wojtym

stacja paszowa loch

Polecane posty

lukaczmarek    277

Warte są na dzień dzisiejszy 245 euro w statusie spf + bo tydzień temu przyjechała kolejna partia.
Jako ciekawostkę powiem ze ostatnie 5 loch w 3 miocie dało 110 prosiat z czego 25 martwych i kolejne 11 padło w ciągu 2 dni. Jeszcze są nie obsadzone ale z dodatkiem jednej mamki średnia wyjdzie 14,9.

Acha może w poprzednim poście się źle wyraziłem bo jako żywe traktuje też takie które z góry wiadomo że nie mają szans na przeżycie a takich w miocie 2-3 są

Edytowano przez lukaczmarek

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukaczmarek    277

Wszystkich loch mam 50 parę z czego danbredy od około 2 lat i sukcesywnie wymieniam. Teraz będę próbował robić loszki f2 ciekawe co wyjdzie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wojtym    0

Warte są na dzień dzisiejszy 245 euro w statusie spf + bo tydzień temu przyjechała kolejna partia.

Jako ciekawostkę powiem ze ostatnie 5 loch w 3 miocie dało 110 prosiat z czego 25 martwych i kolejne 11 padło w ciągu 2 dni. Jeszcze są nie obsadzone ale z dodatkiem jednej mamki średnia wyjdzie 14,9.

 

Acha może w poprzednim poście się źle wyraziłem bo jako żywe traktuje też takie które z góry wiadomo że nie mają szans na przeżycie a takich w miocie 2-3 są

Mam pytanie o dostawcę loszek. Ja kupuję w pieckach. Masz inne źródło?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kizo    7

Witam wszystkich po dłuuugiej przerwie nie pisania na AF ok 5-6 lat ;) Może ja się wypowiem nieco na temat stacji żywienia loch Schauer (sprzedawana przez wspomniany P...) Co prawda od kilku lat nie zajmuję się już hodowlą jednak 8 lat miałem z tym do czynienia bo prowadziłem z bratem gospodarstwo 120 loch a, że życie jest pełne niespodzianek to brat został sam z tym majdanem. Więc tak po tych kilku latach stwierdziliśmy, że stacja nie jest takim dobrem do końca, i jak byśmy się cofneli w czasie to jednak były by kojce grupowe. Głównym minusem właśnie jest, nie oszczędność czasu a czas poświęcany na stację. Loszki trzeba przyuczyć, a to jakaś nie zjadła więc trzeba ją odnaleźć i zobaczyć co jest, zgubiła transponder  to nowy wczepić, nie zgubiła a nie przyszła do "koryta", to ją wegnać zobaczyć czy je. Myślę, że przy stadzie powyżej 250 loch i np. 3 i więcej stacjach te rozwiązanie miało by sens ale jedna stacja to nie koniecznie. Faktem jest, że przy stacji trzeba wprowadzać systematycznie dane loch do komputera, czego bez niej może by nie jednej osobie się nie chciało robić a naprawdę pomaga w utrzymaniu porządku i do tego mamy szybko statystyki na temat odsadzonych prosiąt itp. Całość stada w pełni utrzymywana jest na ruszcie i nie ma większego problemu z urazami kończyn.

Co do samej stacji Schauer, zastosowana elektronika jest bardzo dobra, przez te lata padł jeden elektrozawór a najwięcej problemu sprawia ułożyskowanie wysuwanego koryta, wielokrotnie naprawiane. Ściany stacji wykonane są z tłoczonej cynkowanej blachy po 12 latach została przelizana ;) A  tutaj dla chcących kupić takie cudo, mała sugestia ściana przy korycie powinna być pełna nie ażurowa, żeby lochy w spokoju mogły jeść.

Komputery do obsługi stacji w chlewni niestety nie wytrzymują więcej jak 2 lata, trzeba myśleć nad hermetycznym kompem z pasywnym chłodzeniem ;)

Co do systemu, żywienia to przyjęliśmy cykl dwóch odpasów w godz 6-11 i 15-20. Żywienie na raz uważam za pomyłkę bo w sektorze krycia mamy zadawanie paszy rano i wieczorem a na porodówce po oproszeniu dochodzi jeszcze południe.

Na temat licznych miotów moje zdanie jest takie, że liczy się jakość nie ilość więc lepiej jak locha urodzi mniej prosiąt a większych a nie na odwrót.

 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Agronim    2

Czyli kicha. Zastanawiałem się dlaczego w Danii i Holandii rośnie udział stad utrzymywanych na stacjach żywieniowych ale jak wnioskuję z poprzedniego postu, oni mają większe grupy i Polaków do pracy. A ten komputer nie jest w oddzielnym pomieszczeniu?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kizo    7

Dokładnie im większe stado tym więcej stacji i tym bardziej ma to sens. Druga sprawa przy kilku stacjach i większym grupowym sektorze loch wysoko prośnych jest mniej walk o hierarchię co na pewno ma wpływa na komfort loch i mniejszą ilość ewentualnych urazów czy poronień. Tak komputer jest w pomieszczeniu socjalnym jednak to nadal jest chlewnia ze swoim specyficznym mikroklimatem ;)

Edytowano przez Kizo

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez burdzio2
      Mam problemy z prośnością loch\loszek większość z nich mi powtarza. Nie wiem czy to jest uzależnione od loch czy od knura. Mam knura Petrena, ma 3 lata i nie wiem czy nie jest już za stary. Jaka waszym zdaniem jest najlepsza krzyżówka loch. I jakiego knura najbardziej polecacie. Czy nie wiecie gdzie w województwie opolskim sprzedają knury hodowlane.
    • Przez xyz2012
      witam prowadzę aktualnie cykl otwarty. warchlak z zagranicy i tucz .chciał bym w jednej osobnej chlewni ale leżącej w tym samym tym samym gospodarstwie rozpocząć hodowle loch przy dalszym kupowaniu warchlaków. jak myślicie czy to może się udać?? czy choroby bedą się mieszać itd???prosze o wasze opinie
    • Przez mlody8908
      mam poważny problem. przy wyproszeniu wszystie prosięta w miocie od wszystkich loch w stadzie mają pępowinę grubą jak sznur, z której leci krew i jestem zmuszona kazde prosię podwiązywac bo w innym przypadku się wykrwawi. wzywałam kilku weterynarzy i nikt nie wie co jest grane, błagam pomóżcie......
    • Gość Profil usunięty
      Przez Gość Profil usunięty
      Czy oplaci mi sie budowac chlewnie na ok 70 loch w cyklu zamknietym? Dodam ze hodowla mialaby sie odbywac na pelnym ruszcie, bezsciolkowo, wszystkie pasze pelnoporcjowki z zakupu. Swoje 35 ha do obsiania zbozem, rzepakiem i na sprzedaz. Czy moze lepiej wogole nie inwestowac w trzode? Dam rade utrzymac 3 osoby na samej uprawie gleby II, III, IV klasy? O dokupieniu ziemi niestety raczej nie ma mowy ze wzgledu na jej brak a raczej "trudno-dostepnosc".... Dodam jeszcze ze oprocz gospodarstwa jest dodatkowy dochod w postaci pensji z pracy zony.... Pozdrawiam
       
       
    • Przez dawid141413
      Witam, chciałbym zakupić zbiornik dwupłaszczowy na olej napędowy i prosiłbym o opinie ponieważ nie wiem z jakiej firmy wybrać. Zastanawiam się nad trzema firmami: Swimer, Fortis, Kingspan,
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj