Polecane posty

Jafarski    1

Witam Was serdecznie!

Oficjalnie korzystam z tego forum po raz pierwszy i przepraszam jeżeli założyłem ten temat w złym miejscu.

Wiele razy zaglądałem na forum Agrofoto znajdując profesjonalną pomoc z Waszej strony, bez konieczności zakładania nowych tematów.

Lecz dziś borykam się z poważnym dylematem, licząc na Wasze doświadczenie i wszelakie wskazówki które pomogą mi go rozwiązać.

 

Chcę zostać producentem mleka i w związku z tym muszę się przebranżowić z trzody chlewnej i opasów na krowy mleczne. Mam świadomość tego, jakie koszty za sobą pociąga taka inwestycja, ale nadal uważam ten sektor za najbardziej rokujący i opłacalny spośród innych w produkcji rolnej (dlatego chciałbym jak najbardziej obniżyć koszty związane z przygotowaniem zaplecza do pracy).

Bardzo Proszę was o rady dotyczące poniższego schematu (dość prymitywnego :P):

 

-czy wg Was można podzielić-rozplanować jakoś w tym starym budynku miejsce na 30 szt krów dojnych uwięziowo + miejsce na kilka cieląt? (30szt ponieważ tylko takim kapitałem dysponuję i na więcej nie pozwala mi areał 15 ha+ dodatkowy zakup pasz treściwych).

-czy lepiej wyburzyć ściany działowe i zrobić przejazdową wzdłuż budynku?

-gdzie wkopać szambo na gnojowicę a gdzie płyta gnojowa

Dodam że na płytkiej ściółce a obornik jedynie turem który już posiadam

Dach jest do wymiany więc ewentualna wąska dobudówka wzdłuż budynku wchodzi w grę.

Rozbiórką i położeniem dachu zajmę się osobiście z bratem który prowadzi firmę budowlaną.

 

Bardzo Proszę Was o wszelkie wskazówki, porady i opinie jak zaaranżować stary budynek lub go przerobić na praktyczną oborę spełniającą wymogi sanitarne i unijne. Będę wdzięczny nawet za najdrobniejsze porady :)

Edytowano przez Jafarski

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marian7k    110

Licho to widzę kolego,raz 15ha i 30 dojnych i jeszcze młodzież po drugie całkowita powierzchnia na 30 szt dojnych to wg ciebie 7x12mb to prawdopodobnie piętrowo!Jeżeli masz plac to powiększ szerokość 2 razy i to 30szt dojnych nie pomieścisz!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Byczek1996    7

Zgadzam się z kolegą powyżej co do areału przy tylu sztukach w dodatku że wspomniałeś o maluchach , ale co do samej obory to widze plusy i minusy , moim zdaniem jeżeli dało by się zaaranżować powierzchnie starej chlewni i 2 obór po opasach to jest szansa zmieścić te 30 szt dojnych , przydało by się jeszcze troszke poszerzyć tą całą oborę . Moim skromnym zdaniem jeśli zrobiłbyś tak jak mówie jedno duże pomieszczenie z tych 3 to nic tylko zrobić stół paszowy pod ścianą a środkiem zrobić przejście na czas usuwana opornika mógłbyś bez problemowo wjechać do obory i np naładować oboronik na tur albo go poprostu zgarnąć , lub też odwrotnie stół paszowy zrobić na środku a gnój wyrzucać po przez wyciąg hydrauliczny , ale wyciąg to dodatkowe koszty . Mam nadzieje że jakoś pomogłem , pozdrawiam .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomasz78    1029

30 dojnych na 15ha powinno się udać ,ale w zależności ile będziesz trzymał opasów i w jakiej ilości chcesz kupować pasze bo przecież trochę odejdzie pod łąki i qq a na zboża niewiele zostanie ,co do samego budynku to podstawa dobrostan zwierząt jak upchasz za dużo to i tak na kontrolach Cię zmuszą do zmniejszenia stada lub rozbudowy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez MaciejF
      Witam!
      Mam do Was pytanie - jak poradziliście sobie z błotem przy oborze? Przy samym wejściu zawsze jest meega grzązko. Jak utwardzaliście teren? Wiem że najlepszy jest beton bądź płyty drogowe, ale ja zastanawiam się nad położeniem kraty drogowo parkingowej z plastiku. Można je znaleźć na internecie. Trzeba oczywiście przygotować grunt i dobrze je położyć, potem zasypać gruzem. 
      Czy ktoś z Was zastosował tego typu materiał u siebie? Czy to zdało egzamin i czy było tańsze niż beton?
    • Przez Piotrswider
      Witam,w wakacje planuje zmodernizowac obore (10mx23m) na uwzieziowo na ruszta,w budynku będzie 34 sztuk(doroslych),obore zamierzam brzerabiac na wlasną rękę,czy moglbym liczyć  na wskazówki/rady/uwagi na co zwrócić uwagę podczas budowy kanałów pod ruszta,jak połączyć z szambem,ile zrobić otworów do mieszadła jakie spadki itp. (nie chce szamba pod stanowiskami/obora),chce dac ruszta 60'tki.
       Z góry dziękuję za rady,pozdrawiam.
    • Przez boooolek
      Witam mam pytanie ile kosztuje zbudowanie obory do byków około 100 sztuk 
    • Przez boooolek
      Witam ile wyniesie mnie budowa obory na 80 byków na głębokiej ściółce 
    • Przez Radek65
      Dzień dobry, zastanawiam się jaką oborę dla bydła mięsnego postawić (zamknięta, otwarta). Chciałbym poznać wasze opinie która lepsza jakie są wady jakie zalety. Jeśli to ma jakieś znaczenie obora była by na planie kwadratu 15x15. 
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj