Bartek1961

Sianokiszonka w rękawie foliowym

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
Bartek1961    2

Właśnie zakładam nowy temat. Kiszonki w belach bardzo drogie w silosie problem z ugniataniem a tu jest nowa technika (przynajmniej ja do tej pory o niej nie słyszałem) kiszenie w rękawach. Szukałem w paru miejscach a tu na AF jest.

Proszę wszystkich którzy mieli kontakt z tą technologią o opisy (zalety, wady koszty itp) i fotki do galerii.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
MECHANIZATOR    159

więc tak - skrótowy opis technologi masz w wiki a tak poza tym to plusy są takie ze masz mniejsze zużycie foli do owijania ale za to trudniej potem wybiera sie taką kiszonkę (porównanie do bel) no a przy zkładaniu to musisz mieć tak dobrane maszyny jak do silosu przejazdowego tylko ze jeden ciągnik zamiast ubijac pryzme jest podłaczony do prasy silosowej - poza tym zakup takiej prasy silosowej to spory wydatek i najlepiej wynająć taką maszynę - nawet nie wiem ile firmy sobie zyczą za taką usługę - no ale raczej cała technologia wychodzi taniej niż silos przejazdowy bo nie musisz silosu budować - mozesz taki rekaw sobie ustawić za stodołą i cześć - i mozesz sobie zrobic kilka takich rękawów np na tygodniowe zuzycie i nie martwisz sie o to ze ci sie kiszonka zepsuje - w rekaw foliowy mozna ładowac praktycznie wszystko co sie nadaje do kiszenia - trawy, lucerne, kukurydze , wysłodki (czytałem nawet gdzieś ze można tak ziarno kukurydzy zakiszać na CCM)


^^^TEGO NAUCZYLI MNIE W^^^... ZST im.M.Drzymały w Poznaniu-Golęcinie www.zstpoznan.pl
Tradycja i Nowoczesność - 65 lat historii zobowiązuje


DRZWI OTWARTE 19-05-2012 - tak było w marcu - http://www.agrofoto....ii-zobowiazuje/
"...w każdym moim zwycięstwie jest pot i krew poświęceń..."

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
czarnyyyy    4

Ja kisze wyslodki buraczane w rekaw. Jak jest dobrze zakiszone to nie ma strat paszy,jest bardzo latwe wybieranie ich z rekawa,mozna go wszedzie ustawic i zakiszanie 100 ton trwa z 2 godzinki(nie ma przy tym zadnego balaganu). To by bylu takie glowne zalety... A zakiszenie + folia na ok 100 ton kosztuje 1500 zl.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nikita_Bennet    315

a co się stanie jak jakiś "artysta" przejdzie obok rękawa i porobi dziurki - np w grudniu-styczniu??

chodzi mi o to czy cała zawartość rękawa ulegnie uszkodzeniu.


pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
MarcinPykuS    68

Pewnie część paszy będzie zepsuta.. - ..tak samo jak jest rozerwany balot kiszonki to należy go szybko skarmić żeby się nie zepsuł... :P

Mogę się mylić... :P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
MECHANIZATOR    159

sama prasa z tego co sie orientuje jest strasznie droga (pare set tysiecy zł) ale lepiej zamówić usługe - a co do kosztów to we wszystkich mozliwych kalkulacjach rękaw foliowy wychodzi taniej od owijanych bel - głowny powód to droga folia do owijania


^^^TEGO NAUCZYLI MNIE W^^^... ZST im.M.Drzymały w Poznaniu-Golęcinie www.zstpoznan.pl
Tradycja i Nowoczesność - 65 lat historii zobowiązuje


DRZWI OTWARTE 19-05-2012 - tak było w marcu - http://www.agrofoto....ii-zobowiazuje/
"...w każdym moim zwycięstwie jest pot i krew poświęceń..."

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
czarnyyyy    4

Wg. mnie rekaw wychodzi tanio. Kiedys mi kot wskoczyl i podziurawil rekaw to byly popsute wyslodki,ale nie duzo,bo one sa bardzo zbite i powietrze daleko nie wejdzie. Ja ogolnie jestem zadowolony,niedlugo czwarty rok z rzedu bedę kisil ta metoda.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
MECHANIZATOR    159
Wg. mnie rekaw wychodzi tanio. Kiedys mi kot wskoczyl i podziurawil rekaw to byly popsute wyslodki,ale nie duoz,bo one sa bardzo zbite i powietrze daleko nie wejdzie. Ja ogolnie jestem zadowolony,niedlugo czwart rok z rzedu beda kisil ta metoda.

 

a prase silosową masz swoją czy korzystasz z usług - bo jesli korzystasz usługi to napisz ile taki szport kosztuje


^^^TEGO NAUCZYLI MNIE W^^^... ZST im.M.Drzymały w Poznaniu-Golęcinie www.zstpoznan.pl
Tradycja i Nowoczesność - 65 lat historii zobowiązuje


DRZWI OTWARTE 19-05-2012 - tak było w marcu - http://www.agrofoto....ii-zobowiazuje/
"...w każdym moim zwycięstwie jest pot i krew poświęceń..."

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
czarnyyyy    4
a prase silosową masz swoją czy korzystasz z usług - bo jesli korzystaszz usługi to napisz ile taki szport kosztuje

No juz pisalem o tym,ale moge pwtorzyc. Prasy nie mam swojej i usluga plus folia dla 100ton wyslodkow w zeszlym roku kosztowala 1500zl. Jak bedzie w tym to nie wiem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
andrzej2110    535

100ton kosztuje 1500zł?? to 1 tona 15 zł. według mnie to silos wyjdzie taniej chyba że to jest cena wraz z sieczkarnio i transportem (przy zielonkach)


Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym. Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym.
ani każdym innym następującym po tym terminie.Ponadto autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podawania przyczyny :D

bullet_black.png

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Bartek1961    2

Ja jestem z Podlasia i niestety nie słyszałem żeby u nas były takie maszyny. A szkoda bo to obiecująca technologia.

A z Andrzejem to sie nie zgodzę bo jak na kiszenie w balotach jest naprawdę droższe i wymaga zaangażowania co najmniej trzech ciągników. Kiszenie w silosie to inna sprawa tańsze ale straty paszy dużo wieksze. A wsad do silosu kosztuke i to nie mało.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
andrzej2110    535

W balotach będzie drożej ale jeśli trzeba wszystko nająć. Jeśli ma się swoją prasę i owijarkę to wyjdzie porównywalny koszt (zapewne trochę większy). W silosie się trochę może popsuć ale nie bez przesady.


Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym. Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym.
ani każdym innym następującym po tym terminie.Ponadto autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podawania przyczyny :D

bullet_black.png

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
czarnyyyy    4

W moim przypadku jest to koszt razem z transportem na podworku,dlatego ze jestem plantatorem. A owijanie napewno wychodzi drozej,bo ile kosztuje folia na jeden balot,a gdzie reszta kosztow (prasowanie, zwozenie,owijanie). A jak widzialem wyslodki zakiszone w silosie to srtat bylo sporo i do tego musieli sie duzo napracowac przy kiszeniu. Przy zakiszaniu w rekaw nie musi nikogo od rolnika byc na podworku,wystarczy pokazac miejsce gdzie maja zrobic kiszonke.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Axial    9

To teraz ja coś dodam.

Prasa silosująca to prosta ale kosztowna maszyna - ceny używanych markowych pras oscylują wokół 50 000 Euro.

Pozostaje więc jej wynajęcie - koszt to ok. 20 PLN za tonę materiału. Trzeba tylko dowieźć towar do kosza zasypowego i tyle. W czasie napełniania rękawa można dodawać środki ułatwiające zakiszanie /bakterie kwasu mlekowego/ ale stosuje się je praktycznie tylko przy kiszonce z lucerny.

Kisić można praktycznie wszystko, od sianokiszonki przez kiszonkę z kukurydzy po młóto browarniane oraz mokre ziarno kukurydzy i innych zbóż.

Jakość kiszonki znakomita, ale trzeba wychodzić z założenia, że z rękawa nie wyjmiemy lepszego materiału niż do niego włożyliśmy /materiał zagrzany lub podpsuty/.

Wydajność prasy ogromna, spokojnie łyka na godzinę 100 ton, w sprzyjających warunkach osiągaliśmy wydajność do 200 ton/h, jest to tylko kwestia podawania materiału da kosza.

Trwałość rękawa to 18 miesięcy jakie gwarantuje producent, /oczywiście bez uszkodzeń mechanicznych/ ale widziałem rękawy otwierane po 3 latach z super kiszonką. Najważniejszy jest moment zakiszania /ok. 3 tygodni/ póżniej pojedyńcze uszkodzenia nie robią praktycznie żadnej szkody ale to tylko folia, więc trzeba uważać.

Dostępne długości rękawów to 45, 60, 75 metrów /przy długości 75 metrów mamy ok 270-300 ton kiszonki w zależności od materiału/ ale robiliśmy rękawy które miały 10 m. długości :P.

Metoda godna polecenia, trzeba tylko kawałek w miarę równego placu.

Co do pękania rękawów to zdarza się to niezmiernie rzadko i to tylko przy napełnianiu / firma wykona przepakowanie do drugiego rękawa na swój koszt/. Przy materiale sypkim takim jak ziarno zbóż trzeba uważać przy nacinaniu rękawa, zawsze w poprzek, nigdy wzdłuż.

Mam trochę doświadczenia w tym temacie, więc proszę pytać.

ps. Na moim filmiku ziarno kukurydzy idzie prosto z pola do rękawa.


Wiśta, Wio! Łatwo powiedzieć...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Axial    9
Dzięki za informację ale jeszcze poszukuję jak najbliżej podlasia!?

Agrotechnik Tafiły, tel. 086 474 26 29.


Wiśta, Wio! Łatwo powiedzieć...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Bartek1961    2

15 złotych za tonę zakiszonej paszy to tanio. Jeżeli ktoś się nie zgadza to niech policzy ile kosztuje zrobienie kiszonki własnymi maszynami (amortyzacja) paliwo i folia. Mi się wydaje że usługi są tańsze niż własne maszyny, Niestety u nas z usługami jest kłopot i często trzeba mieć własne maszyny!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
czarnyyyy    4

Liczac do tego,ze jest bardzo maly odpad paszy i zaoszczedzone duzo czasu,to napewno wychodzi calkiem niezle. Dlatego w tym roku tez bedziemy kisic w rekaw. A dodatkowo zamowilismy wyslodki we workach. Mowili,ze troche to podobne do big bagow z nawozem. Jak bedzie wygladac dokladnie to bede wiedzial jak mi to przywioza.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
buchaj    0

Ja gdzieś niedawno czytałem artykuł o zakiszniu ziarna kukurydzy na CCM przy użyciu specjalnego adaptera. Ma on mniejszą wydajność niż prasa silosująca i robi kiszonkę w rękawach o mniejszej średnicy. Czy ktoś miał do czynienia z takim użądzeniem? Czy nadawało by się ono do kiszenia np. wysłodków czy sianokiszonki? I jaka jest cena takiego adaptera?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ferdek07    75

Rękaw rękawem a może ktoś zakiszał bele sianokiszonki w tzw. rekawie, czyli ułozyć kilka bel płaską stroną do siebie na folii owinąć ciasno podsypać ziemią, (można troche beczką odessać), myślałem tak zrobić w tym roku, ale jakoś z czasem nie wyszło, a napewno taniej jak folia do owijarki

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
buchaj    0

A nie będzie się wtedy psuło po bokach beli??? Bo jednak idealnie ta folia to przylegała nie będzie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ferdek07    75
A nie będzie się wtedy psuło po bokach beli??? Bo jednak idealnie ta folia to przylegała nie będzie.

No trudno, jak trochę się zepsuje to nie tragedia, kumpel w tym roku dla opasów zrobiłz 10 bel sianokiszonki i wogóle nie owijał :P , twierdz że ( i ja potwierdzam) że bydle zeżre wszystko co by się troche przepażyło, więc jeśli niektórzy robią w workach sianokiszonke, to dlaczego nie miała by wyjść owinięta folią kiszonkarską - chyba w ten sposób lepiej by przylegała jak w rękawie :P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
czarnyyyy    4

Jak nie owiajal to chyba splesnialo?? Wiem jak jest z mokrym sianem.plesnieje a pozniej sie kurzy i juz nie jest tak chetnie zjadane. A z tego co mi wiadomo to,ze zepsutych pasz jeszcze nic ladnie nie roslo. Jakosc pasz to raczej wazna sprawa. No a jak zwierzak bedzie glodny to byle co tez zje.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kizo    7

Zgadza się Agrotechnik Tafiły miał taką usługę, bo rok temu sam się zastanawiałem czy ich nie wynająć i nie zrobić kiszonki z ziarna kukurydzy w rękawie.

@Axial a co ty robisz później z tym ziarnem, na gorzelnie idzie czy na paszę?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez grzesiek0530
      Witam jakie macie doświadczenie w tej uprawie, oprysk kiedy od ,czego itp. Ile siejecie na ha?
    • Przez Kamkow1
      Witam. Jestem młodym początkującym rolnikiem więc potrzebuję kilku porad odnośnie żyta. 
       
      Mianowicie posialem żyto Serafino które w tamtym roku było brane z centrali.  
      Przedsiewnie dałem 120 kg/h Tarnogranu. Lecz chciałbym się dowiedzieć jaki nawóz oraz w jakiej ilości polecacie na wiosnę  aby plon był w okolicach 6t/h. Oraz jakie środki stosować. 
    • Przez dominikl95
      Mam pytanie gdyz nie wiem czy rabarbar nawozic potasem i fosforem oraz wapnem jesienią czy lepiej wczesną wiosną,przed ruszeniem wegetacji. Proszę o poradę.
    • Przez szogun170
      Witam, jestem swiezakiem i chce się was poradzić. Chodzi o kolejność i rodzaj nawożenia pszenżyta. Powiedzcie czy jest ok: jesienią dolistnie plonvit + aminokwasy, z początkiem wiosny poprawka aminokwasami z siarczanem magnezu, kolejnie polifoska 21 i potem już  wiem.. chodzi mi o to kiedy siarczan magnezu i czy plonvit mogę mieszać z aminokwasami.. Pozdrawiam
      Ocb
    • Przez Konrad2510
      Proszę piszmy w tym Nowym temacie tylko i wyłączne o cenach zbóż!!. Podawajmy cenę netto/brutto, miejsce sprzedaży i lokalizację. założyłem ten temat bo mam dosyć ciągłych spekulacji czy się opłaca i w ogóle, a żeby zobaczyć cenę to trzeba się cofać kilka stron, dziękuję
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj