Zaloguj się, aby obserwować  
omendd

Mercator 75 pytanie o ustawienie sit do prosa.

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
omendd    0

Jako, że jestem tu nowy witam wszystkich.

Chciałbym zapytać na spokojnie w sezonie po żniwach gdzie tkwił mój problem przy ustawianiu mercatora do omłotu prosa. Otóż moja 75-tka ma heder 3,6, silnik Prekins, kabinę i rurę hydrauliczną , był to mój pierwszy sezon z tym kombajnem. Po wielu kombinacjach najlepszy rezultat, który mnie nie zadowalał :/ udało mi się uzyskać przy dolnym sicie 12mm i górne na ok 5-6mm. Mój problem polegał na tym, że na górnym sicie była masa słomy co powodowało przedostawanie się zanieczyszczeń do zbiornika. Ponadto musiałem strasznie wolno jeździć bo leciało z tyłu to co nie przeleciało przez warstwę słomy. Robiłem różne kombinacje z prędkością młocarni, szczeliną klepiska lecz nie znalazłem "złotego środka". Widziałem proso u znajomego po mercatorze 60, było czyściutkie i nie było strat w polu, dodatkowo na własne oczy widziałem jak jeździł 2-ką.

Pomyślałem że może tu na forum znajdę odpowiedź na moje pytanie bo strasznie mnie to nurtuje, a w przyszłym roku szykuje się spory areał prosa i nie chciałbym znów przeżywać tej katorgi.

 

Z góry dziękuję za odpowiedź

Pozdrawiam

Darek

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marian7k    110

Powiem tak proso młóci się na dolnym fi 3 do 4 mm takie jak do rzepaku górne przymyka się.Z tego co napisałeś że to pierwszy sezon z tym kombajnem to należałoby ustawić kierownicę wiatru na wzór takiego co dobrze czyści,może być porwana plandeka za odrzutnikiem.Na razie nic innego nie przychodzi mi do głowy.Mój Merkator czyści jak Petkus.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
omendd    0

Plandeka za odrzutnikiem jest w miarę, trochę pozwijana, ale nie sądzę, że to jest tego przyczyną. Co miał by powodować zły stan tej plandeki? Próbowałem też na dolnym sicie 6 mm, ale bez zbytniego efektu. Zastanawiająca była ilość słomy na górnym sicie (warstwa ok. 10-12 cm) Podejrzewam, że mogło to być spowodowane złym ustawieniem młocarni. Jakie ustawienia młocarni i jak silny wiatr ustawiasz?? Wszędzie czytam, że Mercatory słyną z tego, że dobrze czyszczę, ale niestety u siebie tego jeszcze nie uświadczyłem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bobytempelton    161

Przecież to proste pomyśl trochę, dolne sito ustawia się tak by przeleciało jedynie młócone ziarno, czyli w przypadku prosa ma być domknięte na 90-95%, nie na numerki !!! numerki to sonie w nocy rób. Górne możesz tak samo domknąć w przypadku prosa, czyli tak by jedynie ziarno prosa przeleciało, proso się ruszy i się osypuje nie trzeba go 2 razy przepuszczać przez kombajn.

Klepisko opuść w dół proso czy strączkowe w podajniku pochyłym są wymłócone po co młócić badyle, duża ilość sieczki na górnej rafie to właśnie za mała szczelina i zbyt wysokie obroty młocarni, zmniejsz obroty opuść klepisko i tyle, tylko zapamiętaj ustawienia bo do zboża znów będziesz miał problem.

Wiatry do prosa czy rzepaku zmniejsz jak tylko się da, a ta osłona nad odrzutnikiem jest po to by ziarno z młocarni czy odrzutnika rozpędzone przez odrzutnik nie wylatywało z impetem z kombajnu, ziarno uderza w tę plandekę i spaduje na wytrząsacze i podłogę podsiewacza.


Ze względu na poziom niektórych użytkowników odpisuje na konkretne posty lub na pw.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

@boby ten typ kombajnu ma standardowo dolne sito wymienne, o różnych otworach, żaluzje to wielka rzadkość.

Koledze proponuję sprawdzić czy silnik ma pełne obroty w czasie pracy, jeśli nie to cały podsiewacz (oraz wytrząsacze) będą działać ze zbyt małą intensywnością, oraz niech sprawdzi napięcie pasów napędowych podsiewazca.

Szkoda, że @omendd nie sprawdził ustawień w kombajnie znajomego, miałby już pewne odniesienie w ustawieniach

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
omendd    0

Właśnie tak mi się wydawało że może to być sprawa złych ustawień młocarni , bo ja ustawiłem dosyć duże obroty ok. 1100-1200 i dosyć małą szczelinę stąd ta sieczka . Dodatkowo w tym roku mieliśmy bardzo gęste i położone proso przez co musiałem golić po samej ziemi co nie ułatwiło zadania maszynie. Obroty i pasy sprawdzone w czasie żniw bo taki wariant przyszedł mi do głowy, że wytrzasacze mogą nie chodzić z odpowiednią prędkością. Przy najbliższej okazji muszę popytać znajomego ;-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować  

  • Podobna zawartość

    • Przez Stefan15031990
      Witam serdecznie kolege mam do kupienia calssa mercator 60 z niemiec na dniach bede ogladal pierwszy wlasciciel przebieg podobno 1280 mtg silnik 6 perkins ogolnie bardzo lady bez kabiny z daszkiem moje pytanie na co zwrocic uwage przy ogledzinach oraz czy cena to w przeliczeniu 17:tys zl + 6 tys transport jest w miare oplacalna? Barzo dziekujr za pomoc
    • Przez MatiTM
      Witam!
      Potrzebuję instrukcji w ustawieniu początku wtrysku w ursusie 912. Dałem pompę do regeneracji gdzie przeszła kapitalny remont jak i również wszystkie wtryski. Założyłem tak jak była. Wydaje mi się ze ciągnik nie ma mocy, słabo wkręca się na obroty przy czym jest tak jakby metaliczny dźwięk. 
    • Przez drukarz
      Panowie  mam problem z ustawieniem pługa kverneland 4-skibowy zagonowy 4x35 rok produkcji 1999. Pług ciągnie Deutz fahr dx 150 a więc duży ciągnik 160 km. I stąd moje pytania czy przy tak dużym ciągniku szerokośc belki zaczepowej ma znaczenie ponieważ nie mogę ustawić pierwszej skiby aby zasypywała bruzdę. Dzięki za wyrozumiałość.Mile widziane jakieś wskazówki. pozdr...

    • Przez Borekk17
      Panowie ma ktoś może  schemat jak ustawić rozrząd w silniku Perkins d2500 w wózku widłowym  balcancar  
       
      Bo muszę poskładać  ten wózek po jednym Januszu  który wyjął  pompę wtryskową do regeneracji  i  już tego nie poskładał a zębatka  napędzająca pompę  spadła w dół i prawdopodobnie przestawiła się  pompa jest mocowana na klin i stożek 
       
      A jak to w widlaku  żeby zdjąć pokrywę rozrządu  jest dużo zabawy  
       
      Może ma ktoś  schemat  albo wie z własnego doświadczenia  w jakiej pozycji ma być ustawiony wałek Pompy  (w którym miejscu ma być klin)  dla gmp pierwszego cylindra 
      Wtedy byłbym w stanie ustawić to bez rozbierania  przedniego dekla  
       
    • Przez stanrol
      Witam. Panowie potrzebuje pomocy. Fendt 930 Vario TMS 2007 rok silnik Man D0836 LE510. Padła pompa wtryskowa. Zakupiłem drugą po regeneracji. Pytanie Jak po kolei ustawić zapłon. Na kole zamachowym na ile powinno być stopni?
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj