bym dodnieśc dach i zrobić duze drzwi żeby ciągnik mi sie zmnieścił, a wymiary zostaną takie same 22m2. To trzeba tylko zgłoszenie czy potrzeba sie starac o pozwolenie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Przecież Kolega napisał:

 

...'przyległą' , więc niezależną konstrukcyjnie. Po prostu - słupy podtrzymujące konstrukcję dachu , dolegają ( nie są na trwałe połączone) do ściany stojącego budynku.

To waszym zdaniem ,jakbym chciała postawić budynek przyległy o powierzchni do 35m2 ,to zrobię to bez pozwolenia na budowę ? A czy nie ma jakiś przepisów w prawie budowlanym ,które podają w jakiej odległości można postawić nast. budynek ?

Edytowano przez Meg5

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
master20002    228

W prawie, a dokładniej w rozp. o warunkach technicznych napisane jest o odległościach od granic. O budynkach gospodarczych są mało istotne rzeczy. Musisz napisać w zgłoszeniu "niezależny konstrukcyjnie budynek gospodarczy" ale zgodnie ze sztuka budowlaną i tak musisz go połączyć chociażby blachą na dachu ze ścianą jakimiś okuciami, żeby zapobieć podciekaniu. O tym już nie piszesz w zgłoszeniu bo znów będzie baba jaga.

@poosa21- Obawiam się, że już w tedy potrzeba pozwolenie, niezależnie od rodzaju i wymiaru budynku. Następują tzw istotne zmiany konstrukcyjne, tj.wysokość kalenicy dachu, zmiana kubatury i powierzchni użytkowej.

Edytowano przez master20002

Jesteśmy różni, pochodzimy z różnych stron Polski, mamy różne zainteresowania, ale łączy nas jeden cel. Cel ten to Ojczyzna, dla której chcemy żyć i pracować.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomasz78    1029

poosa 21 nic nie potrzebujesz chcesz podnieść to podnoś ,warunek jeden nie zmieniaj konstrukcji dachu czyli jeśli jest jedno spadowy to taki musisz pozostawić.Kolega wyżej wprowadza Ciebie w błąd.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bezbarwny    1260

To waszym zdaniem ,jakbym chciała postawić budynek przyległy o powierzchni do 35m2 ,to zrobię to bez pozwolenia na budowę ? A czy nie ma jakiś przepisów w prawie budowlanym ,które podają w jakiej odległości można postawić nast. budynek ?

Tak jak napisał @master. Przy 'zabudowie zagrodowej' ściśle określone są jedynie odległości od granicy i budynków na działkach sąsiednich oraz zbiorników/płyt na odchody zwierzęce.

Jest napisane:

''Działka siedliskowa stanowi działkę rolną, dlatego też regulowana jest przez te same przepisy. Zgodnie z ustawą z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (t.j. Dz. U. z 2010 r., Nr 243, poz. 1623 z późn. zm.) Pozwolenia na budowę nie wymaga budowa obiektów gospodarczych związanych z produkcją rolną i uzupełniających zabudowę zagrodową w ramach istniejącej działki siedliskowej:

 

1parterowych budynków gospodarczych o powierzchni zabudowy do 35 m2, przy rozpiętości konstrukcji nie większej niż 4,80 m;''

 

Więc na pewno taki budynek możesz wybudować , zgłaszając jedynie ten fakt w Starostwie. Potrzebna będzie mapka z naniesioną przez Ciebie lokalizacją budynku , do tago wypełnione zgłoszenie(druk dostaniesz w Starostwie) - 30 dni i można budować. Jeśli zajdzie taka konieczność , za jakiś czas do świeżo postawionej wiaty , możesz dostawić kolejną - jest tylko jeden warunek - dachy nie mogą się łączyć . Więc jeśli będzie to konstrukcja jednospadowa , trzeba to zrobić kaskadowo - ale już dzisiaj musisz wiedzieć ile tych dachów będzie , żeby ten pierwszy wznieść na odpowiednią wysokość. Takich budynków możesz wybudować jeden na każde 1000m2 działki siedliskowej( chociaż ktoś w tym temacie pisze , że 500 - może coś się zmieniło - choć nie sądzę)

Mam kilka takich 'szopek' , wszystkie postawione na zgłoszenie i wszystkie 'przylegają'.

Działaj ;)


You Shook Me All Night Long

M&M

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Dziękuje koledzy za podpowiedzi . Fakt od urzędasów to się dowie ... :unsure:

Jednak padła u mnie decyzja jak już ,to na dużą wiatę z częścią murowaną i reszta z konstrukcji metalowej ,a to już będzie na pozwolenie itp.

Nie wiem jak u Was ,ale u mnie co jakiś czas jeżdżą geodeci (nie wiem na czyje zlecenie) i robią tzn .aktualizację mapek i jak tylko coś się nie zgadza ,od razu to mają . Ostatnio rok temu w całej wsi tak sprawdzali (aktualizowali ) mapki i z tego co wiem ,było parę przypadków niezgodności . Ciekawe jakim echem, to się odbije w przyszłości ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
master20002    228

...Kolega wyżej wprowadza Ciebie w błąd.

 

 

Panie kolego, nie mówię że jestem alfa i omegą, ale z przepisami jestem na bieżąco od 4 lat i miałem już do czynienia z kilkoma starostwami. Napisałem jak się ma sprawa jeżeli chce się coś załatwić zgodnie z prawem, bo można też kombinować.

Odnośnie tego dachu to można zgłosić wymianę pokrycia dachowego i wymianę zużytych elementów więźby na nowe, wtedy nieoficjalnie można sobie coś tam podnieść, bo nawet przy kontroli NB można zeznać, że była tylko wymiana tego co było w zgłoszeniu.


Jesteśmy różni, pochodzimy z różnych stron Polski, mamy różne zainteresowania, ale łączy nas jeden cel. Cel ten to Ojczyzna, dla której chcemy żyć i pracować.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomasz78    1029

Kolego przecież Ciebie nie oceniam , a skoro masz taką wiedzę to przedstaw mi konkretny paragraf ,bo prawo budowlane obowiązuje przecież w calym kraju i jak ja modernizowałem swoje budynki zmieniałem pokrycia dachowe (usuwałem eternit)to w gminie nic nie wymagano.A jak budowałem płyte obornikową i zbiorniki to wystarczyło tylko zgłoszenie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować  

  • Podobna zawartość

    • Przez Bartekj1994
      Witam. Chciałbym wiosną dostawić do obory drugą. Tzn postawić jedną scianę i przedłużyć dach. Mam nadzieję że jasno piszę. Długość obory to 20. Myślę że pomieszczę tam 18 stanowisk. Jaką szerokość radzicie zrobić tak zeby wszedł ciągnik i Jaki byłby koszt takiej obory.
    • Przez marulekk
      Witam
       
      Przedstawię pokrótce o co mi chodzi...
      W załączniku wrzuciłem Wam szkic z góry mojej jednej z dwóch obór.
      Ze starości zaczęła mi pękać posadzka i tak myślę, że na wiosnę trzeba by od nowa wylać posadzkę a jak wylewać to można by ją zmodernizować.
      Dodam, że teraz w oborze są duże, małe byki i kilka świń. Przerobić chcę ją wyłącznie na byki opasy, (ważne aby został jeden kojec połączony z wybiegiem na odchowane cielaki, które są zbyt małe na "łańcuch"jeszcze). Bydło jest w różnym wieku i wielkości gdyż cielaki pozyskuje od własnych krów jak i okolicznych rolników więc w grę wchodzi raczej pomysł ze stanowiskami. Chcę również zawalić ten kanał na środku i zrobić tam stół paszowy i dwa rzędy stanowisk wzdłuż stołu a kanał na odchody przy zewnętrznych ścianach (po drugiej stronie stanowisk).
      Taka jest moja koncepcja.
       
      Jeśli Wy byście to inaczej zrobili to proszę o pomysły, być może któraś koncepcja mi się spodoba
       
      Ps; ten ładny szkic zrobiła moja Pani M. :wub:
       
      Pozdrawiam

    • Przez krone125
      Witam więc tak jak nazwa tematu brzmi,mam wiate taką 6 dłi 10 szerokości i jest ona dostawiona do obory a składuje w niej słomę i sianokiszonkę na cały tydzien przywoze bo w oborze niema gdzie ustawiać i chciałbym się zapytać czym ją ocieplić tanim kosztem bo teraz to tylko się skrapla spod krokwi i na betonie zamarza.Czekam na podpowiedzi i komentarze.I TAK POZA TEMATEM DOBRZE ŻE KAR ZA KWOTOWANIE NIE BĘDZIE UFF.
    • Przez MARAKAM
      Witam mó problem przedstawia się nastepująca na częścią mojej działki przebiega LINIA ENERGETYCZNA cztery lub 5 przewodów do domu sąsiada a tam mam wolna przestrzeń i chciałbym postawić tam garaż bo powoli nie mam gdzie trzymać maszyn, a bardzo nie lubię trzymać ich na dworzu i teraz moje pytanie czy próbować budować, chciałby zrobić to na zgłoszenie, a dokładniej na dwa zgłoszenia. Lub pobudować garaż z płyt betonowych takich od płota. Czy jest coś takiego możliwe i czy ktoś próbował. Jakie mausza być minimalne odległości od przewodów.
    • Przez jarekvip99
      Mam w planach wybudowac garaz o powierzchni okolo 200 metrow kwadratowych w ksztalcie litery L z dachem jednospadowym. szerokosc garazu to 8 metrow i stad moje pytanie czy wytrzyma dach obciazenie sniegu? sciany pustak zuzlowy gdyz nie trzeba go obrzucac na poczatku ani nic i lepiej dac calego czy np 3/4 by wystarczylo? dach pewnie drzewo co metr krokwia potem laty i blacha trapezowa. a moze mozna z czegos taniej zrobic dach? blacha raczej by zostala ale np stal zamiast drzewa i co ile by bylo trzeba zrobic? w halach stalowych robia co 4 metry minimum nawet i do 6 metrow. ale czy stal nie drozsza niz drzewo? bylem zainteresowany tez hala stalowa ale najlepiej aby zgralo sie wszystko z moimi starymi budanki i jakos wygladalo wszystko razem to musi byc buden w ksztalcie litery L.
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj