rafal116

polifoska 21 czy saletrosan?

Polecane posty

rafal116    0

witam chciałbym się zapytać który nawóz pod żyto do zasilenia wczesną wiosną będzie lepszy. Chciałbym go wysiać 150kg/h i do tego jakiś nawóz azotowy do uzupełnienia azotu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

A to zależy od wielu czynników, polifoska to potas i azot, a saletrosan to azot (2 formy) i siarka. Nie ma co porównywać tych 2 nawozów.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomek90    2242

Przecież polifoska 21 to N (mgs)bodajże . Saletrosan lepszym rozwiązaniem bo posiada formę azotanową szybko działającą.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

A rzeczywiście, sorry musiałem pomylić z jakimś innym nawozem. Polifoska azot ma jeszcze azot w postaci amidowej a saletrosan w azotanowej więc saletrosan zdecydowanie lepszy.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rafal116    0

ale czy faktycznie potrzeba tyle siarki czy to nie będzie za duża dawka i jaki nawóz w postaci N najlepszy pod żyto wczesną wiosną

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
janusz20    106

Żyto z reguły sieje się na słabych glebach gdzie odczyn jest kwaśny, a saletrosan przyśpieszy zakwaszanie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Atsar    2

witam chciałbym się zapytać który nawóz pod żyto do zasilenia wczesną wiosną będzie lepszy. Chciałbym go wysiać 150kg/h i do tego jakiś nawóz azotowy do uzupełnienia azotu.

 

 

Warto najpierw poszukać na forum odpowiedzi. W temacie " żyto ozime Jak uprawiać" podobny temat juz został poruszony. Wynikło z niego ze najlepiej cisnąć saletrą 34N (która ma 17 czystego N w formie azotanowej i 17N w formie amonowej) mowa tutaj o pierwszej dawce (60Kg na ha) a w drugiej można sypać mocznik około 50 czystego N na Ha . Kto szuka nie błądzi:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
margoo78    533

Dokładnie tak jak mówi przedmówca a saletrosan i polifoska 21 to raczej są stosowane na rzepak.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Boniar    8

Standard jak pod wszystkie oziminy - saletra na start a potem co dusza zapragnie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomek90    2242

@janusz20 czyli siejesz caly czas żyto, nie podnosisz pH? Nawet na piachach gdzie rośnie żyto, pszenżyto czy też kukurydza masz obowiązek uregulować ph.

 

@margoo78 czemu na rzepak? Stosowałeś kiedyś w zbożu?? Wiesz po co stosujemy siarkę w uprawie?

 

Jeśli to nie jest pszenica przewódkowa bądz jakaś siana po burakach to czemu mam nie rzucać Saletrosanu który ma także formę azotanową?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

Żyto z reguły sieje się na słabych glebach gdzie odczyn jest kwaśny, a saletrosan przyśpieszy zakwaszanie.

A saletra nie zakwasza? Otóż wszystkie nawozy azotowe zakwaszają glebę, nawet saletrzak. Na zalkalizowanie 100kg saletrzaku potrzeba 48kg CaO, saletry 65kg, mocznika, saletrosanu 98kg, siarczanu amonu 125kg.

A siarka wiosna zbożom ozimym zawsze się przyda.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
turtojs    436

Opis produktu:

 

Nawóz granulowany, równomierne granule o zabarwieniu od brązowego do beżowego. Zabezpieczony środkami antyzbrylającymi, nie zbrylający się trwale. Granule wielkości 2-6 mm, nie mniej niż 95% masy nawozu. Gęstość nasypowa: 0,98 kg/dm3. Saletrosan® 26 makro to mieszanina azotanu amonu i siarczanu amonu z dodatkiem mączki dolomitowej, bogatej w wapń i magnez. Nawóz zawiera 26% azotu (N), w tym w formie amonowej 19% i 7% w formie saletrzanej. Zawiera także 13% siarki (S) [stanowi to 32,5% w przeliczeniu na trójtlenek siarki (SO3)], rozpuszczalnej w wodzie, w formie siarczanu.

 

Panowie tekst wrzucony ze strony zakładow azotowych i z niego wynika ze forma azotu jest w większości amonowa, czyli wiazana bardziej z glebą i dłużej dostępna :) ja zastosowałem na probe tej wiosny 50 kg saletrosanu + 50 kg polidapu + 50 soli potasowej na mroz i nawet ta mała ilość ładnie podziałała na zboże, ruszyły z werwą, a jak się zrobiło cieplej i szło wjechać normalnie to dałem 200 kg saletry amonowej i bujało ostro :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
janusz20    106

tomek90- nazbyt uogólniłem odpowiedz, powinienem napisać: (że zwłaszcza na piachu saletrosan przyspieszy zakwaszanie) Obowiązek regulowania ph swoja droga a praktyka swoja ( ostatnie wapnowanie u nas maiło miejsce kilkanaście lat temu ph utrzymuje się na poziome 4,5-6,5)

milanreal1 saletrosan zakwasi glebę w ieekszym stopniu niż saletra.

Ja sam na oziminy od 2 lat sypie mieszanke saletrosanu i saletry 1:1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rafal116    0

witam czy zastosowanie 100kg saletry+100KG SALETROSANU wiosną przed ruszeniem wegetacji nie będzie za mało. I czy to w ogóle dobry pomysł gleba słaba 5 i 6 klasa.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
krychu    152

Ja od dwóch lat stosuje polifoske 21 na start, jak najwcześniej gdy da się wjechać w pole rozsiewam. Efekt jest bardzo dobry w życie hybrydowym jak i innych zbożach. Saletrosan jest lepszy moim zdaniem w takiej sytuacji jak tegoroczna, a więc późny wysiew 1 dawki.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
strzechu    254

tomek90- nazbyt uogólniłem odpowiedz, powinienem napisać: (że zwłaszcza na piachu saletrosan przyspieszy zakwaszanie) Obowiązek regulowania ph swoja droga a praktyka swoja ( ostatnie wapnowanie u nas maiło miejsce kilkanaście lat temu ph utrzymuje się na poziome 4,5-6,5)

milanreal1 saletrosan zakwasi glebę w ieekszym stopniu niż saletra.

Ja sam na oziminy od 2 lat sypie mieszanke saletrosanu i saletry 1:1

 

Przecież saletrosan powstaje z saletry i siarczanu amonu 45:55<mniej wiecej> . Więc nie lepiej wysiać mieszankę saletry i siarczanu amonu, bo na pewno taniej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomek90    2242

Nie rzucisz precyzyjnie 2 różnych nawozów o różnej granulacji to raz, a dwa nie wymieszasz dokładnie w rozsiewaczu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
daro189    58

pytanie do zorientowanych w temacie - kupiłem pod fasole siarczan amonu "pulsar", ale z tego co czytałem to istnieją 3 formy nawozu - pylista, krystaliczna i granulowana. Pulsar zdaje się że jest krystaliczny. i tu mam pytanie - czy w dobrych warunkach pogodowych da się go wysiać na 12 metrów, podobnie jak saletrę puławską czy jednak graniczy to z cudem? również na pszenice zechce dać na pierwszą dawkę ok 100kg siarczanu amonu  racji siarki przed ruszeniem wegetacji i 150 saletry puławskiej ok tygodnia po siarczanie albo w gorszym warunkach oba jeden po drugim, bo na składzie saletrosan w ogóle mi się nie kalkulował, a skoro jest to zwykła mieszanka w jednej granuli to po co przepłacać ;)

Edytowano przez daro189

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Armand    25

Co do siarczanów amonu...

Pulsar to nie tragedia ale AS 21 Makro jest lepszą opcją do równomiernego wysiewu.

 

Co do zapytania o Saletrosan...

Ale na jakie uprawy chcesz go wysiewać?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kuba24051    470

on chce go wysiewac POD rosline a to wg mnie niezbyt dobre rozwiazanie tymbardziej pod zyto.....

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
darkoza    10

witam siałem zawsze pod rzepak saletrosan a teraz kupuję nawozy i niema saletrosamu tylko mi oferują polifoskę 21 i niewiem co robic kupowac czy dalej czekać na saletrosan cena co dzien jest droższa nawozów siałem zawsze na 1 raz saletre amonową 300kg a na drugi raz saletrosan 350kg na ha a teraz myslę dać 400kg polifoski 21 na 2 raz na rzepak na pszenice siałem 250kg saletry a na 2 raz 300kg saletrosan a teraz myslę siac tylko saletre na pszenicę stosujecie polifoske 21

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez livebird
      Orientuje się ktoś czy można mieszać Saletrzak 27 z saletrosanem 26?
    • Przez kubatedi
      Tak jak w tytule jaki nawóz bardziej polecacie ?
    • Przez danielhaker
      Jak wyglądają ceny nawozów sztucznych w sezonie 2019?
      Po ile dało się wam kupić następujące produkty?
      Ostatnio dostałem następującą ofertę na nawozy azotowe:
      Saletrosan 26 cena 920 netto / tona w workach BB
      Zaksan 32 - cena 880 netto / tona w workach BB
      Saletrzak - cena 939 netto / tona BigBag.
      Przchodząc do nawozów wieloskładnikowych (NPK) na razie pytałem tylko o polifoskę 6 - cena 1560 netto / tona.
      Kontynuujemy temat: 
    • Przez jack2006
      W mojej okolicy (łódzkie pow kutno) nie można kupić Saletrosanu 26 w workach 50kg, są tylko w bigach. Ponoć nie ma już  obecnie saletrosanu w workach
      50kg, jak w waszej okolicy jest z dostępnością saletrosanu w małych workach?
    • Przez Mc3
      Wiram, planuje wysiac w tym tyg pierwsza dawkę azotu na przenzyto ozime. Będę stosował saletrzak 150kg/ha + ok 50kg saletry lub salereosanu? Co lepiej wybrać do tej kombinacji? 
      Dzięki za odpowiedzi. Pozdrawiam. 
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj